Spájanie zubov s periodontitídou: metódy, recenzie

Spájanie zubov je jednou z metód liečby parodontitídy, ktorej cieľom je posilniť mobilné zuby. Tento cieľ možno dosiahnuť dvoma spôsobmi -

  • po prvé, spojením skupiny zubov so sklenenými vláknami,
  • po druhé - pomocou zubných protéz.

Nižšie sa pozrieme bližšie na každú z týchto metód.

Prečo je potrebné splinting mobilných zubov?

S periodontitídou sa stredná a ťažká mobilita zubov stáva jedným z hlavných príznakov ochorenia. Mobilita zubov začína spravidla atrofiou kosti, ktorá je väčšia ako 1/4 dĺžky koreňa zubu. tj Existuje priamy vzťah medzi množstvom atrofie kosti a stupňom mobility zubov.

Vystavenie krkov predných zubov je jedným z vizuálnych príznakov atrofie kostného tkaniva (obr. 1). Na tomto röntgenovom snímke vidíme stratu kosti. Normálne by kostné tkanivo malo dosahovať takmer krku zubu. Porovnajte rádiograf (obr.2), kde atrofia kosti je prítomná na 1/2 dĺžky koreňa - s rádiografom (obr. 3), kde atrofia úplne chýba.

V okamihu, keď počas periodontitídy dochádza k mobilite zubov, sa rýchlosť deštrukcie (atrofia) kostného tkaniva mnohokrát urýchľuje. Zničenie kostného tkaniva okolo zuba vedie k ešte väčšej mobilite zubov. V skutočnosti (v neprítomnosti liečby) sa proces stáva nekontrolovateľným s neustálym progresom symptómov zápalu, vrátane mobility zubov.

Po čase, pod vplyvom žuvacieho zaťaženia, pohyblivé zuby začínajú postupne meniť svoju polohu, ohýbať sa v rôznych smeroch a tiež sa môžu voľne rozptýliť (Obr. 4-6). To má zabrániť tomu všetkému a je potrebné, aby sa zuby dlahy.

1. Spájanie mobilných zubov so sklenenými vláknami -

Spájanie predných dolných zubov -
ak sú predné spodné zuby dlahy, potom v tomto prípade bude na vnútornom povrchu, napríklad 4, 5 alebo 6 dolných predných zubov, urobená vodorovná brázda vysoká 1,5-2 mm a 2 mm hlboká. Potom sa do tejto drážky umiestni celá laminátová páska (obr. 7). Potom sa brázda (spolu so sklenenou vláknitou páskou umiestnenou v nej) naplní ľahkým kompozitom.

Na obr.8-9 môžete vidieť, ako vnútorný povrch spodných zubov vyzerá „pred a po“ splintingu.

reklama

Počet zubov, ktoré sa nasunú do pneumatiky, bude závisieť od stavu celej skupiny predných zubov. Okrem najviac mobilných zubov v pneumatike musia byť nutne pevné zuby (zvyčajne tesáky). Tým sa uvoľnia pohyblivé frézy, pretože vďaka tuhej pneumatike prevezmú špičáci väčšinu tlaku na žuvanie.

Rozdelenie predných horných zubov -
ohybnosť predných horných zubov sa používa s pohyblivosťou zubov, s hrozbou alebo už v prítomnosti ventilátorovej divergencie zubov (obr. 10). V tomto prípade sa do zubov vŕta aj brázda s výškou 1,5-2 mm a hĺbkou 2 mm. Avšak najčastejšie je drážka vyvŕtaná na prednom povrchu horných zubov (obr. 11), potom je do nej vložená páska zo sklených vlákien a uzavretá ľahkým výplňovým materiálom (obr. 12-13).

Vezmite prosím na vedomie, že pomocou výplňového materiálu sa dá urobiť tak, aby sa odstránili široké medzizubné priestory (Obr. 13). Počet zubov, ktoré budú odobraté do pneumatiky, bude závisieť od klinického obrazu.

Ostrenie zubov: foto

Spájanie zadných zubov -
ak sa bočná skupina zubov rozpadne, potom sa drážka na laminátovú pásku vyvŕta na vnútornej strane, ale na žuvacom povrchu niekoľkých zubov. Vlákna zo sklených vlákien sa tiež ukladajú do brázdy a plnia sa ľahkým kompozitom.

V dôsledku toho sa dosiahne účinok splintingu

Pri osvetľovaní laminátovej pásky - sa zmení na veľmi pevný lúč, pevne pripojený k zubom. Zuby (pomocou takéhoto lúča) sa získajú tak, ako boli, všetky spojené a spravidla úplne nepohyblivé.

Laminát zo sklených vlákien na zuboch (pneumatika) tiež umožňuje prerozdeliť žuvaciu záťaž medzi zuby. Dokonca aj hryzenie na jeden zub - záťaž bude rovnomerne rozložená na všetky zuby vstupujúce do pneumatiky. Je to veľmi dôležité, pretože keď periodontálne zuby sú nielen pohyblivé, ale aj mierne sa rozchádzajú - strácajú vzájomný kontakt.

Výsledkom straty kontaktu medzi zubami - každý zub nesie maximálne zaťaženie a nie je schopný rozložiť zaťaženie medzi susednými zubami cez tieto kontakty. Za týchto podmienok atrofuje kostné tkanivo oveľa rýchlejšie. Spájanie zubov za takýchto podmienok výrazne zvýši životnosť takýchto zubov a zastaví (alebo spomalí) atrofiu kosti.

2. Splývanie mobilných zubov s korunkami -

V tomto prípade sú zuby najprv rozdrvené (koreňové kanáliky sú naplnené) a potom rozdrvené pod korunkami. Potom sa na nich nosia korunky, ako napríklad kovová keramika (obrázok 14). Táto varianta splintingu má výrazne dlhšiu životnosť a spoľahlivosť ako splinting so sklenenými vláknami. Jeho náklady sú však vyššie a výrazne vyššie.

Pri splinting 6 predných dolných zubov s korunami, náklady na výstavbu 6 kusov kovov keramiky bude od 30 tisíc rubľov (bez nákladov na depulping zubov). Splývanie keramickými korunkami (obr. 15) je 2-2,5-krát drahšie. Keď však spelting vzdialených žuvacích zubov, kde estetika nie je tak dôležitá - môžete robiť koruny nie z kovových keramiky, ale obyčajných kovových.

3. Splinovanie zubov zubnými náhradami - t

Ak sa pozriete pozorne na obrázok 16-17, uvidíte, že v oblasti vnútorného povrchu spodných zubov má protéza ďalší tenký oblúk, ktorý pevne zakrýva každý zub. To umožňuje, aby zuby pevne stáli na svojom mieste a prenášali žuvaciu záťaž od seba - na taký kovový oblúk bez preťaženia.

Veľkým plusom takýchto zubných protéz je, že umožňujú nielen splinting pohyblivých zubov, ale súčasne aj obnovenie chýbajúcich zubov. Prečítajte si viac o tomto type protézy. tu.

Ostrenie zubov: cena 2019

Koľko stojí náklady na zubné šplhanie - cena v Moskve za rok 2019 v klinikách v ekonomickej triede bude závisieť od počtu spline zubov, ako aj od metodiky ...

  • Laminátové splining zo 6 predných zubov (Ribbond systém) je asi 6.500 rubľov.
  • Spájanie 3 zubov so skleneným vláknom - od 3 500 rubľov.
  • Náklady na orezávanie zubov s korunami (bez nákladov na prípravu zubov):
    → kovová keramika - od 6000 rubľov za 1 korunu,
    → keramika bez kovov - od 19 000 rubľov za 1 korunu.
  • Náklady na splinting čiastočné zubné protézy - od 25.000 rubľov.

Splinting zubov: recenzie

Vážení pacienti, pri výbere konkrétnej metódy splinting musíte pochopiť nasledujúce ...

Laminátové splining je dočasný postup. Ak sa splinting vykonáva sám podľa pravidiel, pacient dodržiava hygienu atď., Potom životnosť takéhoto skleného vlákna môže dosiahnuť 3 roky. Len raz za rok sa musíte ukázať, aby ste ho vyleštili. Ak sú však predné zuby spekané a pacient nemá „zadné“ žuvacie zuby, veľmi vysoké riziko zlyhania pneumatík je veľmi skoro spôsobené preťažením. tj Pred splinting s laminát, je veľmi dôležité nahradiť chýbajúce zuby, aby sa normalizovať skus.

Koruna je samozrejme spoľahlivejšia, životnosť kovových a keramických korún je výrazne vyššia ako štruktúra zo sklených vlákien. V prípade periodontitídy miernej závažnosti však nemá zmysel vždy brúsiť zuby pod korunami (najmä vo veľkých množstvách). Protézy spárovej dlahy majú mnoho výhod, najmä pre ľudí, ktorí potrebujú nielen eliminovať pohyblivosť zubov, ale aj vyplniť veľké množstvo chýbajúcich zubov. Ako sa hovorí - dve muchy jednou ranou.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár