Koľko je korunka za zub: cena, foto

Umelá koruna (obr. 1) je zubná protéza, ktorá obnovuje svoj anatomický tvar, estetiku a funkciu žuvania. Jednotlivé korunky sa používajú na posilnenie silne poškodených zubov a podľa pravidiel, ak je korunová časť zuba zničená o 1/2 alebo viac, jeho obnova by sa nemala vykonávať s náplňou, ale s korunkou.

Druhým cieľom koruny je obnova chýbajúcich zubov. V tomto prípade je niekoľko k sebe spojených koruniek vytvorených vo forme mostíkovej protézy (obr. 2-3), ktorá je upevnená na priľahlých zuboch, ktoré boli rozomleté ​​pod korunkami. Existuje však obmedzenie pre protézy s mostmi - pacient by nemal mať viac ako 2 zuby v rade (to znamená jeden po druhom).

Korunka na zube: foto pred a po

Zuby vyžadujú špeciálnu prípravu pred začatím protézy s korunkami. Napríklad koronálna časť zubu zničeného zubným kazom sa musí najskôr obnoviť výplňovým materiálom. Môže tiež existovať potreba plnenia koreňového kanálika. Po tom všetkom sa vykonáva brúsenie zubov pod korunkami a odstránenie odtlačkov, na ktorých sa vytvoria korunky na zuboch.

Indikácie pre protézy s korunami -

 • ak je koruna zubu zničená o 1/2 alebo viac,
 • neprítomnosť 1-2 zubov v rade
 • výrazné obrusovanie zubov
 • potreba zmeniť farbu a tvar zubu,
 • potreba zmeniť polohu jedného alebo viacerých zubov - vo forme alternatívy k korekcii záhry s rovnátka.

Je dôležité: v zubnom lekárstve existuje pravidlo (ktoré mimochodom nebráni mnohým zubným lekárom, aby ho porušili) - že zub by sa mal užívať pod umelou korunkou, ak jeho zničenie dosiahne 1/2 alebo viac objemu korunovej časti zuba. Často sa však takéto zle poškodené zuby obnovujú kolíkmi a tesneniami, čo bohužiaľ vedie nielen k rýchlej strate takýchto výplní.

Veľmi často zuby s takýmito veľkými výplňami jednoducho nevydržia tlak na žuvanie a v dôsledku toho dochádza k zlomeninám zvyšných stien zubov. A ak je v koreňovom kanáli kolík, často sa môže vyskytnúť zlomenina koreňa zubov, čo vedie k jeho nevyhnutnému odstráneniu. Obzvlášť často sa takéto problémy vyskytujú v pulpovitých zuboch (kvôli ich väčšej krehkosti).

Kontraindikácie na koruny -

 • pohyblivosť zubov
 • s nízkou klinickou výškou korunky zubu (v tomto prípade bude umelá korunka na zube neustále ustupovať),
 • rozšírené vady chrupu (viac ako 2 zuby v rade),
 • nevyzreté zameranie chronického zápalu na vrchole koreňa zubu,
 • Zle uzavreté koreňové kanály.

Zubné korunky: čo sú

Zubné korunky sú rozdelené do typov podľa materiálu výroby. Najčastejšie používané zliatiny drahých kovov (kobalt-chróm alebo nikel-chróm), menej často - zliatiny s obsahom zlata a platiny. Druhým hlavným materiálom je keramika, ktorá obsahuje oxid zirkoničitý, porcelán, lítium disilikát. Prečítajte si o každom type koruny nižšie ...

Hovoriť o tom, koľko koruny stojí za zub - cena bude závisieť od typu umelej koruny, ako aj cenovej politiky zubnej kliniky. Náklady na korunu na zub za rok 2019 na klinikách ekonomickej triedy a priemerná cenová kategória budú (na jednotku) -

 • kovová keramika - od 5 000 do 16 000 rubľov.
 • keramika - od 16 000 do 25 000 rubľov.
 • celokovový - asi 4500 rubľov.

Je dôležité: Ako vidíte nižšie, takýto rozsah cien diktuje spravidla chamtivosť zubných kliník, ale skutočnosť, že na výrobu každého typu koruny možno použiť rôzne druhy materiálov (kovové zliatiny, keramické hmoty). , A to všetko v konečnom dôsledku ovplyvňuje estetiku a trvanlivosť korún a cenu.

Napríklad estetika štandardných kovových keramických korún za ceny v rozmedzí od 5 000 do 7 000 rubľov (vyrobených z lacných materiálov) sa veľmi odlišuje od estetiky metal-keramiky s tzv. "Ramennou hmotou", ktorej ceny môžu začať od 13 000 rubľov. Prečítajte si viac o jemných bodoch vo výbere rôznych variant korún - prečítajte si nižšie.

1. Korunka z kovu a keramiky - t

Tieto korunky majú odlievaný kovový rám s hrúbkou 0,3-0,5 mm (najčastejšie zo zliatiny kobaltu a chrómu), obložené keramickou hmotou. Zliatiny drahých kovov môžu byť tiež použité na výrobu rámu, avšak cena týchto korún je už rovnaká ako cena bezkovovej keramiky, aj keď je v estetike podstatne nižšia (obr. 4).

Výhody protézy s kov-keramika možno pripísať - vysoká pevnosť, pomerne dobrá estetika, av štandardnej verzii aj prijateľné náklady. Nevýhodou je potreba rozomlieť veľké množstvo zubného tkaniva, potreba odstraňovania zubov, výskyt cyanózy z ďasien okolo týchto korún (posledný moment je obzvlášť kritický na predných zuboch, najmä ak máte pri úsmeve vystavené ďasná).

Kovový rám štandardnej kovovo-keramickej korunky je v kontakte s ďasnom v hrdle zubu (tesne pod úrovňou ďasna), čo mu dodáva modrastú farbu. Na odstránenie tejto komplikácie bola vyvinutá kovová keramika s takzvanou "ramennou hmotou", v ktorej bude dolný okraj kovového rámu tiež potiahnutý keramickou hmotou. Ide o časovo náročný výrobný proces, a preto sú tieto koruny oveľa drahšie.

Náklady na kovové keramické korunky -

Jedna koruna vyrobená z keramiky a kovovej zliatiny dobrej kvality (ak bola vykonaná zubným technikom a vysoko kvalifikovaným ortopedickým chirurgom) bude stáť najmenej 7500 rubľov. Zároveň, ak sa použijú najdrahšie a najkvalitnejšie keramické hmoty, ktoré umožnia dosiahnuť vyššiu úroveň estetiky - cena za 1 korunu bude okolo 10 000 rubľov.

Ak hovoríme o kovovej keramike s hmotnosťou humeru, ktorá umožňuje dosiahnuť dobrú estetiku v oblasti ďasien, potom cena za jednu takúto korunu bude od 13 000 do 16 000 rubľov. Je dôležité si uvedomiť, že niekedy môžete nájsť ceny pre štandardné cermet, od 5000 rubľov. Zvyčajne sa v tomto prípade používajú menej kvalitné kovové zliatiny a keramické masy ruskej alebo bieloruskej výroby, čo v konečnom dôsledku ovplyvní estetiku a životnosť korún.

Kovová keramika na zliatine zlata-paládia alebo zliatiny zlata bude stáť približne 10 000 rubľov + náklady na zlato (približne 65 eur za gram). Spolu s nákladmi na zlato, bude 1 koruna stáť približne 18.000 rubľov. Nezabudnite, že všetky vyššie uvedené ceny nezahŕňajú prípravu zubov na protetiku, ako aj výrobu dočasných plastových korún.

reklama

2. Korunka keramiky neobsahujúcej kovy - t

Na rozdiel od kovu-keramiky - tieto korunky sú už vyrobené výlučne z keramického materiálu a nemajú kovový rám vo vnútri. Absencia kovu môže výrazne zlepšiť estetiku umelých korún. Faktom je, že na zakrytie kovu sa môže použiť len nepriehľadný keramický materiál, ktorý neumožňuje, aby sa na kovovo-keramickej korunke urobila priehľadnosť skloviny skutočného zubu.

Na výrobu keramických koruniek v zubných klinikách sa najčastejšie používajú 2 druhy keramiky - oxid zirkoničitý a sklokeramika "E.max". Tieto materiály majú určité faktory transparentnosti, t. podobné optickým vlastnostiam ako sklovina zubov (táto vlastnosť vám umožňuje, aby koruny týchto materiálov boli podobné skutočným zubom).

 • Keramika Metalless Zirconia -
  Pri výrobe zirkónových korún sa používa moderná CAD / CAM technológia, ktorá zahŕňa výrobu koruniek / mostov z lisovaných blokov oxidu zirkoničitého ich mletím na počítačom riadenom obrábacom stroji (to znamená prakticky bez ľudského zásahu). Tento materiál má veľmi vysokú pevnosť viac ako 900 MPa, čo nie je horšie ako pevnosť kovov. Cena za rok 2019 za 1 korunu začína od 16.000 rubľov.

  Zirkónová protéza: fotografia pred a po


  K dispozícii sú 2 typy zirkónových korún. Korunky oxidu zirkoničitého sa najčastejšie skladajú z dvoch vrstiev: na stroji s programovaným ovládaním sa zirkóniový rám budúcej korunky frézuje, ktorý sa potom znovu prevrství porcelánovými vrstvami. Takéto koruny majú tú najlepšiu estetiku, ale niekedy majú rozštiepenú porcelánovú hmotu (podľa štatistík sa štiepenie vyskytuje u 5% pacientov za 3 roky).

  Druhá výrobná verzia je vyrobená z monolitického zirkónu (takéto korunky nebudú mať povrchovú vrstvu porcelánu). Výhodou týchto korún je vylúčenie výskytu štiepanej keramiky, ale ich estetika bude o niečo horšia ako prvá možnosť. V každom prípade budú obidva typy zirkónových korún v estetike horšie ako sklokeramické korunky E.max, v súvislosti s ktorými je najlepšie robiť zirkónové korunky / mosty, ktoré nie sú na predných zuboch, ale na žuvacích korunkách.

  → Náklady a vlastnosti korún zirkónie

 • Korunka keramiky bez obsahu kovu E-max -
  Keramika zo skla E.max je najlepším druhom bezkovovej keramiky na výrobu koruniek a mostov, ak potrebujete naozaj dobrú estetiku a chcete, aby umelé korunky nevyčnievali z priľahlých zubov. E.max má vynikajúci estetický účinok na oxid zirkoničitý, a preto je vhodnejší pre predné zuby. Cena za 1 korunu za rok 2019 bude približne 20 000 rubľov.

  Sklokeramické korunky E.max - foto pred a po

  E.max sa však nemôže uskutočniť vo všetkých klinických situáciách v ústnej dutine. Z tohto materiálu je možné vyrobiť len jednu korunku, mosty nie viac ako 3 jednotky dlhé s fixáciou hlavne na predných zuboch (vzdialená opora mosta by mala byť zahrnutá na 5 zubov, ale nie ďalej). Jednorázové korunky E.max však môžu obnoviť predné aj žuvacie zuby. Takéto obmedzenia sú spojené s pevnostnými charakteristikami materiálu.

  Korunky / mosty E.max (ako aj zirkónové korunky / mostíky) - môžu byť buď monolitické, alebo vo forme extrudovaného jatočného tela, na ktoré sa aplikujú vrstvy keramického materiálu. Existujú 2 hlavné materiály E.max - to je "E.max PRESS" a "E.max CAD". Korunky z prvého materiálu sa vyrábajú lisovaním za vysokých tlakov a teplotných podmienok a od druhej pomocou technológie CAD / CAM. Prečítajte si viac o E.max nižšie.

  → Náklady a vlastnosti korún z E.max

3. Kovové korunky -

Moderné kovové korunky v stomatológii sa vyrábajú metódou pevného odlievania a nazývajú sa "odlievaním". Tam sú tiež razené a zlaté koruny, ktoré v tejto fáze vývoja zubného lekárstva môže byť zaujímavé len z historického hľadiska.

 • Tuhé korunky (obr.11-12) -
  Takéto korunky sú najčastejšie vyrobené zo zliatiny kobaltu a chrómu, a preto ich povrch vyzerá ako dobre leštený kov. Je však možné aj depozíciu "zlata". Výhody - vysoká pevnosť a odolnosť voči opotrebeniu, dlhá životnosť, nízka cena. Nevýhodou je nedostatok estetiky. Cena 1 koruna za rok 2019 bude od 4 500 rubľov.

  Takéto kovové korunky sa dobre chovajú na žuvacích zuboch (mimo línie úsmevu) a navyše ich výroba si vyžaduje menej otáčania tvrdých zubných tkanív v porovnaní s kovovou keramikou. Ten umožňuje predĺžiť životnosť korún. Aj korunky tohto typu môžu čeliť plastovým fazetám z prednej strany, čo trochu zlepšuje ich estetiku. O všetkých výhodách a nevýhodách takýchto návrhov si prečítajte odkaz nižšie.

  → Náklady a vlastnosti odlievaných korún

 • Vyrazené korunky -
  lisovanie je zastaraný spôsob výroby kovových korún, ktorý však stále možno nájsť vo vzdialených kútoch Ruska a SNŠ. Tieto korunky sú vyrazené zo špeciálnych polotovarov (oceľové rukávy rôznych veľkostí). Je možné vyrobiť pozlátenú korunku. Jediné výhody týchto korún boli minimálne spracovanie zubov a nízke náklady.

  Nevýhody vyrazených korún -
  → úplný nedostatok estetiky,
  → tenká stena koruny často vedie k "jedeniu" koruny,
  → nízka presnosť práce - korunka zle obopína krk zuba, kvôli čomu dochádza k úniku pod korunou slín, mikroorganizmov, zvyškov jedla. To vedie k hnilobe zubov pod korunkou.

 • Zlaté koruny (obr.13) -
  dnes sú zlaté koruny vyrábané hlavne na verejných zubných klinikách, pretože práca s drahými kovmi vyžaduje licenciu a je veľmi ťažké ho získať. Okrem toho ich náklady budú porovnateľné s nákladmi na koruny bez kovov, čo ich zbavuje akéhokoľvek ekonomického zmyslu.

  Zlaté koruny: cena
  pre zlaté korunky, náklady budú náklady na zlato (asi 65 eur za gram) + náklady na prácu. Treba mať na pamäti, že nie je možné okamžite povedať konkrétnu cenu za zub. Požadovaná hmotnosť zlata bude závisieť od veľkosti zuba, a čím väčšia je - tým viac zlata je potrebné pre neho (od 2 do 5 g), a tým drahšie to bude.

4. Kombinované koruny / mosty -

Takéto korunky sa nazývajú kovové plasty (obrázok 14-15). Sú tiež, podobne ako odliatky, vyrobené metódou pevného odlievania zo zliatiny kobaltu a chrómu, ale predná plocha je dodatočne potiahnutá bielym plastom. Medzi ich výhody patrí prijateľná estetika. Pri korunách z plastov - cena bude od 5 000 rubľov na jednotku, čo je mimochodom už porovnateľné s cenou kovovej keramiky v ekonomickej triede.

Nevýhody kovových plastových korún -

 • Plast v ústnej dutine rýchlo stráca svoje estetické vlastnosti a časom sa biela farba plastu mení na sivú. Okrem toho má plast schopnosť absorbovať kvapalinu a trochu napučať. To vedie k tomu, že plast v priebehu času vyžaruje zápach neošetrených zubov.
 • Kovovo-plastové korunky sa tiež nelíšia a sú veľmi spoľahlivé: vďaka silnému uchopeniu zubov alebo pri žuvaní môže plastová podšívka jednoducho vypadnúť.
 • Plast nie je veľmi dobrý pre zdravie (najmä pre ľudí s alergiami), pretože v plastoch vždy zostáva určité množstvo chemicky aktívneho monoméru, ktorý sa uvoľňuje na veľmi dlhú dobu.

Kombinované mosty -

pretože kovová konštrukcia z kovovej keramiky, ako aj pevné liate mosty sa vyrábajú na rovnakom odlievanom kovovom ráme - v jednom moste možno kombinovať rôzne typy korún. Napríklad musíte vytvoriť most 3 jednotiek na základe 5-7 zubov. V tomto prípade môže byť najbližšia 1 - 2 korún v línii úsmevu vyrobená s kovovou keramikou a ďaleké koruny môžu byť pevné (obr. 16).

Zubní lekári a zubní technici nie sú veľmi radi, aby tieto návrhy, pretože znižuje ich náklady. A ak ste povedali, že to nie je možné, potom sa bude hovoriť iba o neochote lekára.

5. Korunky podporované implantátom -

Náklady na korunu na implantáty závisia od voľby možností pre koruny a opierky. Voľba je spravidla veľmi jednoduchá - je to kovová keramika s kovovou podperou z titánu, alebo zirkónová koruna s oporou z oxidu zirkoničitého. Ich náklady sa navyše výrazne líšia od podobných typov korún, ktoré sú upevnené na brúsených zuboch (čo je spôsobené ich zložitejšou výrobou).

 • Kovová keramika pre implantát - od 15.000 rubľov.
 • Zirconia crown - asi 25.000 rubľov.
  (náklady sú uvedené spolu s nákladmi na keramický doraz).

  Protéza 5-6-7 zubov na implantátoch - foto pred a po

  → Náklady na inštaláciu rôznych implantátov
  → Výpočet nákladov na protézy na implantátoch

Vlastnosti oceňovania v zubnom lekárstve -

Do akej miery sa náklady na zavedenie koruny (aj rovnakého typu) môžu výrazne líšiť na rôznych klinikách a závisia od:

 • Cenová politika -
  Každá stomatologická klinika sa môže zamerať na konkrétny segment spotrebiteľov (vrátane ich príjmu). To je dôvod, prečo sa náklady na korunky rovnakého typu, napríklad zirkónia, na rôznych klinikách môžu pohybovať od 16 000 do 25 000 rubľov na jednotku.
 • Z kvalifikácií zamestnancov -
  → ortopedický lekár, ktorého úlohou je brúsiť zuby pod korunami, odoberať odtlačky, vyzdvihnúť farbu budúcich korún, opraviť hotové korunky na zuboch. V priemere bude plat ortopedického lekára asi 20% z ceny koruny (max. 25%, ak ide o vysoko kvalifikovaného lekára).

  → zubný technik, ktorého úlohou je vyrábať koruny na základe zubných odliatkov. V priemere sú náklady na výrobu koruny v zubno-technickom laboratóriu asi 25% z konečnej ceny koruny. tj клиника оставляет себе около 50%, из которых нужно вычесть административные расходы, аренду помещений, амортизацию оборудования, стоимость некоторых расходных материалов, коммунальные платежи, зарплату медсестер, санитарок, гл.врача… налоги.

 • От стоимости используемых материалов -
  napríklad pri výrobe kovovej keramiky môžete použiť vysoko kvalitnú nemeckú keramickú hmotu a môžete použiť náš ruský alebo bieloruský materiál. Cena tejto ceny je o niečo nižšia, čo umožňuje mierne znížiť konečné náklady na prácu. To isté platí pre zliatiny kovov, ktoré sú potrebné na výrobu koruniek na pevné odlievanie a kovového rámu na kovovú keramiku.
 • Od vlastného zubno-technického laboratória -
  V zubno-technickom laboratóriu prebieha technická etapa výroby koruniek. Zubní technici sedia a robia koruny. Nie všetky zubné kliniky majú vlastné laboratóriá. Ak nie je laboratórium, potom by v tomto prípade klinika mala mať dohodu s niektorou z dentálno-technických laboratórií tretej strany.

  Náklady, ktoré budú zahrnuté do služieb externého dentálno-technického laboratória, budú teda zahŕňať nielen náklady, ale aj výšku zisku ako každý komerčný podnik. Vlastné laboratórium umožňuje klinike flexibilnejšie pristupovať k tvorbe konečnej ceny pre spotrebiteľa.

Ako kliniky šetria pacientom:

 • Nízka kvalifikácia personálu -
  to znamená nižšie náklady na plat, pretože dobrí lekári pri uchádzaní sa o zamestnanie vyžadujú vyššie percento odmeny, čo ovplyvňuje náklady na služby. Preto kliniky často najímajú zlých a neskúsených lekárov, ktorí sú ochotní pracovať pre malé percento výnosov (to je asi 12-15%). Preto, keď vám kovová keramika ponúka za 4500 rubľov, musíte starostlivo premýšľať.
 • Využitie lacnejších materiálov -
  Využívanie nízko kvalitných materiálov ruskej a bieloruskej výroby má svoje dôsledky. Napríklad použitie lacného keramického materiálu môže viesť k nepresnostiam v korunách k zubom, pretože takáto hmota môže spôsobiť nekontrolovateľné zmrštenie počas streľby. Pri lacnej keramike sa hodnoty priehľadnosti môžu výrazne líšiť od prirodzenej zubnej skloviny, čo vedie k zlej estetike hotovej korunky.

  Tiež lacná keramická hmota môže mať zlú adhéziu k kovom (čo je dôležité pri výrobe kovovej keramiky), čo povedie k vysokému riziku odlupovania keramiky. Použitie lacných kovových zliatin môže viesť k trhlinám v kovovom ráme korún a potrebe ich nahradiť. Dúfame, že náš článok na tému: Typy korún na zuboch a ktoré sú lepšie - ukázalo sa, že je to pre vás užitočné!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Porcelanove korunky-1 (November 2019).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár