Solcoseryl zubná lepiaca pasta: návod

Solcoseryl Dental Adhesive Paste je zubný produkt na urýchlenie hojenia vredov, erózie a traumatických poranení ústnej sliznice. Pre Rusko sa liek vyrába v závodoch medzinárodnej farmaceutickej spoločnosti Meda Pharma so sídlom vo Švajčiarsku alebo Macedónsku.

Liek nemá žiadne vekové obmedzenia, je k dispozícii bez lekárskeho predpisu. Solkoserylová zubná pasta má vzhľad svetložltej homogénnej granulovanej hmoty (obr. 2). Ak stlačíte pastu z trubice, všimnete si, že má mierne suchú textúru. Napriek tomu je pasta ľahko distribuovaná a pevne fixovaná na sliznici ústnej dutiny, pričom plní funkciu ochranného obväzu.

Indikácia na použitie je -

 • so stomatitídou - urýchliť hojenie vredov a zmierniť bolesť (obr. 3),
 • po operácii v ústach,
 • preležaniny v protézach
 • na liečbu záchvatov v rohoch úst,
 • urýchliť hojenie extrahovaného otvoru zubu v alveolitíde (obr. 4).

Tento článok napísal zubný lekár a v niektorých prípadoch vyžadujúcich objasnenie by optimálne pre tieto indikácie stále nebola lepiaca zubná pasta, ale Solcoseryl vo forme gélu. Podľa nášho názoru, so stomatitídou, bude pasta optimálna len v prítomnosti hlbokých ulcerácií a pri povrchových eróziách je lepšie použiť gél. To isté platí pre ošetrenie otlakov pod protézou. Podrobný opis použitia lieku - prečítajte si nižšie.

Zubná pasta - cena, zloženie a analógy

Zubná lepiaca pasta na Solcoseryl bude stáť od 480 rubľov (cena je za rok 2019). Pasta je dostupná v hliníkových rúrkach po 5 g.

Zloženie lieku:

1 g pasty obsahuje -
→ deproteinizovaný dialyzát z krvi zdravých mliečnych teliat,
→ polidocanol 600.

2,125 mg
10 mg

Pomocné látky -
karboxymetylcelulóza, mätový olej, mentol, želatína, pektín, kvapalný parafín, polyetylén 350000, konzervačné látky - metylparabén (E218) a propylparabén (E216), ako aj zvyšková kyselina parahydroxybenzoová (E 210).
 

Zubná pasta Solcoseryl: oficiálne pokyny (stiahnuť v PDF)

Analýza zloženia -
Hlavná zložka liečiva Solcoseryl Dent je deproteinizovaná (bez proteínov) dialyzátu z krvi mliečnych teliat. Dialyzát obsahuje veľké množstvo organických zlúčenín s nízkou molekulovou hmotnosťou - aminokyseliny, oligopeptidy a glykolipidy, nukleozidy atď., Ktoré výrazne urýchľujú hojenie poškodených tkanív. Polidocanol-600 má anestetický účinok, ktorý sa prejavuje do 2-3 minút po nanesení pasty a trvá približne 3-5 hodín.

Pri zohľadnení pomocných zložiek je potrebné uviesť, že základom pasty je karboxymetylcelulóza, želatína, pektín, kvapalný parafín a polyetylén a tieto zložky umožňujú, aby boli dobre fixované na vlhkej sliznici ústnej dutiny a aby sa nevypierali slinami. Ľudia s alergiami na parabény (určitý druh konzervačných látok) - musíte venovať pozornosť nízkemu obsahu kyseliny para-hydroxybenzoovej.

Lacnejšie analógy -

Doteraz má Solcoseryl dentálna lepiaca pasta iba nepriame analógy, t.j. tieto lieky tiež pomôžu urýchliť hojenie sliznice, ale ich zloženie bude odlišné. Príkladom by mohol byť liek Vinizol (vo forme aerosólu). Jeho výhodou je, že okrem urýchlenia regenerácie tkaniva má aj antimikrobiálny účinok.

Takýto aerosól je lacnejší (asi 250 rubľov na balenie), ale musíte pochopiť, že nemá funkciu ochranného obväzu, t.j. nechráni vred alebo povrch rany pred mechanickými, tepelnými alebo chemickými dráždivými látkami. Pasta Solcoseryl Paste teda v skutočnosti nemá v našich lekárňach identickú a lacnú náhradu.

reklama

Solcoseryl Dental Adhesive Paste - návod na použitie

Na Solcoseryl Dental Adhesive Paste, návod na použitie obsahuje informácie, že pasta sa môže aplikovať 3-5 krát denne. Účinný anestetický účinok pasty sa vyvíja nielen vďaka obsahu polidocanolu-600, ale tiež preto, že pasta aplikovaná na povrch vredu alebo povrchu rany tvorí ochranný lekársky obväz, ktorý chráni poškodenú sliznicu ústnej dutiny pred mechanickými, chemickými a tepelnými stimulmi.

Zubná pasta Solcoseryl by sa mala aplikovať priamo na povrch rany tenkou vrstvou (nie trením). To možno vykonať pomocou lekárskej špachtle, rovnako ako s bežným prstom. Pred nanesením pasty je veľmi dôležité najprv vysušiť sliznicu v mieste aplikácie - suchou gázovou podložkou. Po navlhčení tampónu sliznice stlačte pastu na ukazovák a poškodenú oblasť aplikujte na sliznicu.

Najpohodlnejší spôsob, ako to urobiť, je prst, pretože v tomto prípade môžete rýchlo a lepšie distribuovať pastu na povrchu sliznice. Môžete tiež použiť vatový tampón, ale v tomto prípade vytvoriť tesný ochranný obväz, o niečo horšie. Po nanesení pasty je potrebné ju zvlhčiť slinami, ktoré umožnia napučanie pasty a nakoniec nalepenie na sliznicu.

Čas uchovania lekárskej bandáže z pasty na sliznici môže byť odlišný. Napríklad na sedavej sliznici bude obväz trvať dlhšie a na vysoko pohyblivých úsekoch sliznice bude fixácia vždy o niečo horšia, čo v zásade umožní zvážiť nahradenie lepiacej pasty gélovou formou.

Stručná schéma aplikácie -

 • príjem potravy
 • čistenie zubov
 • antiseptikum,
 • aplikovať cestoviny Solcoseryl,
 • Nejedzte ani nevyplachujte ústa 2-3 hodiny (môžete piť).

Vlastnosti aplikácie pri stomatitíde, alveolitíde -

Lepiacu pastu Solcoseryl nemôžete použiť v akútnom období zápalu, pretože medzi cestovinami nie sú žiadne antiseptiká ani antibiotiká. Ak teda hovoríme o infekčných procesoch v ústnej dutine, použitie pasty je možné až po ústupe akútneho obdobia zápalu a až potom môže začať aplikácia nástrojov, ktoré urýchľujú hojenie.

1) Erozy a vredy počas stomatitídy -
Pred aplikáciou pasty sa odporúča vždy liečiť ústnu sliznicu antiseptikom. Na herpetickú stomatitídu je najlepšie použiť roztok Miramistinu a na aftóznu stomatitídu alebo slizničné lézie po odstránení zubov / operácií sa odporúča roztok chlórhexidínu. V tomto prípade sa liek Miramistin môže používať vo forme spreja a chlórhexidín sa má vypláchnuť z úst 1 minútu.

Antiseptické je žiaduce používať 2-3 krát denne. Vlastnosti použitia týchto antiseptických roztokov v ústach - si môžete prečítať nižšie uvedené odkazy. Opäť zdôrazňujeme, že Miramistin bude najlepšou voľbou len pre infekčné procesy vírusového pôvodu, vo všetkých ostatných prípadoch je lepšie používať chlórhexidín.

→ režim chlórhexidínu,
→ schéma Myramistinu.

2) Použitie pri alveolitíde -
Solcoseryl vo forme zubnej pasty je vynikajúcim nástrojom pri liečbe alveolitídy extrakcie zubov. Použitie pasty sa opäť nepreukazuje v akútnom období zápalu, ale až po poklese akútnych symptómov. V prvom štádiu liečby je znázornené odstránenie nekrotického rozpadu krvnej zrazeniny z jamky (čo môže urobiť len zubár) - napríklad naplnením jamky jódoformnou turundou.

Pri poklese zápalu je však možné do jamky pridať aj lepiacu pastu. Doma je ťažké robiť, pretože v hĺbke diery, nie naplnenej krvnou zrazeninou, zvyškami jedla, baktériami sú vždy prítomné. A pred použitím pasty sa musí jamka najprv opláchnuť z injekčnej striekačky antiseptikom (napríklad chlórhexidínom), potom ju vysušte suchou gázovou podložkou z prebytočnej tekutiny a potom ju naplniť až po vrch pastou.

Uvedenie pasty do diery rýchlo zmierňuje bolesť a po asi 5 minútach prichádza úľava. Ale ak vložíte pastu do zapáleného otvoru, alebo do hĺbky, v ktorej sa budú nachádzať potraviny, môže to vyvolať zápal a viesť k hnisaniu.

3) Bedsores v protézach -
Jedným z indikácií aplikácie Solcoserylu vo forme zubnej pasty sú preležaniny pod zubnými náhradami. K tomu môže dôjsť napríklad vtedy, keď ste vytvorili novú odnímateľnú protézu alebo pod starými zubnými protézami, keď už nie sú v súlade s tkanivami protetického lôžka. V druhom prípade musí byť protéza zmenená a Solcoseryl vám nebude schopný nič pomôcť, pretože Problém je v starej protéze.

Ale počas obdobia adaptácie na novú protézu môže byť Solcoseryl skutočne použitý na urýchlenie epitelizácie poškodenej sliznice a zmiernenie bolesti. To však neznamená, že by ste sa nemali obracať na svojho prostetika na opravu odstrániteľnej zubnej náhrady. Zvyčajne trvá 2-3 korekcie predtým, ako nová protéza prestane trieť sliznicu. A mimochodom, pre preležaniny pod protézou je lepšie použiť lepiacu pastu, ale Solcoseryl vo forme gélu.

Solcoseryl zubná lepiaca pasta: recenzie

Solkoserylová pasta bude mať výrazný účinok a urýchli hojenie rán, erózií a vredov za predpokladu, že nesúvisia s léziami podobnými nádoru. Výhody tohto lieku sú nepopierateľné, ak ho použijete v súlade s týmto návodom. Zvlášť výhodná forma Solcoseryl vo forme zubnej lepiacej pasty, ak potrebujete liečivo hrať úlohu ochranného lekárskeho obväzu (napríklad po chirurgických zákrokoch).

V mnohých iných prípadoch (so stomatitídou, pri liečení otlakov pod zubnými protézami) je v skutočnosti vhodnejšie použiť Solcoseryl nie vo forme pasty, ale vo forme gélu. Tá je tiež lacnejšia a objem trubice je 4 krát väčší. Ale pasta je najvhodnejšia na liečenie alveolitídy (na urýchlenie epitelizácie "prázdneho otvoru" a zmiernenie bolesti), použitie po chirurgických zákrokoch v ústnej dutine, liečba primárne hlbokých vredov.

Opäť upozorňujeme na skutočnosť, že vredy bez hojenia môžu byť príznakom rastu nádoru. V prítomnosti takéhoto vredu v anamnéze alebo pri absencii účinku Solcoserylu je potrebné poradiť sa so zubným lekárom.

Kontraindikácie -

Jedinou kontraindikáciou je precitlivenosť na jednu zo zložiek lieku. Solcoseryl "Dent" nie je kontraindikovaný počas tehotenstva a dojčenia. Opatrnosť je potrebná, iba ak máte závažné alergické reakcie. Liek obsahuje zvyškové množstvo kyseliny parahydroxybenzoovej (E 210), čo je dôležité zvážiť pacienta s alergickými reakciami na túto zložku.

Alergické reakcie sa zvyčajne vyvíjajú vo forme mierneho opuchu v mieste aplikácie lieku. V tomto prípade musíte prestať používať liek, rovnako ako vziať antihistaminikum tablety. Tiež alergická reakcia môže naznačovať pocit pálenia v mieste aplikácie lieku. Mierny pocit pálenia (takmer bezprostredne po aplikácii) si nevyžaduje, aby sa liek prerušil. Tá je nevyhnutná len vtedy, ak je pocit pálenia trvalý.

Osobitné pokyny -

 • Liek je bezpečný na použitie u detí, vrátane detí.
 • Solcoseryl zubná lepiaca pasta nemôže byť aplikovaná na infikovanú ranu, pretože Neobsahuje antimikrobiálne zložky.
 • Pred aplikáciou pasty vždy ošetrujte oblasť antiseptikom.
 • V prípade teploty, ako aj začervenania, bolesti a opuchu v oblasti slizníc v blízkosti miesta aplikácie Solcoserylu, alebo v prípade výtoku z rany, by ste sa mali poradiť s lekárom.
 • Ak použitie lieku nemá za následok hojenie vredu po dobu 10 dní, mali by ste sa tiež poradiť s lekárom, pretože môže to znamenať onkológiu.

Dúfame, že náš článok na tému: Solcoseryl dentálne lepidlo pasta inštrukcie - sa ukázalo byť užitočné pre vás! Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár