Odstránenie zubného kameňa doma

Schopnosť odstraňovať zubné usadeniny doma bude závisieť od ich typu. Obyčajná zubná kefka a pasta dobre odstraňuje len mäkký mikrobiálny povlak. Ak však nie je včas vyčistený, začne sa mineralizovať (absorbuje soli vápnika zo slín) a postupne sa mení na tvrdý zubný kameň.

Odstráňte zubný kameň doma, ak je úplne mineralizovaný - nebude fungovať. Ale ak je to len čiastočne mineralizované a preto má voľnú textúru a má tiež malú veľkosť, existuje niekoľko spôsobov, o ktorých budeme diskutovať nižšie.

Je dôležité: Ako sme už uviedli, možno odstrániť len čiastočne mineralizovaný kameň, ktorý má malú veľkosť a voľnú konzistenciu. To všetko sa však vzťahuje na usadeniny, lokalizované nad úrovňou ďasien. Okrem toho, väčšina ľudí má subgingiválny zubný plak, ktorý môže byť odstránený len zubár, a ktoré sú najnebezpečnejšie pre zuby a ďasná.

To isté platí pre pigmentový plak. Hustý masívny pigmentový povlak (obr. 3) - môže byť opäť odstránený len zubným lekárom. Malé množstvá pomôžu odstrániť špecializované hygienické výrobky, ktoré popisujeme nižšie.

1. Špeciálne zubné kefky - t

Okrem tradičných zubných kefiek existujú aj dva typy kefiek, ktoré vám môžu pomôcť v boji proti pigmentovému a supragingiválnemu zubnému kameňu malých veľkostí. Patrí medzi ne -

 • ultrazvukové zubné kefky, t
 • elektrické kefy s rotujúcou hlavou.

Prvý typ kefiek (obr. 4) má zabudovaný generátor, ktorý emituje oscilačné vlny ultrazvukového rozsahu (približne 1,6-1,7 MHz). Tieto vlny prispievajú k zničeniu uchytenia plaku na povrch zubov a môžu vás ušetriť od supragingiválnych zubných nánosov malej veľkosti.

Druhý typ kefiek (obr.5-6) ​​- má pracovnú hlavu so štetinami, ktorá vykonáva rotačné vratné pohyby (približne 7 600 otáčok za minútu), ako aj približne 20 tisíc pulzujúcich pohybov za minútu. Pulzácie umožňujú prerušenie čiastočne mineralizovaného povlaku, čo zabezpečuje jeho efektívnejšie odstránenie bežnými rotačnými pohybmi.

Tento typ kefy je vhodnejší na odstraňovanie pigmentov a leštenie zubov, ako aj na odstraňovanie čiastočne mineralizovaných mikrobiálnych povlakov, ktoré sa nedajú odstrániť bežnou zubnou kefkou.

reklama

2. Špeciálne zubné pasty -

Takéto pasty sa odstránia z povrchových farbív skloviny, pigmentového plaku, ako aj čiastočne mineralizovaného mikrobiálneho povlaku. Je to kvôli použitiu takýchto zmesí v zložení -

 • brúsne a leštiace komponenty
 • enzýmy (bromelaín, papaín), polydón® a pyrofosfáty, ktoré uvoľňujú pigmentový a mikrobiálny povlak, čím sa uľahčuje jeho odstránenie abrazívnymi zložkami.

Možnosti takýchto pást sú však značne obmedzené. Takéto pasty neodstránia masívny pigmentový povlak a zubný povlak (ako na obr. 1-3), ale môžu sa ľahko vyrovnať s miernym množstvom a malým povrchom zubného plaku. Účinné sú tu obzvlášť účinné pasty na intenzívne bielenie so zvýšeným indexom abrazivity.

Zubná pasta "PRESIDENT White Plus" -

 • návod na použitie
 • riadená abrazivita - RDA 200,
 • účinné látky: abrazívne leštiace zložky (oxid kremičitý a diatomit), glycerofosfát vápenatý,
 • aplikuje sa len raz týždenne,
 • cena: 30 ml - od 230 rubľov.

Zubná pasta "LACALUT White" -

 • návod na použitie
 • riadená abrazivita - RDA 120,
 • účinné látky: abrazívne leštiace zložky (hydratovaný oxid kremičitý a oxid titaničitý), pyrofosfáty, fluorid sodný,
 • obsah fluoridu: 1357 ppm
 • cena: 50 ml - od 240 rubľov, 75 ml - 300 rubľov.

Predtým, ako si kúpite a použijete tieto zubné pasty - prečítajte si náš článok o dôležitých aspektoch používania bieliacich zubných pást:
→ "Hodnotenie pasty na bielenie zubov, tipy na použitie"

Prostriedky nikdy nepoužívať -

Pred písaním tohto článku - som starostlivo študoval rôzne stránky, ktoré píšu na tému domáce odstránenie zubného plaku, rovnako ako pomocou ľudových prostriedkov. Ako praktikujúci zubár som bol v nejakom šoku z toho, že takéto články (všetkými indikáciami) nie sú napísané len „nie stomatológmi“, ale aj ľuďmi, ktorí nemajú vôbec žiadny vzťah k lekárstvu a niekedy dokonca nemajú žiadny zdravý rozum a dokonca ani a čo im v skutočnosti poradia.

Prinášam vám do pozornosti niekoľko receptov, ktoré sa najčastejšie nachádzajú na takých falošných lekárskych stránkach, ktoré sa majú použiť na odstránenie zubného kameňa doma. Po texte každého predpisu si môžete prečítať jeho odbornú analýzu - uvedenú v zmysle lekárskych poznatkov a školského chémie (24stoma.ru).

Číslo receptu 1 -

"Je potrebné urobiť elixír zo strúhanej čiernej reďkovky a citrónovej šťavy. Takýto elixír by sa mal používať pred spaním, a tiež navlhčite zubnú kefku a vyčistite si zuby."

Pripomienky: Elixír reďkovky a citróna neobsahuje nič viac ako kyselinu. Predtým v zubnom lekárstve (keď sa ultrazvuk nepoužíval na odstraňovanie zubného plaku predtým), to bolo pravda, že niekedy, pred odstránením zubného plaku ručnými nástrojmi, sa niekedy mierne kyseliny použili na mierne zmäkčenie zubného kameňa. Avšak ani po čiastočnom zmäknutí kyselinou nie je možné odstrániť zubný kameň zubnou kefkou alebo domácim náradím - to je mýtus.

Použitie kyseliny na odstránenie zubného kameňa bolo upustené asi pred 30 rokmi z týchto dôvodov:

 • Nízka účinnosť
 • Kyselina odstraňuje vápnik z zubnej skloviny -
  Výsledkom je, že sklovina sa stáva poréznou, je tu zvýšená citlivosť na tepelné (studené, teplé) a mechanické (pri čistení zubov) stimuly. Mimochodom, použitie takejto kyseliny elixír pred spaním na prázdny žalúdok môže spôsobiť gastritídu.
 • Zvyšuje abráziu zubnej skloviny -
  Zubní lekári kategoricky vždy hovoria, že si nemôžete čistiť zuby po jedle ovocia, ktoré obsahujú kyseliny. Pretože takáto kyselina umyje vápnik z povrchovej vrstvy skloviny, a ak si hneď čistíte zuby, povrchová vrstva skloviny sa odstráni.

  Čistiť zuby po konzumácii ovocia a iných potravín obsahujúcich kyseliny - môže byť najskôr pol hodiny po jedle. Počas tejto doby, ióny vápnika obsiahnuté v slinách mierne nasýtia povrchovú vrstvu skloviny a budú trvanlivejšie. Ale flossing by sa mal použiť okamžite.

Číslo receptu 2 -

"Odvar z vlašských orechov. Vyrába sa varením 35 gramov kôry orechových konárov po dobu 20 minút, v objeme vody asi 1 šálku. Potom ponorte zubnú kefku do odvarov a čistite zuby 4 - 5 minút, 3 krát denne" ,

komentár: Skúste zvlhčovať zubnú kefku vodou a čistiť si zuby. Účinok bude presne rovnaký.

 • Po prvé, budete okamžite cítiť, ako zle vaše zuby sú vyčistené od plaku, ak nahradíte zubnú pastu s arašidovým odvar. To povedie k zvýšeniu množstva zubného plaku na zuboch ak urýchleniu tvorby zubného kameňa.
 • Po druhé, tvrdé zubné usadeniny (zubný kameň) sú mineralizované mäkké povlaky. tj sú vytvorené z miernej mikrobiálnej škály, ktorá nebola čistená v čase zubov a ktorá bola nasýtená soľami vápnika a fosforu obsiahnutými v slinách.

  Tvrdý plak je teda veľmi hustá mineralizovaná tvorba vápnika. Z kurzu chémie môžeme pripomenúť, že na rozpustenie vápenatých solí potrebujeme veľmi silnú kyselinu. Použitie kyselín s takou koncentráciou spôsobí zubom také poškodenie, že sa spolu s dentálnymi usadeninami rozpustia - koniec koncov, zubná sklovina je tiež mineralizovaná vápenatými soľami. Okrem toho, odvar z kôry orecha nemá žiadnu kyslosť, aby dokonca pôsobil minimálne na mineralizované tvrdé zubné usadeniny.

Odstránenie zubného kameňa doma: závery

 • Bez zásahu zubného lekára s malým zubným povlakom sa môžu vyrovnať iba bieliace abrazívne zubné pasty (s indexom RDA 120). Účinnosť takýchto pást však závisí od úrovne hygieny. Koniec koncov, ak si po každom jedle stále nevyčistite zuby, nepoužívajte dentálnu niť, potom sa v ústnej dutine pozoruje intenzívna tvorba zubného kameňa a pigmentových usadenín.

  Ak sa chcete naučiť správne čistiť zuby - prečítajte si článok:
  → "Prevencia chorôb zubov a ďasien"

 • Zubný kameň - ľudové prostriedky sú s ním úplne bezmocné. Je to spôsobené jeho hustotou, mineralizáciou vápenatých solí, ktoré sa nedajú rozpustiť žiadnym domácim náradím, bez toho, aby došlo k nenapraviteľnému poškodeniu zubov a ústnej sliznice.

  V profesionálnych zubných pastách sa na uvoľnenie plaku používajú rastlinný enzým bromelaín, polydón a pyrofosfáty. Tieto zložky sú bezpečné pre zuby.

 • Existuje mnoho receptov na internete, ktoré sú úplne neefektívne a dokonca aj tie, ktoré môžu spôsobiť nenapraviteľné škody na zdraví zubov. Bohužiaľ, väčšina z týchto receptov nemá žiadny zdravý rozum a sú napísané ľuďmi, ktorí nemajú nič spoločné s liekom.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár