Zubné protézy

Mosty - mosty - sú pevné stavby, ktoré sa používajú na obnovenie chýbajúcich zubov. Každý most sa skladá z určitého počtu umelých korún, spojených do jedného celku. Takéto protézy sú upevnené buď na zuboch susediacich s chýbajúcimi alebo na implantátoch (obr. 1-3).

Ak sa plánuje použitie zubov na obidvoch stranách defektu chrupu ako mostnej protézy, musia byť dostatočne spoľahlivé, aby odolali zvýšenému zaťaženiu žuvaním. Mosty s fixáciou na oporných zuboch sa používajú len na chyby chrupu s dĺžkou maximálne 1-2 zuby v rade.

Ako dať most na zuby: schéma a fotografie

Zubný mostík s fixáciou na oporných zuboch nie je možné aplikovať: 1) ak máte tri alebo viac zubov chýbajúcich v rade, 2) keď potrebujete opraviť koncovú chybu chrupu (v tomto prípade nie sú na jednej strane žiadne oporné zuby). V týchto dvoch prípadoch je už výroba zhotovená buď z odnímateľnej zubnej protézy alebo mostíka s podporou implantátu.

Ako dať most na zuby -

Inštalácia mosta na zuby sa vykonáva nasledovne ... Zuby, ktoré sa nachádzajú na stranách neprítomnosti, budú pôsobiť ako nosné zuby mosta. Ak nie je len jeden zub, potom sa jeden zub odoberie pod korunkou na každej strane. Ak nie sú žiadne dva zuby v rade, potom sa pod mostovými podperami odoberú celkovo 3 zuby (jedna na jednej strane defektu chrupu a dve na druhej).

Protetika s mostíkovými protézami vyžaduje brúsenie oporných zubov pod korunkami. Hrúbka prípravku je odlišná pre rôzne typy korún. Pod kovovou keramikou sa zuby odbrúsia od povrchu žuvačky - o 2,0-2,5 mm, od bočných povrchov po 1,5 mm (obr.4). Pod korunkou bezkovovej keramiky - 1,5 a 1,0 mm (obr. 5). Navyše, čím viac zubných tkanív zostane pod umelou korunou - tým väčšia bude životnosť.

Programy zubnej prípravy na koruny -

Okrem toho si všimnite, že v zóne gumy zubovej korunky je mletý takým spôsobom, že okolo obvodu zubného pahýľa je vytvorený okraj (obr. 6). Kvalita tvorby rímsy bude do značnej miery závisieť od životnosti koruny, pretože Zlá / nepresná priľnavosť korunky okolo krku zubu povedie k postupnému vstupu baktérií pod korunku a začiatku rozpadu zubných tkanív. A to sa stáva veľmi často.

Príprava oporných zubov na protetiku -

V mnohých prípadoch sú zuby pod umelými korunami predmetom depulpácie (odstránenie nervov). To je spôsobené tým, že neurovaskulárny zväzok je v hĺbke zuba, a teda čím väčšia je hrúbka prípravy zubu pod korunkou - tým vyššie je riziko poškodenia nervu. Podľa kovovej keramiky je teda možné ponechať v podstate len veľké molárne živé majú väčšiu hrúbku pevného tkaniva okolo nervu. Pod keramickými korunkami možno nechať nažive takmer všetky zuby.

Ponechanie vašich zubov nažive je veľmi dôležité, pretože po odstránení neurovaskulárneho zväzku zub prestáva prijímať vlhkosť a výživu zvnútra, čo vedie k zvýšeniu krehkosti tvrdých tkanív zuba a znižuje jeho životnosť. Náklady na odstránenie nervov a vyplnenie koreňových kanálikov budú závisieť od počtu koreňových kanálikov v oporných zuboch a v priemere (na 1 zub) -

 • zub s 1 koreňovým kanálom - 2500 rubľov,
 • zub s 2 kanálmi - 3800 rubľov,
 • zub s 3 kanálmi - 5000 rubľov.

Most k zubom: foto pred a po

Je dôležité: ak priľahlé zuby z neprítomnosti nemajú výplne, sú živé, potom protéza s mostíkovou protézou s prípravou týchto zubov za koruny je vlastne veľmi zlý nápad. Ak sú zuby nažive a / alebo majú len malé výplne, je najlepšie implantovať 1 zub (náklady na inštaláciu 1 ekonomickej triedy implantátu je niekedy lacnejšie ako náklady na most 3 keramické jednotky alebo dobrý cermet).

Zubný mostík by sa mal vykonávať len vtedy, ak chýbajú susedné zuby - majú veľké výplne (zaberajú viac ako 1/2 korunky zubov) alebo ak sa z nich odstránia nervy. Pamätajte, že život koruny je len asi 8-12 rokov, a to, čo sa stane s podpornými zubami po tejto dobe, a či to bude možné nahradiť ich protetikou - to je to, čo budete mať šťastie. A na rozdiel od korún, vaše vlastné živé zuby vám budú môcť slúžiť oveľa dlhšie.

Zubné mostíky: čo je lepšie

Pokiaľ ide o protetické predné zuby, mnohí pacienti sú často nespokojní s mostami, ktoré robia. Ako sme uviedli vyššie, je veľmi ťažké vyrobiť umelé korunky podobné farbe a priehľadnosti k susedným zubom a samozrejme dobrá estetika sa dá dnes dosiahnuť len použitím keramiky neobsahujúcej kovy - oxidu zirkoničitého alebo sklokeramiky zo skla E.max.

Okrem toho existuje niekoľko faktorov, ktoré značne komplikujú prácu lekára. Napríklad, ak má pacient vysokú transparentnosť zubnej skloviny, alebo ak má pacient pri úsmeve expozíciu ďasien. V týchto prípadoch, použitie cenovo dostupnejšie cermet rozhodne nie je možné dosiahnuť dobrú estetiku. Ale ak potrebujete koruny mostov na zadnej zuby (žuvanie 6-7-8), ktoré nie sú viditeľné pri úsmeve - funkčnosť sa stáva dôležitejšou ako estetika.

Nižšie budeme porovnávať nasledujúce typy mostov -

 • bezkovové keramické mostíky (zirkón, E.max), t
 • kovové keramické mosty,
 • pevné mosty,
 • lepiaci mostík

1. Mosty na zuby oxidu zirkoničitého -

Klinický prípad №1 - foto pred a po

Klinický prípad №2 - foto pred a po

Keramické zirkónové mosty sa vyrábajú pomocou technológie CAD / CAM, čo znamená frézovanie mostov z extrudovaných blokov oxidu zirkoničitého na počítačom riadenom stroji. Zvyčajne to nie je celý most, ktorý je mletý, ale len zirkónová kostra mosta, na ktorej sú potom nanesené porcelánové vrstvy (obr.14). Táto technika umožňuje zlepšiť estetiku hotového dizajnu. Menej často sú mosty vyrobené z monolitického zirkónu, ale ich estetika je nižšia ako prvá varianta.

Najdôležitejšie vlastnosti keramiky oxidu zirkoničitého sú ich pevnosť porovnateľná s kovom (viac ako 900 MPa), ako aj dobrá estetika, ktorá je rádovo lepšia ako estetika kovových keramických korún. Vďaka vysokej pevnosti môžu byť zirkóniové zubné mosty vyrobené z ľubovoľných dĺžok - dokonca aj podkovové mostíky pre 12-14 zubov (ktoré sa nedajú vyrobiť z iných typov bezkovovej keramiky). Ale tieto mosty majú veľmi jemné body, ktoré je potrebné vziať do úvahy ...

Nevýhody zirkónových mostov -

Nižšie uvádzame 2 hlavné nevýhody, s ktorými sa môžete stretnúť pri používaní protézy s mostami zirkónia.

 • Ťažkosti s estetikou -
  Existuje veľmi veľký počet pacientov, ktorí sú spokojní a nespokojní s estetikou zirkoniových mostov / korún, ktoré vyrobili. Dôvodom je skutočnosť, že štandardné bloky oxidu zirkoničitého (z ktorých sú mleté ​​mostíky) majú jasnú bielu farbu a nemajú transparentnú charakteristiku prirodzenej zubnej skloviny. Mosty / korunky vyrobené z takéhoto oxidu zirkoničitého budú mať neprirodzenú mliečnu farbu a navyše nebude mať žiadnu priehľadnosť v sklovine zubov.

  V posledných rokoch sa však objavili drahšie a modernejšie translucentné a / alebo predzafarbené bloky oxidu zirkoničitého, napríklad Prettau® Anterior (Nemecko) alebo Katana® UTML (Japonsko), ktoré umožňujú, aby sa zirkónium mosty a koruny čo najbližšie k prírodným zubom. Takéto bloky oxidu zirkoničitého sú drahšie, a preto ak chcete získať krásny zirkóniový most na predných zuboch, musíte sa potiť, zisťovať na rôznych klinikách - aký výrobca oxidu zirkoničitého používajú.

 • Často sa vyskytuje štiepaná keramika -
  Oxid zirkoničitý má pevnosť kovu (od 900 MPa), avšak vrstva porcelánovej hmoty na povrchu rámu zirkónia má pevnosť iba 80-120 MPa. Preto je tu hrozba štiepanej keramiky. Podľa štatistík sa štiepky vyskytujú u 10% pacientov po dobu 6 rokov od dátumu výroby zirkónových korún / mostov. Čipy sú udržiavateľné, ale spoľahlivosť takýchto opráv ponecháva veľa na želaní.

  Cesta z tejto situácie je technológia výroby mostov z pevného oxidu zirkoničitého (bez povrchovej vrstvy porcelánovej hmoty). V tomto prípade budú čipy úplne vylúčené, ale estetika mosta bude trpieť. Takže výber mosta z monolitického zirkónia alebo pozostávajúci z rámu zirkónia a porcelánu - musíte si opäť vybrať medzi silou a estetikou.

závery: určite zirkónium mosty sú viac ako ich vlastné zuby v porovnaní s kov-keramika. Avšak aj keď sa použijú bloky z priesvitného oxidu zirkoničitého, ich estetika bude stále o niečo nižšia ako estetika keramických mostov z E.max. Avšak na druhej strane, pre použitie E.max existujú obmedzenia: napríklad mosty tohto materiálu môžu byť tvorené len do 3 jednotiek vrátane a len na predných zuboch (vzdialený doraz by nemal byť ďalej ako piate zuby).

Preto, ak potrebujete dĺžku mosta 4 alebo viac jednotiek alebo most pre žuvanie zubov, potom len zirkónia alebo kovová keramika bude robiť. Náklady na most zirkónia pre rok 2019 budú od 17 000 rubľov na jednotku. Tak, most z 3 jednotiek bude stáť - od 51.000 rubľov.

reklama

2. Zubný mostík z keramiky E.max - t

Ak plánujete protézu predných zubov, zubný mostík IPS E.max je najlepšou voľbou z hľadiska estetiky (aj v porovnaní s mostmi zirkónmi). E.max označuje sklokeramiku, pretože Tento materiál je 70% kryštálov lítium disilikátu. Vzhľadom k tomu, že sklenená matrica E.max má podobnú štruktúru a transparentnosť ako prírodná zubná sklovina - korunky, dyhy a mosty z tohto materiálu môžu byť na pozadí susedných zubov úplne neviditeľné.

Klinický prípad №1 - foto pred a po

Klinický prípad №2 - foto pred a po

Keramika zo skla E.max je prakticky jediným materiálom, ktorý umožňuje dosiahnuť dobrú estetiku u pacientov s vysokou úrovňou priehľadnosti zubnej skloviny (ak je koeficient priehľadnosti nízky, potom je možné dosiahnuť dobrú estetiku oxidom zirkoničitým). Pri korunách E.max sa vyžaduje nižší stupeň otáčania oporných zubov, čo umožňuje predĺženie ich životnosti. Okrem toho použitie tohto materiálu prakticky eliminuje výskyt štiepanej keramiky.

Dôležité body -
Keramika E.max je k dispozícii v niekoľkých verziách, ale pre výrobu mostov je najlepšie použiť "IPS E.max PRESS". Výroba mostov z tohto materiálu prebieha lisovaním za veľmi vysokých teplotných a tlakových podmienok, vďaka čomu je hotová konštrukcia veľmi trvanlivá (asi 400 MPa). Existuje však niekoľko obmedzení na mosty z E.max ...

Po prvé, z E.max je možné vytvoriť mosty s dĺžkou nie viac ako 3 jednotky, t.j. môžu len obnoviť jeden chýbajúci zub. Po druhé, ich miera bezpečnosti je dostatočná na obnovenie hlavne prednej skupiny zubov (vzdialená opora by nemala byť ďalej ako piaty zub, vrátane). Preto, ak potrebujete obnoviť žuvaciu skupinu zubov, potom a priori, výber padá na zirkonové mosty alebo kovovú keramiku.

závery: Sklokeramický mostík E.max by bol najlepšou voľbou, ak potrebujete most z 3 jednotiek v oblasti predných zubov, ak máte najvyššie estetické požiadavky a máte aj primeraný rozpočet. Náklady na most budú v roku 2019 - od 44 000 do 65 000 rubľov.

3. Kovovo-keramické mosty -

Metal-keramika má vo vnútri tvarovaný kovový rám (obr.21), obložený vonkajšou porcelánovou pastou. pretože kov (na rozdiel od keramiky) je úplne nepriehľadný - na jeho zakrytie je možné použiť len nepriehľadný porcelán. To vedie k tomu, že kovovo-keramickým mostom a korunám nebude chýbať priesvitnosť zubnej skloviny a ich estetika nebude taká dobrá ako u keramiky neobsahujúcej kovy.

Klinický prípad protetiky kov - keramika -

Náklady na 1 jednotku kov-keramika sa pohybuje od 4 500 do 16 000 rubľov. Aký je rozdiel? Faktom je, že kovová keramika môže byť „štandardná“ aj „vysoká estetická“. Štandardná cermetová cena 5000-7000 rubľov na jednotku je vyrobená z lacných materiálov a bude mať niekoľko nevýhod naraz (a tu hovoríme nielen o kvalite použitej keramickej hmoty, ale aj o výrobnej technológii).

Faktom je, že pri štandardnom cermete nie je spodný okraj kovového rámu (ktorý sa nachádza tesne pod úrovňou ďasien) izolovaný keramikou, a preto sa bude vždy dotýkať gumy. Po prvé to vedie k postupnému rozvoju cyanózy ďasien a po druhé k postupnému znižovaniu úrovne ďasien a vystaveniu tmavého kovového okraja kovovo-keramických koruniek mostíka (obrázok 24-25). Preto, ak budete robiť most na žuvanie zubov - to všetko nemusí byť dôležité, ale v oblasti predných zubov tieto problémy budú kritické.

Kovová keramika s vysokou estetikou -
Tento koncept môže zahŕňať napríklad len použitie drahšieho keramického materiálu, ktorý bude korunovať estetickejšie. Ale dobrá keramická hmota vás nezachráni pred výskytom cyanózy a recesie ďasien. Pre tieto sú tu kovové - keramické mosty / korunky s takzvanou "ramennou hmotou" - pre ne je spodný okraj kovového rámu dodatočne izolovaný keramickou hmotou (obr. 27).

Náklady na 1 kovovo-keramickú jednotku s hmotnosťou ramena budú približne 12 000 až 16 000 rubľov. Teda protéza kov-keramický mostík so zvýšenou estetikou 3 jednotiek bude stáť najmenej 30 000 rubľov. Presne rovnaký most protézy 3 jednotky (z rozpočtu štandardné cermety) - bude stáť len od 15.000 do 21.000 rubľov. A všimnite si, že táto cena nezahŕňa: 1) náklady na dočasné plastové korunky, 2) náklady na prípravu oporných zubov na protetiku.

4. Pevné mosty -

Pevný most je najrozpočtovejším typom protézy. Jeho hlavnou nevýhodou teda bude neuspokojivá estetika (leštený kov). Preto sa pevné liate mosty používajú hlavne len v oblasti žuvacích zubov, to znamená mimo línie úsmevu. Náklady na 1 jednotku takéhoto mosta budú od 3 500 do 4 500 rubľov, a teda most 3 jednotiek vás bude stáť približne 11 000 až 12 000 rubľov.

Pevný zubný most: fotografie

Výhodou pevných mostov je to, že oporné zuby sú brúsené pod korunami v trochu menšom rozsahu ako pod kovovou keramikou. To samozrejme zaručuje väčšiu ochranu tvrdých zubných tkanív pod korunkou, ako aj dlhšiu životnosť. V niektorých prípadoch, na žiadosť pacienta na 1 alebo všetky koruny pevného mosta môže byť vyrobený z plastového obloženia na prednej strane korún. To určite zlepší estetiku, ale nie veľmi spoľahlivo, a navyše plast postupne stráca svoje estetické vlastnosti.

5. Kombinované mosty -

pretože Kovová keramika aj pevné liate mosty sa vyrábajú na liatom kovovom ráme - v jednom moste možno kombinovať rôzne typy korún. Napríklad je potrebné vytvoriť most s 3 jednotkami na základe 5-7 zubov (Obr. 29). V tomto prípade môžu byť najbližšie 1 - 2 koruny, ktoré spadajú do línie úsmevu, vyrobené s obkladom z keramiky (tj kov-keramika) a vzdialené korunky, ktoré nespadajú do línie úsmevu, môžu byť pevné.

Vďaka tomu budú náklady na zubný mostík o niečo lacnejšie, a zuby budú zabrúsené v menšej miere pod tvarovanými korunkami, resp. Viac vlastných tkanív zubov zostane pod korunkou. Ak vám to nevadí, že so širokým otvorením úst, kov bude pravdepodobne viditeľný - to je celkom hodná verzia protézy.

6. Lepivý most -

Lepiaci mostík je dočasná konštrukcia s životnosťou 1-2 roky. Je vyrobená zo sklenenej vláknitej pásky, ktorá je ťahaná z jedného oporného zubu k druhému a slúži ako výstuha a bežný svetlý polymérny výplňový materiál (obr. 31-34). Takéto konštrukcie sa vyznačujú nízkou spoľahlivosťou, ale zároveň môžu byť celkom estetické (aj keď sa ich estetika zachová aj krátko).

Etapy výroby adhezívnej protézy -

Lepiace mosty: recenzie

 • К плюсам адгезивных протезов можно отнести: во-первых - быстрое изготовления прямо во рту у пациента в среднем за 1,5 часа, и во-вторых - более низкую стоимость (по сравнению с другими типами мостовидных протезов). Стоимость адгезивного моста составит около 10 000 рублей.

Недостатки адгезивных протезов -

 • можно изготавливать только при одиночно отсутствующем зубе,
 • нельзя восстанавливать клыки и моляры (6-7 зубы),
 • низкая надежность (срок службы до 2-х лет),
 • для фиксации стекловолоконной балки необходимо создать площадки (уступы) на соседних зубах, таким образом нарушая их целостность.

SÚHRN -

Výber typu mosta musí vždy znamenať kompromis medzi estetikou a silou. Napríklad pre skupinu so žuvacími zubami je určite dôležitejšia funkčnosť a trvanlivosť konštrukcie, preto je výber mosta z monolitického zirkónu ideálnou voľbou v tejto situácii. Z možností rozpočtu je lepšie zvoliť kovovú keramiku alebo most, v ktorom budú kombinované korunky z kovu-keramiky a zliatiny.

Výber mosta pre predné zuby -
existuje mnoho rôznych podmienok. Ak potrebujete zubný mostík len 3 jednotky, je lepšie vybrať sklokeramickú keramiku E.max - najmä ak máte vysokú transparentnosť skloviny a tiež nemáte bruxizmus, hlboké uštipnutie alebo veľký počet chýbajúcich zubov (druhý faktor môže viesť k neprimerane veľkému množstvu zubov). zaťaženie mosta). Ak je most plánovaný na viac zubov, tzn. zo 4 alebo viac jednotiek - tu v každom prípade, voľba spadá buď na oxid zirkoničitý alebo na kovovú keramiku.

Uvažujme, že zirkónové mosty budú vždy esteticky horšie než mosty z E.max, aj keď pri ich výrobe sa použijú priesvitné bloky oxidu zirkoničitého. Okrem toho, pri práci s E.max, zubný technik má viac možností na výber odtieňov keramiky, čo znamená, že šanca, že most bude zodpovedať susedným zubom vo farbe, bude vyššia.

Pri výbere medzi E.max a oxidom zirkoničitým je potrebné vziať do úvahy, že lisovaná sklenená keramika E.max prakticky nedáva triesky keramiky. Ale zirkóniové mosty / koruny, ak sú vyrobené nanesením vrstvy porcelánu na kostru zirkónia, asi 6 rokov, štiepené približne u 10% pacientov. Monolitické mostíky zirkónia nedávajú štiepanie vôbec, ale zároveň ich estetika zostáva veľmi žiaduca, ak nie sú samozrejme vyrobené z drahšieho materiálu (predfarbeného / priesvitného zirkónu).

No, posledný -
Štandardný kovovo-keramický mostík na predných zuboch by sa nemal robiť vôbec, ak sú vaše ďasná vystavené, keď sa usmievate (Obrázok 35). V tomto prípade stojí za to robiť, ak nie keramiku bez kovu, potom aspoň kovovo-keramický most s ramennou hmotou. Okrem toho kovové-keramické mostíky na predných zuboch vyzerajú viac alebo menej dobre len vtedy, ak máte naraz všetkých 6 predných zubov na hornej alebo dolnej čeľusti. Inak to bude a priori vyčnievať zo zubov.

A veľmi dôležitý bod - keď si vyberiete most pod určitým rozpočtom, vždy si uvedomte, že náklady na mostné protézy nezahŕňajú náklady na prípravu podporných zubov na protézu (v závislosti od počtu kanálov v zube, táto cena môže dosiahnuť až 5 000 alebo viac rubľov na 1 zub). Tiež cena nezahŕňa výrobu dočasného mostu z plastu, ktorý je potrebný na obdobie 2-3 týždňov na ochranu brúsených zubov a ďasien - zatiaľ čo budú mať trvalú štruktúru. Dúfame, že náš článok na tému: Zubné mosty, ktoré sú lepšie, recenzie - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár