Profesionálne čistenie zubov

Profesionálne čistenie zubov je postup, pri ktorom sa odstraňujú tvrdé zubné usadeniny a pigmentové usadeniny, ktoré sa vykonávajú pri vymenovaní zubára. Čistenie zubného kameňa a pigmentu možno vykonať rôznymi spôsobmi (ultrazvuk, AirFlow, Vector) alebo ich kombináciou.

Doma, s pomocou zubnej kefky a zubnej pasty - môžete úspešne odstrániť len mäkký povlak zo zubov (obr. 1). Ak však nie je včas vyčistený, postupne sa nasiakne vápenatými soľami obsiahnutými v slinách. V dôsledku mineralizačného procesu sa jemný mikrobiálny povlak zmení na zubný kameň (obr. 2-3), ktorý sa dá odstrániť len zubárovi.

Je dôležité: proces primárnej mineralizácie a mierny plak sa vyskytuje v priemere za 6-12 hodín. Rôzni ľudia v tomto čase sa môžu líšiť kvôli charakteristikám, napríklad v zložení slín, dýchaním ústami. Ak ste teda počas tejto doby nebrali zuby, potom na vašich zuboch zostane tenká vrstva čiastočne mineralizovaného zubného povlaku, ktorú nemožno odstrániť bežnou zubnou kefkou.

Akonáhle sa na hladkej sklovine zubov objaví hrubý film, tvorba zubného kameňa sa mnohonásobne zrýchľuje. Je to spôsobené tým, že je veľmi ťažké priľnúť k hladkému povrchu zubnej skloviny orálnymi mikroorganizmami. Ľahko sa lepia na drsný povrch, veľmi rýchlo zvyšujú hmotnosť zubných nánosov.

Optimálny spôsob profesionálneho čistenia -

Odstránenie tvrdých zubných nánosov sa vždy skladá z dvoch fáz: po prvé, priame odstránenie kameňa, a po druhé, povinné leštenie zubov po odstránení kameňa, plaku a pigmentu. Po odstránení usadenín zostávajú na povrchu zubu mikročastice plaku, ktoré vytvárajú drsný povrch, na ktorom sa všetko veľmi rýchlo prilepí. Leštenie je preto nevyhnutné!

Odstránenie zubného povlaku a masívnej vrstvy pigmentu by sa malo vykonať len pomocou ultrazvuku. Leštenie sa však môže uskutočniť buď špeciálnymi leštiacimi kefami a pastami - tento proces sa podobá čisteniu zubov elektrickou zubnou kefkou ... alebo použitím AirFlow je metóda leštenia pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré tvorí zmes vzduchu a vody s abrazívnymi časticami.

Je dôležité: Profesionálne čistenie zubov ideálne kombinuje odstránenie kameňa s ultrazvukom + leštenie s AirFlow. Ak máte len nie veľmi výrazný pigmentový povlak, potom môžete AirFlow vyrobiť iba.

reklama

Stupeň 1 - čistenie ultrazvukom

Ultrazvukové čistenie zubného kameňa je univerzálne a najbežnejšie na svete. Zariadenie na odstraňovanie zubného kameňa môže byť zabudované do stomatologickej súpravy, alebo môže byť vytvorené ako samostatná jednotka. Takéto zariadenie sa nazýva ultrazvukový odstraňovač zubného kameňa (scaler).

Čo je ultrazvukové čistenie (obr.4-6) -
špička ultrazvukového odstraňovača má pracovnú dýzu, ktorej špičkou je vysokofrekvenčný kmitavý pohyb ultrazvukovej frekvencie (od 25 do 50 kHz). Okrem toho sa pri čistiacom procese vždy do špičky nástroja privádza voda alebo antiseptický roztok, ktorý sa súčasne odstraňuje z ústnej dutiny cez ejektor.

Odstraňovanie usadenín a pigmentových plakov prebieha prostredníctvom dvoch procesov. Po prvé, oscilačný hrot dýzy pri kontakte s zubným kameňom a pigmentovým blokom - mechanicky ničí ich pripojenie k zubu. Hlavnou podmienkou je, že lineárne oscilačné pohyby špičky dýzy by mali byť nasmerované pozdĺž povrchu zuba - potom bude všetok prebytok odstránený a zubná sklovina zostane nedotknutá.

Po druhé, odstránenie zubných usadenín, pigment sa vyskytuje v dôsledku kavitácie. Voda na špičke dýzy nie je zbytočná. Kolísanie ultrazvukového kmitočtu vo vodnom prostredí spôsobuje tvorbu početných bublín, ktoré, ako sa zdá, explodujú, uvoľňujú energiu, ktorá je dostatočná na zničenie plaku a bakteriálneho filmu na povrchu skloviny a koreňa zubov.

Výhody čistenia ultrazvukom -

 • Všestrannosť a kvalita -
  Ultrazvukové čistenie odstraňuje všetko: pigmentový povlak a tvrdé zubné usadeniny, ako aj supragingiváciu a subgingiváciu. Ultrazvukové čističe majú zvyčajne niekoľko trysiek, ktoré sa menia počas čistiaceho procesu. Veľké krátke špičky sa používajú na odstránenie masívneho kameňa, zatiaľ čo dlhšie a tenšie sa používajú na prácu v parodontálnych vreckách (na odstránenie subgingiválnych zubných usadenín).
 • Baktericídny účinok ultrazvuku -
  u pacientov s periodontitídou sa väčšina infekcie koncentruje v periodontálnych vreckách. Ultrazvukové čistenie subgingiválnych usadenín v dôsledku účinku kavitácie na potlačenie patogénnej mikroflóry periodontálnych vreciek a prúdenie kvapaliny (ktorá sa privádza do špičky dýzy) súčasne prispieva k ich praniu.
 • Komfort a prijateľná cena -
  postup je zvyčajne bezbolestný, ale bude cítiť mierne vibrácie. Bolesť je zvyčajne spojená s citlivými krkmi zubov, alebo s prácou v hlbokých periodontálnych vreckách. V druhom prípade sa môže vykonať anestézia. Náklady na čistenie 1 zub je len 80-100 rubľov, čo je oveľa lacnejšie ako postupy na prístroji Veсtor.

Profesionálne čistenie zubov: pred a po fotografiách

Pod mohutnými zubnými usadeninami je sliznica vždy zriedená, opuchnutá, ľahko krvácajú. Preto je možné mierne krvácanie počas a po zákroku. Na skorú normalizáciu ďasien po zákroku sa spracováva špeciálnymi gélmi, napríklad HolisalGel.

Nevýhody čistenia ultrazvukom -

 • Ultrazvukové zariadenia starej generácie -
  Ultrazvukové škálovače sú od seba veľmi odlišné a najdôležitejší rozdiel medzi nimi je vo forme pohybu špičky pracovnej dýzy. Takéto pohyby by mali byť iba lineárne, čo zaručuje absenciu poškodenia zubnej skloviny a povrchu koreňa. Túto požiadavku spĺňajú len ultrazvukové piezoelektrické zariadenia na odstraňovanie škvŕn, napríklad z EMS (Piezon), Satelec atď.

  Existuje mnoho lacných zastaraných zariadení, ktoré sa stále dajú nájsť na súkromných stomatologických klinikách. Hovoríme o zvukových a magnetostrikčných scaleroch, ktoré tiež produkujú ultrazvukové oscilačné vlny, ale vibrácie špičky pracovnej dýzy takýchto škálovačov majú kruhový alebo eliptický tvar (obr. 9).

  Pohyby špičky dýzy s eliptickým a kruhovým tvarom zaručujú, že porania povrch zubov hrot bude biť do smaltu a nebude sa pohybovať striktne pozdĺž jeho povrchu, ako sa to deje s piezoelektrickými scalers (hrot, ktorý sa pohybuje prísne lineárne). Preto hlavnou úlohou lekára pri práci s piezoelektrickými ultrazvukovými zariadeniami je zabezpečiť, aby sa špička dýzy vždy pohybovala pozdĺž povrchu zubu a nestočila kolmo na povrch.

 • Komplikácie s nekompetentnosťou lekára -
  to nie je tak ťažké odstrániť supragingival zubné vklady ... To môže byť vykonané za 1 hodinu so všetkými zubami, vrátane ich leštenie a fluoridácia. Ale väčšina ľudí má tiež subgingiválne zubné usadeniny, ktoré sú lokalizované pod žuvačkou v periodontálnych vreckách. Takéto usadeniny nie sú vizuálne viditeľné a musia byť špeciálne vyhľadávané.

  Hľadanie takýchto ložísk a navyše ich kvalitatívne odstránenie je veľmi dlhý proces a často vyžaduje 3-4 postupy. Veľmi málo lekárov je schopných a ochotných to urobiť. Kvalitné profesionálne čistenie u pacientov s periodontitídou by preto mali vykonávať len periodontisti, ktorí sa špecializujú na ochorenia ďasien. Ak máte naozaj len supragingiválne vklady, potom môžete bezpečne ísť na bežného zubára-terapeuta.

Stupeň 2 - leštené zuby

Tradičným spôsobom leštenia je použitie špeciálnych leštiacich kefiek a pást (obr.10) a leštenie kontaktov medzi zubami sa vykonáva pomocou pásov - špeciálnych tenkých pásov, na ktorých sa aplikuje abrazívum.

Metóda AirFlow vyvinutá švajčiarskou spoločnosťou EMS je leštenie zubov zmesou vzduchu a vody, ktorá obsahuje abrazívne častice (obrázok 11). Zmes je podávaná pod tlakom a umožňuje vám zo zubov odstrániť všetko, čo zostáva po čistení ultrazvukom, leštiť ich do zrkadlového lesku. Čerstvosť v ústach po takomto leštení je jednoducho úžasná.

Podrobnosti o tejto metóde nájdete na vyššie uvedenom odkaze. Existuje niekoľko zariadení od rôznych výrobcov, ktoré majú významné rozdiely.

Profesionálna ústna hygiena: foto pred a po ultrazvukovom čistení + AirFlow

Stupeň 3 - Fluoridácia

Toto nie je povinná fáza, je však veľmi žiaduca. Posilní oslabenú sklovinu, zníži hypersenzitivitu zubov, je vynikajúcou prevenciou zubného kazu. Fluoridácia pozostáva z aplikácie fluoridových gélov / lakov na povrchu zubov na krátku dobu.

Profesionálne čistenie zubov: cena

Koľko stojí profesionálne čistenie zubov? Cena za rok 2019 na klinikách ekonomickej triedy a priemernej cenovej kategórii bude priemerne okolo 100 rubľov na 1 zub (to zahŕňa čistenie a leštenie).

Napríklad v regiónoch vo výške "all inclusive", ktorá zahŕňa odstránenie zubného kameňa + leštenie všetkých zubov AirFlow + ich fluoridácia pomocou chrániča úst s gélom - náklady na čistenie asi 2500-3500 rubľov. V Moskve kliniky, cena za "all inclusive" začína od 4000 rubľov, ale ak nemáte masívny plak, potom jednoducho leštenie všetkých zubov s leštiacimi kefami a pastou bude asi 2000 rubľov.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár