Krvácanie ďasien počas tehotenstva: liečba

Zápal ďasien počas tehotenstva je pozorovaný u 75% žien v období od 2. do 8. mesiaca. Najčastejšou formou zápalu ďasien u tehotných žien je zápal ďasien, ktorý sa prejavuje predovšetkým zvýšeným krvácaním. Tehotná gingivitída sa najčastejšie vyskytuje v oblasti predných zubov a postihuje hlavne gingiválne papily a okrajovú gingivu, ktorá priamo susedí so zubami.

Príčiny a príznaky gingivitídy u tehotných žien -

Vývoj ochorenia je zvyčajne spojený s reštrukturalizáciou hormonálnej rovnováhy počas tehotenstva:

 • vysoká koncentrácia estrogénu, progesterónu, prostaglandínov, t
 • s príznakmi toxikózy tehotných žien.

Zmena hormonálneho pozadia je však vo väčšine prípadov iba predispozičným bodom a skutočnými príčinami zápalu ďasien sú:

 • hromadenie mäkkého plaku v dôsledku zlej hygieny,
 • exacerbácia na pozadí tehotenstva pomalého chronického zápalu ďasien, ktorý bol prítomný pred tehotenstvom.

1. Príznaky charakteristické pre prvú polovicu tehotenstva -

Prvé príznaky sa zvyčajne objavujú v 3-4 mesiacoch tehotenstva, t. práve vtedy, keď sa v tele vyskytujú najintenzívnejšie hormonálne zmeny. Symptómy tohto obdobia sú viac charakteristické pre zápal ďasien, ktorý sa bežne nazýva katarálna zápal ďasien -

 • krvácanie ďasien (obr. 1)
 • opuch gingiválneho papily a okrajovej časti ďasien (obr. 2.3),
 • bolesť pri čistení zubov,
 • zmena farby ďasien z bledoružovej na červenú (obr. 3) a potom na modrastú (obr. 2).

reklama

Súčasne, sťažnosti žien, že ich ďasná bolia počas tehotenstva, môžu byť spojené nielen s bolesťou pri kefovaní, tj keď dôjde k mechanickému podráždeniu ďasien. V prípade vzniku výrazného zápalu bolesti možno pozorovať aj v pokoji.

A s výskytom bolesti a krvácajúcich ďasien, mnohé ženy začínajú „šetriť“ ďasná, a preto si čistia zuby menej často a (alebo) menej intenzívne. V dôsledku toho dochádza k ešte väčšej akumulácii mierneho mikrobiálneho plaku, čo len zvyšuje krvácanie ďasien, ako aj ďalšie zápalové javy.

2. Príznaky charakteristické pre druhú polovicu tehotenstva -

Mierny zápal, ktorý sa prejavuje opuchom a krvácaním ďasien, sa zhoršuje v druhej polovici tehotenstva. Mnoho žien v tomto čase začína rast okrajových ďasien, polypous rast gingiválnej papily. Takáto gingivitída sa nazýva hypertrofia. Takáto gingivitída je obzvlášť výrazná v oblasti predných zubov, ako aj tam, kde sú previsnuté hrany výplní, korunky, ktoré poškodzujú ďasno.

Existujú dve formy hypertrofickej gingivitídy -

 • Edematózna forma (obr.4.5) -
  v ktorých sú zväčšené, modrasté, mäkké na dotyk, majú voľnú textúru alebo polypousové výrastky.
 • Vláknitá forma (obrázok 6) -
  keď je papilárna ďasien ešte zväčšená, ale stáva sa pevnou na dotyk.

Účinok gingivitídy u gravidných žien na plod - t

Ako je uvedené vyššie, hormonálne zmeny a toxikologické javy prispievajú k zhoršenému prekrveniu ďasien a k rozvoju krvácania, ako aj k hypertrofickému zväčšeniu ďasnatých papíl. Skutočné príznaky zápalu v ďasnách sa však vyvíjajú v dôsledku hromadenia mäkkého plaku v dôsledku zhoršenia hygieny, tvrdých zubov a podrážok.

Mikrobiálna flóra, ktorá je súčasťou mäkkého plaku a tvrdých zubných nánosov, alokuje napríklad takzvané toxíny a zápalové mediátory, ako napríklad interleukín-1, interleukín-6 a TNF-alfa. Absorbujú sa do krvného obehu a nepriaznivo ovplyvňujú placentu a plod. Okrem toho tieto zápalové mediátory stimulujú syntézu prostaglandínu E2, čo zvyšuje kontraktilitu maternice a zvyšuje riziko predčasného pôrodu.

Klinické štúdie ukázali, že prítomnosť výrazného zápalu ďasien zvyšuje riziko predčasného pôrodu o 6-7 krát. Zistilo sa, že stupeň rizika je úmerný závažnosti zápalu.

Gumová choroba v tehotenstve: liečba

Lokálna liečba zápalu ďasien sa vykonáva takmer presne ako u negravidnej populácie. Výnimkou je hypertrofická forma, pri ktorej sa vyvíja okraj ďasien (v tomto prípade je okrem konzervatívnej liečby potrebná aj chirurgická korekcia okraja ďasien).

Trvanie tehotenstva ovplyvňuje aj liečbu V závislosti od súčasného trimestra gravidity môže byť liečba kontraindikovaná. Prečítajte si o tom nižšie.

1. Liečba katarálnej gingivitídy u tehotných žien - t

Katarálna forma zápalu ďasien sa vyvíja u tehotných žien na pozadí nedostatočnej hygieny a nárastu mikrobiálneho plaku. Zmena hormonálnych hladín je skôr provokujúcim faktorom ako príčina vzniku zápalu ďasien. Pripomeňme, že táto forma je primárne charakterizovaná krvácaním a opuchom ďasien a ich bolesťou pri čistení zubov.

Liečba bude zahŕňať tieto aktivity: t

 • Odstránenie zubného povlaku -Keďže ultrazvukové čistenie zubov tehotnými ženami je kontraindikované, zubné usadeniny sa odstraňujú ručnými nástrojmi, po ktorých sú zuby leštené pomocou leštiacich štetcov a pasty.

 • Protizápalová liečba -
  Zvyčajne sa podáva 10 dňový kurz, ktorý sa skladá z antiseptických výplachov, ako aj aplikácií so špeciálnymi protizápalovými gélmi. Nižšie uvádzame niekoľko fondov, z ktorých si môžete vybrať.

  Antiseptické oplachy:
  1) 0,05% vodný roztok chlórhexidínu (návod na prípravu) t
  10 dní (viac), 2 krát denne, ráno a večer po ústnej hygiene. Opláchnite ústa po celú minútu.
  2) Opláchnite nealkoholické infúzie bylín: harmanček, šalvia, eukalyptus.
  3) Fluoridové oplachy: fluorid nielen posilňuje zuby, ale má aj zubno-statický účinok na zubný povlak, a tým znižuje zápal ďasien. Pri výbere plákania dávajte pozor na skutočnosť, že neobsahujú antibiotiká (napríklad Triclosan).

  Protizápalové lieky:
  1)  gél MetrogylDent (návod na prípravu)
  Obsahuje 10 mg metronidazolu a 0,5 mg chlórhexidínu. Tento liek sa neodporúča predpisovať tehotným ženám v 1. trimestri tehotenstva (v 2. až 3. trimestri - môžete). Počas laktácie je potrebné vyriešiť problém prerušenia dojčenia počas užívania lieku.
  2)  HolisalGel (pokyny pre liek)
  obsahuje cholín salicylát a tsetalkoniya chlorid. Použitie u gravidných žien je možné, ale opatrne (ako predpisuje zubár).

  Takéto protizápalové gély sa aplikujú na okrajovú časť ďasien, medzizubné bradavky - predovšetkým z predného povrchu zubov. Po aplikácii sa neodporúča jesť alebo oplachovať ústa 2-3 hodiny (môžete ju vypiť). Aplikuje sa dvakrát denne, ráno a večer, napríklad po opláchnutí 0,05% chlórhexidínom. Kurz nie je dlhší ako 10 dní.

  Foto Pred a po liečbe zápalu ďasien -

 • Dodržiavanie stravy -
  Je dôležité vyhnúť sa častému občerstveniu, konzumácii sladkých nápojov.
  Jedli cookie alebo cukrovinky - to znamená, že musíte ísť čistiť si zuby, pretože sacharidy - je hlavnou surovinou pre reprodukciu mikróbov v ústach.
 • Protizápalové zubné pasty -
  Teraz sú vysoko účinné zubné pasty, ktoré vám umožnia rýchlo riešiť zápal ďasien a krvácanie ďasien. Hodnotenie zubných pást s krvácajúcimi ďasnami, prečítajte si článok:
  → "Hodnotenie zubných pást s krvácajúcimi ďasnami"

2. Liečba hypertrofickej formy gingivitídy u tehotných žien - t

Táto forma gingivitídy je charakterizovaná proliferáciou okrajových ďasien a papilám ďasien, vysokým krvácaním. Mierne formy hypertrofickej gingivitídy možno spravidla vyliečiť nezávisle u väčšiny tehotných žien bezprostredne po pôrode. Ak príčinou rastu ďasien sú závesné hrany výplní, korunky, potom je potrebné vykonať ich opravu. Lokálna liečba počas tehotenstva by mala spočívať v udržiavaní dobrej hygieny, odstraňovaní zubných nánosov av prípade potreby aj pri protizápalovej terapii.

Závažnejšie formy ochorenia môžu vyžadovať aktívnu liečbu - cykly skleroterapie (injekcia sklerotizujúcich roztokov do gingiválnych papíl) alebo chirurgická korekcia okraja ďasien. Takéto ošetrenie sa uskutočňuje po pôrode. Prečítajte si viac o ňom v článku "Liečba rôznych foriem zápalu ďasien"

Závislosť liečebných metód od dĺžky tehotenstva

Tehotná gingivitída: liečba tejto patológie má určité zvláštnosti počas celého obdobia tehotenstva.

 • Prvý trimester -
  najväčšie riziko pre plod existuje presne od okamihu oplodnenia až do 55 dní. Okrem toho počas tohto obdobia dochádza k zvýšeným účinkom toxikózy - nauzey, reflexu rúk, mdloby a tiež je vysoká pravdepodobnosť spontánneho potratu. Počas tohto obdobia sa môžu vykonávať len tie najnaliehavejšie zubné zákroky: liečba a odstraňovanie zubov sa vykonáva len v prípade akútnej bolesti alebo opuchu ďasien.

  Vykonať odbornú ústnu hygienu, tzn. odstránenie zubného plaku a leštenie zubov. Ak však existuje takáto možnosť, je žiaduce preniesť tieto opatrenia do druhého trimestra tehotenstva. Ak sú však postupy skutočne potrebné, potom je žiaduce, aby menovanie zubára bolo kratšie, tým lepšie.

  Neodporúča sa odstraňovať zubné usadeniny ultrazvukom alebo pomocou lasera. Odporúča sa používať ručné nástroje na odstraňovanie zubného povlaku, ako aj leštiacu kefu a zubnú pastu na odstraňovanie pigmentov a leštenie zubov. Napriek tomu, že kvalita odstraňovania zubných nánosov pomocou ručného náradia je podľa výskumníkov nižšia a trochu traumatickejšia, použitie ultrazvuku v tomto období môže prispieť k riziku spontánneho potratu.

 • Druhý trimester -začína po 55 dňoch od počatia a do konca 6. mesiaca tehotenstva. Toto obdobie je najvýhodnejšie pre dentálne udalosti, vrátane liečby gingivitídy u tehotných žien. Možno aj zubné ošetrenie, ale len tí, ktorí sú vystavení vysokému riziku exacerbácie v treťom trimestri.

  Rovnako ako v prvom trimestri, je vhodné používať iba ručné nástroje a leštiace kefy a pasty na odstraňovanie zubného povlaku. Po odstránení zubných nánosov je možné vykonať protizápalovú terapiu - umývanie medzizubných priestorov z injekčnej striekačky antiseptickými roztokmi a aplikovanie protizápalových liekov (schválených pre tehotné ženy) na ďasná.

 • Tretí trimester -Počas tohto obdobia sa môžu prijať aj preventívne opatrenia, avšak použitie ultrazvuku pri odstraňovaní zubných nánosov je stále neprijateľné. Je to spôsobené tým, že v treťom trimestri sa zvyšuje citlivosť maternice na vonkajšie vplyvy, čo môže viesť k pôrodu priamo v zubárskom kresle.

  Návšteva zubára by mala byť čo najkratšia. Je to spôsobené tým, že so zvýšením plodu, ak je žena v polohe na chrbte (na zadnej strane), sú aorty a dolná vena cava stláčané a to vedie k zníženiu srdcového výdaja. V dôsledku toho sa môžu vyskytnúť závraty, prudký pokles krvného tlaku, strata vedomia. Aby sa tomu zabránilo - je žiaduce, aby bol pacient v kresle na ľavej strane.

Prevencia gingivitídy u tehotných žien -

Napriek predispozícii tehotných žien k zápalu ďasien, adekvátna samo-hygiena toto riziko výrazne znižuje. Je potrebné zvoliť správnu zubnú kefku a trénovať jej správne používanie. V tomto prípade, keď nastane krvácanie, je lepšie použiť mäkké zubné kefky, ktoré môžu znížiť bolesť pri čistení zubov.

Irigátor na umývanie medzizubných priestorov, periodontálnych vreciek a iných ťažko dostupných oblastí ústnej dutiny môže byť neoceniteľný pri udržiavaní hygieny.

Je potrebné naučiť tehotnú ženu čistiť si zuby po každom jedle, a nie len 2 krát denne, čo je mimochodom normou nielen pre tehotné ženy, ale pre všetkých ľudí.  Je tiež potrebné po každom jedle (pred čistením zubov a zubnej pasty) použiť zubnú niť na odstránenie zvyškov jedla z medzizubných priestorov. Prečítajte si, ako si čistiť zuby v našom článku: „Správna ústna hygiena.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár