Absces, rana na ďasná u dieťaťa: liečba

Absces na ďasnách u detí sa zvyčajne javí ako kus bielej alebo červenej farby, naplnený hnisom. Takýto náraz na ďasná nad zubom u dieťaťa je dôkazom vývoja hnisavého zápalu na špičkách koreňov mliečneho alebo trvalého zuba. Hlavnými príčinami: komplikácia zubného kazu alebo trauma zubov.

Avšak ešte pred zubami sa môže niekedy objaviť cysta na ďasná dieťaťa. Takéto cysty majú modrastú farbu a sú príznakom skorého nástupu erupcie zubov (Obr.7-8). O týchto prípadoch vám tiež povieme na konci článku.

Na ďasná u dieťaťa: príčiny a liečba

Absces na ďasná u dieťaťa: foto

Purulentný zápal môže vyzerať ako červená alebo biela kocka na ďasnách dieťaťa, ale často nemusí mať jasné kontúry a vyzerať ako opuch ďasien malej veľkosti. Súbežne s tým môže tiež dochádzať k opuchu mäkkých tkanív tváre, ako aj lymfadenitíde.

Príčiny absces / hrbole na ďasná -

 • Neošetrené kazy jedného zo zubov -
  toto je hlavný dôvod vzniku takýchto vredov. Zubný kaz u detí sa vyskytuje na pozadí zlej hygieny a podvýživy dieťaťa. Zubné kazy skôr alebo neskôr prechádzajú do pulpitídy (v tomto štádiu infekcia z karentnej dutiny preniká do nervu zubu, čo spôsobuje zápal v ňom).

  Potom zápal postupne presahuje hranice zuba - v dôsledku toho sa na vrchole koreňa zubov vyvíja centrum hnisavého zápalu, nazývané "periodontitída". Hnis, ktorý sa tvorí na vrchole koreňa, hľadá cestu von a postupne sa dostáva pod sliznicu ďasien (častejšie na lícovej strane, menej často v jazykovom jazyku). Toto je spôsob, akým sa v detskej žuvačke vytvára hrudka, ktorá je ničím iným ako hnisavým abscesom.

  Škrabance dieťaťa na žuvačke sa vždy objavujú na ďasne presne v priemere koreňa pôvodného zubu. Takže pred abscesom budete musieť vidieť zub, ktorý bude mať kaz alebo výplne. Najčastejšie sa tieto vredy vytvárajú v mliečnych zuboch, ktoré sa liečia metódou strieborného pokovovania zubov. Pamätajte, že táto metóda len spomaľuje vývoj zubného kazu, ale nie je úplnou liečebnou metódou.

 • Traumatické poškodenie zubov -
  Toto je druhá najčastejšia príčina rany dieťaťa na ďasná. Silný mechanický účinok na zub (pád, pomliaždenina, náraz) môže viesť k smrti nervu v zube a dokonca k zlomenine korunky alebo koreňa zubu. Zranenia zubov nevedú vždy k týmto následkom. Ak by rana nebola veľmi silná, všetko by mohlo skončiť dobre a bezpečne, bez vývoja abscesu.

  Ak sa vytvoril absces a neexistuje zubný kaz alebo výplň na zub (v projekcii abscesu), potom bude mechanická trauma zubu zrejmým dôvodom pre rozvoj hnisavého zápalu. To bude tiež v prospech tohto, ak zistíte pohyblivosť korunky zubov v projekcii vytvoreného abscesu, alebo zmenu farby korunky na modrastú alebo sivú.

Skutočný klinický prípad -

 • Na obr.4a je vidieť, že v projekcii koreňov jedného z mliečnych zubov hornej čeľuste sa na detskej žuvačke vytvorila hnisavá hrudka. V závislosti od stupňa plnosti hnisu môže byť hrudka pri stlačení mäkká alebo tesná, v takom prípade tlak spôsobí ostrú bolesť.
 • Obr. 4c - znázorňuje rádiograf snímky kauzálneho zubu, ktorý v tomto prípade spôsobil zápal. Oblasť na röntgenovom snímku, ohraničená bielym kruhom, je zónou hnisavého zápalu v oblasti koreňov detského zubu. Nad touto zónou môžeme vidieť zárodok permanentného zubu, ktorý sa nachádza prakticky medzi koreňmi mliečneho zubu (24stoma.ru).

reklama

Je dôležité: čo robiť, keď trhliny prasknú ...

Niekedy sa môže objaviť spontánne otvorenie hnisavého abscesu, t.j. hrboľ môže jednoducho prasknúť, a nie miesto v tomto prípade je vytvorená fistula (obr.5). Fistula sa zvyčajne nazýva diera v ďasná, ktorá je spojená so zápalovým centrom na vrchole koreňa "chorého" zubu pomocou fistulous potrubia. Z fistuly sa postupne uvoľňuje hnisavý výtok.

Je dôležité si uvedomiť, že otvorenie hrbole a tvorba fistúl nie je zastavenie hnisavého zápalu, aj keď fistula časom vymizla. Hnisavý zápal jednoducho zostane bez povšimnutia a pri ďalšom znížení imunity dieťaťa sa opäť objaví opuch ďasien s množstvom hnisu.

Absces na ďasná u dieťaťa: liečba

Preto, ak má dieťa na hrudi hrudku alebo fistulu, musíte okamžite ísť k zubárovi. Stratégia liečby bude závisieť od toho, či ide o mlieko alebo trvalé. Môžete to určiť sami pomocou tabuliek s podmienkami pre erupciu mlieka a trvalé zuby.

 • Ak je kauzálny zub stále mliečny -
  Bohužiaľ, musia byť odstránené mliečne zuby, ktoré spôsobili výskyt vredov na ďasnách. Tieto zuby nevyliečia, pretože korene mliečnych zubov nie sú tvorené, majú široké koreňové kanáliky, ktoré sa jednoducho nedajú naplniť, rovnako ako sa to robí s koreňovými kanálmi v trvalých zuboch.

  Môžete si o tom prečítať v každej učebnici detského zubného lekárstva. Bohužiaľ, v posledných rokoch, v dôsledku zhoršenia kvality vzdelávania lekárov, je možné počuť, že mnoho detských zubárov odporúčajú neodstraňovať takéto zuby, argumentovať, že odstránenie spôsobí skus poruchy. Toto je čiastočne pravdivé (ale predovšetkým len s ohľadom na mliečne stoličky, ktorých odstránenie môže viesť k posunu zárodkov permanentných zubov).

  Ale musíte vziať do úvahy nielen to. Hnisavý zápal zápalu v oblasti koreňov detského zubu je oddelený od púčiky trvalého zubu len 1 - 2 mm kosti (obr. 6). Štúdie ukázali, že nielen včasné odstránenie mliečnych zubov, ale aj vplyv pyogénnych baktérií a ich toxínov na základy trvalých zubov, vedie k porušeniu erupcie trvalých zubov. V niektorých prípadoch dokonca spôsobujú smrť zárodku permanentného zuba.

  Musíte tiež zvážiť vplyv pyogénnej infekcie na celkové zdravie dieťaťa. Napríklad skutočnosť, že infekcia zo zamerania zápalu bude neustále padať do submandibulárnych lymfatických uzlín, čo spôsobí rozvoj lymfadenitídy. Okrem toho, odpadové produkty pyogénnych baktérií, ktoré sa dostávajú do krvi, ovplyvňujú celé telo: zvyšujú riziko vzniku alergií, astmy, cukrovky, ochorení srdca a kĺbov.

  Ak je hnisavý zápal sprevádzaný tvorbou fistuly, potom by ste mali pochopiť, že hnis sa bude stále dostať do ústnej dutiny cez fistulu, dieťa ju prehltne, čo povedie k kolonizácii hnisavej infekcie mandlí a vzniku chronickej tonzilitídy. Všeobecne sa v tomto prípade poskytujú trvalé prechladnutia.

 • Ak je kauzálny zub permanentný -
  v tomto prípade je zub nielen možný, ale aj zachránený. Liečba trvalých zubov periodontitídou u detí sa vykonáva rovnakým spôsobom ako u dospelých, t. Vykoná sa odstránenie nervu a plnenie koreňového kanálika. Prvé trvalé zuby vybuchnú vo veku 6 rokov, čo umožňuje deťom tohto veku už normálnu liečbu (v dobrej anestézii).

Je dôležité:

Nevykonávajte samoliečbu! Žiadne oplachy, aplikácie, bylinky alebo dokonca tie najsilnejšie antibiotiká nebudú schopné vyrovnať sa so stredom zápalu na vrchole koreňa, čo môže mať len krátkodobý účinok. Nemá zmysel ani očakávať, že sa všetko „vyrieši“. Dokonca aj keď sa hrčovité prasknutia alebo fistula zatvára - to všetko hovorí len o dočasnom ústupe procesu, ale v tomto čase sa infekcia a toxíny budú naďalej absorbovať do krvi a lymfy, čo ovplyvní prácu všetkých orgánov a tkanív.

Najmä takéto chronické ložiská hnisavého zápalu sú nebezpečné, ak dieťa už má sprievodné ochorenia (srdce, dýchací systém, kĺby atď.). Ak však takéto ochorenia neexistujú, prítomnosť chronického hnisavého zápalu zápalu zvyšuje riziko mnohých somatických ochorení.

Ako zabrániť vredom na ďasnách -
V prvom rade môže pomôcť len správna ústna hygiena dieťaťa, ako aj správna výživa. O veku, v ktorom by ste mali čistiť zuby a ako to urobiť správne - prečítajte si náš článok:
→ "Aktuálne otázky ústnej hygieny u detí"

Je tiež dôležité použiť ďalšie spôsoby ochrany proti zubnému kazu, ako je remineralizačná terapia, fluorované ošetrenie zubov a trvalé zuby, ktoré vypukli, tiež spôsob utesnenia trhlín na žuvacom povrchu zubov.

Cysta na ďasná dieťaťa (namiesto zubu, ktorý ešte nevypadol) -

Cysta na cyanotickej žuvačke (obr.7-9) môže tvoriť 2-3 týždne pred erupciou mlieka alebo trvalého zuba. Takáto cysta vyzerá ako rana plná čírej alebo modrastej tekutiny. Takéto cysty nie sú patológiou vývoja zubov, nie sú spojené so zápalom a vo väčšine prípadov nevyžadujú žiadny zásah (okrem pravidelného vyšetrenia rodičmi).

Cysta na detskej žuvačke: foto

Takáto cysta sa objavuje len u veľmi malého percenta detí. Keď sa dotknete, je to bezbolestné. Zásah zubára môže byť nevyhnutný len vtedy, ak sa zápal spojí, čo je veľmi zriedkavé. Pri vstupe zápalu bude hovoriť bolesť pri dotyku, teplota, opuch a začervenanie sliznice.

Ak je tento náraz (ako rodičia) trápny, potom môžete urobiť malý rez v lokálnej anestézii a uvoľniť tekutinu obsiahnutú vo vnútri, a ak to odstráni časť steny cysty, potom spravidla môžete okamžite vidieť hornú časť korunky erupčného zubu (obr. 1). 9).

Dúfame, že náš článok na tému: Dieťa na žuvačke má absces čo robiť - sa ukázalo byť užitočné pre vás! Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár