Solcoseryl masť: návod na použitie

Solcoseryl masť je liek nazývaný "stimulátory tkanivovej regenerácie", ktorý je určený na urýchlenie hojenia kožných lézií. Na rozdiel od Solcoserylu vo forme gélu alebo zubnej pasty sa masť používa len na vonkajšie použitie, t.j. výlučne na koži a červenom okraji pier.

Liečivo vyrába farmaceutická spoločnosť "Meda Pharma" (Švajčiarsko). Masť nemá vekovú hranicu a nie je kontraindikovaná na použitie u dojčiacich a gravidných žien. Masť je homogénna tuková hmota bielej farby, ktorá má charakteristickú vôňu vazelíny a bujónu (druhá je spojená s výrobnou technológiou).

Foto lieku -

Na čo sa vzťahuje masť Solcoseryl?

Indikácie pre použitie lieku:

 • odreniny, škrabance a odrezky na koži,
 • popáleniny kože alebo tepelné popáleniny kože (1-2 stupne),
 • omrzliny,
 • prítomnosť trofických vredov a preležanín, t
 • suché, kruté rany na koži a červený okraj pier.

Niektorí pacienti sa tiež pokúšajú používať kozmetiku Solcoseryl proti vráskam. V tom je určitá logika, pretože účinné látky liečiva skutočne prispievajú k proliferácii fibroblastov a zvyšujú ich aktivitu. Viac informácií o tomto aspekte aplikácie zastavíme v "Recenzie".

Je dôležité: Upozorňujeme, že návod na použitie Solcoseryl masť obsahuje jasné indikácie, že liek môže byť použitý na hojenie rán na koži - len ak je povrch rany suchý a nemá mokrý výtok (exsudát, ichor). Na urýchlenie hojenia čerstvých rán, ktoré ešte nie sú pokryté granulami / kôrou, ako aj mokrého výtoku - by sa mal použiť Solcoseryl vo forme gélu.

Tiež si všimnite, že napriek tomu, že všetky formy Solcoserylu (masť, gél a zubná pasta) - hoci majú podobný zoznam účinných látok, masťová forma tohto lieku by sa nemala aplikovať na ústnu sliznicu. Je to spôsobené tým, že mastná látka masti je na vlhkej sliznici zle fixovaná a okamžite prehltnutá. Na urýchlenie hojenia ústnej sliznice je lepšie použiť zubnú pastu Solcoseryl.

Solcoseryl masť - cena v lekárni, analýza zloženia

Na Solcoseryl masť bude cena v lekárni od 370 rubľov (pre rok 2019). Liek je dostupný v hliníkových skúmavkách s hmotnosťou 20 g.

Mast Solcoseryl: zloženie

Účinné látky (1 g masť) -
→ deproteinizovaný dialyzát z krvi zdravých mliečnych teliat (z hľadiska sušiny).
2,07 mg

Pomocné látky -
cholesterol, cetylalkohol, bielu vazelínu, destilovanú vodu a konzervačné látky metylparabén (E 218) a propylparabén (E 216).

 

Analýza zloženia -
Hlavnou a jedinou aktívnou zložkou tohto liečiva je deproteínovaný dialyzát z krvi mliečnych teliat. Táto látka je veľmi bohatá na nízkomolekulárne organické zlúčeniny - aminokyseliny, glykolipidy, ako aj oligopeptidy a nukleozidy. Všetky tieto zložky pôsobiace na poškodené tkanivo urýchľujú svoje procesy hojenia. Štúdie ukázali, že rýchlosť regenerácie pri používaní tohto lieku sa zvyšuje asi o 30%.

Vzhľadom na veľké množstvo organických zložiek v kompozícii je tiež potrebné použitie konzervačných látok. Sú to E 218 a E 216 (metylparabén a propylparabén), ktoré možno klasifikovať ako parabény. Pozornosť by sa mala venovať tomuto okamihu v prípade, že máte alergické reakcie na kozmetické alebo ústne hygienické výrobky alebo existuje všeobecný alergický účinok.

Solcoseryl: analógy

V ruských lekárňach je veľmi málo analógov pre Solcoseryl a iba dve formy Solcoserylu majú priame analógy - injekcie a tablety. Tento liek sa nazýva Actovegin - je dostupný v tabletách po 200 mg (50 ks. Na balenie, cena je približne 1500 rubľov) a tiež vo forme injekčného roztoku (5 ampúl 40 mg / ml stojí od 550 rubľov). V Solcoseryle nie sú žiadne analógy s presne rovnakým alebo dokonca podobným zložením vo forme gélu alebo zubnej pasty.

Existujú však aj lieky, ktoré urýchľujú hojenie rán, hoci majú úplne iné zloženie. Patria medzi ne lieky ako Olazol a Vinizol (vo forme aerosólov), ktorých výhodou je nielen to, že urýchľujú hojenie rán, ale majú aj antimikrobiálne a analgetické účinky (preto sú tieto lieky vhodnejšie pre infikované rany, Teraz sa Solcoseryl, ktorý nemá antimikrobiálny účinok, môže aplikovať len na čisté rany.

reklama

Mast Solcoseryl: návod a aplikačná schéma

Farmakologický účinok lieku -
Ako sme uviedli vyššie: účinná zložka masti je deproteinizovaný hemodialyzát (bez proteínu), ktorý obsahuje spektrum nízkomolekulových zložiek bunkovej hmoty a krvného séra mliečnych teliat. Klinické štúdie ukázali, že maska ​​Solcoseryl, ktorá má také zloženie, má hojenie rán, regeneráciu, antihypoxikum, stabilizáciu membrány, angioprotektívny cytoprotektívny účinok na poškodené tkanivá.

Zjednodušene to znamená, že liek má nasledujúce vlastnosti -

 • urýchľuje hojenie rán (približne o 30%)
 • stimuluje proliferáciu fibroblastov zodpovedných za syntézu kolagénu,
 • stimuluje syntézu kolagénu v mladých rastúcich tkanivách,
 • aktivuje metabolické procesy v bunkách (zvyšuje spotrebu kyslíka bunkami, stimuluje transport glukózy do buniek), čo spolu umožňuje poškodeným bunkám tela regenerovať sa a rýchlejšie sa zotavovať.

Maska Solcoseryl: oficiálny návod na použitie (stiahnuť v PDF)

Schéma a vlastnosti aplikácie -

Solcoserylová masť by sa mala aplikovať tenkou vrstvou priamo na povrch rany 2-3 krát denne. Pred aplikáciou masti musí byť rana ošetrená antiseptickým roztokom s čistou gázovou podložkou zvlhčenou antiseptickým roztokom. Potom musíte čakať, kým rana nezaschne, a aplikovať masť. Ako antiseptiká môžete použiť 3% peroxid vodíka alebo antiseptické roztoky -

 • Roztok chlórhexidínu, t
 • Roztok Miramistinu.

Je dôležité: pamätajte, že nemôžete aplikovať masť na infikované rany, rovnako ako čerstvé rany mokrým výbojom! Pre vlhké rany sa môže použiť Solcoseryl-gél a po zaschnutí rany a zakrytí granulátmi alebo krustami je už možné prepnúť na masťovú formu Solcoserylu. Okrem toho obsahuje mastné zložky, ktoré na povrchu rany vytvoria ochranný film.

Po aplikácii masti (v prípade potreby) môže byť rana pokrytá gázovým obväzom. Použitie masti by malo pokračovať až do úplnej epitelizácie. Ak sa hojenie rán vyskytlo s tvorbou jazvového tkaniva, potom s cieľom znížiť jazvu a urobiť ju pružnejšou - má zmysel okamžite začať používať špeciálny krém na jazvy a jazvy.

Masť Solcoseryl: recenzie

Na Solcoseryl masť, recenzie ukazujú, že to naozaj urýchliť hojenie rán. To je dôležité najmä u pacientov s vekom, s metabolickými poruchami a inými stavmi, keď je možné znížiť normálnu rýchlosť hojenia poranených tkanív. V masťových tukových zložkách nie je možné rýchlo schnúť, a preto aktívne zložky masti pôsobia dlhú dobu. Tiež mastný film má ochranný účinok.

Hlavnou zárukou dobrej spätnej väzby nie je aplikovať masť na mokré a / alebo infikované rany, ako aj vždy vykonávať antiseptické ošetrenie rany pred jej použitím. Pre mokré rany (ako sme uviedli vyššie) - vhodná forma Solcoseryl vo forme gélu.

Solcoseryl masť proti vráskam: recenzie

Niekedy pacienti používajú Solcoseryl masť na tvár s kozmetickým cieľom, ako sa zbaviť vrások. Logika je tu jasná - akonáhle liek zvyšuje proliferáciu a aktivitu fibroblastov a vedie k zvýšeniu produkcie kolagénu v poškodených kožných tkanivách (pri ranách), jeho pravidelné používanie môže tiež viesť k zvýšeniu produkcie kolagénu v zdravej intaktnej koži.

Pri použití masky Solcoseryl proti vráskam však kozmetickí lekári naznačujú, že neexistuje žiadny účinok proti starnutiu. Faktom je, že liek ovplyvňuje tvorbu kolagénu a proliferáciu fibroblastov len tam, kde je poškodené tkanivo kože. Akonáhle proces opravy tkaniva končí (a mladé granulačné tkanivo, ktoré vzniklo v mieste poranenia, sa zmení na zrelé spojivové tkanivo) - účinok liečiva sa ukončí.

Dlhodobé používanie Solcoseryl masť na tvár (vzhľadom na obsah tukovej látky v ňom) však môže umožniť zvlhčenie pokožky, čo ju robí mierne pružnejšou. Nie je to však dôsledkom zvýšenia obsahu kolagénu, ale kvôli mastnému filmu na povrchu kože, ktorý zabraňuje odparovaniu vlhkosti, a preto je pokožka o niečo viac hydratovaná. Avšak u pacientov s akné môže masti tiež spôsobiť zhoršenie akné a pupienkov (kvôli obsahu vazelíny).

Na stimuláciu produkcie kolagénu vo veku pokožky sú najúčinnejšie nasledujúce 2 typy liečiv (pre argumenty a klinické štúdie pozri odkazy nižšie) -

 • činidlá s retinoidmi,
 • frakčné lasery.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky -

Jedinou kontraindikáciou na použitie je prítomnosť precitlivenosti na ktorúkoľvek zo zložiek liečiva. Kontraindikácie v závislosti od veku masti nie sú, ako aj kontraindikácie pre použitie počas gravidity a laktácie.

Ak však máte predispozíciu na alergické reakcie (najmä na kozmetické výrobky alebo prípravky na ústnu hygienu), mali by ste tento liek používať opatrne. Alergická reakcia na masť Solcoseryl sa zvyčajne vyvíja ako urtikária alebo dermatitída. Ak sa vyskytnú alergie, prestaňte používať liek. Vezmite prosím na vedomie, že pri aplikácii masti sa môže objaviť krátkodobý pocit pálenia (to je úplne normálne), ale ak pálenie nezmizne, potom by sa mala masť opláchnuť a ďalšie použitie prípravku by sa malo opustiť.

Osobitné pokyny -

 • Solcoseryl-masť sa nemôže aplikovať na kontaminované infikované rany, pretože liek neobsahuje antimikrobiálne zložky. Masť tiež nie je vhodná na ošetrenie rán mokrým výtokom (tu potrebujete formu Solcoserylu vo forme gélu).
 • Ak máte bolesť, opuch, začervenanie, fistulu s výtokom a zvýšenie telesnej teploty v blízkosti miesta aplikácie masti, okamžite kontaktujte svojho lekára, pretože Toto sú prvé príznaky hnisavého zápalu.
 • Ak sa rana nelieči na pozadí užívania lieku (asi 2 týždne), je potrebné okamžite sa poradiť s lekárom, pretože to môže znamenať benígny alebo malígny nádor. Dúfame, že náš článok na tému: Prečo sa Solcoseryl masť aplikuje, liečebný režim sa ukázal ako užitočný!

Autor: doktor Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár