Kyretáž parodontálnych vreciek, operácia patchwork: recenzie

Prečo potrebujem kyretáž?

Aby sme pochopili, prečo je potrebné robiť kyretáž alebo patchwork, je potrebné trochu sa ponoriť do detailov vývoja a priebehu periodontitídy. Periodontitída sa vyvíja na pozadí slabej ústnej hygieny, prítomnosti veľkého množstva mäkkých mikrobiálnych plakov a tvrdých zubných nánosov. Tieto spúšťajú zápalový proces v žuvačke, ktorý sa najprv prejavuje krvácaním pri čistení zubov, bolesti a opuchu ďasien a neskôr sú tieto zuby spojené aj pohyblivosťou zubov, ich vytesňovaním, hnisaním z ďasien atď.

V zubovo-gingiválnom sulku je teda mäkký povlak mineralizovaný a mení sa na pevný zubný kameň, ktorý je veľmi pevne spojený s povrchom hrdla zubu (obr. 1.2). Zubné mikroorganizmy produkujú toxíny, ktoré spúšťajú proces zápalu ďasien.

V procese zápalu dochádza:

 • Atrofia kostného tkaniva okolo zuba -

  tj kosť sa začína postupne rozpúšťať. Porovnajte hladinu kostného tkaniva s koreňmi zubov u osoby bez sprievodnej parodontitídy (rádiograf 3a) a u osoby so strednou periodontitídou (rádiograf 3b). Vzdialenosť medzi "a" a "b" je úroveň úplného zničenia inertného tkaniva, ako je možné vidieť z neprítomnosti kostných lúčov v tejto oblasti.

  Okrem toho treba poznamenať, že kostné tkanivo nezmizne bez stopy, ale je nahradené takzvaným granulačným tkanivom, ktoré obsahuje veľký počet mikrobiálnych buniek, bunky absorbujúce kosti (osteoklasty) atď. Vzhľad granulačného tkaniva prispieva k ešte rýchlejšej následnej deštrukcii kosti.

  reklama

 • Tvorba periodontálnych vreciek -

  pod vplyvom zápalu spôsobeného zubnými usadeninami je zničená nielen kosť, ale aj periodontálne pripojenie zubov k kosti (periodontálne). Parodontálne tkanivo je také mikrokapsu medzi koreňom zubu a kosťou, pomocou ktorého je zub bezpečne spojený s kostným tkanivom.

  Na obr. 4 je možné vidieť rozdiely medzi týmito chorobami, ako je zápal ďasien (v ktorých nedochádza k deštrukcii kosti, nie sú periodontálne kapsy) a parodontitída (pri ktorej dochádza k aktívnej deštrukcii kosti a tvorbe parodontálnych vreciek). Pri periodontitíde vedie kumulatívna deštrukcia kostného tkaniva a periodontálnych väzov k tvorbe periodontálnych vreciek (obr. 4).

  Takýmto miestom je periodontálne vrecko, na ktorého šírke a hĺbke dochádza k deštrukcii kostí, nedochádza k pripojeniu ďasien k povrchu koreňa zubu a samotný defekt je vyplnený granulačným tkanivom, zubnými usadeninami, hnisom. Pacienti často nazývajú periodontálne vrecko - zubné vrecko, gingiválne vrecko, vrecko v žuvačke. Takéto vrecká gumy sa môžu detegovať sondovaním pomocou špeciálnych periodontálnych sond alebo rádiograficky.

  Na obrázkoch 4 až 6 môžete vidieť klinickú situáciu u jedného pacienta vo vzťahu k hlbokému periodontálnemu vrecku v medzizubnej medzere medzi psom a premolárnym:

  → na obrázku 4 vidíte, že periodontálna sonda preniká pod žuvačku 5-6 mm, rýchlosťou 1-2 mm.
  → Obrázok 5 ukazuje rádiograf tohto zubu. Ukazuje, že ide o kostný defekt. X-ray deštrukcia kostného tkaniva sa prejavuje vo forme stmavnutia (označené čiernymi šípkami).
  Obrázok 6 znázorňuje typ defektu kosti v procese oddeľovania gumy. Granulačné tkanivo z periodontálneho vrecka už bolo prakticky odstránené a tvrdý zubný kameň na povrchu koreňa je jasne viditeľný, čo spôsobilo zničenie kosti a vytvorenie periodontálneho vrecka.

Chirurgická liečba periodontálnych ochorení, na rozdiel od terapeutickej liečby, umožňuje:

Keď sa vytvorili hlboké periodontálne vrecká 3 až 4 mm, došlo k čiastočnej náhrade kostného tkaniva granulačným tkanivom - proces sa v podstate stáva ireverzibilným, napriek akejkoľvek lokálnej a všeobecnej protizápalovej terapii, liečbe antibiotikami, laserom, odstraňovaniu zubných usadenín atď. d. Prečo?

 • za prvé- je takmer nemožné úplne odstrániť dentálne usadeniny z hlbokých periodontálnych vreciek. Faktom je, že lekár vloží ultrazvukovú trysku pod žuvačku "slepo", t.j. robí pohyby bez toho, aby videl, čo sa presne deje v periodontálnych vreckách. Preto spravidla zostáva veľký počet subgingiválnych depozitov, ktoré majú naďalej deštruktívny účinok.

  Okrem toho, odstránenie subgingiválnych zubných nánosov je extrémne namáhavé, dlhé a pacient sa nikdy nedozvie, či tam niečo zostáva. Preto v podmienkach platenej komerčnej recepcie nie je veľmi cenovo výhodné stráviť drahocenný čas hľadaním malých subgingiválnych kameňov.

 • za druhé- ak sa vytvorili hlboké periodontálne kapsy, potom aj po odstránení zubného plaku a protizápalovej terapii sa vytvorili podmienky pre rozvoj infekcie a ďalšiu progresiu periodontitídy.

  Jediný spôsob, ako liečiť paradentózu, ktorá zaručuje zlepšenie, je preto ten, ktorý eliminuje:
  → periodontálne vrecká,
  → odstrániť všetky subgingiválne zubné plaky,
  → odstráňte granulačné tkanivo, ktoré nahradilo resorbovanú kosť.
  Toto sa môže uskutočniť len použitím chirurgických metód na liečbu periodontitídy.

Chirurgická liečba periodontálneho ochorenia

Existuje niekoľko metód chirurgických zákrokov pre periodontitídu:

 • kyretáž parodontálnych vreciek - "otvorené" a "uzavreté".
 • patchwork.

1. Uzavretá kyretáž parodontálnych vreciek -

Účelom operácie: odstrániť granuláciu periodontálnych vreciek, subgingiválny zubný povlak. Nevýhody tejto techniky: kyretáž sa vykonáva slepo, neexistuje vizuálna kontrola povrchu koreňov, periodontálnych vreciek, v dôsledku čoho granulát a zubné usadeniny zostávajú na mieste vo veľkých množstvách.

Uzavretá kyretáž môže byť viac alebo menej účinná len pri plytkých periodontálnych vreckách do 3 mm, t.j. najľahší stupeň periodontitídy. V prípade periodontitídy môže mierna a silne uzavretá kyretáž (v dôsledku dočasného zníženia hmotnosti granulátov) len dočasne zlepšiť stav ďasien, ale tento fenomén bude len krátkodobý a periodontitída bude ďalej pokročiť ďalej. Na obrázku 7 (a, b) môžete vidieť nástroje, s ktorými sa vykonáva uzavretá kyretáž.

Tento typ kyretáže je populárny v zubných klinikách, v ktorých nie je skúsený parodontistický chirurg, a preto operáciu vykonáva obyčajný zubár, terapeut alebo dokonca periodontista. Títo odborníci nemajú ani zručnosti, ani skúsenosti s implementáciou komplexných chirurgických zákrokov v ústnej dutine, medzi ktoré patria otvorené kyretážne a patchworkové operácie.

2. Otvorená kyretáž parodontálnych vreciek -

Účelom operácie: odstrániť všetky subgingiválne zubné usadeniny, odstrániť zápalové granulačné tkanivo z pod ďasien, odstrániť parodontálne vrecká, stimulovať obnovu kostného tkaniva pomocou opätovného vysadenia syntetického inertného tkaniva.

Pred operáciou by sa mala vykonať dôkladná príprava -

 • odstránený zubný plak,
 • protizápalová liečba,
 • držali splinting skupiny zubov podľa indikácií, atď. Operácia sa spravidla vykonáva na pozadí antibiotickej terapie v lokálnej anestézii. Počas jednej operácie sa spravidla používa jeden segment v množstve 7-8 zubov.

Spôsob činnosti (zvýraznenie) -

 1. Ak sa chcete dostať do inertného tkaniva, musíte najprv odlepiť ďasná od zubov a kostí. Aby sa to dosiahlo, je v oblasti operácie vytvorený rez okolo krkov zubov.
 2. Po incízii sa chlopne sliznice odlupujú z kosti, aby sa odkryli povrch koreňov a defektov kostí (obr. 9). Odtrhnutie gingiválnych slizníc umožňuje plne vidieť všetky periodontálne kapsy kostí, subgingiválny zubný povlak.

  Mimochodom, na röntgenovom snímke 8 (vytvorenom pred operáciou) môžeme vidieť kostný defekt na Obrázku 9 rádiograficky. Ako vidíme, kostný defekt sa prejavuje aktívnym stmavnutím v medzizubnom priestore (ohraničené líniami „a“ a „b“), čo naznačuje absenciu kostnej drene.

  V tomto štádiu sa teda všetky zubné kamene a granulačné tkanivo vyberú z periodontálnych vreciek pomocou ultrazvukového odstraňovača zubného kameňa a špeciálnych chirurgických kriviek, s ktorými sa granulačné tkanivo zoškrabáva.

 3. Po odstránení granulačného tkaniva, antiseptickej povrchovej úprave koreňov zubov a kostného tkaniva sa do hlbokých kostí vloží syntetická kosť (obr. 10). Je potrebné obnoviť kostné tkanivo. Prirodzene, nie je možné ho úplne obnoviť, ale je možné znížiť kapsy kostí.

  Na obrázku 11 (a, b) môžete vidieť röntgenové žiarenie pred a po 3 mesiacoch po operácii. Na röntgenovom snímke uskutočnenom niekoľko mesiacov po operácii (obr. 11b) je možné ľahko vidieť zvýšenie kostnej hmoty v periodontálnom vrecku.

 4. Zošívania. V oblasti medzizubných papíl sa ukladajú stehy (Obr. 12). Na konci operácie sa aplikuje aj gingiválny obväz, ktorý chráni priestor operácie a podporuje rýchlejšie hojenie. Stehy sa odstránia 10 dní po operácii.

3. Patchworková operácia periodontitídy -

Účelom operácie: odstrániť všetky subgingiválne zubné usadeniny, odstrániť zápalové granulačné tkanivo z pod ďasien, odstrániť parodontálne vrecká, stimulovať obnovu kostného tkaniva pomocou opätovného vysadenia syntetického inertného tkaniva. tj rovnako ako Open Curettage.

Rozdiel je v tom, že rez počas operácie patchworku sa uskutočňuje 1-1,5 mm od okraja gumy. Táto tenká línia žuvačky 1,5 mm sa potom odstráni. Deje sa to preto, že pri dlhodobom zápale sa okrajová žuvačka modifikuje tak, že sa nikdy nemôže tesne prilepiť na povrch zubov, a preto sa musí odstrániť. Pretože klapky sliznice majú pohyblivosť - na konci operácie sú natiahnuté na krky zubov, čo vo väčšine prípadov pomáha zabrániť vypadnutiu ďasien.

Existujú metódy patchworkových operácií nielen s generalizovanou periodontitídou, ale napríklad aj na uzavretie recesie ďasien. Recesia je zostup žuvačky v oblasti 1-2x zubov, sprevádzaný expozíciou koreňov.

Kyretáž periodontálnych vreciek: cena 2019

Koľko stojí kyretáž parodontálnych vreciek - cena za rok 2019 v Moskve bude závisieť od typu techniky, ako aj ceny použitých materiálov (predovšetkým kostného materiálu).

 • uzavretá kyretáž parodontálnych vreciek - cena za 1 zub bude od 500 rubľov.
 • otvorená kyretáž vreciek - cena za 1 zub bude od 1500 rubľov.
 • patchwork operácie - cena za 1 zub je od 2500 rubľov, a segment 6-8 zubov je od 10.000 rubľov.

Táto cena zvyčajne nezahŕňa cenu kostného materiálu. Môže byť použitý ako kvalitný drahý kostný materiál Bio-Oss (Švajčiarsko) - 6500 rubľov. na balenie po 0,5 g a ruské prípravky ako Kolapol a Kollapan niekoľkokrát menej.

Kyretáž, patchwork operácia: recenzie

Stručne zhrnuté, prehľady pacientov po rôznych typoch intervencií.

Uzavretá kyretáž -
To by malo byť vykonané len s počiatočnou formou paradentózy, keď sú len plytké periodontálne vrecká až 2-3 mm. V prípade miernej a ťažkej periodontitídy, v prítomnosti hlbokých periodontálnych vreciek, je absolútne neúčinný. Avšak, prevádzka trvá málo času, je ľahko tolerovaná, nevyžaduje vysokú kvalifikáciu lekára (zvyčajne zubári, ktorí nemajú zručnosti vážnych operácií milujú robiť), to je relatívne lacný. To je jediná výhoda.

Otvorené kyretážne a patchworkové operácie -
Výhody sú jediné metódy, ktoré umožňujú elimináciu periodontálnych vreciek a dosiahnutie stabilizácie parodontitídy, ako aj zníženie atrofie kostí v dôsledku opätovného osadenia kostí (čo môže tiež znížiť mobilitu zubov). Preto, ak chcete žuť so svojimi vlastnými zubami tak dlho, ako je to len možné, výber spôsobu prevádzky je zrejmý.

Nevýhody -

 • Vyžaduje vysoko kvalifikovaného lekára, mali by ho vykonávať len zubní lekári so špecializáciou v parodontológii.
 • Operácie sú drahé: vyžadujú nielen mzdy lekára, zdravotnú sestru, ale aj nákup drahého spotrebného materiálu, ako je syntetické kostné tkanivo, drahý materiál na šitie (to by malo byť monofily) atď.
 • Odstránenie zápalového granulačného tkaniva a zapálených ďasien môže byť sprevádzané "vynechaním" ďasien (t.j. vystavením koreňov). Množstvo expozície koreňov bude priamo závisieť od počiatočnej hodnoty atrofie kostného tkaniva.
 • Po operácii sa tiež dočasne mení vzhľad ďasnatých papíl, ktoré sú sploštené a nezaberajú celý priestor medzi zubami. Po niekoľkých mesiacoch preberá papilárna ďasien svoju obvyklú formu a medzizubné priestory, čím sa eliminuje.
 • Operácia trvá dlho: segment 7-8 zubov trvá približne 2 hodiny.

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár