Čierny plak: príčiny, odstránenie

Najčastejšie má plak bakteriálny pôvod a je spojený so zlou hygienou úst. U niektorých ľudí sa však aj pri dobrej hygiene môžu objaviť čierne škvrny. U dospelých je to najčastejšie spojené s ukladaním pigmentov (fenolových zlúčenín) obsiahnutých v nikotíne, čaji a káve.

Na pozadí dobrej hygieny sa môže vyskytnúť čierny plak na zuboch dieťaťa v dôsledku životne dôležitej aktivity chromogénnych baktérií, ktoré produkujú určité pigmenty, ako aj použitia určitých výplachov úst, používania žuvacích foriem vitamínových prípravkov ...

Klasifikácia plakov -

Takto môže byť plak na zuboch rozdelený na ten, ktorý je spojený s vonkajšou bakteriálnou kontamináciou zubu, a ten, ktorý je spojený s ukladaním pigmentov na povrchu zubov. V tomto článku sa podrobne opíšeme o nasledujúcich typoch plakov ...

Pri nedostatočnej ústnej hygiene -

 • mäkký mikrobiálny plak (Obr. 1.3-5),
 • čiastočne mineralizovaný povlak,
 • tvrdý zubný kameň (obr.1,6-8).

Čierna doska na pozadí dobrej ústnej hygieny sa vyskytuje -

 • pigmentový plak z nikotínu, čaju a kávy,
 • drogy a potraviny bohaté na železo
 • u detí v dôsledku vitálnej aktivity chromogénnych baktérií (obr. 12-14),
 • použitie niektorých antiseptík a úst.

1. Bakteriálny plak -

Bakteriálny plak na zuboch sa tiež nazýva mierny mikrobiálny plak. Skladá sa z kolónií mikroorganizmov (baktérií) a má mäkkú, voľnú textúru, vďaka ktorej - je dobre odstránená zo zubov bežnou zubnou kefkou. Akumuluje sa hlavne v oblasti krkov zubov (obr. 3 - 5).

Ak má bakteriálny povlak tvrdú konzistenciu a pri čistení zubov a kefiek sa neodstráni z zubov, je vhodnejšie ho nazývať zubný kameň (obr. 6-8). K tomu dochádza vtedy, keď mineralizácia solí mäkkých mikrobiálnych plakov vápnika a fosforu obsiahnutých v slinách. Slanosť vedie k tomu, že plaky stvrdnú a už ich nemožno odstrániť bežnou zubnou kefkou.

Bakteriálny plak: foto

Bakteriálny plak: príčiny vzdelávania

Ústna dutina obsahuje množstvo baktérií a neustále sa množia. Dokonca aj na dobre očistených zuboch za pouhých 6 hodín je určená hmotnosť bakteriálneho plaku, ktorá je jasne viditeľná pre oko. Maximálny nárast počtu baktérií však nastáva bezprostredne po jedle v dôsledku prítomnosti potravinového odpadu, ktorý baktérie začínajú spracovávať.

A baktérie nepotrebujú veľké množstvo potravy medzi zubami - majú dostatok neviditeľného filmu sacharidov a bielkovín, ktorý po jedle ostáva na zuboch, nehovoriac o fragmentoch potravín, ktoré zostali v medzizubných priestoroch. Preto je veľmi dôležité čistiť si zuby počas prvých 10 minút po jedle, vrátane povinného čistenia medzizubných priestorov zubnou niťou.

V opačnom prípade sa hmotnosť bakteriálneho plaku v priebehu niekoľkých hodín niekoľkokrát zvýši. A ľahko si všimnete biely kvet na zuboch, ktorý sa hromadí hlavne v oblasti krku. Najmä rýchla je tvorba ľudí, ktorí v intervaloch medzi hlavnými jedlami radi jedia cukrovinky alebo buchty, sladké nápoje, bez toho, aby si potom čistili zuby.

Je dôležité: Ako sme už povedali, po vytvorení bakteriálneho plaku sa okamžite začne proces jeho postupnej mineralizácie, v dôsledku čoho sa mäkká patina začne premieňať na tvrdý zubný kameň. Čas primárnej mineralizácie, keď sa mäkká patina "zachytí", ako to bolo, sa vyskytuje približne v priebehu 10-16 hodín. Výsledkom je, že plaketa stvrdne (aj keď po tejto dobe stále zostáva trochu voľná) a je takmer nemožné ju odstrániť bežnou ručnou zubnou kefkou.

Keď je doska už pevne zachytená povrchom zubov - to uľahčuje priľnavosť k zubom nových častí zubného povlaku, čo vedie k rýchlemu vytváraniu vrstiev zubných nánosov. Tak, plak spôsobí len jeden - je to zlá ústna hygiena. Existujú však aj predispozičné faktory, napríklad: dýchanie v ústach, nízke hladiny lyzozýmu v slinách (24stoma.ru).

2. Pigmentovaný plak u dospelých a detí -

U dospelých je najčastejšie tvorený pigment na zuboch v dôsledku polyfenolických zlúčenín nachádzajúcich sa v nikotíne, čaji a káve a niektorých potravinárskych výrobkoch. Pri uspokojivej ústnej hygiene títo ľudia nebudú mať na zuboch plaky alebo zubný kameň (obrázok 2.7). Ak dôjde k porušeniu hygieny, je možné okrem pigmentácie na zuboch vidieť aj kameň a mäkký mikrobiálny povlak (Obrázok 10-11).

Pigment u dospelých: foto

Čierny pigment na zuboch sa obzvlášť rýchlo vytvára u dospelých, ktorí si zuby nepravidelne čistia. Je to spôsobené tým, že pigmenty sa lepia omnoho ľahšie na zubnú sklovinu, ktorej povrch je už pokrytý vrstvou bakteriálneho plaku alebo kameňa. Čisté hladké sklovinové pigmenty sa držia oveľa ťažšie.

Čierna doska na zuboch detí: príčiny

Tam sú vždy baktérie v ústach, ktoré sa nazývajú actinomycetes. Sú to baktérie typu anaeróbneho typu a často sa nazývajú chromogénne baktérie. Práve tieto baktérie sú zodpovedné za výskyt čiernych alebo hnedých škvŕn u detí, najčastejšie lokalizovaných kruhovito v oblasti krkov zubov (obr. 12-14).

Takéto čierne škvrny sa vytvárajú v dôsledku interakcie sírovodíka produkovaného aktinomycetami - so železom obsiahnutým v slinách alebo (ak krvácajú žuvačky) železom obsiahnutým v červených krvinkách. Výsledkom je, že na zuboch je nanesená nerozpustná forma železa s nečistotami vápnika a fosforu.

Toto zafarbenie zubov sa nazýva "chromogénne". Majte na pamäti, že chromogénny mechanizmus farbenia môže viesť k vzniku plaku nielen v tmavej (čiernej) farbe. Ten môže byť oranžový, hnedý a dokonca zelený. Ako odstrániť takúto plaketu - prečítajte si na konci článku.

Iné príčiny tmavého kvetu u detí a dospelých:

 • Antiseptiká a oplachy -
  Tmavý povlak na zuboch dieťaťa sa môže tiež objaviť ako výsledok použitia antiseptického chlórhexidínu na opláchnutie ústnej dutiny, ktorá sa predáva v čistej forme a môže byť súčasťou niektorých ústnych výplachov.

  Antiseptický benzalkóniumchlorid, ktorý patrí do kvartérnych amóniových zlúčenín, môže tiež spôsobovať výskyt tmavého scurfu. To je zahrnuté v často používané v anestézii detí gél "Kamistad", av zložení niektorých ústnej vody.

  Štúdie tiež ukázali, že tmavé sfarbenie zubov môže nastať po dlhodobom používaní oplachu éterickými olejmi (fenolmi), napríklad "Listerine".

 • Soli kovov - t
  konzumácia potravín bohatých na železo, konzumácia žuvacích foriem vitamínov a liekov obsahujúcich soli železa.

Odstránenie plakov: spôsoby

Ak máte len tmavý plak na zuboch, alebo ako poslednú možnosť, okrem pigmentu plaku, tam je ešte malé množstvo pevných zubných depozitov malej veľkosti (a len supragingival), potom v tomto prípade sa môžete zbaviť plaku dobre v domácich podmienkach. Ďalšia podmienka - vrstva takéhoto nájazdu by nemala byť príliš hrubá.

Avšak, ak máte masívne supragingival tvrdé zubné vklady (alebo dokonca malé množstvo subgingiválne vklady), alebo veľmi výraznú vrstvu pigmentu plaku, potom sa môžete zbaviť plaku len u zubára.

1. Ako odstrániť plak z zubov doma -

Odstráňte zub zo zubov doma, najprv, pomocou špeciálnych zubných pást (nazývajú sa bielenie). Takéto pasty môžu z povrchu zubov odstraňovať nielen pigment, ale aj čiastočne mineralizovaný plak a dokonca aj zubný kameň malej veľkosti.

Ale len kvalitná bieliaca pasta to urobí dobre. V zložení takýchto pást možno nájsť ako abrazíva a prostriedky, uvoľňujúce hustý povlak -

 • Brúsivá -
  stupeň abrazivity zubných pást môže byť posúdený skratkou RDA. Pasta na odstránenie plakov musí mať RDA 100 jednotiek a viac. Čím vyššia je abrazivita, tým vyššia je účinnosť odstraňovania. Prirodzene, takéto pasty sa nemôžu používať kontinuálne. Nemali by ste kupovať pasty tohto typu, kde výrobca nezapíše index RDA.
 • Látky uvoľňujúce plaky -
  Patria sem predovšetkým pyrofosfáty, ktoré majú schopnosť rozpúšťať matricu zubného kameňa, ako aj také enzýmy ako bromelaín a papaín, ako aj polydón®, Tieto látky spôsobujú, že plaky sú drobivejšie ako abrazívna zložka zubných pást uľahčuje odstraňovanie.

Zubná pasta PRESIDENT White Plus -

 • návod na použitie
 • abrazívnosť - RDA 200,
 • obsahuje: abrazívne leštiace prostriedky (oxid kremičitý a diatomit), ako aj glycerofosfát vápenatý,
 • aplikuje sa len raz týždenne,
 • cena: od 230 rubľov. na 30 ml,
 • odstraňuje výrazný plak a dokonca aj malý kameň.

Zubná pasta LACALUT White -

 • návod na použitie
 • abrazívnosť - RDA 120,
 • obsahuje: abrazívne leštiace prostriedky (hydratovaný oxid kremičitý, oxid titaničitý), pyrofosforečnanfluorid sodný (1357 ppm),
 • cena: od 240 rubľov za 50 ml, od 300 rubľov po 75 ml.

Ako používať niť a zubnú kefku -

Použite špeciálne zubné kefky -

Ešte účinnejšie bude odstránenie pigmentu a mineralizovaného zubného povlaku, ak použijete nasledujúce typy štetcov, skôr než obvyklú ručnú zubnú kefku na čistenie zubov ...

 • Ultrazvuková zubná kefka (obr. 16) -
  Generátor je zabudovaný do kefiek tohto typu, ktoré produkujú oscilačné vlny ultrazvukového rozsahu (asi 1,6 MHz). Tieto vlny účinne ničia pripojenie plaku k sklovine zubov a ušetria vám od pigmentového plaku a dokonca aj supragingiválneho zubného kameňa malej veľkosti.
 • Elektrické zubné kefky (obr. 17-18) -
  kefy tohto typu majú pracovnú hlavu so štetinami, ktorá robí rotačné vratné pohyby (asi 8 tisíc otáčok za minútu), ako aj asi 20 tisíc pulzujúcich pohybov za minútu. Takéto pulzácie rozrušujú tesné pripojenie pigmentu alebo čiastočne mineralizovaného bakteriálneho povlaku na povrchy zubov a rotačné pohyby neskôr prispievajú k jeho odstráneniu.

reklama

Ako odstrániť zubný povlak -

Odstránenie zubného povlaku zo zubára sa nazýva profesionálna ústna hygiena. Nemôžete sa mu vyhnúť, ak máte -

 • významné supragingiválne zubné vklady,
 • výrazná vrstva pigmentového plaku,
 • existujú subgingiválne zubné vklady (aj v najmenšom množstve).

1. Čistiaca doska s prúdením vzduchu -

Metóda AirFlow je niečo ako pieskovanie. Zo špeciálneho hrotu pod vysokým tlakom sa na povrch zubu privádza zmes vody a vzduchu s časticami abrazívnej leštiacej látky. Táto metóda bude veľmi účinná v nasledujúcich klinických situáciách ...

 1. Ak máte len pigmentový kvet, ako na obrázku 7-8
  táto metóda dokonale odstraňuje pigmentáciu za predpokladu, že vrstva plaku nie je príliš hrubá (ako na obrázku 9) a nie sú tu žiadne masívne tvrdé zubné usadeniny.
 2. Ako leštiace zuby, ktoré sa nevyhnutne vykonáva, ak odstránenie plaku bolo vykonané s vami pomocou ultrazvuku. Po čistení ultrazvukom zostávajú na zuboch mikroskopické nepravidelnosti, ktoré dávajú sklovinu drsnosť. Preto musia byť zuby leštené buď AirFlow, alebo leštiacimi kefami a pastou tak, aby bol povrch smaltu hladký (lepšiu priľnavosť k bakteriálnemu povlaku na hladkom smalte).

Ako sa zbaviť plaku pomocou Air-flow: video

2. Odstránenie plaku ultrazvukom -

Ultrazvukové ošetrenie plakov je najbežnejšou a najuniverzálnejšou metódou. Jeho výhodou je, že pomocou ultrazvukových čistiacich strojov (odstraňovačov) - môžete odstrániť plaky akejkoľvek závažnosti, ako aj najmasívnejšie tvrdé zubné usadeniny, lokalizované nad gumou a pod žuvačkou. Náklady na postup je približne 100 rubľov na 1 zub (čo už zahŕňa náklady na leštenie).

Dýza je vložená do špičky ultrazvukového odstraňovača zubov, ktorého špička vibruje ultrazvukovú frekvenciu počas postupu a voda je tiež hojne privádzaná do špičky dýzy. V dôsledku mechanického kontaktu medzi dýzou a zubnými usadeninami je poškodenie zubov pripojené k zubu. Mechanizmus kavitácie funguje aj vďaka množeniu ultrazvukových vĺn vo vodnom prostredí, čo tiež vedie k čisteniu povrchu zubov.

Ultrazvukové odstránenie plakov: video

Je dôležité: najlepšie zo všetkého je, keď sa postup profesionálnej ústnej hygieny vykonáva kombináciou ultrazvukového čistenia s postupom AirFlow. Ultrazvukové čistenie je nevyhnutné, ak máte diagnostikovanú periodontitídu, a preto subgingiválne periodontálne vrecká, ktoré majú vždy veľa zubného plaku. Alternatívou k ultrazvuku na odstránenie zubného kameňa v periodontálnych vreckách môžu byť postupy využívajúce zariadenie "Vector".

Čierna doska na zuboch dieťaťa: liečba

Tak bakteriálny plak, ako aj chromogénne zafarbenie zubov v dôsledku aktivity baktérií aktinomycét sa zo zubov odstraňuje rovnako u detí a dospelých. Používa sa ultrazvukové čistenie s následným leštením zubov leštiacimi kefami a pastou. Deti staršie môžu používať AirFlow.

Problém je, že chromogénne farbenie po každom čistení bude dieťa postupne vracať. Jedinou metódou je pravidelná profesionálna zubná hygiena u zubára. Avšak, aby vaše zuby čo najlepšie a menej pravdepodobné, že ísť k zubárovi, je najlepšie naučiť svoje dieťa, aby si čistili zuby elektrickou zubnou kefkou. pulzujúce a vratné kruhové pohyby takejto kefy dobre rozbijú pripevnenie plaku na povrch zubov a odstránia ho.

Okrem toho, že dieťa potrebuje liečiť zápal ďasien (zápal ďasien), pretože krvácanie ďasien prispieva k ukladaniu solí železa na zuboch. Ak používate antiseptiká (chlórrhexidín, benzalkóniumchlorid), ktoré môžu byť zahrnuté do zloženia fluorovaných ústnych výplachov - musia byť zastavené.

Ako sa zbaviť plaku na dlhú dobu -

Jediný spôsob, ktorý to umožní, je výnimočne správna technika hygieny ústnej dutiny, ktorá bude spočívať nielen v povinnom používaní zubnej nite, dodržiavaní techník čistenia zubov, ale predovšetkým v oblasti frekvencie hygieny a odmietnutia snackingu medzi hlavnými jedlami. To sa týka bakteriálneho plaku.

Pokiaľ ide o pigmentový povlak, v prvom rade sa lepí na povrch zubov, na ktorom sa nachádza film bakteriálneho plaku, a preto čím bude vaša hygiena lepšia, tým ťažšie bude pripevnenie na povrch zubov. Kvitnutie fajčiarov tu nie je výnimkou ... Zopakujme: existujú prostriedky, pomocou ktorých môžete mnohokrát zlepšiť ústnu hygienu a zabrániť tvorbe pigmentového a bakteriálneho plaku.

Hovoríme o špeciálnych pastách na bielenie zubov a elektrických zubných kefkách, ktoré ničia uchytenie plaku na povrch zubov a dokonale vyleštia zubnú sklovinu. Tieto nástroje sme opísali vyššie. Dúfame, že náš článok na tému: Ako odstrániť plaketu zo zubov sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár