Kovovo-keramická koruna: cena

Kovovo-keramické korunky sú najúspešnejším kompromisom medzi trvanlivosťou, estetikou a cenou zubnej protézy. Majú medziľahlú polohu medzi drahými kovovými korunkami bez kovu a obyčajnými kovovými korunkami.

Každá kovovo-keramická koruna má vo vnútri silný kovový rám, na vonkajšej strane obloženú keramickou hmotou (obrázok 1-3). Obkladanie rámu prebieha vo forme vrstveného ručného nanášania vrstiev keramiky. Po nanesení každej vrstvy sa koruna kalcinuje v špeciálnej peci pri teplote 800 až 950 stupňov. Táto technológia umožňuje dosiahnuť silnú chemickú väzbu kovu a keramiky.

Kovovo-keramická koruna: foto

Klinické číslo prípadu 1 -

V tomto článku sa dozvieme nielen o výhodách, ale aj o nevýhodách tohto typu protézy, na ktorú sa pacienti sťažujú (najmä pri obnove predných zubov). Tiež vám povieme, prečo v jednej klinike môže takáto koruna stáť len 4 500 rubľov, a v iných - 8 000 a dokonca 15 000 rubľov, a prečo by ste nemali prenasledovať najnižšiu cenu.

Výhody kovových keramických korún -

 • dostatočne estetický
 • dlhá životnosť - cca 8-10 rokov,
 • náklady na kovovo-keramickú korunku v klinikách ekonomickej triedy sú len od 5 500 do 7 500 rubľov.

Na druhú stranu detail - uprostred článku.

Kovová keramika na zuboch: čo je dôležité pre pacientov vedieť

Ak ste si už vybrali cermetové korunky na protézu, potom je veľmi dôležité pochopiť, že sa môžu navzájom veľmi líšiť v estetických vlastnostiach, spoľahlivosti a životnosti. Existuje niekoľko poddruhov kovových keramických korún (opisujeme ich nižšie), ktoré sa od seba odlišujú kvalitou a estetikou.

Ale najdôležitejšia vec v prvej fáze (bez ktorej nemôže byť korunka a priori vysoká kvalita) -

 • Je to kvalita prípravy zubov pod korunami,
 • kvalita brúsenia zubov,
 • kvality odliatkov.

Napríklad: ak sú koreňové kanáliky v zube zle utesnené (ako štatisticky vo viac ako 60% prípadov), tento zub čaká na zápal s potrebou odstrániť korunku, naplniť zub a novú protézu. Preto je nevyhnutné, aby sa po vytrhávaní zubov alebo preplňovaní kanálov v nich prijímali kontrolné snímky a pre niektoré sa odporúča ukázať tieto obrázky inému lekárovi.

Po druhé - brúsenie zubov pod korunkou by sa malo vykonávať pomocou "lišty". Ale aj keď sú tieto prvé dva body dokonale vykonané, potom môžu byť koruny stále nekvalitné, ak sa vyrobí zlá kvalita. Napríklad, na záchranu lekára bude používať lacná otlačovacia hmota, napríklad alginátová hmota alebo C-silikón. Dobrá hmota na stláčanie zubov je A-silikón a ešte lepšie je polyesterová hmota, ktorá poskytuje super-presnú reprodukciu ústnych tkanív.

Je dôležité: nesprávne uzemnené zuby alebo zle nasiaknutý dojem povedú k tomu, že koruna nebude presne a pevne priľnúť k hrdlu zubu. Ten hrozí únikom slín a my dostávame baktérie pod korunku, čo spôsobí hnijenie zubov pod korunkou. Vzhľadom k nepresnej výrobe, lekári niekedy súbor off ready-made vrtáky, čo naznačuje nízke spracovanie.

Typy kovových keramických korún -

1) Prvý - Jedná sa o tradičné kovové keramické korunky, v ktorých je kovový rám odlievaný z lacných zliatin iných ako drahých kovov (kobalt-chróm alebo zliatiny niklu a chrómu) a na tom nie je nič zlého. Jemným bodom je, že pri štandardnej výrobe je kovová keramická koruna potiahnutá keramickou hmotou zo všetkých strán - s výnimkou oblasti šálu, tzn. kde okraj korunky mierne prechádza pod ďasná (Obr.7.9).

Výsledkom je, že okraj kovového rámu bude mierne v kontakte s gumou, ktorá postačuje na to, aby sa získala modrastá farba. Existujú však kovové keramické korunky s "ramennou hmotou", v ktorej je okraj kovového rámu tiež obložený keramikou (obr. 8). Smerom k okraju sa môže vykonať po celom obvode korunky, alebo len z jej prednej plochy. Cena koruny s "ramennou hmotou" keramiky bude okamžite 2-2,5 krát vyššia - asi 12.000 - 16.000 rubľov v Moskve.

Kovová keramika bez / s ramennou hmotou keramiky - t

2) Druhý - je možné vyrobiť kovový rám zo zliatin drahých kovov (obr. 9). Drahé kovy navyše reagujú menej agresívne s agresívnym prostredím ústnej dutiny - umožňujú vám, aby bola koruna viac ako skutočný zub. Je to spôsobené tým, že keramická hmota je mierne priesvitná a kovový rám so zlatom poskytne keramike prirodzený, nažltlý odtieň. Výpočet nákladov na tieto koruny pozri nižšie.

3) Tretia možnosť - je to kovová keramika na frézovanom kovovom ráme. V tomto prípade rám nie je vylisovaný z roztaveného kovu, ale je vyrobený na špeciálnej frézke s digitálnym programovým riadením pomocou CAD / CAM technológie (keramické zirkónové korunky sú vyrábané rovnakým spôsobom). To vám umožňuje výrazne zlepšiť presnosť uloženia korunky na hrdlo zubu a jeho životnosť. Ale majte na pamäti, že s mletým rámom korunu za zub z keramiky - cena v Moskve začne od 18.000 rubľov.

Kovové rámové frézovanie podľa CAD / CAM technológie: video

reklama

Kovová keramika: foto pred a po

Kovová keramika na predných zuboch vyzerá dobre hlavne v prípadoch, keď pacienti potrebujú urobiť korunky naraz pre celú skupinu predných zubov na hornej alebo dolnej čeľusti. Ale ak chcete, aby len 1-2 alebo tri koruny, potom sa pripravte na skutočnosť, že budú aspoň trochu odlišné farby a priehľadnosti od susedných vlastných zubov.

Kovová keramika na predných zuboch: foto pred a po

Ako dobrá je kovová keramika na predných zuboch - hodnotenie, životnosť, jej nevýhody - prečítajte si článok nižšie.

Kovová keramika: protetika žuvacích zubov

Kovovo-keramická koruna: cena 2019

Takže, koľko je korunka za zub z kovovej keramiky v roku 2019 (v klinikách ekonomickej triedy, alebo v strednej cenovej kategórii). Pripravte sa, že rozsah cien bude veľmi veľký. V cenníkoch väčšiny kliník zistíte, že pacientom sú ponúkané rôzne verzie kovových keramických korún, ktoré sú vyrobené z keramických materiálov a kovov rôznych výrobcov a podľa rôznych technológií.

 • Kovová keramika na zliatine kobaltu a chrómu -
  Cena kovovo-keramickej korunky vyrobenej z vysokokvalitných materiálov ekonomickej triedy vyrobenej v Nemecku je zvyčajne nie menej ako 6 000 rubľov za korunu. Pri použití drahších keramických hmôt 1, bude cena kov-keramická koruna v Moskve už v rozmedzí 10.000 - 12.000 rubľov. Ak je koruna vyrobená s takzvanou "ramennou hmotou", ktorá vám umožní dosiahnuť dobrú estetiku ďasien v okolí korunky a používať drahú keramickú hmotu - cena koruny bude od 12 000 do 16 000 rubľov.

  Je však možné nájsť kliniky, kde cermet na cenu zubov bude len od 4500 rubľov za 1 korunu. Zvyčajne sa v týchto prípadoch používajú lacnejšie materiály ruskej a bieloruskej výroby. V korunách takýchto materiálov kovový rám často praskne, keramika sa môže neustále odlupovať. No, v tomto prípade je nepravdepodobné, že by korunu vykonal lekár a zubný technik najvyššej kategórie, pretože aby si mohol najať dobrého lekára na prácu, musí platiť nad priemerom trhu.

 • Na zliatine zlata - platiny -
  náklady na výrobu kovových keramických korún na zliatine zlata-paládia alebo zliatiny zlata budú stáť 9 000 rubľov + náklady na zlato (približne 65 eur za gram). Spolu s nákladmi na zlato bude cena 1 koruny stáť približne 17 000 rubľov na 1 korunu.
 • Dodatočné náklady -
  ak sa v procese protetiky s kovovo-keramickou hmotou vyrobili dočasné plastové korunky, potom sa cena kovovo-keramickej korunky automaticky zvýši o ďalších 1 500 až 2 000 rubľov (pre každú dočasnú korunku). Samostatným rozpočtovým riadkom je aj príprava zubov na protetiku. Preto je niekedy lacnejšie skrutkovať implantát korunkou, než brúsiť susedné zuby a vytvoriť most z kovovej keramiky.

Kovová keramika - cena jednej koruny sa môže zdať pre mnohých ľudí príliš vysoká, v skutočnosti je to v porovnaní s inými typmi protézy pomerne kompromis. Stačí porovnať náklady na kovové keramické korunky - s nákladmi na dýhy alebo korunky bezkovovej keramiky, aby sme sa rozhodli.

Kovovo-keramické korunky: nevýhody

Tieto korunky sú kontraindikované, ak je pacient alergický na kovy. Okrem toho, ak už pacient má na zuboch kovovú korunku, je potrebné mať na pamäti, že prítomnosť koruniek z odlišných kovov v ústnej dutine spôsobí galvanizmus (mikroprúdy) v ústnej dutine. To môže viesť k trvalej kovovej chuti v ústach, k rozvoju ochorení ústnej sliznice, napríklad leukoplakie.

Iné nevýhody cermetu -

1) Sťažnosti pacienta na nedostatok estetiky -
Mnohí pacienti niekedy hovoria extrémne negatívne o kovovo-keramických korunách na predných zuboch z dvoch dôvodov. V prvom rade, ak máte vysokú priehľadnosť skloviny vlastných zubov, potom už nikdy nebudete schopní urobiť korunu z pozadia vašich zubov. Faktom je, že kovový rám vnútri kovovej keramiky neumožňuje, aby sa keramickej hmote dala preniesť priehľadnosť skloviny prírodného zubu.

To je dôvod, prečo zubári odporúčajú, aby koruny z kovu bez keramiky, kedykoľvek je to možné. Ak však zubná sklovina nie je pre vás priehľadná, alebo ak potrebujete zobrať všetky predné zuby hornej alebo dolnej čeľuste pod korunky, potom vysokokvalitná kovová keramika pomôže dosiahnuť dobrý estetický výsledok. Ak hovoríme o protetike žuvacích zubov, potom aj o najbežnejšej kovovo-keramickej, tzn. žiadna hmotnosť ramena by nebola dobrá voľba.

2) Cyanóza ďasien a tmavá čiara okraja korunky -

 • Po prvé, v priebehu času mnohí pacienti zaznamenali vzrast cyanózy ďasien okolo cermetových korún. Modrastá farba gumy dáva samotný okraj kovového rámu korunky, ktorý je v kontakte s ďasnom (mierne pod okrajom ďasna) v hrdle zubu. Samozrejme, že bude dôležité, ak predný zub, rovnako ako v prípade, že ďasno je vystavený s úsmevom. Pozri foto nižšie.
 • Po druhé - s časom sa objaví tmavá čiara medzi ďasnom a korunkou. Je to spôsobené tým, že ďasná postupne klesajú a odkrývajú okraj kovového rámu korunky (viď foto nižšie). Ak je zub predný, potom bude veľmi kritický.

Čo možno urobiť -
Aby sa zabránilo cyanóze ďasien a vzniku tmavej čiary, len kovovo-keramická korunka s takzvanou „ramennou hmotou“ umožňuje výrobnú technológiu, ktorá znamená, že kovový rám bude v oblasti rímsy izolovaný keramikou aj pod gumou. Táto technológia je časovo náročná, takže tieto koruny sú drahšie.

Preto, ak máte protetické predné zuby, ak máte úsmev, ďasná vyjdú, ak požadujete estetiku, potom je nepravdepodobné, že by ste boli dlho spokojní s estetikou štandardných kovových keramických korún (bez ramennej hmoty) - za cenu 5000-7000 rubľov. Preto, ak chcete slušnú estetickú možnosť - ušetriť bohužiaľ nebude fungovať.

3)  Potreba mletia veľkého množstva zubného tkaniva -
zuby otáčajúce sa pod cermetmi sa zvyčajne vykonávajú do hĺbky 1,5-2 mm od všetkých strán zubu (obr. 17), ktorý je určený minimálnou hrúbkou korunových stien. Treba poznamenať, že pod korunou bezkovovej keramiky, ako aj pod bežnými celokovovými odlievanými korunkami - sú zuby brúsené oveľa menej.

3) Potreba rozvlákňovania zubov -Vzhľadom na veľkú hĺbku mletia tvrdých zubných tkanív sa vytvárajú podmienky, za ktorých môže dôjsť k tepelnému popáleniu zubnej drene a odumretia nervu. Preto sa lekári najčastejšie pokúšajú zbaviť zuby zubnej keramiky. Avšak, niektoré zuby, ktoré majú veľkú hrúbku tvrdého tkaniva (veľké stoličky) môžu a mali by sa pokúsiť, aby zostali nažive, čo zvýši ich životnosť.

Ako prebieha proces protézy?

Celý proces protézy - od okamihu, keď sú zuby otočené pod korunami a až do skončenia koruny sú v priemere 10-14 dní. Ak sľubujete, že zarobíte koruny za menej ako týždeň, potom môžete s takmer 100% istotou povedať, že to bude nešikovná nekvalitná práca. Najdôležitejšou vecou pred týmto je kvalitná príprava oporných zubov (s výnimkou tých prípadov, keď sa zuby môžu udržiavať nažive).

1. Terapeutická príprava zubov -

V prvom rade sa vykoná röntgen. Ak sa prejaví prítomnosť nidusu zápalu na vrchole koreňa, musí sa najprv liečiť nidus zápalu a následne sa zapečať koreňové kanáliky. Ak sa kanály zubov už uzavreli skôr, ale zle, potom sa kanály prekrývajú aj pri absencii viditeľného ohniska zápalu na vrchole koreňa.

Ak sú prítomné kazy, ošetrujú sa staré nekvalitné výplne na zubnom kazu, výplne sa menia, ale berúc do úvahy potrebu predbežného odstránenia zubov. Depulpácia zubu zahŕňa odstránenie nervu, po ktorom nasleduje vyplnenie koreňového kanálika a uskutočňuje sa v prítomnosti pulpitídy alebo periodontitídy zuba. Živé neporušené zuby s jedným koreňom sú tiež najčastejšie vystavené vyčerpaniu, ale často zakorenené zuby môžu často zostať nažive pod kovovou keramikou.

Ak je zub zle poškodený -
keď je koruna zubu zničená nie viac ako 1/2 - zvyčajne je kolík zaskrutkovaný do koreňového kanálika a potom je korunová časť zuba obnovená z výplňového materiálu (obr. 21-22). Kolík umožňuje posilniť obnovenú korunovú časť zubu, nedovolí, aby sa pri žuvaní rozbila.

Avšak, keď je koruna zubu zničená takmer až do koreňa alebo len veľmi tenké steny zostávajú - na obnovenie zubu, musíte použiť nie kolík, ale pahýľ na kov (obrázok 18-19). Keramicko-kovová korunka bude potom pripevnená k tejto úchytke. Použitie jazýčkového jazýčka zvýši pevnosť konštrukcie a nedovolí, aby sa korunka odlomila pri značnom zaťažení.

2. Etapy protetiky -

Potom, čo bol zub pripravený na protézu, je rozomletý okolo hrúbky budúcej korunky zo všetkých strán (obrázok 22-23). Potom ortopedický zubár urobí dojem zo zubov a dá ho do zubno-technického laboratória, kde kovovo-keramickú korunku vyrába zubný technik. Normálne pojmy protézy s kov-keramika sú 10-14 dní.

Dobrí špecialisti sú zvyčajne viac zaneprázdnení ako iní, a preto budú príliš krátke obdobia a nízke ceny podozrivé. Je dôležité pochopiť, že existuje len veľmi málo dobrých zubných technikov a ortopedických zubárov a náklady na ich prácu sú pre kliniky drahšie, čo tiež ovplyvňuje cenu protézy.

Kovovo-keramická koruna: foto pred a po

V čase výroby kovových keramických korún - je pacientovi vždy ponúkané, aby zhotovil dočasné korunky z plastu. Dočasné korunky sú potrebné pre estetiku aj pre ochranu krehkých zubov z agresívneho kyslého prostredia ústnej dutiny. To bude navyše stáť 2000 rubľov za 1 dočasnú korunu. Ak je to drahé pre vás, potom je vhodné požiadať lekára o ošetrenie brúsených zubov špeciálnym prípravkom, dentín-tesniacou kvapalinou.

Je dôležité: berúc do úvahy náklady na prípravu každého oporného zubu na protézy (ktoré môžu byť od 3 000 do 10 000 rubľov na 1 zub, v závislosti od zložitosti), ako aj náklady na dočasné plastové korunky - kovové keramické korunky - cena v Moskve niekedy dosahuje náklady na ekonomický implantát, typu MIS (Izrael).

Preto často, ak hovoríme o protéze jedného chýbajúceho zubu s 3-korunovou preklenutou protézou, niekedy je lacnejšie a spoľahlivejšie implantovať jeden zub. Okrem toho môže umožniť, aby susedné zuby zostali nažive a zdravé.

Cermet alebo zirkónium: čo je lepšie

1) Mnohí pacienti sa pýtajú: kovovú keramiku alebo zirkónium - čo je lepšie s protetikou predných zubov. Skutočne, koruny oxidu zirkoničitého, ak sú dobre vyrobené, sú omnoho estetickejšie ako kovové keramiky. Korunky zirkónia na predných zuboch sa však najlepšie robia len pre tých pacientov, ktorých zuby nemajú vysokú priehľadnosť zubnej skloviny.

Dôvodom je skutočnosť, že rám zirkónia vnútri týchto korún má príliš svetlú bielu farbu a je takmer rovnako nepriehľadný ako nekovový rám kovovo-keramických korún.Zirkóniové korunky budú mať preto v porovnaní s prirodzenou sklovinou vlastných zubov nízku transparentnosť a tiež nebudú mať príliš prirodzenú „mliečnu“ farbu. Preto, ak má sklovina vašich susedných zubov vysoký koeficient priehľadnosti - s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete úplne spokojní s výsledkom.

Vyššia estetika na predných zuboch umožňuje dosiahnuť korunku nie z oxidu zirkoničitého, ale z inej keramiky - lítium disilikátu. Príkladom najlepšieho materiálu na ňom založeného je keramika "IPS Emax". Môže to byť materiál "Emax CAD" alebo "Emax PRESS". Z týchto materiálov odporúčame robiť korunky na predných zuboch všeobecne pre všetkých pacientov, ale najmä pre tých, ktorí majú vysokú priehľadnosť zubnej skloviny. S týmito materiálmi môžete vyrobiť jednorazové koruny a mosty do troch korún, vrátane.

2) Oxid zirkoničitý alebo kovová keramika: ktorá je lepšia na žuvanie zubov

Keramické zirkónové korunky pre žuvacie zuby - sú dobrou alternatívou k cermetu. Slabou stránkou takýchto štruktúr však bude štiepaná porcelánová hmota na povrchu rámu zirkónia. Podľa štatistických údajov sa po 3/5 rokoch pozorovalo štiepenie u 6/10% pacientov. Čím viac traumatizujete, keď bude uhryznutie (zatváranie horných a dolných zubov) - tým väčšie bude riziko štiepenia.

Výroba korún z monolitického zirkónia, tzn. bez povrchovej vrstvy porcelánu, ktorá je nevyhnutná na dosiahnutie estetiky. Preto, ak je pre vás spoľahlivosť dôležitejšia ako ideálna estetika, môžete si vybrať práve túto možnosť. Ak potrebujete urobiť len jednu korunku, a zároveň chcete dokonalú estetiku, potom to môže byť aj z keramiky "IPS Emax" (a je lepšie použiť spôsob lisovania).

V zásade možno na žuvacích zuboch vyrobiť mosty troch korún od "IPS Emax" za predpokladu, že pacient nemá bruxizmus a veľké uhryznutie. A tu nie je potrebné použiť metódu lisovania, ale technológiu CAD / CAM (frézovanie na obrábacom stroji s programovaným riadením), ktorá sa používa aj na výrobu zirkónových korún. Dúfam, že vám táto sekcia pomohla odpovedať na otázku - "Metal-keramika alebo keramika: čo je lepšie?"

Alternatívy ku kovo - keramickým korunkám -

1)  S protetickými prednými zubami  -
keramika bez obsahu kovov je estetickejším materiálom, preto pri obnove predných zubov je lepšie dávať prednosť keramickým korunkám zo zirkónu alebo porcelánu (na výber medzi nimi pozri vyššie).

2) Pre protézy žuvacích zubov -

 • Alternatívou môže byť výroba kovových korún. Čo sa týka spoľahlivosti, dokonca prekonávajú keramiku, ich zuby sú v menšej miere brúsené a tieto koruny sú oveľa lacnejšie. Nevýhodou je, že nie sú estetické, t.j. vyzerať ako leštená oceľ, alebo prípadne zanášanie zlata. Aj keď tieto zuby nespadajú do „línie úsmevu“ - ich estetika nemusí byť pre pacienta taká dôležitá.
 • K dispozícii je aj kombinovaná verzia (obr. 25) -
  napríklad musíte urobiť most zo 4. na 6. zub. V tomto prípade 4 zub spadá do línie úsmevu. V tomto prípade je možné vytvoriť most tak, aby koruna na 4. zube bola vyrobená ako celokovová keramická koruna, zatiaľ čo zvyšok bude tvorený obyčajnými kovovými plnými korunkami (a ich predná plocha môže byť potiahnutá plastom).

  Takáto kombinovaná verzia mostnej protézy bude o niečo lacnejšia ako mostná protéza troch kovových keramických jednotiek. A zuby pod tvarovanými korunkami budú brúsené v menšom rozsahu ako pod kovovo-keramickou, čo znamená, že vydržia dlhšie.

Cermet: recenzie, životnosť

Poskytovanie stomatologických služieb v našej krajine je na veľmi nízkej úrovni a vo väčšine prípadov budete počuť presne negatívne hodnotenia. To však neznamená, že samotné kovové keramické korunky sú zlé. Máme len veľmi málo skutočne kvalifikovaných zubných lekárov a zubných technikov, ktorí sa usilujú o zlepšenie svojej práce a nie len o radové peniaze.

Najčastejšie problémy, s ktorými sa môžete stretnúť -

 • Zlá estetika-Pacienti často vidia, že koruna je veľmi odlišná od susedných zubov, ale obávajú sa otvorene povedať to zubárovi. Alebo hovoria, ale zubár presvedčil, že to nebolo možné urobiť inak. Pamätajte si, že hotová koruna najprv skúste v ústach av tomto okamihu musíte podať sťažnosť. Nikdy nepodpíšte žiadne dokumenty, ktoré by uvádzali, že nemáte sťažnosti na prácu lekára, ak nie ste s niečím spokojní. Potom budete musieť niečo opraviť len na svoje náklady.
 • Koruna nezapadá do zubu-vzhľadom na zlú kvalitu dojem, vytvorená koruna nemusí správne zapadnúť do brúseného zubu, alebo pacient nemôže správne zatvoriť zuby, pretože príliš vysoká koruna. Výsledkom je, že lekári často začínajú strihať kovový rám korunky vrtákom alebo rezať keramickú hmotu na takmer kov. Obaja sú znakmi hacku. Najkritickejšie - ak je koruna voľne spojená s krkom zubu, potom vám bude poskytnutá hniloba zubu pod korunkou.
 • Bolesť a hnisanie-Ako sme už povedali: vo viac ako 60% prípadov sa pri príprave zubov za korunu zle vyplnia koreňové kanáliky. Výsledkom je, že na vrchoch koreňov sa tvoria granulomy a cysty (hnisavé ložiská zápalu). Sú príčinou pravidelnej bolesti pri kousaní na korune, opuch ďasien, vzhľad fistúl s hnisavým výtokom. Výsledkom je, že koruna bude musieť byť odstránená, re-koreňové kanály a protézy budú vyrobené na novom.
 • Otom korunky -
  vo väčšine prípadov je to spôsobené nesprávnou prípravou zubu na protézu. Napríklad v situáciách, keď bol zub pacienta takmer úplne zničený a bol obnovený pomocou kolíka a výplňového materiálu. Správnym riešením by bolo obnoviť jazýček zubov, ktorý by potom bol fixovaný korunou.
 • Štiepaná keramika -
  Najčastejšie sa vyskytujú skori v prítomnosti traumatických kontaktov medzi horným a dolným zubom. Zubár musí skontrolovať uzavretie zubov na prítomnosť takýchto superkontaktov a podľa potreby vykonať ich selektívne brúsenie. Často sa tak nestalo, čo je dôvod na odštiepenie.

  Ďalšími príčinami odlupovania môžu byť: nekvalitná nízko-nákladová keramická hmota, narušenie procesu vypaľovania keramickej hmoty, alebo ak pacient rád obnažuje semená, orechy ... Štatistiky ukazujú, že za 10 rokov používania kovovej keramiky asi 10% pacientov štiepi. Existuje spôsob korekcie štiepenia keramickou hmotou priamo v ústnej dutine, t.j. Oprava väčšiny žetónov je možná.

Je dôležité: nevykonávajte nízku cenu, konzultujte najprv na 3 - 4 klinikách - po ktorých urobte konečnú voľbu v prospech jedného z nich. Nikdy nepodpísať dokumenty, ktoré sú spokojné s kvalitou práce a nemajú žiadne sťažnosti, ak nie ste s niečím spokojní. Ak Vám ponúkneme podpísať takýto dokument - povedzme, že ste pripravení podpísať ho len 3-4 dni po upevnení korún na dočasný cement. Počas tejto doby budete schopní pochopiť, aké pohodlné, estetické a funkčné sú.

Tiež vždy požiadajte o kontrolu platieb a uložte ich. Tiež vždy požiadajte, aby ste vytlačili všetky obrázky zubov na tlačiarni a uložili ich doma. Nebojte sa požadovať prepracovanie, a ak vôbec niečo - napíšte písomný nárok adresovaný hlavnému lekárovi kliniky v dvoch kópiách.

Kovová keramika: trvanlivosť korún

V zubných klinikách je záruka protetiky zvyčajne 1 rok. Životnosť kovových keramických korún je asi 8-10 rokov. Toto však platí len vtedy, ak bola práca vykonaná kvalitatívne. V skutočnosti (vo viac ako 60% prípadov), pacienti už majú problémy po 1-2 rokoch, najčastejšie sa spájajú s nekvalitným vyplňovaním koreňových kanálikov pred protetikami a vyžadujú opakovanú liečbu zubov a náhradu koruny.

Dôležité odporúčania pre pacientov-
Jeden mesiac pred skončením záručnej doby na korunky vždy prevezmite kontrolné röntgeny zubov, na ktoré sú namontované. Aj keď ťa nič nevadí! Veľmi často sa v oblasti koreňov zubov, na ktorých boli fixované korunky, vyskytujú zápalové procesy spojené s poruchami liečby a protézy. To automaticky spôsobí potrebu doplnenia zubov.

Ak sa taká chyba zistí pred koncom záručnej lehoty, potom podľa zákona budete musieť úplne vyliečiť zub a urobiť na ňom novú korunu. Ak platíte po skončení záručnej doby, potom už nie je možné tieto zuby znovu vyliečiť. Je veľmi dôležité opraviť reklamáciu pred uplynutím platnosti záruky! A to nielen na klinike, ale v ideálnom prípade - vyhlásenie voči Spoločnosti na ochranu práv spotrebiteľov.

Majte na pamäti, že veľmi často lekári, nechcú prepracovať svoju vlastnú nekvalitnú prácu, skrývajú skutočnú situáciu od pacientov. Preto je lepšie urobiť takéto röntgenové žiarenie nie na klinike, kde ste boli liečení, ale na akomkoľvek inom mieste a na tom istom mieste, aby ste sa poradili s ortopedickým lekárom. Môžete povedať tomuto lekárovi, že máte protetiku v inom meste, a že vám zuby pod korunami obťažujú. Dúfame, že náš článok na tému: Metal-keramické koruny klady a zápory - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár