Gumová choroba: ako liečiť, príčiny

V závislosti od príčiny sa zápal ďasien môže vyskytnúť buď v oblasti väčšiny zubov (čo je typické pre zápal ďasien a chronickú generalizovanú periodontitídu), alebo môže existovať lokálny zápalový proces, ktorý sa vyvíja v oblasti iba 1-2 zubov. Ten je typický pre lokalizovanú periodontitídu, ako aj pre periodontitídu zuba.

Výber liečebných metód bude závisieť od príčiny zápalu, ako aj od závažnosti zápalového procesu. Pri nedostatočnej ústnej hygiene sa na krku zubov objavujú akumulácie mäkkého mikrobiálneho zubného povlaku a kameňa (obr. 1-6), ktoré sú príčinou vzniku zápalu ďasien a chronickej periodontitídy. Základnou liečbou v tomto prípade bude: 1) odstránenie zubných nánosov u zubára, 2) priebeh protizápalovej terapie doma.

Dokonalá iná liečba sa vyžaduje, ak zápal ďasien v blízkosti zubu je lokálny. pozorované v oblasti iba 1-2 zuby. Príčinou takéhoto zápalu môže byť previsnutý okraj výplne a korunky, traumatický okraj ďasien alebo traumatické superkontakty medzi horným a dolným zubom. Preto, ak je zápal ďasien okolo zuba - čo robiť v takýchto situáciách, zvyčajne spočíva v odstránení faktora (ktorý spôsobuje traumu na okraji ďasien alebo preťažení zubov žuvačky), alebo pri liečení zápalu v hornej časti koreňa zubov. Viac sa o tom bude diskutovať nižšie.

1. Zápal ďasien s gingivitídou a periodontitídou -

Ak sa pacient sťažuje na zápal ďasien a jeho krvácanie pri čistení v oblasti všetkých alebo väčšiny zubov, je to určite príznak chronickej gingivitídy (obrázok 1-3) alebo chronickej periodontitídy (obrázok 4-6). Vývoj týchto ochorení je spojený s nedostatočnou ústnou hygienou, v dôsledku čoho sa na zuboch hromadí mäkký mikrobiálny povlak, ako aj tvrdé zubné usadeniny.

Choroba ďasien: foto

Zápal ďasien s gingivitídou a periodontitídou sa vyskytuje v dôsledku patogénnych baktérií, ktoré sú súčasťou plaku a zubného kameňa. Baktérie vylučujú toxíny a zápalové mediátory, ktoré spúšťajú reťaz zápalových reakcií v ďasnách. V tomto prípade je zápal ďasien počiatočným štádiom takéhoto zápalu, ktorý sa prejavuje výlučne krvácaním pri čistení zubov, bolesti ďasien, opuchu, začervenania alebo cyanózy. Zápal pri zápalu ďasien zachytáva len okraj ďasien a nie je sprevádzaný deštrukciou kostného tkaniva okolo zubov.

Pri neprítomnosti včasnej liečby zápalu ďasien alebo v prípade jeho nesprávneho ošetrenia vedie zápal k postupnému zničeniu upevnenia zubov a ďasien, ako aj k deštrukcii kostného tkaniva okolo zubov. Táto fáza zápalu sa už nazýva chronická periodontitída. Periodontitída je stále charakterizovaná všetkými vyššie uvedenými príznakmi gingivitídy +, mobilita zubov sa objavuje, periodontálne vrecká tvoria hnisavý výtok, postupnú denudáciu koreňov zubov atď.

Gumová choroba: liečba gingivitídy a periodontitídy

Ak sa pacient sťažuje na generalizovaný zápal ďasien - liečba gingivitídy a parodontitídy sa začína zákrokom odstraňovania zubného plaku a potom sa predpíše priebeh protizápalovej liečby. Bakteriálny plak a zubný kameň môže byť zo zubov odstránený len zubným lekárom a na tento účel sa zvyčajne používa ultrazvukové čistenie zubov (obr.7-8), ale priebeh protizápalovej liečby sa môže vykonávať aj doma.

Odstránenie zubného povlaku ultrazvukom: foto

reklama

Protizápalová liečba -

Nižšie vám povieme, ako liečiť zápal ďasien doma. Mali by ste však pochopiť, že takýto priebeh bude plne účinný len po odstránení kauzálneho faktoru zápalu zo zubov (t. J. Mikrobiálneho plaku a zubného kameňa). Ak použijete nasledujúce lieky bez toho, aby ste najprv odstránili zubný povlak, potom môžete len dočasne zmierniť príznaky zápalu a preniesť zápal na chronický priebeh.

Domáca liečba zápalu ďasien trvá zvyčajne 10 dní. Liečba ďasien sa vykonáva dvakrát denne (ráno a večer) a je dôležité, aby ste to robili až po jedle a následnej ústnej hygiene. Takže ráno by ste mali mať raňajky a čistiť si zuby, po ktorých bude potrebné najprv vypláchnuť ústa antiseptickým roztokom. S miernym zápalom, môžete použiť štandardný lacný 0,05% roztok chlórhexidínu, ktorý sa predáva v akejkoľvek lekárni za 40 rubľov.

Ale ak máte výrazný zápal ďasien a počas čistenia dochádza k výraznému krvácaniu, je lepšie použiť roztoky s obsahom chlórhexidínu 0,2-025%. Najlepší liek na zápal ďasien s takou koncentráciou chlórhexidínu je oplach Lakalut Active alebo PresiDent Antibacterial. Ak chcete opláchnuť, musíte vziať 10-15 ml roztoku (jeden dúšok) do úst a vypláchnite ústa 1 minútu bez pľuvania.

Po opláchnutí je potrebné na ďasná aplikovať špeciálny protizápalový gél. Najlepší liek na zápal ďasien na tieto účely je Holisal gél (obsahuje 2 účinné látky, ktoré prenikajú hlboko do sliznice a rýchlo znižujú zápal). V prípade mierneho zápalu sa môže použiť aj Parodontotsidov gél. Gél bude lepšie fixovaný na vlhkej sliznici ústnej dutiny, ak okraj gumy predsušíte suchou gázovou podložkou.

Následne stlačte gél na prst a aplikujte ho na gumový okraj, ktorý susedí s predným povrchom horného a dolného zubu. Zvyčajne sa gél aplikuje na ďasná len z predného povrchu chrupu (z lingválnej / palatálnej strany, v prípade potreby sa liečba uskutočňuje). Po nanesení gélu na 30 minút by ste nemali piť, nepláchnuť ústa a tiež nejesť 2 hodiny. Výsledné sliny prehltnite ako obvykle, nemusíte šetriť ani pľuvať. Večer zopakujte liečbu - po jedle a čistení zubov opláchnite ústa a potom aplikujte gél.

Užitočné odkazy -

→ Najlepšie ústne vody,
→ Hodnotenie najlepších gélov pre ďasná.

Je dôležité:

 • S gingivitídou zápal pokrýva iba okrajovú časť ďasien, preto vyššie uvedený protizápalový priebeh a predchádzajúce odstránenie zubného plaku stačí na úplné vyliečenie pacienta. Ale tak, aby sa zápal nevyskytol znova - je veľmi dôležité udržiavať správnu ústnu hygienu. Pod odkazom si môžete prečítať komplexné informácie o formách zápalu ďasien a ich liečbe -

  → "Algoritmus liečby zápalu ďasien"

 • S periodontitídou, tj keď sa pohyblivosť zubov, expozícia koreňov, hnisanie z parodontálnych vreciek spojili so symptómami zápalu ďasien - iba odstránenie zubných usadenín a vyššie uvedený priebeh protizápalovej liečby nebude stačiť. Okrem toho môže vyžadovať antibiotickú terapiu, umývanie parodontálnych vreciek, splinting pohyblivých skupín zubov, ako aj chirurgické metódy liečby. Prečítajte si viac informácií v článku -

  → "Algoritmus liečby periodontitídy"

2. Lokálny zápal ďasien v blízkosti zuba -

V tejto časti vám povieme, ako zmierniť zápal ďasien, ak pochádza z jedného alebo dvoch zubov. Dôvody takéhoto obmedzeného zápalu ďasien môžu byť lokalizovaná forma periodontitídy alebo exacerbácia chronickej periodontitídy zuba. Opuch ďasien s lokalizovanou periodontitídou je zvyčajne lokalizovaný v medzizubnej medzere a bližšie k okraju ďasien (Obr.9-10). Často, keď jemne tlačíte na taký opuch, môžete vidieť, že hnis začína vylučovať spod ďasien.

Opuchy ďasien s lokalizovanou periodontitídou: foto

Hlavné príčiny periodontitídy lokalizovanej v oblasti 1-2 zubov sú najčastejšie nasledovné faktory:

 • Traumatické uštipnutie (super kontakt) -
  V oblasti niektorých zubov sa môže vyskytnúť takzvaný "predčasný skus", t.j. Antagonisti zubov nezatvárajú rovnomerne, ale na jednom zo zubov je predčasne hryzené. Prítomnosť takéhoto superkontaktu spôsobuje mechanické preťaženie zubu, čo vedie k deštrukcii kostného tkaniva okolo neho a zápalu ďasien. Superkontakty sa môžu objaviť sami, alebo môžu byť výsledkom zle vyrobených pečatí a korún.
 • Závesná hrana pečate v medzizubnej medzere -
  pri ošetrovaní zubného kazu medzi zubami môže zubár opustiť závesnú hranu výplne, ktorá poškodí ďasnovú papilu v medzizubnej medzere. Toto je hrubá chyba zubára. Okrem poškodenia ďasien vytvára závesná hrana výplne podmienky pre oneskorenie úniku potravy v medzizubnej medzere, čo tiež prispieva k rozvoju zápalu.
 • Nedostatok kontaktného bodu medzi zubami -
  keď je tá časť zubu, ktorá je v kontakte s bočnými zubami v medzizubnej medzere, zničená, je veľmi dôležité obnoviť správny kontakt. To je dosť ťažká a starostlivá práca, ktorá vyžaduje zručnosť, a nie každý zubár je schopný obnoviť "kontaktný bod" medzi zubami. Nedostatok dobrého kontaktu povedie k uviaznutiu jedla v medzizubnej medzere, po ktorej nasleduje rozpad potravného odpadu a vznik zápalu.
 • Závesné hrany korún -
  Zle vyrobené korunky môžu viesť k trvalému poškodeniu ďasien. Napríklad koruny môžu mať tiež previsnutú hranu, ktorá poškodzuje ďasno. Na obrázku 12 je možné vidieť röntgenový obraz zubu pod korunkou: v medzizubnej medzere šípky naznačujú hlboké periodontálne vrecko spôsobené chronickým poškodením ďasien previsnutým okrajom korunky.

Zápal ďasien v blízkosti zubu: liečba
ak sa stala príčinou závesná hrana výplne alebo korunky, potom je potrebné, aby sa závesná hrana výplne brúsila bórom (ak je to možné, inak sa náplň nahradila), aby sa vytvorila nová koruna. Pri neprítomnosti dobrého kontaktného bodu medzi zubami v medzizubnej medzere je tiež potrebné nahradiť nekvalitnú výplň alebo korunku, ktorá spôsobila nedostatok kontaktu. V prítomnosti traumatického superkontaktu sa vykonáva "selektívne brúsenie zubov".

To všetko je základná terapia zameraná na elimináciu kauzálneho faktora, ktorý spôsobil zápal. Ďalej, v závislosti od závažnosti zápalu a stupňa deštrukcie kostného tkaniva okolo zuba, môže byť vykonaná kyretáž periodontálneho vrecka so záložkou v kostnom vrecku syntetického kostného tkaniva (na obnovenie úrovne kosti), priebeh protizápalovej terapie, splinting zubov.

Zápal ďasien s periodontitídou -

Pri lokalizovanej periodontitíde sa v medzizubnej medzere vyvíja zápal, pri ktorom dochádza k tvorbe periodontálneho kapsy zápalovou resorpciou kostného tkaniva okolo zuba. Naproti tomu opuch ďasien počas exacerbácie chronickej periodontitídy je spojený s rozvojom hnisavého zápalu na vrchole koreňa zubov (Obr. 13). Opuch ďasien sa objavuje najčastejšie v projekcii vrcholu chorého zubu.

Zápal ďasien pri periodontitíde: foto

Príčinou vzniku paradentózy (zápal na vrchole koreňa zubov) je infekcia v koreňových kanáloch. Periodontitída sa vyskytuje buď v dôsledku nedostatočnej včasnej liečby zubného kazu a pulpitídy zubu, alebo v dôsledku nedostatočnej kvality zubnej starostlivosti, najmä často s nedostatočným plnením koreňových kanálikov. Zápal ďasien počas periodontitídy je zvyčajne obmedzený na 1 kauzálny zub, ale pri vytváraní hnisavého abscesu veľkej veľkosti sa môže šíriť na niekoľko zubov (obrázok 14).

Vo všetkých prípadoch je zápal zvyčajne lokalizovaný a umiestnený v projekcii kauzálneho zubu. Periodontitída zub na vrchole koreňa tvorí cysty (vrecko naplnené hnisom), ktoré spôsobuje opuch ďasien. Opuchy a opuchy ďasien sa v tomto prípade pravidelne objavujú, potom zmiznú atď.

Ako odstrániť zápal ďasien parodontitídou -
ak je zápal skutočne spôsobený rozvojom paradentózy (a nie zápalu ďasien alebo parodontitídy), potom sa musíte uistiť, že ste to urobili pomocou röntgenového žiarenia a porovnaním s údajmi o vizuálnom vyšetrení zubov. Kauzálny zub bude mať vždy buď chybnú vadu alebo výplň. A röntgenové žiarenie vám umožní vidieť zápalové zmeny v kostnom tkanive na vrchole koreňa zubov, ako aj kvalitu plnenia koreňového kanálika, ak bola predtým vykonaná.

Ďalej je to ošetrenie zubov. Ak sa ošetrenie koreňových kanálikov v zube predtým neuskutočnilo, najprv sa vykoná odstránenie nervu a mechanické ošetrenie koreňových kanálikov, po ktorom sa zápalové zameranie ošetrí na vrchole koreňa zubov použitím špeciálnych pást na báze hydroxidu vápenatého. Potom sú koreňové kanáliky naplnené gutaperča a obnovou korunky zubov výplňou alebo korunkou. Komplexné informácie o liečbe periodontitídy nájdete v článku:

→ "Algoritmus na liečbu periodontitídy"

Liečba domácej gumy -

1) S gingivitídou a periodontitídou doma môžete vykonávať iba protizápalové terapie (antiseptické opláchnutia, protizápalové aplikácie). Vyliečenie zápalu to však nedovolí, ale len na chvíľu zmierni symptómy. Na protizápalovú liečbu sa tento účinok prejaví, musíte najprv odstrániť všetok zubný povlak. Dá sa to urobiť kvalitatívne len pomocou ultrazvuku pri vymenovaní zubára

2) Ak hovoríme o zápale ďasien na pozadí zranení jeho prečnievajúcich okrajov výplní / korún, potom jednoducho protizápalová liečba tiež nedáva požadovaný účinok bez odstránenia traumatického faktora. tj choďte k zubárovi.

3) Ak máte periodické opuchy ďasien v oblasti niekoľkých zubov na pozadí paradentózy jedného zo zubov, potom protizápalová liečba liekmi (vrátane antibiotickej liečby) je úplne zbytočná. V tomto prípade je zápal spôsobený infekciou v koreňových kanálikoch a kým koreňové kanáliky tohto zubu nie sú správne vyplnené, zápal nejde nikam.

Je dôležité: Preto je veľmi dôležité pochopiť, že domáca liečba môže byť účinná len z hľadiska priebehu protizápalovej liečby pri chronickej gingivitíde a parodontitíde, ale opäť až po vykonaní profesionálneho čistenia zubov z plakov a kameňa. Aj domáca liečba môže byť použitá na posilnenie ďasien medzi hlavnými chodmi protizápalovej liečby.

→ Prípravky na posilnenie ďasien doma

Gumová choroba: liečba ľudových prostriedkov

Ľudové prostriedky sú umiestnené ako "bezpečná" náhrada profesionálnych protizápalových liekov určených na liečbu zápalu. Majú však desaťnásobne slabší účinok ako profesionálne antiseptiká alebo protizápalové gély pre ďasná. Ľudové prostriedky je možné použiť len ako dodatočný prostriedok pri komplexnej terapii alebo na profylaktické účely.

Nealkoholické odkvety byliniek majú mierny protizápalový účinok, napríklad eukalyptus, harmanček, nechtík, ľubovník bodkovaný, dubová kôra ... Ale stále sa neodporúča oplachovať ústa týmito odvarmi, pretože pigmenty obsiahnuté v takýchto vývaroch sa ľahko nanášajú na povrch zubov, čo robí ich povrch drsným, čo uľahčuje tvorbu zubného kameňa.

Ak naozaj chcete používať oplach na báze rastlín, potom je lepšie kúpiť hotové elixíry na oplachovanie na rastlinných oplachoch rastlín (pigmenty už boli odstránené), alebo použiť protizápalové zubné pasty s rastlinnými prísadami. Môžete si prečítať o poradí najlepších zubných pást pre ďasná na tomto odkaze ...

Na internete obieha veľký počet receptov, ktoré sú nielen neschopné liečiť zápal ďasien, ale naopak prispievajú k progresii zápalu. Ale väčšina ľudových prostriedkov v neprítomnosti profesionálnej liečby - len znížiť príznaky ochorenia, maskovanie, ale v tomto okamihu ochorenia sám pokrok bez povšimnutia.

V dôsledku toho sa pacienti často obracajú v prípadoch, kde sa už vyskytli nevratné zmeny (pohyblivosť zubov, deštrukcia kosti okolo zubov). A hlavným dôvodom takýchto neskorých odvolaní je práve domáca ľudová medicína. Dúfame, že náš článok na tému: Žuvačka zapálila, čo má robiť - ukázalo sa, že je to pre vás užitočné!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár