Odstraňovanie zubného kameňa ultrazvukom: ceny, recenzie

Ultrazvukové odstránenie zubného kameňa je najúčinnejším spôsobom profesionálnej ústnej hygieny. Jeho výhodou je, že umožňuje čistenie zubov z akéhokoľvek typu zubného plaku -

1) supragingiválny zubný kameň,
2) subgingiválny kameň,
3) čierny pigment,
4)  čiastočne mineralizovaný mäkký mikrobiálny povlak.

Ale, bohužiaľ, ultrazvukové čistenie zubov - recenzie nie sú vždy pozitívne. To je zvyčajne spôsobené tým, že lekári odstránia len supragingiválne kamene, pričom zanechajú subgingiválne usadeniny, čo vedie k postupnej deštrukcii kosti okolo zubov a vzhľadu ich pohyblivosti. Ale kvalita odstraňovania zubných nánosov závisí nielen od tohto, av tomto článku sa budeme podrobne zaoberať všetkými vlastnosťami tejto metódy.

Ultrazvukové čistenie zubov z kameňa - cena 2019

Ak potrebujete odstrániť zubný kameň - cena bude asi 100 rubľov za 1 zub (táto cena zahŕňa ultrazvukové čistenie a leštenie, ale neobsahuje fluoridáciu). Výpočet sa môže vykonať nielen na základe počtu zubov, ktoré je potrebné vyčistiť, ale aj na základe miery „all inclusive“.

Ultrazvukové odstránenie zubného kameňa - ceny na "all inclusive" tarifu (ultrazvukové odstránenie kameňa + AirFlow leštenie + fluoridácia) bude: v regiónoch asi 2500-3000 rubľov, av Moskve, cena za "all inclusive" začína od 4300 rubľov.

Ultrazvuk zubného plaku: technika

Ak máte na zuboch iba supragingiválne usadeniny a / alebo pigmentový povlak, potom zvyčajne trvá len 1 hodinu. U tohto typu nánosov je možné ultrazvukové čistenie vykonávať aj u bežného zubného lekára.

Je dôležité: ale ak máte parodontitídu (zápal ďasien), potom je čistenie najlepšie vykonané periodontistom. To bude dať veľkú záruku, že potom budete tiež odstrániť subgingiválne zubné vklady, rovnako ako v prípade potreby predpísať priebeh domáce protizápalové terapie, ktorá bude zahŕňať ústa opláchnutie s antiseptikami a aplikácie na ďasná gélov.

Odstránenie zubného povlaku ultrazvukom spočíva nielen v spôsobe ultrazvukového čistenia, ale aj v povinnom následnom leštení zubov av ideálnom prípade aj ich fluoridácii. Nižšie podrobne opisujeme zložitosti každej etapy.

Etapa 1 - odstránenie kameňov a ultrazvuku

Takzvané ošetrenie zubného kameňa ultrazvukom sa vykonáva pomocou špeciálnych zariadení nazývaných ultrazvukové škálovače (alebo scalery). Takéto zariadenia sa môžu vykonávať buď ako samostatná jednotka, alebo môžu byť vložené priamo do stomatologickej súpravy.

Najdôležitejšou vecou v ultrazvukovom odstraňovači je špeciálny hrot, na konci ktorého bude upevnený kovový nástavec (Obr.4-5). Špička tejto dýzy robí oscilácie veľmi vysokej frekvencie (od 25 do 50 kHz), čo sa vzťahuje na rozsah ultrazvuku. V procese práce je voda hojne privádzaná do dýzy, ktorá je okamžite odstránená z ústnej dutiny cez ejektor.

Vzhľadom k tomu, čo odstránenie sedimentov -

Čistenie zubov z zubného kameňa nastáva pri práci s ultrazvukovými čističmi kvôli dvom paralelným procesom ...

 • Oscilačné pohyby dýzy (obrázok 6) -
  zubár poháňa oscilačné upevnenie pozdĺž povrchu zubu, na ktorom je zubný povlak, a keď sa dostanú do styku, zubný kameň a plak sa mechanicky zničí. tj dochádza k zničeniu ich uchytenia k povrchu zubu. Voda privádzaná do špičky dýzy okamžite vymyje všetky fragmenty zubného kameňa a plaku.

  Je veľmi dôležité, aby oscilačné pohyby dýzy smerovali presne pozdĺž povrchu zuba. Len v tomto prípade sa usadeniny odstránia a povrch zubov zostane nedotknutý. Preto sú od lekára potrebné určité zručnosti. Avšak, nie všetko závisí od lekára, pretože Existujú rôzne typy ultrazvukových odstraňovačov, z ktorých niektoré sú takmer zaručené, že traumatizujú povrch zubov (pre niektoré pozri nižšie).

 • Vplyv ultrazvukovej kavitácie -
  voda privádzaná do špičky dýzy je potrebná nielen na ochladzovanie dýzy a povrchu zubu. Faktom je, že ultrazvukové vibrácie špičky dýzy vytvárajú početné mikrobublinky vo vodnom prostredí, ktoré okamžite prasknú, uvoľňujú energiu, ktorá je dostatočná na zničenie zubných nánosov na povrchu skloviny alebo koreňa zubov. Okrem toho má tento proces baktericídny účinok na baktérie.

Ultrazvukové čistenie zubov na zuboch: video

Výhody čistenia ultrazvukom -

Pred príchodom ultrazvuku bolo široko využívané mechanické čistenie sedimentov ručnými nástrojmi. Zvláštnosťou tejto metódy je nízka kvalita čistenia, vysoký stupeň poškodenia skloviny a povrch koreňov, veľmi rýchla adhézia nových častí zubných nánosov. Všeobecne platí, že ak váš zubár vám túto metódu, potom neváhajte vyčerpať z tejto kliniky.

Ak porovnáte ultrazvuk s postupom "AirFlow" (Obr. 7), potom tento účinne odstraňuje len veľmi málo výraznú vrstvu pigmentového povlaku a len malé kúsky zubného kameňa. Ak to porovnáme s ultrazvukovým čistiacim systémom "Vector" (obr. 8), potom postupy na poslednom zariadení sú veľmi drahé a podľa nášho názoru nemajú veľké výhody oproti čisteniu klasickými ultrazvukovými zariadeniami.

Odstraňovanie zubných nánosov ultrazvukom má teda tieto výhody:

 • Všestrannosť a kvalita -
  ultrazvukové odstraňovače odstraňujú všetko: čierny plak, supragingiválne a subgingiválne ložiská zubného kameňa. Okrem toho, ultrazvukové škálovače majú mnoho možností dýz, z ktorých jedna je vhodnejšia na odstránenie masívnych usadenín sedimentu a iné (tenšie a dlhšie) sú vhodné na použitie v hlbokých periodontálnych vreckách na odstránenie subgingiválneho kameňa.
 • Antiseptický účinok ultrazvuku -
  u pacientov s ochorením ďasien (periodontitídou) sa hlavná časť infekcie koncentruje v periodontálnych vreckách. Účinok ultrazvukovej kavitácie, ktorý sme opísali vyššie, umožňuje mať ďalší baktericídny účinok na patogénne baktérie v periodontálnych vreckách.
 • Komfort a prijateľná cena -
  vo väčšine prípadov je postup bezbolestný a cíti sa len mierne vibrácie. Avšak, ak máte citlivý krk zubov, alebo tam je potreba vyčistiť subgingiválne vklady, potom to môže spôsobiť trochu nepohodlie. Náklady na ultrazvukové čistenie je asi 80-100 rubľov na 1 zub.

Nevýhody čistenia ultrazvukom -

 • Ultrazvukové odstraňovače starej generácie -
  Ultrazvukové zariadenia na odstraňovanie usadenín sa môžu navzájom veľmi líšiť a na rôznych klinikách existujú rôzne zariadenia. Hlavným rozdielom je tvar pohybov hrotu pracovného nástavca odstraňovača zubného kameňa. Najlepšie zo všetkého je, keď sú pohyby dýz striktne lineárne (a nie kruhové alebo eliptické) - to zaručuje, že počas čistenia nie je poškodený povrch zubov.

  Iba ultrazvukové piezoelektrické scalery majú lineárne oscilácie dýzy, napríklad EMS (Piezon), Satelec a ďalšie. Existuje však mnoho zastaraných lacných zariadení, ktoré sa stále používajú v mnohých zubných lekárňach - hovoríme o zvukových a magnetostrikčných scaleroch. Vyrábajú tiež ultrazvukové oscilačné vlny, avšak vibrácie špičky dýzy majú kruhový alebo eliptický tvar (obr. 9).

  Ak sa špička dýzy pohybuje v kružnici alebo elipticky - bude zaručené, že dôjde k poraneniu povrchu zuba, pretože tryska bude v sklovine biť. V piezoelektrických ultrazvukových odstraňovačoch môže byť pohyblivý hrot dýzy umiestnený pozdĺž povrchu zubu - presne preto, že sa pohybuje pozdĺž tej istej línie. A lekár môže správne umiestniť špičku dýzy len pri práci na rôznych povrchoch zubov.

 • Ak lekár ušetrí čas alebo je nekompetentný -
  odstrániť supragingiválne ložiská je veľmi jednoduché, a hlavná vec je tu dôkladnosť. V tomto prípade stačí 1 hodina na vyčistenie všetkých zubov vrátane následného leštenia zubov. Ale väčšina ľudí má tiež subgingiválne ložiská kameňa, ktoré sú na povrchu koreňov zubov pod úrovňou ďasien. Takéto usadeniny sa nedajú nájsť s bežnou vizuálnou kontrolou.

  Hľadanie subgingiválneho kameňa a najmä jeho kvalitatívne odstránenie je proces, ktorý je veľmi dlhý, vyžaduje niekoľko postupov, ako aj vysokú kvalifikáciu lekára. Preto sme už venovali pozornosť tomu, že odstraňovanie usadenín na zuboch je najlepšie pre periodontistov, ktorí sa špecializujú na liečbu ďasien.

Stupeň 2 - leštené zuby

Leštenie po čistení ultrazvukom je veľmi dôležitou etapou, pretože mikroskopické častice plaku a kameňa zostávajú na zuboch. Dávajú drsnosť skloviny, čo výrazne zvyšuje rýchlosť adhézie mikrobiálneho plaku a tvorbu zubného kameňa.

Existujú dva spôsoby, ako poľsky:

 1. Použitie leštiacich kefiek a pást (obr. 10) -
  výlučne leštia všetky povrchy zubov a kontaktné body medzi zubami sú leštené pomocou pásov - špeciálnych tenkých brúsnych pásov.
 2. "AirFlow" -
  Prístroj na prúdenie vzduchu čistí a leští zuby pomocou zmesi vzduchu a vody s časticami abrazívnej látky, ktorá sa privádza pod tlakom. Táto metóda vám umožňuje leštiť zuby do zrkadlového lesku. Môže byť použitý ako nezávislá metóda čistenia zubov - v prípadoch, keď máte len pigmentový plak a len malé množstvo zubného kameňa.

Ultrazvuk + leštenie AirFlow: foto pred a po

Stupeň 3 - Fluoridácia

To nie je potrebné, ale veľmi žiaduce. Po čistení zubov sú zuby najviac citlivé na účinky fluoridu, čo znamená, že ich účinnosť bude vyššia, fluoridácia skloviny okrem toho zníži možnú zvýšenú citlivosť v oblasti krkov zubov, ktorá sa niekedy pozoruje po odstránení masívnych zubných nánosov. Vykonáva sa pomocou špeciálnych gélov alebo lakov obsahujúcich vysoké percento fluoridu sodného.

Je dôležité: ale aby čistiaci účinok trval čo najdlhšie, stojí za to sa bližšie pozrieť na výber výrobkov ústnej hygieny. Napríklad, doma môžete dokonale vyleštiť zuby a znížiť rýchlosť tvorby plakov a kameňa s elektrickou zubnou kefkou. Pokiaľ ide o zubné pasty, niektoré zložky, ako napríklad pyrofosfáty, rozpúšťajú matricu zubného kameňa. Dúfame, že náš článok na tému: Ultrazvukové čistenie zubov z recenzií cien kameňa - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár