Zubný kameň: foto, dôvody, odstránenie

Zubný kameň je úplne alebo čiastočne mineralizovaný jemný mikrobiálny povlak, ktorý sa neodstránil včas použitím postupov ústnej hygieny. V ústnej dutine sa neustále reprodukuje mikroflóra (najmä po jedle), čo vedie k zvýšeniu hmotnosti mäkkého mikrobiálneho zubného povlaku.

Ak sa nevyčistí včas, začne proces postupného vytvrdzovania mäkkého ložiska. Je to spôsobené jeho impregnáciou minerálnymi soľami obsiahnutými v slinách. Čiastočná mineralizácia plaku sa vyskytuje v priemere do 10-16 hodín od okamihu jeho vzniku. Doba mineralizácie je pre rôznych ľudí trochu odlišná.

Zubný kameň: foto

Čo sú to zubné kamene-
kamene na zuboch pozostávajú z organických (od 10 do 30%) a anorganických (od 70 do 90%) zložiek. Väčšina anorganických zložiek je vápenatá soľ - fosforečnan vápenatý, uhličitan vápenatý. Zloženie organických zložiek zahŕňa: mikroorganizmy, leukocyty, zložky proteín-polysacharid, deskvamované epitelové bunky z povrchu sliznice, proteíny atď.

Kamene na zuboch sú nasledovné typy -

Kamene na zuboch (synonymum - tvrdé zubné usadeniny) možno rozdeliť na supragingiváciu a subgingiváciu.

 • Supragingiválny zubný zub (Obr. 1-6) -
  viditeľné voľným okom pri skúmaní zubov, pretože vždy lokalizované nad úrovňou ďasien. Môže to byť tmavé alebo žltkasté odtiene. Na rozdiel od nasledujúceho typu nie je ťažké odstrániť kameň takejto lokalizácie.
 • Poddesnevye kamene na zuby (Obr. 7) -
  lokalizované pod úrovňou ďasien, a preto nie sú viditeľné pri normálnom vizuálnom vyšetrení zubov. Vo väčšine prípadov však na miestach, kde sú prítomné subgingiválne zubné usadeniny, majú ďasná modrastý vzhľad, sú opuchnuté a ľahko krvácajú. Z periodontálneho vrecka, v ktorom sa nachádza kameň, môže byť tiež mierne hnisanie.

  Prítomnosť takýchto kameňov indikuje vývoj parodontitídy a je spojená so zničením pripojenia ďasien k zubu, ako aj s deštrukciou kostného tkaniva okolo zuba. V dôsledku deštrukcie kostí sa medzi ďasnom a zubom vytvárajú tzv. Periodontálne kapsy, v ktorých je zubný kameň vždy lokalizovaný (obr. 4).

  Kamene na zuboch, lokalizované pod ďasnom, sa dajú zistiť len pomocou nástrojov od zubára. To sa robí pri snímaní periodontálnych vreciek špeciálnymi nástrojmi alebo pri periodontálnych operáciách. Len niekoľko zubárov vedieť, ako odstrániť subgingiválne zubné vklady, pretože ich vyhľadávanie a odstraňovanie zaberá veľa času.

reklama

Zubný kameň: príčiny

Po jedle ostáva v ústnej dutine veľké množstvo jedla, ktoré používajú perorálne baktérie na ich vitálne funkcie. V prvom rade baktérie používajú ľahko stráviteľné sacharidy, ktoré sú obsiahnuté v sladkých, múkových výrobkoch. Bolo zistené, že pri absencii správnej hygieny len 1 deň - množstvo bakteriálneho plaku v ústnej dutine sa zvyšuje dvakrát.

Ale baktérie používajú živiny nielen na reprodukciu, ale aj na výrobu špeciálnych enzýmov (enzýmov), ktoré umožňujú baktériám pevne priľnúť k povrchu zubov. Pri absencii správnej hygieny sa jednotlivé bodové bakteriálne kolónie spojené so zubami spoja a vytvoria významné množstvo bakteriálneho plaku (Obr.8-9). V tomto štádiu je plak stále mäkký a možno ho odstrániť bežnou zubnou kefkou.

Ďalej dôjde k postupnej mineralizácii mäkkého mikrobiálneho povlaku, ktorý sa následne zmení na tvrdý zubný kameň. Mineralizácia (kalcifikácia) mäkkého plaku nastáva sedimentáciou proteínov a vápenatých solí obsiahnutých v slinách - na povrchu bakteriálnych kolónií. Proces mineralizácie je kombinovaný s vrstvením nových kolónií baktérií. Tak, zubný kameň a rastie.

Súčasne mikrobiálne plaky uvoľňujú toxíny a zápalové mediátory, ktoré spúšťajú zápal ďasien. Hlavné príznaky ochorenia ďasien sú -

 • krvácanie pri čistení zubov,
 • začervenanie alebo modrastosť ďasien,
 • bolesť v ďasnách
 • periodontálne hnisanie,
 • mobilita zubov ...

Zápal ďasien je životne dôležitý pre baktérie a tu je dôvod. Tam je ďasná drážka v mieste, kde sa guma hodí k zubu, do ktorého je tekutina kontinuálne produkovaná z malých ďasien - tiež nazývaná zubovo-ďasná tekutina. Táto tekutina obsahuje veľké množstvo solí a proteínov, ktoré baktérie potrebujú na rast kolónií.

Začiatok zápalu ďasien vedie k prudkému zvýšeniu tvorby ďasien a v dôsledku toho mikróby získavajú ešte viac proteínov a solí potrebných na kalcifikáciu zubného kameňa. Počiatočný vzhľad zubného kameňa teda vždy vedie k rozvoju zápalu ďasien, čo zase prispieva k ešte rýchlejšej tvorbe zubného kameňa. A potom v kruhu.

Príčiny vzniku zubného kameňa: závery

Mnohí ľudia sa často pýtajú rovnaké otázky toho istého typu: z čoho pochádza zubný kameň, prečo sa tvorí zubný kameň ... Dúfame, že vám bude jasné, že jediným dôvodom vzniku zubného kameňa je výhradne ....

 • Slabá ústna hygiena -
  výsledkom je prudký nárast mikrobiálneho plaku, pripojenie baktérií na povrch zubov. Po tom, čo sa mäkký mikrobiálny povlak mineralizuje vápenatými soľami, zmení sa na tvrdý zubný kameň, ktorý sa už nedá odstrániť zubnou kefkou.

  Akumulácie mikrobiálneho plaku a zubného kameňa na zuboch vedú k vzniku zápalu ďasien (zápal ďasien a parodontitída). Zápal ďasien ďalej urýchľuje tvorbu tvrdých zubných usadenín.

Zubný kameň: odstránenie

Tvrdé zubné usadeniny (na rozdiel od mäkkého plaku) sa už nedajú odstrániť bežnou zubnou kefkou a zubnou pastou. Nadmerný a subgingiválny zubný kameň - jeho odstránenie je možné len pri návšteve zubára, ale doma sa dá odstrániť aj veľmi výrazný pigmentový a bakteriálny plak.

1. Čistenie kameňa na recepcii u zubára -

Toto je jediná metóda, ktorá zabezpečí ich odstránenie kvality. Najúčinnejšie je odstránenie kameňov pomocou ultrazvukového odstraňovača zubného kameňa. Odstránenie supragingiválneho kameňa je veľmi jednoduchý postup a vykonáva sa po dobu 1 hodiny so všetkými zubami. Ale s cieľom kvalitatívne odstrániť subgingiválne kamene - potrebujete niekoľko návštev a vysokú kvalifikáciu lekára.

Preto je najlepšie odstrániť kamene nie od bežných zubárov, praktických lekárov, ale od periodontistov, ktorí sa špecializujú na liečbu ochorení ďasien. Týka sa to najmä pacientov s periodontitídou, ktorí majú v parodontálnych vreckách depozity. Ak máte len supragingiválne zubné usadeniny alebo čierny pigment, potom sa môžete bezpečne obrátiť na bežného zubára.

Po čistení ultrazvukom by mali byť všetky zuby vyleštené buď špeciálnymi leštiacimi kefami a zubnými pastami, alebo použitím postupu AirFlow. V tomto prípade dochádza k lešteniu na úkor zmesi vody a vzduchu, ktorá obsahuje granuly abrazívnej látky.

Zubné kamene: fotografie pred a po ich odstránení

V priemere je cena za odstránenie zubného kameňa asi 100 rubľov na 1 zub, vrátane leštenia.

2. Ako odstrániť zubný kameň doma -

Niektorí pacienti používajú recept na odstránenie plaku, ktorý mnoho neprofesionálnych stránok sú plné, sľubných ľudí, aby sa úplne zbavili zubného kameňa. Budeme vás naštvaný, ale tieto metódy nielen nefungujú, ale aj poškodzujú zubnú sklovinu a ďasná. V záujme záujmu sa s nimi môžete oboznámiť podľa vyššie uvedeného odkazu.

Nie je možné odstrániť dobre mineralizovaný zubný kameň a husté pigmentové usadeniny pomocou akýchkoľvek domácich prostriedkov. Nie príliš výrazný pigment a čiastočne mineralizovaný zubný kameň malej veľkosti však možno odstrániť pomocou nasledujúcich moderných prostriedkov na starostlivosť o zuby:

 • ultrazvuková zubná kefka (obr.12),
 • bieliace zubné pasty s vysokým abrazívnym účinkom, t
 • elektrická zubná kefka (obr. 13-14).

Čo vedie k zubnému kameňu?

 • Vôňa z úst -
  mikróby vylučujú látky, ktoré zle zapáchajú. Súhlasíte s tým, že je nepríjemné ani hovoriť s človekom, a ešte viac tak bozkávať, keď je nepríjemný zápach z úst.
 • Gingivitída (zápal ďasien a periodontitída) -
  Choroba ďasien je infekčná. Mikrobiálny plak a zubný kameň produkujú toxíny a zápalové mediátory, ktoré spúšťajú proces zápalu ďasien. Zápal je najprv charakterizovaný opuchom a začervenaním ďasien, krvácaním, bolesťou pri čistení zubov - takéto príznaky sú charakteristické pre zápal ďasien.

  Ak sa gingivitída nelieči včas, zápal zachytáva nielen okrajovú gingivu, ale aj kostné tkanivo, a tiež vedie k deštrukcii upevnenia zubov. V dôsledku toho sa gingivitída mení na paradentózu. Pre druhých (okrem zachovania všetkých príznakov zápalu ďasien), typický je vývoj mobility zubov, hnisanie z parodontálnych vreciek, atrofia kostného tkaniva a vystavenie koreňov zubov.

 • Caries -
  je potrebné pripomenúť, že kariogénne mikroorganizmy, ktoré sú súčasťou mäkkých a tvrdých zubných nánosov - v procese trávenia potravinových zvyškov emitujú kyselinu chlorovodíkovú. Táto kyselina ničí zubnú sklovinu v mieste kontaktu, po ktorej sa defekt kolonizuje mikroflórou a zub sa začína hniť.

  Môžete vidieť, ako zubný kaz vyzerá, keď si v článku odrežete zub:
  → "Čo je to zubný kaz?"

 • Choroby ústnej sliznice -
  akumulácia mikrobiálnej flóry na zuboch prispieva k rozvoju zápalu v sliznici ústnej dutiny, čo sa môže prejaviť tvorbou erózií, vredov a dokonca nekrózou oblastí sliznice, vývojom stomatitídy ...
 • Zhoršenie súvisiacich chronických ochorení -
  kardiovaskulárne, reumatoidná artritída, diabetes, atď. Je to spôsobené absorpciou toxínov vylučovaných mikrobiálnym povlakom do krvi. Toxíny sa prenášajú krvným obehom a ovplyvňujú funkcie orgánov a systémov.

Prevencia zubného kameňa -

Jedinou prevenciou je ústna hygiena. Pravidelné a dobre vedené. Celý článok je venovaný tejto otázke na našej webovej stránke: „Ako správne čistiť zuby“, ale uvedieme najdôležitejšie body nižšie.

Základy správnej ústnej hygieny -

 • Zuby sa čistia úplne po každom jedle - to je hlavné a základné pravidlo.
 • Pred použitím zubnej kefky a zubnej pasty je potrebné očistiť medzizubné priestory od zvyškov jedla pomocou zubnej nite (niť). Štetiny na zubné kefky nepreniknú hlboko do medzizubných priestorov. Toto je druhé najdôležitejšie pravidlo.
 • Hygiena mimo domova sa vykonáva podľa princípu - zubná niť (dá sa použiť kdekoľvek, aj na párty, na ulici) + žuvačka. Ale samotná žuvačka vás nezachráni od vzhľadu zubného kameňa.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár