Solcoseryl gél: návod na použitie

Solcoserylový gél patrí do skupiny liekov - "stimulátorov regenerácie tkanív". Tento liek je široko používaný v zubnom lekárstve na urýchlenie hojenia erózií a vredov sliznice počas stomatitídy, traumatických poranení slizníc, preležanín v protézach. Ďalšia oblasť aplikácie gélu - urýchlenie hojenia rán na koži a červenom okraji pier.

Liečivo vyrába Meda Pharma (Švajčiarsko). Liek má vysoký bezpečnostný profil - najmä nemá žiadne vekové obmedzenia, ako aj kontraindikácie pre použitie u gravidných a dojčiacich žien. Pri vytlačovaní z skúmavky je jasné, že gél je úplne transparentný, homogénny a nie príliš tekutý (má pomerne hustú textúru). Má tiež slabý zápach mäsového vývaru, ktorý je spojený s výrobnou technológiou.

Indikácie na použitie lieku -

 • mokré kožné rany a červené pery,
 • trofické vredy na koži,
 • erózia a vredy ústnej sliznice,
 • preležaniny pod odnímateľnými náhradami,
 • poranenia snímateľných a fixovaných zubných náhrad sliznice, ostrých hrán tesnení.

Upozorňujeme, že pri aplikácii lieku na kožu a na červenom okraji pier sú určené len mokré rany. tj rany by nemali byť pokryté kôrou a mali by mať mokrý výtok. Ak je rana pokrytá suchými krustami a nemá mokrý výtok, potom podľa návodu na použitie nie je potrebné použiť gél, ale Solcoseryl vo forme masti.

Ak máte v pláne liečiť ústnu sliznicu, majte na pamäti, že forma vo forme gélu je optimálna pre povrchové lézie sliznice - plytké vredy, popáleniny, preležaniny pod protézami. Ale ak je vred dostatočne hlboký, alebo potrebujete vyliečiť alveolitídu extrahovaného zuba, potom v tomto prípade je lepšie použiť inú formu tohto lieku - Solcoseryl dentálnu pastu.

Solcoseryl gél - cena, analýza zloženia

Na Solcoseryl gél bude cena od 370 rubľov (pre rok 2019). Liek je dostupný v hliníkových skúmavkách s hmotnosťou 20 g.

Zloženie gélu Solcoseryl:

Účinná látka (na 1 g gélu) - t
deproteinizovaného dialyzátu z krvi zdravých mliečnych teliat.
4,15 mg
Pomocné látky -
Penanát laktátu vápenatého, propylénglykol, sodná soľ karmelózy, voda na injekciu, ako aj konzervačné látky - metylparabén (E 218) a propylparabén (E 216).

Analýza zloženia -
Jedinou účinnou zložkou gélu je deproteínovaný dialyzát z krvi mliečnych teliat, ktorý je bohatý na veľké množstvo organických zlúčenín s nízkou molekulovou hmotnosťou - aminokyselín, glykolipidov, oligopeptidov, nukleozidov atď. Štúdie ukázali, že toto zloženie organických zlúčenín v Solcoserylovom géli urýchľuje proces hojenia asi o 30%. Toto je dosiahnuté, vrátane stimulácie angiogenézy a funkcie fibroblastov v poškodených tkanivách.

Medzi pomocnými zložkami môžete dávať pozor na konzervačné látky - metylparabén (E218) a propylparabén (E216). Patria do triedy konzervačných látok, nazývaných parabény. Ako súčasť gélu nemôžu poškodiť telo, ale niekedy spôsobujú alergické reakcie. Tu stojí za to byť opatrný iba vtedy, ak máte výrazné alergické reakcie na kozmetiku a produkty ústnej hygieny, v ktorých sa najčastejšie používajú parabény.

Analógy -
Skoršie v ruských lekárňach sa Actovegin, identické zloženie, predával vo forme želé, ktorý tiež obsahoval dialyzát z krvi mliečnych teliat. Teraz táto forma lieku v ruských lekárňach nepredávajú. Solcoseryl gél nemá žiadne iné priame analógy, ale existujú liečivá s vynikajúcim zložením a podobným účinkom. Napríklad na urýchlenie epitelizácie kožných rán môžete použiť aj aerosól "Olazol".

Výhodou tohto liečiva je, že nielen urýchľuje hojenie tkanív, ale má tiež antibakteriálny a analgetický účinok a tiež znižuje exsudát z rany. V dôsledku prítomnosti antibakteriálneho účinku sa liečivo môže použiť na liečenie vrátane infikovaných kožných rán. Náklady na liek Olazol bude od 250 rubľov.

reklama

Solcoseryl gél: návod a aplikačná schéma

Návod na použitie solcoseryl-gelu obsahuje informácie o tom, že liek má nasledujúce typy farmakologických účinkov pri aplikácii na kožu alebo sliznicu ústnej dutiny - antihypoxikum, cytoprotektívne, regeneračné, membránovo stabilizujúce, angioprotektívne, hojenie rán. Zjednodušene to znamená, že liek má nasledujúce vlastnosti -

 • zvyšuje regeneračné procesy (urýchlenie regenerácie tkaniva približne o 30%),
 • stimuluje syntézu kolagénu,
 • stimuluje bunkové delenie (reprodukciu),
 • podporuje aktiváciu metabolických procesov v bunkách (zvyšuje spotrebu kyslíka v bunkách a tiež stimuluje transport glukózy do buniek), čo umožňuje rýchlejšie poškodenie poškodených buniek v tele.

Použitie gélu na koži a ústnej sliznici má niekoľko rozdielov. V tomto ohľade ďalej samostatne uvažujeme vlastnosti gélu na koži a červenom okraji pier, ako aj v ústnej dutine. Ak chcete, môžete vidieť funkcie aplikácie v oficiálnych inštrukciách (pozri odkaz nižšie), ale vzory použitia v rôznych situáciách v tomto článku sú popísané u nás oveľa viac.

Solcoseryl gél: oficiálny návod na použitie (stiahnuť v PDF)

1. Aplikácia na liečbu kožných poranení -

Solkoseryl vo forme gélu je určený len na ošetrenie čerstvých vlhkých rán, t.j. rany, ktoré sú mokré. Ak je vaša rana už pokrytá kôrou a nemá mokrý výtok, musíte použiť solcoseryl vo forme masti. Veľmi dôležitý bod - gél nemožno aplikovať na rany s hnisavým výtokom (v tomto prípade musíte najprv vykonať chirurgickú liečbu rany lekárom). Okrem toho, ak má rana roztrhané okraje, potom je tiež nutné vykonať chirurgickú liečbu, bez ktorej rana rýchlo zhasne.

Gél sa môže aplikovať na vlhké rany, ak je výtoková tekutina číra, alebo obsahuje malé množstvo krvi (t.j. je to nugget). Ale aj v týchto prípadoch, pred aplikáciou gélu, by mala byť rana ošetrená antiseptikom - najlepšie zo všetkých je sterilná gázová podložka, ktorá je bohato navlhčená 3% peroxidom vodíka. Po antiseptickom ošetrení ďalšou sterilnou gázovou podložkou odstráňte prebytočnú vlhkosť v rane a aplikujte gél tenkou vrstvou.

Táto dvojstupňová liečba by sa mala vykonávať 2-3 krát denne, až kým sa rana nepokryje granulačným tkanivom a nezačne vysychať. Potom musíte začať používať Solcoseryl vo forme masti, ktorá je určená špeciálne pre suché rany na koži.

2. Použitie gélu v ústach -

Ak máte plytkú eróziu / vredy na pozadí stomatitídy alebo nosenie odstrániteľných zubných protéz Solcoseryl gél bude vynikajúcim nástrojom. Ak máte hlboký vred, potom je lepšie použiť tento liek nie vo forme gélu, ale vo forme zubnej pasty, Solcoseryl, ktorá okrem urýchleného hojenia má aj funkciu ochranného lekárskeho obväzu.

Gél môžete tiež použiť 2-3 krát denne v ústach, umyte si ústa pred týmto antiseptickým roztokom. Voľba antiseptika bude závisieť od príčiny ochorenia. Napríklad v prípade erózií a vredov na pozadí herpetickej stomatitídy - musíte vypláchnuť ústa roztokom Miramistinu, ktorý je účinný proti vírusu herpesu. Vo všetkých ostatných prípadoch je lepšie použiť antiseptický chlórrhexidín. Ako aplikovať tieto antiseptiká - viď odkazy nižšie.

Po opláchnutí úst je potrebné vyschnúť sliznicu v mieste aplikácie gélu čistou, suchou gázovou podložkou (v tomto prípade bude gél lepšie fixovaný) a potom, bez otierania, jednoducho naneste gél čistým prstom. Ak hovoríme o liečbe preležanín pod protézy, potom okamžite po použití gélu, musíte nosiť zubnú protézu.

→ Režim chlorhexidínu
→ Schéma užívania Miramistinu

Je dôležité: Je žiaduce, aby sa sliznica ošetrila gélom bezprostredne po jedle a následnej ústnej hygiene. Pri absencii správnej hygieny sa bakteriálna infekcia môže spojiť s ranami a vredmi na sliznici ústnej dutiny, čo spôsobuje zápal. Po čistení zubov si môžete opláchnuť ústa antiseptikom a aplikovať gél. Ďalej sa neodporúča jesť alebo oplachovať ústa 2-3 hodiny; môžete piť.

Gel Solcoseryl: recenzie

Dôležitou podmienkou na dosiahnutie dobrého výsledku liečby je správna voľba formy liečiva Solcoseryl - tieto môžu byť vo forme gélovej, masti alebo zubnej lepiacej pasty. Účinok gélu bude zrejmý na mokrých ranách a má urýchliť tvorbu granulačného tkaniva asi o 30%. Účinok gélu, keď sa aplikuje na suché rany, si nevšimnete a je nepravdepodobné, že by ste potom mohli zanechať dobrý prehľad o lieku.

Solcoserylový gél bude mať výrazný účinok a urýchli hojenie rán, erózie vredov, ak samozrejme nesúvisia s léziami podobnými nádoru. Toto je potrebné mať na pamäti najmä od tej doby ak máte eróziu alebo vred po dlhú dobu, alebo ak používate Solcoseryl, neexistuje žiadny účinok, potom sú to signály naznačujúce, že táto lézia sliznice / kože súvisí s léziou tkaniva podobnou nádoru.

Ďalším dôležitým bodom je aplikácia lieku na infikované rany. Aby liek dosiahol dobrý výsledok, je nutná absencia infekcie v rane. Purulentné aj rany s roztrhnutými hranami vyžadujú predovšetkým primárnu chirurgickú liečbu a predpisovanie liekovej terapie. Na Solcoseryl Gel hodnotenie bude pozitívne len vtedy, ak budete starostlivo dodržiavať všetky odporúčania pre jeho použitie. Nesúlad s odporúčaniami na použitie, najmä s ohľadom na infikované rany, môže naopak viesť k zvýšenému zápalu.

Solcoseryl gél z vrások v kozmetológii: recenzie

Niektorí pacienti sa agresívne snažia použiť Solcoseryl gél na tvár, aby sa zbavili vrások. Logika je tu jasná - akonáhle liek zvyšuje proliferáciu (reprodukciu) a aktivitu fibroblastov, zdá sa, že jeho použitie vedie k zvýšeniu produkcie kolagénu. Bohužiaľ pre pacientov je potrebné konštatovať, že žiadna z foriem solcoserylu nepôsobí na intaktnú kožu.

Preto sa masť alebo gél Solcoseryl v kozmetike nepoužíva a sú účinné len na urýchlenie hojenia otvorených rán. Na stimuláciu produkcie kolagénu vo veku pokožky je lepšie používať produkty na báze retinoidov a hardvérová technika, v ktorej sa používajú frakčné lasery, má rýchlejší účinok. Tieto techniky potvrdili dôkaz zvýšenia kolagénu v koži (pozri argumenty a klinické štúdie uvedené vyššie).

Kontraindikácie a vedľajšie účinky -

Jedinou kontraindikáciou použitia lieku je prítomnosť precitlivenosti na niektorú z jeho zložiek. Liek má vysoký bezpečnostný profil a nemá žiadne kontraindikácie pre vek a je tiež schválený na použitie u tehotných a dojčiacich žien. Jediný čas venovať pozornosť - liek by sa mal používať opatrne v prípade predispozície k alergickým reakciám.

Pri aplikácii na pokožku môže Solcoseryl-gél spôsobiť lokálne alergické reakcie, ako je urtikária alebo regionálna dermatitída. Ak sa liek používa na ústnu sliznicu - zvyčajne jedným zo znakov alergie bude obmedzené opuchy mäkkých tkanív v mieste aplikácie. Ďalším príznakom alergie môže byť dlhotrvajúci pocit pálenia v mieste aplikácie, ktorý si vyžaduje vysadenie lieku. Ak má pocit pálenia krátke trvanie, je to prípustné a nevyžaduje prerušenie liečby.

Osobitné pokyny -

 • Solcoseryl-gel nie je možné aplikovať na kontaminované rany, ako aj na rany s hnisavým výtokom alebo rany s ohnutými okrajmi. Vo väčšine týchto prípadov sa na chirurgickú liečbu rany vyžaduje zásah lekára.
 • V prípade bolesti, opuchu, začervenania v oblasti slizníc a kože (v blízkosti miesta aplikácie gélu), výtok z rany alebo horúčky - okamžite vyhľadajte lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou to indikuje hnisanie.
 • Ak aplikácia gélu nespôsobí hojenie rán do 2 týždňov, je potrebné okamžite sa poradiť s lekárom to môže naznačovať prítomnosť rastu nádoru. Dúfame, že náš článok na tému: Gel Solkoseril podrobný návod na použitie - ukázala byť pre vás užitočná!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár