Prístroj Vektor na liečbu periodontitídy: recenzie

Stroj Vector (Paro ™) je ultrazvukový zubný odstraňovač zubov v zubnej praxi. Má množstvo významných rozdielov oproti tradičným ultrazvukovým odstraňovačom a je výrobcom umiestnený ako inovatívny nástroj pri liečbe paradentózy.

V tomto článku sa budeme podrobne analyzovať, či Vector naozaj je tak účinný na odstránenie subgingiválne zubné vklady, dáme komparatívne zahraničné klinické štúdie o účinnosti rôznych ultrazvukové škálovače, a či to stojí za peniaze na Vector postupy, ako veľké peniaze.

Prístroj Vektor: kľúčové funkcie

V skutočnosti sa systém Vector skladá z dvoch zariadení: "Vector Paro" a "Vector-scaler". Máme záujem o prvé zariadenie, pretože je to jeho výrobca, ktorý zastáva pozíciu inovácie v liečbe periodontitídy. Druhý je len najbežnejší ultrazvukový odstraňovač zubného kameňa (scaler).

Vektor Paro je ultrazvukový systém na odstraňovanie subgingiválneho zubného povlaku, v ktorom sa vibrácie pracovného hrotu násadca vyskytujú vertikálne (obr. 4), a nie horizontálne, ako pri konvenčných ultrazvukových odstraňovačoch (obr.5). Výrobca tvrdí, že toto značne minimalizuje poškodenie povrchu koreňa zubov.

Druhým rozdielom je, že ak sa použije štandardná destilovaná voda v štandardnom postupe čistenia ultrazvukom, potom sa v postupoch Vector použije roztok "Vector Fluid polish", ktorý obsahuje hydroxylapatitové častice. Ten zlepšuje leštenie povrchu koreňa a tiež má schopnosť znížiť zvýšenú citlivosť zubov po ultrazvukovom čistení.

závery: Preto výrobca Vector deklaruje, že jeho systém odstraňuje subgingiválne zubné usadeniny a leští povrch koreňov v periodontálnych vreckách oveľa lepšie ako tradičné ultrazvukové zariadenia. Je to však vôbec dôležité?

Je to dôležité pri liečbe stupňa periodontitídy subgingiválneho zubného kameňa -

Ako už pravdepodobne viete, periodontitída sa vyvíja na pozadí nedostatočnej ústnej hygieny, pod ktorou sa mikrobiálne plaky a zubný kameň ukladajú na zuby. Hlavným faktorom vo vývoji a progresii periodontitídy sú teda patogénne mikroorganizmy a ich toxíny.

Odstránenie zubného povlaku u pacientov s periodontitídou je však komplikované prítomnosťou periodontálnych vreciek v nich, ktoré obsahujú subgingiválny zubný kameň. Posledne uvedené je veľmi ťažké odstrániť, pretože neexistuje vizuálna kontrola a postup vyhľadávania parodontálnych vreciek a zubného kameňa v nich trvá veľa času.

Na fotografii 6 môžete vidieť, ako periodontálne vrecká vyzerajú s subgingiválnym zubným kameňom. Fotografia bola odobraná pred a po patchwork pre periodontitídu. Po oddelení slizníc je jasne viditeľný nielen samotný zubný kameň, ale aj to, do akej miery klesla hladina kostného tkaniva v oblasti týchto zubov.

Hlavným faktorom vo vývoji periodontitídy je subgingiválny zubný kameň. Preto je kľúčovým bodom pri liečbe periodontitídy úplné odstránenie zubného povlaku - najmä z povrchu koreňov zubov v periodontálnych vreckách).

reklama

Liečba ďasien so zariadením Vector: photo

Porovnanie účinnosti liečby periodontitídy s konvenčnými ultrazvukovými škálovačmi a prístrojmi Vector -

Celkovo sa uskutočnilo niekoľko štúdií, ktoré porovnávali kvalitu odstraňovania zubného kameňa z periodontálnych vreciek so systémom Vector - s ich odstránením pomocou bežných ultrazvukových zariadení. Nižšie uvádzame výsledky nezávislého výskumu, ktorého financovanie nesúviselo s výrobcom systému Vector.

  • Prvá štúdia je
    Ukázalo sa, že odstraňovanie zubných nánosov bolo horšie ako u bežných Avšak, povrch koreňa po postupe Vector vyzeral menej zranený ako po obvyklej ultrazvukové trysky. Výskumníci dospeli k záveru, že je optimálne používať systém Vector len na udržiavaciu liečbu, aby sa zabránilo veľkým stratám povrchovej substancie koreňa zubov.
  • Druhá štúdia -
    ukázali, že hlavnou výhodou systému Vector je len použitie špeciálneho riešenia, ktoré vám umožní lepšie vyleštiť povrch koreňa zubov. Pri použití konvenčnej destilovanej vody je kvalita čistenia na úrovni tradičných ultrazvukových systémov.

Okrem toho pohyby dýz Vector sú nosené iba (žehlenie povrchu koreňa), t. leštiaci charakter. Proces deštrukcie pripojenia plaku a zubného kameňa na koreňový povrch nastáva iba v dôsledku pôsobenia ultrazvukovej kavitácie, t.j. distribúcia ultrazvuku vo vodnom roztoku, ktorý je dodávaný do dýzy v priebehu postupu, a vyplňuje periodontálne vrecká.

Bežné ultrazvukové škálovače používajú ako ultrazvukovú kavitáciu, tak aj vplyv zubných usadenín mechanicky v dôsledku oscilujúceho hrotu dýzy. To vám umožní rýchlejšie a efektívnejšie odstrániť pevne pripojené a masívne usadeniny.

Apparatus Vector - recenzie praktizujúcich periodontistov

Prístroj Vektor na liečbu periodontitídy - recenzie sú uspokojivé, ale nič viac. Jeho nespornými výhodami sú menšia bolestivosť, ako aj absencia vibrácií v procese čistenia. S ohľadom na menšiu traumu vo vzťahu k tkanivu ďasien a povrchu koreňa zubu, potom táto otázka nie je taká priamočiara - vzhľadom na to, že pracovné pripútanosti k Vektoru sú veľké a tiež kvôli nasledujúcim.

Faktom je, že trauma tradičných ultrazvukových odstraňovačov s horizontálnymi osciláciami pracovnej dýzy závisí predovšetkým od schopnosti zubára a dýz, ktoré používa. Väčšina zubných lekárov odstraňuje zubné usadeniny ultrazvukom len pomocou jednej univerzálnej trysky (obr. 9), ktorá nie je zvlášť vhodná na prácu v periodontálnych vreckách.

V druhom sa používajú dlhšie a tenšie hroty, ktoré vyžadujú, aby zubár znížil silu ultrazvuku. V tomto prípade hroty týchto hrotov oscilujú len s malou amplitúdou, ktorá nepoškodí ani povrch koreňa ani ďasná (obr. 10).

Na niektorých klinikách manažment nekupuje ďalšie tipy, v iných prípadoch ich zubní lekári (aj keď sú k dispozícii) ich nepoužívajú - kvôli lenivosti alebo neochote strácať čas na pravidelnú zmenu. V dôsledku toho približne 90% pacientov dostáva nekvalitné služby.

závery: ak máte periodontálne ochorenie, potom je jednoducho nemožné odstrániť subgingiválne zubné usadeniny v jednom postupe. Ale to je presne to, čo väčšina zubárov robí. Človek by nemal chodiť na bežného zubára, ale na periodontistu. A ešte lepšie, ak pôjdete na kliniku, ktorá sa špecializuje na parodontológiu. Môže to byť buď súkromné ​​periodontálne centrum alebo štátne centrum (napríklad v Moskve existuje oddelenie parodontológie založené na ZNIIS).

Preto môžem urobiť jednoznačné závery, že v rukách skutočného profesionálneho periodontistu bude ultrazvukový systém Vector Paro a konvenčný ultrazvukový odstraňovač rovnako účinný a ekvivalentný pri liečbe periodontitídy. Dodržiavam názor prvej štúdie, ktorú sme uviedli, že vektor na odstraňovanie zubných nánosov sa najlepšie používa len ako udržiavacia liečba, opäť ak si môžete dovoliť tento drahý postup.

Aplikácia prístroja Vector: video

Alternatívy k Vector Paro na leštenie povrchu koreňa v periodontálnych vreckách -

Ak máte ochorenie parodontu a chcete využiť zdroj modernej stomatológie v plnom rozsahu, potom môžete pomocou systému AirFlow Perio vyleštiť povrch koreňa v periodontálnych vreckách. Tento systém pripomína pieskovanie. Iba leštenie sa uskutočňuje použitím zmesi vody, vzduchu a častíc abrazíva, ktoré sa privádzajú zo špeciálneho zariadenia pod vysokým tlakom.

S týmto systémom môžete úplne odstrániť bakteriálny film z povrchu koreňov a vyleštiť. A to je veľmi dôležité pre pacientov s periodontitídou, pretože hrubé povrchy koreňov prispievajú k rýchlemu ukladaniu nových častí zubných usadenín, a preto vedú k progresii zápalu ďasien. Mimochodom, táto metóda je oveľa lacnejšie Vector.

Prístroj Vektor: cena služby

Zariadenie Vector na liečbu paradentózy - cena za 1 zub začína od 650 rubľov (pre rok 2019). To je 6,5-krát drahšie ako náklady na čistenie 1 zubu pomocou tradičných ultrazvukových odstraňovačov. Cena je neuveriteľne vysoká, pretože nákladová cena čistenia systémom Vector a bežným scalerom nie je veľmi odlišná.

Napríklad náklady na prístroj "Vector Paro" je asi 210 tisíc rubľov. tj kladenie nákladov na službu na 650 rubľov za 1 zub - zubné lekárstvo bude plne kompenzovať náklady na toto drahé zariadenie, ktoré majú priebeh odstraňovania usadenín zo všetkých zubov - len 12-15 ľudí. Spočiatku je taká vysoká cena vždy na všetkých nových položkách, ale náklady sa budú postupne znižovať.

Podľa nášho názoru, vektorom nárokované výhody liečby ďasien strojom Vector nemajú taký rozdiel, ak porovnáme náklady Vector s nákladmi na čistenie zubných nánosov tradičnými ultrazvukovými prístrojmi. Dúfame, že náš článok na tému: Prístroj Vector v hodnotení zubného lekárstva - to sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár