Tuhá koruna: fotografie, recenzie

Jednodielna koruna je kovová koruna vyrobená zo zliatiny kobaltu a chrómu s použitím jednodielnej technológie odlievania. Tento spôsob výroby predpokladá, že celá konštrukcia je naraz vytvarovaná, že v prípade výroby mostov s pevným výliskom úplne eliminuje potrebu spájkovania korún.

Kovová koruna: foto

Možnosti obsadenia koruny -

Tuhé korunky môžu byť vyrobené nielen úplne z jediného kovu, napríklad zliatiny kobaltu a chrómu (ako na obrázku 1, 2, 4). Rozprašovanie môže byť tiež aplikované na ich povrch, alebo môže byť predná plocha koruniek potiahnutá plastom. V jednom moste je možné kombinovať aj odlievané korunky s kovovou keramikou.

 • Tuhá koruna bez striekania (obrázok 1, 2, 4) -
  ako sme už povedali: takéto koruny budú vyzerať ako leštený kov.

 • Pevná korunka s prachom (obr. 3) -
  ak pacient nie je spokojný s farbou lesklého lešteného kovu, potom je možné sprejovať tieto korunky pod "zlatom". Ide už o tzv. Kovové korunky s prachom. Treba však poznamenať, že postrek môže mať určitý negatívny vplyv na sliznicu ústnej dutiny v dôsledku výskytu mikroprúdov, t.j. javov galvanizmu.
 • Pevná koruna s podšívkou (obr.5) -
  masívna koruna s podšívkou má na prednej ploche (ktorá je viditeľná s úsmevom) prekrytie z plastu alebo keramiky. Treba však poznamenať, že takéto korunky majú často štiepané plasty / keramiku. Náklady na odlievanú korunku s keramickou dýhou nebudú oveľa nižšie ako náklady na kovovo-keramickú korunku obloženú keramikou na všetkých stranách.
 • Kombinované mosty (obr.6) -
  pri výrobe mostnej protézy s podperami pre 5 a 7 zubov nie je potrebné zhotoviť celý most 3 koruny - výhradne z keramiky. Kovovo-keramické úsmevy je možné urobiť iba úsmevom v línii úsmevu, napríklad iba 5 alebo 5 až 6 zubov (ako na obr. 6). Zvyšné korunky budú vyrobené bez keramického obkladu, tzn. pevné odliatky.

Solid Cast Zubná korunka: 2019 cena

V klinikách ekonomickej triedy a priemernej cenovej kategórii budú náklady na obsadenú korunu za rok 2019 približne 4 000 - 45 000 rubľov za 1 korunu. Tak napríklad most 3 pevných korún bude stáť od 12 000 rubľov (bez nákladov na prípravu zubov na protézu).

reklama

Pevná koruna: video

Výhody odlievaných korún pred vyrazenými korunami -

V Sovietskom zväze protetické iba kovové korunky, vyrábané razením. Táto metóda naznačovala, že každá koruna bola vyrazená z polotovaru (kovový rukáv). Takýto rukáv bol navlečený na špeciálne kovové stĺpiky, ktoré sa podobali zubom pacienta v tvare.

Potom by zubný technik kladivko objímal, čím by mu poskytol tvar zubu. Potom bol aplikovaný postrek na korunku. Ak by bolo potrebné urobiť most, koruny boli navzájom spojené spájkovaním. Bohužiaľ, stojí za zmienku, že táto metóda sa stále používa, najmä v ruskom vnútrozemí.

Nevýhody razených korún:

 • Tenká stena korunky vedie k jej postupnému "pohlcovaniu".
 • Lisované korunky voľne priliehajú k zubu v oblasti krku, čo vedie k slinám, ktoré sa dostávajú pod korunu, mikroorganizmy - s následným hnilobou zubov pod korunkou.
 • Pri výrobe kovaných korún vznikajú nasledovné problémy: t
  → najprv - protéza sa môže zlomiť na mieste spájkovania korún,
  → po druhé, na spájkovanie používajú iné kovy ako kov, z ktorého sú vyrobené korunky.

  Použitie odlišných kovov vo vlhkom prostredí ústnej dutiny vedie k vzniku galvanických prúdov s nízkou pevnosťou, ktoré pri dlhodobom pôsobení na sliznicu spôsobujú zápal, narušenie epiteliálnych keratinizačných procesov a prispievajú k tvorbe leukoplakie (prekancerózne ochorenie sliznice ústnej dutiny).

Výhody odlievaných korún:

 • Kvalita, dlhá životnosť -
  Tuhé korunky sú vyrobené podľa individuálneho odtlačku z brúsených zubov. Metóda pevného odlievania v tomto prípade vám umožňuje vyrobiť korunky, ktoré sa plne zmestia do tvaru zubu a vyhnú sa kvapkaniu pod korunou slín, mikroorganizmov a zvyškov potravín. Životnosť týchto korún (v závislosti od kvalitnej výroby) je 10 rokov a ešte viac.
 • Trvanlivosť a odolnosť proti opotrebeniu -
  na výrobu pevných mostíkových protéz nepotrebujú spájkovanie, t.j. konštrukcia je pevná a pozostáva z jednej kovovej zliatiny. To dáva štruktúre silu a nevedie k chorobám ústnej sliznice.

Výhody odlievaných koruniek na kovové keramické korunky -

Samozrejme, že nestojí za to, aby sa predné zuby zužovali pevnými korunkami, pretože vôbec nie sú estetické. Avšak pre protézy žuvacích zubov (nie sú zahrnuté v línii úsmevu) sú tieto korunky plne vhodné. Nižšie uvádzame ich hlavné pozitívne vlastnosti v porovnaní s kovovou keramikou -

 • Trochu prijateľnejšia cena.
 • Menšie otáčanie zubov -
  výroba akejkoľvek korunky je spôsobená tým, že zub je najprv brúsený na hrúbke budúcej korunky (v priemere 1,5 - 2 mm na každej strane). Takže - pod pevnou korunkou je zub brúsený oveľa menej ako pod keramicko-kovovou korunkou. Je to spôsobené tým, že hrúbka kovovo-keramickej korunky je väčšia ako hrúbka celej korunky. Zachovanie väčšieho objemu zubného tkaniva vedie k zvýšeniu životnosti takéhoto zubu.
 • Jednoduchosť výroby, spoľahlivosť -
  pevné korunky sú veľmi ľahko vyrobiteľné. Metal-keramika má vo vnútri kovový rám, ktorý je zvonka obložený keramikou. Zložitosť výroby cermetu vedie k zníženiu spoľahlivosti dizajnu. Môže nastať napríklad štiepaná keramika. Dúfame, že náš článok na tému: Solid Crown review - sa ukázal ako užitočný pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár