Zirconia korunky na zuby: recenzie

Zirkónové korunky sú estetickejšou alternatívou kovovej keramiky počas protetickej stomatológie. Sú vyrobené z veľmi silného materiálu - oxidu zirkoničitého (ZrO2), ktorý je najmenej 2-4 krát silnejší ako tradičná keramika pre zubné protézy, napríklad porcelán.

Na rozdiel od kovovo-keramických korún, zirkónové korunky nemajú vo vnútri kovový rám, čo im umožňuje, aby boli viac podobné skutočným zubom. Aby sme boli objektívni, estetika zirkóniových korún bude vo väčšine prípadov stále horšia ako ostatné typy keramiky neobsahujúcej kovy (napríklad IPS E-max).

Zirconia koruny: foto

V tomto článku sa budeme rozprávať nielen o profesionáloch, ale aj o nevýhodách keramických zirkónových korún, a tiež prečo skutoční pacienti majú často negatívnu spätnú väzbu na zirkónové korunky na zuby a ako z tohto materiálu získať naozaj kvalitné a krásne koruny.

Zirkóny koruny - ich typy, výrobné technológie

Zirkónium koruny sú vyrábané s použitím CAD / CAM technológie, ktorá vyžaduje veľmi drahé vybavenie. Táto technológia znamená, že koruny sa vyrábajú frézovacími blokmi oxidu zirkoničitého (obr. 4). To sa deje na počítači so softvérovým riadením, t. takmer bez akéhokoľvek ľudského zásahu.

Frézovanie zirkónových korún (animácia + video) -

Zirconia koruny prichádzajú v 2 typoch:

 • Klasické zirkónové korunky (obr. 4) -
  tieto koruny sa skladajú z dvoch vrstiev. Vnútri majú mletú zirkónovú kostru, ktorá je potom preložená vrstvami porcelánu. Rám zirkónia robí korunu trvanlivou a porcelánová hmota na jej povrchu vám umožní dať korunke dobrú estetiku.
 • Monolitické zirkónové korunky (obr.5) -
  pozostávajú z pevného zirkónu a nemajú na povrchu porcelán. Sú vyrábané menej často a hlavne len v oblasti žuvacích zubov, čo súvisí so slabšou estetikou monolitických zirkónových korún. Tieto koruny však majú množstvo výhod, ktoré si môžete prečítať nižšie.

Výroba CAD / CAM zirkónových korún -

Po zúbení zubov pod korunkami sa na počítači vytvorí trojrozmerný model zubov pacienta pomocou špeciálneho intraorálneho digitálneho skenera (Obr. 6). Na základe tohto modelu lekár v špeciálnom počítačovom programe vypočíta veľkosť a tvar budúcich korún a vytvorí ich trojrozmerný model (Obr. 7). V tomto štádiu môže lekár naplánovať výrobu monolitickej zirkónovej korunky, alebo výrobu len zirkónového korunového rámu, ktorý bude neskôr tiež potiahnutý porcelánom.

Ďalej sa trojrozmerný model koruniek alebo ich zirkónového rámu prenáša na frézku s programovým riadením, kde dochádza k samotnému procesu mletia z blokov oxidu zirkoničitého (obr. 8). Na konci mletia sa hotová konštrukcia vypaľuje v špeciálnej peci pri vysokej teplote - vďaka ktorej oxid zirkoničitý získava pevnosť kovu. Ak hovoríme o výrobe tradičných zirkónových korún, potom sa ďalej aplikujú vytvrdené zirkónové rámové vrstvy z porcelánovej pasty (obr.9-11) - potom sa opäť pečú v peci pri vysokej teplote.

CAD / CAM zirkónia výrobné technológie - t

Zirkónium rám a jeho porcelánové obloženie - t

Monolitické zirkónové korunky -

Ak sú tradičné zirkónové korunky z oxidu zirkoničitého iba mleté, potom sú monolitické korunky zirkónia vyrobené výlučne zo zirkónia. Následne, hneď po mletí, už budú mať hotový tvar a nebudú mať na povrchu vrstvu porcelánu. Slabinou monolitických korún je estetika - pretože vrstva porcelánu na povrchu korunky pomáha zlepšiť jej estetické vlastnosti (napodobňuje priesvitnosť skloviny prirodzených zubov).

Bežné bloky oxidu zirkoničitého majú svetlú mliečnu farbu a nemajú priehľadnosť, a preto monolitické korunky takéhoto materiálu nebudú vyzerať ako skutočné zuby. V posledných rokoch však niektorí výrobcovia začali vyrábať priesvitné bloky oxidu zirkoničitého (napríklad Prettau)® Anterior), ktorý vám ešte umožní vyrobiť monolitické zirkónové korunky s pomerne prijateľnou estetikou.

Treba povedať, že absencia porcelánovej hmoty na povrchu korunky zirkónia má tiež pozitívne vlastnosti. Slabinou zirkónových korún je hranica medzi rámom zirkónia a porcelánovou vrstvou. Štúdie ukázali, že pevnosť porcelánového povlaku je len asi 80-100 MPa, zatiaľ čo pevnosť samotného rámu zirkónia je viac ako 1000 MPa. Okrem toho starnutie korún a použitie farbív vedú k následnému zhoršeniu väzby medzi zirkóniom a porcelánom, čo zvyšuje riziko odštiepenia.

Zirconia koruny: foto pred a po

Nižšie uvádzame najúspešnejšie možnosti protetiky predných zubov so zirkónmi. Avšak objektívne, vo väčšine prípadov bude estetický výsledok horší ako na fotke 12-19. Nižšie v článku ukážeme aj tradičnú "kvalitu" zirkóniových korún na predných zuboch, s ktorými sa budete môcť najčastejšie stretávať.

Klinické číslo prípadu 1 -

Klinický prípad číslo 2 -

Klinický prípad číslo 3 -

Klinický prípad №4 -

Zirconia koruny
sklad: 13 500 rubľov "na kľúč". Najvyššia estetika a sila! Záruka 10 rokov.
Stomatológia "Dentum": +7 (495) 021 14 74

Zirconia koruny: znalecké posudky

Na webových stránkach zubných kliník a konzultácií určite narazíte na to, že vám bude dôrazne odporúčané používať zirkóniové korunky. V priebehu rokov uplatňovania týchto korún v praxi sme vyvinuli zoznam optimálnych klinických situácií, v ktorých budú tieto koruny naozaj dobrou voľbou. Ak chcete dokonalú estetiku, potom na predné zuby vo väčšine prípadov neodporúčame.

Optimálne indikácie pre zirkónové korunky -

 • mosty na žuvacích zuboch,
 • mosty na predných zuboch (za predpokladu, že most bude pozostávať zo 4 alebo viac korún),
 • jednoduché korunky a implantátové mostíky,
 • v prítomnosti bruxizmu (len monolitické korunky zirkónia).

Kedy nie robiť zirkónové koruny -

 • jednorazové korunky na predných zuboch,
 • mosty 3 jednotiek na predných zuboch.

V posledných dvoch prípadoch je lepšie, aby zirkónium uprednostňovalo korunky z iných typov keramiky neobsahujúcej kovy, napríklad zo sklenenej keramiky IPS E-max (na báze lítium disilikátu). Takéto koruny budú nielen oveľa spoľahlivejšie ako jednotlivé korunky zirkónie, pokiaľ ide o tvorbu štiepanej keramiky, ale budú mať aj 2-3 rády lepšej estetiky. Existujú 2 hlavné varianty keramiky Emax - to je "Emax PRESS" na výrobu koruniek a dýh stlačením a tiež "Emax CAD" - pre frézovanie CAD / CAM.

Je dôležité: Prečo porcelán a lítium disilikát umožňujú dosiahnuť lepšiu estetiku, a nie vôbec zirkónium? Je to veľmi jednoduché. Tieto homogénne materiály v štruktúre prenášajú svetlo lepšie, t.j. takmer rovnako dobrý ako prírodná zubná sklovina. Zirkónové korunky (v závislosti od kvality blokov oxidu zirkoničitého) môžu mať buď nepriehľadný rám zirkónia, ktorý nevytvára korunky ako prirodzené zuby, alebo priesvitný zirkónový rám, ktorý umožňuje dobrú estetiku.

Zirconia koruny: výhody a nevýhody

Napriek tomu, že sa zubné kliniky najčastejšie pokúšajú utlmiť a nevenujú pozornosť pacientom nedostatkom zirkónových korún (ktoré budeme zdieľať aj s vami dole), stále majú veľmi hmatateľné výhody. Zubné recenzie na korunky zirkónie budú často pozitívne len z týchto charakteristík:

 • Neuveriteľná sila -
  po pražení v peci pri vysokej teplote získava oxid zirkoničitý pevnosť kovu, čo z neho umožňuje vytvoriť mosty akejkoľvek dĺžky. Nanešťastie, oxid zirkoničitý je len v tomto prípade a predčí iné typy keramiky neobsahujúcej kovy, pričom im poskytuje estetiku. Navyše je tu problém s čipmi (pozri nižšie).
 • Zuby brúsiť menej -
  brúsenie zubu pod korunkou je potrebné v menšom objeme, pretože zirkónová koruna je oveľa tenšia ako kov-keramika. To znamená, že sa zachová viac vlastných tkanív zuba a tým sa zvýši spoľahlivosť a životnosť korún.
 • Biokompatibilita -
  tieto korunky sa dokonale chovajú u pacientov s kovovými alergiami a galvanizmus nie je pre nich zvláštny (mikročastice v prítomnosti korún z odlišných kovov v ústach). Táto je veľmi dôležitá u fajčiarov a pacientov s rôznymi ochoreniami ústnej sliznice.
 • Žiadna precitlivenosť -
  Problém hypersenzitivity na chlad a teplo je charakteristický pre kovové keramické korunky na živých zuboch, čo je spojené s prítomnosťou kovového rámu, ktorý dobre odvádza teplo a chlad. Kostra zirkónia dobre odoláva prenosu tepelných a studených podnetov do zuba a znižuje tak riziko hypersenzitivity.
 • Najlepšia možnosť pre koruny na implantáty -
  Zirkónové korunky sú prakticky bezchybné len v jednej veci - s protetickými korunkami na implantátoch. Na tieto korunky sa používajú aj opierky, tiež vyrobené z oxidu zirkoničitého, a preto sa tu vyskytuje dobrá adaptácia ďasien (na rozdiel od situácie, keď sa používajú kovové a keramické korunky a titánové podpery).

  Dobrá adaptácia ďasien na povrch zirkónového podkladu vám umožní dosiahnuť dobrú estetiku ďasien v okolí implantátu. Toto je veľmi dôležité, pretože v 90% prípadov sú pacienti nespokojní s kvalitou implantácie práve kvôli zlej estetike ďasien v okolí implantátu, a nie vôbec kvôli hrozbe odmietnutia alebo iných problémov.

Kľúčové nevýhody zirkónových korún -

Napriek vyššie uvedeným výhodám nemajú zirkóniové korunky tiež menej významné nevýhody, ktoré spochybňujú vhodnosť ich použitia v oblasti centrálnych zubov (najmä u pacientov s vysokou priehľadnosťou zubnej skloviny).

1) Nie sú veľmi vhodné pre predné zuby -

Väčšina zubárov bude chváliť estetiku tohto typu korún, ale v skutočnosti existuje veľa sťažností od pacientov. Zirkónové korunky a dyhy nie sú veľmi vhodné pre predné zuby kvôli nedostatku priehľadnosti zirkóniovej kostry, ako aj vďaka podstatne menšiemu výberu farebných odtieňov (v porovnaní s E-max). To všetko zvyšuje riziko, že umelé korunky a dyhy sa nebudú miešať s priľahlými zubami vo farbe a transparentnosti.

Všimnite si nedostatok transparentnosti a neprirodzenú mliečnu farbu korún (obr.20-22). Buďte pripravení na to, že ak sa rozhodnete zirkóniové korunky na predných zuboch, potom tiež nemusia vyzerať veľmi prirodzene ...

reklama

V posledných rokoch však niektorí výrobcovia upravili uvoľňovanie blokov oxidu zirkoničitého so zvýšenou transparentnosťou. Priehľadný oxid zirkoničitý umožňuje dosiahnuť vyššie estetické výsledky ako nepriehľadné zirkónium svetlej bielej farby. Napriek tomu neodporúčame používať zirkónium korunky a dyhy u pacientov s vysokými estetickými požiadavkami, ako aj u pacientov s vysokou priehľadnosťou zubnej skloviny.

Použitie nepriehľadných blokov oxidu zirkoničitého (zvyčajne s jasnou bielou farbou) - vedie k tomu, že hotové korunky budú neprirodzené mliečne farby. Preto, ak chcete dokonalú estetiku - je lepšie dávať prednosť IPS Emax. Ak ste napriek tomu naladení na korunky zirkónia, potom sa budete musieť trochu potiť, zisťovať výrobcu blokov oxidu zirkoničitého v každej klinike (na konci článku sme uviedli hodnotenie výrobcu).

Montáž hotových zirkónových korún - video 3-4

na video 3 je jasne vidieť, že korunky na štyroch predných horných zuboch sú mliečne zafarbené a nezodpovedajú farbe pacienta vlastným zubom. Je potrebné konštatovať, že ak chcete, aby sa zirkónové koruny - v 90% všetkých prípadov, budú takto vyzerať - umelo a umelo. na video 4 - Korunky majú prirodzenejšiu farbu a tvar, ale pacient bude mať naveky v medzizubných priestoroch navždy čierne trojuholníky (keďže papilárny ďasien nikdy nebudú môcť vyplniť medzizubné priestory).

2) Štiepaná keramika -

Problém štiepania je charakteristický pre zirkónové korunky lemované porcelánom na vonkajšej strane. Napriek veľmi vysokej pevnosti samotného rámu zirkónia nad 900 MPa (megapascals) - pevnosť spojenia medzi porcelánovou vrstvou a rámom zirkónia je len asi 100 MPa. Toto je miesto zraniteľnosti zirkónových korún, ktoré nie sú tak trvanlivé, ako sú inzerované.

Dôvodom štiepenia je teda pomerne slabé spojenie medzi kostrou zirkónia a povrchovou vrstvou porcelánu. To je dôvod, prečo mnohí zubári neodporúčajú robiť zirkóny s porcelánovou podšívkou - v oblasti žuvacích zubov. Podľa štatistických údajov je po 6 rokoch pozorovaná u 6% pacientov po 30 rokoch odštiepená povrchová vrstva porcelánových zirkónových korún au 10% pacientov po 5 rokoch používania.

Napríklad pri použití kovových keramických koruniek po dobu 10 rokov pozorovania dochádza k odštiepeniu len u 10% pacientov (čo je 2-krát menej ako u zirkónia). A ešte menej často existujú čipy s použitím keramických porcelánových koruniek IPS E-max. Východiskom z tejto situácie môže byť výroba monolitických zirkónových korún na žuvacích zuboch, ktoré nemajú povrchovú vrstvu porcelánu. Ale zatiaľ čo nedostatok porcelánu prirodzene zhorší estetiku.

3) Vymazateľnosť antagonistických zubov -

Oxid zirkoničitý je veľmi silný materiál, nepodlieha abrázii. Preto trenie na zirkónových korunkách antagonistických zubov môže v niektorých prípadoch viesť k urýchleniu fyziologického oderu týchto zubov. Preto sú potrebné pravidelné kontroly, aby sa tento problém včas zaznamenal.

V každom prípade by sa však tento typ koruniek mal používať s extrémnou opatrnosťou u pacientov náchylných na zvýšené odreniny zubov. V tomto prípade sú korunky zvyčajne umiestnené na antagonistické zuby na druhej čeľusti.

Zirconia koruny: cena

V prípade zirkónových korún je cena za rok 2019 nižšia. Všetky náklady sú už zahrnuté v cene - s výnimkou nákladov na prípadnú potrebnú terapeutickú prípravu zubu na protetiku, ako aj náklady na dočasnú plastovú korunku (1 dočasná korunka - od 2000 rubľov).

 • 1 zirkónová koruna za zub - cena od 17 000 rubľov.
 • 1 zirkónová koruna na implantáte - od 25 000 do 35 000 rubľov.

Alternatívne protézy -
Cena koruniek IPS E-max keramických lítium disilikátov, vyrobených aj na zariadeniach CAD / CAM, bude v priemere od 20 000 do 23 000 rubľov. Náklady na korunky z extrudovaných IPS E-max sú v priemere od 17 000 do 21 000 rubľov.

→ náklady na cermet

Dôležité - Zirconia Výrobca

Na rôznych zubných klinikách sa na výrobu zirkóniových korún používajú bloky z oxidu zirkoničitého, úplne odlišné kvality a estetických vlastností. Tieto bloky sú vyrábané rôznymi výrobcami a klinika tu môže ušetriť na nákladoch na materiál.

Faktom je, že štandardné disky / bloky z oxidu zirkoničitého na mletie - sú takmer úplne nepriehľadné a majú bielu farbu. Existuje však mnoho výrobcov, ktorým sa tento materiál podarilo dodať transparentnosť (v dôsledku pridania ytria), ako aj vývoj diskov z predfarbeného zirkónu s hladkou zmenou farby z oblasti krčka maternice na ostrie.

Nižšie uvádzame hodnotenie diskov oxidu zirkoničitého, ktoré sa získava na základe porovnania charakteristík diskov rôznych výrobcov, ako aj prehľadov zubných lekárov (odkaz na štúdium v ​​anglickom jazyku)

 1. katana® UTML (Japonsko) - tento materiál umožňuje výrobu zirkónových korún, ktoré sú v estetike len mierne horšie než keramické korunky z IPS Emax®.
 2. 2. miesto materiály - Katana® STML (Japonsko) a Prettau® Anterior (Nemecko),
 3. Na 3. mieste - Katana® NT (Japonsko) alebo Bruxzir® (USA).

Hybridné zirkónové korunky -

Zubné materiály sa neustále zdokonaľujú a výrobcovia sa snažia kombinovať pozitívne vlastnosti rôznych materiálov v jednom. Napríklad kombinovať silu oxidu zirkoničitého a estetiku lítium disilikátu. Takže existovala skupina materiálov "kremičitany lítne, vystužené oxidom zirkoničitým". Príkladom takýchto materiálov je napr

 • "Celtra Duo" - výrobca Dentsply (USA),
 • "Suprinity" - výrobca "Vita Zahnfabrik" (Nemecko).

Je dôležité: preto, skôr ako sa dohodnete na protetike so zirkónmi, mali by ste sa dozvedieť aspoň o výrobcovi diskov z oxidu zirkoničitého, ktoré táto zubná klinika používa.Ale v každom prípade stojí za to si uvedomiť, že ak potrebujete estetiku predných zubov - vyberte IPS Emax. Ale ak potrebujete mosty veľkej dĺžky alebo veľmi silné štruktúry v oblasti žuvacích zubov, potom zirkónia korún vám bude vyhovovať. Dúfame, že náš článok: Zirconia koruny na zuby recenzia, cena - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Jak čistit keramické korunky (Január 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár