Čo sú koruny lepšie dať na žuvacie zuby

Voľba koruniek na zubné protézy sa zvyčajne vyskytuje medzi kovovou keramikou a keramikou bez kovov. Ak sa však pacient rozhodne pre kovovú keramiku, zubár okamžite navrhne, aby si vybral svoje možnosti. Môže to byť buď štandardná kovová keramika alebo kovová keramika so zvýšenou estetikou s tzv.

Situácia s keramikou bez kovov je podobná. Keramické korunky môžu byť vyrobené z rôznych druhov keramiky - buď zirkónia alebo sklokeramika E.max. Je lepšie dať to, čo koruny na zuby bude závisieť na mnohých faktoroch ... napríklad predný zub je žuvanie alebo zub, budete potrebovať len jednu korunu alebo most, ako vysoko sú požiadavky na estetiku, veľkosť rozpočtu.

Protetika žuvacích zubov: foto pred a po

Klinické číslo prípadu 1 -

Klinický prípad číslo 2 -

Pre predné a žuvacie zuby bude optimálna voľba typu korún odlišná. Preto, ak máte záujem o protetické predné zuby - viac v článku:
→ Ktorú korunku je lepšie položiť na predné zuby

Ktorá koruna je lepšia: hodnotenie

Nižšie uvádzame najlepšie možnosti protetiky žuvacích zubov v rôznych klinických situáciách. V tabuľke 1 môžete vidieť, ktorá koruna je lepšia v situáciách, keď sú potrebné len jednotlivé korunky, alebo ide o obnovenie chýbajúceho zubu pomocou mostíkovej protézy. Typy korún v tabuľke sú uvedené od najlepšej voľby po najhoršiu.

Zubné korunky: ktoré sú lepšie pre žuvanie zubov (Tab.1) -

 Jedna koruna Mostná protéza
1.tvarovaná keramika E.maxoxid zirkoničitý
2.oxid zirkoničitýkombinovaný most
3.kovová keramikakovová keramika
4.pevná korunapevný mostík

A tak, ak vám z tabuľky vyšlo najavo, ktorá koruna je lepšie položiť na žuvacie zuby, potom nižšie nájdete podrobný opis kladov a záporov vyššie uvedených typov korún v rôznych klinických situáciách.

reklama

1. Zirkónové korunky / mosty -

Zirkónia sa týka keramiky bez obsahu kovov. Tento druh keramiky má veľmi vysokú pevnosť (viac ako 900 MPa), ktorá je porovnateľná s pevnosťou kovu, ako aj vyššia úroveň estetiky - v porovnaní s kovovou keramikou. Ak potrebujete, aby sa most cez skupinu žuvacie zuby, potom zirkónia most by bola najlepšia voľba. Ale ak potrebujete urobiť jednu korunku, potom zirkónium je horšie ako lisovaná sklenená keramika E.max.

Lisovaná sklenená keramika E.max má: 1) lepšiu estetiku, 2) má menšie riziko štiepania keramickej hmoty, ale nemôžete s ňou vytvárať mosty na základe dlhých žuvacích zubov. Preto, ak by aspoň jeden z 6-7-8 zubov mal pôsobiť ako podpery pre most, jedinou keramickou možnosťou bude oxid zirkoničitý. Ak potrebujete jednu korunku - prečítajte si nasledujúcu časť o keramike E.max.

Je dôležité: najčastejšie zirkónové korunky / mosty pozostávajú z dvoch vrstiev. Po prvé, zirkónový rám budúcej korunky / mosta je frézovaný na stroji s programovaným ovládaním (ako kovový rám pre kovovú keramiku). Po vypálení v peci sa na tento rám nanesú vrstvy porcelánovej hmoty s rôznymi farebnými odtieňmi, aby sa dosiahlo zladenie farieb so susednými zubami.

Druhá výrobná verzia - korunky / mosty sú vyrobené z monolitického zirkónu (bez následnej aplikácie porcelánových vrstiev). Táto možnosť má veľké plus - nehrozí nebezpečenstvo štiepania keramiky, ale estetika bude horšia. Podľa štatistík sa pri výrobe zirkónových korún s povrchovou aplikáciou porcelánovej keramiky vyskytuje približne u 10% pacientov po 6 rokoch používania týchto korún.

Štúdie zároveň ukazujú, že riziko štiepkovania keramiky pre kovové keramické korunky je približne 2-krát nižšie (ako pre zirkónové korunky s porcelánovou povrchovou vrstvou). A ešte nižšie bude riziko štiepenia lisovanej sklenenej keramiky E.max. Preto k otázke: čo by som mal dať korunám na žuvacie zuby - mosty by mali byť vyrobené z monolitického zirkónu a jednorazové korunky z E.max.

→ Náklady na zirkónové koruny / mosty

2. Korunky z lisovanej keramiky E.max -

Dve jednorazové korunky z E.max - foto pred a po

Sklárska keramika E.max je najlepšou voľbou pre nekovovú keramiku, ak máte najvyššie nároky na estetické korunky. Tento typ keramiky má vysokú pevnosť 400 MPa (čo je menej ako u oxidu zirkoničitého), ale to je viac ako dosť pre protetiku žuvacích zubov s jednorazovými korunami. Ale pre výrobu mostov s podporou pre 6-7-8 žuvacie zuby - táto sila už nebude stačiť, a preto sú mosty vyrábané častejšie z E.max na predné zuby.

E. max má dva hlavné typy. V prvom rade ide o materiál "E.max PRESS", určený na výrobu koruniek / mostov lisovaním pri vysokej teplote a tlaku. Okamžite hovoríme, že tento materiál je oveľa lepší a trochu lacnejší ako druhý. Po druhé - materiál "E.max CAD", ktorý je určený na výrobu koruniek frézovaním (CAD / CAM technológia, ktorá sa používa na výrobu zirkónových korún).

Je dôležité: E.max korunky / mosty môžu byť (rovnako ako zirkónia) - vyrobené buď monolitické, alebo pozostávajúce z 2 vrstiev - lisovaného rámu, na ktorý bude aplikovaná porcelánová hmota. Monolitické štruktúry majú najmenšie riziko štiepania keramiky, vrstvené majú najlepšiu estetiku. Nie je to tak dávno, čo sa objavil nový materiál "E.max PRESS Multi", ktorý umožňuje výrobu veľmi estetických monolitických konštrukcií, z ktorých odporúčame všetky korunky na žuvacích zuboch.

→ Náklady na koruny / mosty z E.max

3. Korunky / mosty z kovovej keramiky - t

Most na žuvanie zubov 3 kovových keramických jednotiek (chýbajú 4 zuby, 3 a 5 zubov je brúsených v korunách) -

Viac rozpočtových možností je protéza s kov-keramika. Jeho hlavnými estetickými nevýhodami sú skromnejšia estetika (v porovnaní s keramikou bez kovov), rozvoj cyanózy ďasien v okolí koruny, a tiež časom sa gingiválna recesia spája a odhaľuje kovový okraj korunky. Ale na druhej strane, žuvacie zuby nie sú viditeľné pri úsmeve, ktorý vďaka obmedzenému rozpočtu robí kovovo-keramickú dobrú voľbu.

Estetika však nie je jediným kritériom voľby. Faktom je, že pod kovovou keramikou, zuby sú brúsené od 2,0-2,5 mm zo všetkých strán. Pod metalless keramiky - len o 1-1,5 mm. Protetika s keramikou teda umožňuje uchovanie viac tvrdých zubných tkanív pod korunkou, čo zvyšuje jej životnosť. Rozsah nákladov na jednu kovovo-keramickú korunku môže byť od 4 500 do 16 000 rubľov.

→ Výpočet nákladov na cermet

4. Tuhé korunky / mosty -

Koruny mosty na zadných zuboch (ktoré nespadajú do línie úsmevov) - nie je nutné, aby sa biela a krásna. Existujú kovové odliatky, ktoré sú vyrobené z chróm-kobaltovej zliatiny. Tieto korunky majú farbu lešteného kovu, alebo striekaním, môžu dostať farbu "pod zlatom". Majú dlhú životnosť a okrem toho sú ich zuby brúsené v menšej miere ako pod kovovo-keramickou.

→ Výpočet nákladov na odliatky

5. Kombinované mosty -

Ak potrebujete na žuvacie zuby vytvoriť most 3 koruny (napríklad s podporou pre 5 a 7 zubov) - dizajn je možné urobiť nezvyčajným spôsobom ... Prvé 1-2 korunky padajúce do línie úsmevu môžu byť vyrobené z kovovej keramiky a dlhé. 1-2 korunky môžu byť pevné a majú vzhľad lešteného kovu. Bude to o niečo lacnejšie a ukáže sa, že oporný zub pod odlievacou korunkou bude v menšej miere otočený.

Alternatívy k korunám -

Nesmieme však zabúdať, že existujú alternatívy k umelým korunám. Okrem koruniek, tradičné ozubenie zubov (s pre-fixácia kolík v koreňovom kanáliku) môže byť použitý na obnovenie zle poškodených zubov a umiestnenie implantátu môže byť použité na obnovenie jedného chýbajúceho zubu.

1. Čo je lepšie: náplň alebo korunka, špendlík alebo korunka

Keď je koronárna časť zubu výrazne zničená, jej obnova môže byť vykonaná nielen korunkou, ale aj pomocou výplňových materiálov. Existuje však jednoznačné pravidlo: ak je koruna zubu zničená viac ako 1/2, zub by mal byť bezchybne obnovený umelou korunkou. To platí najmä pre pulpy bez zubov (z ktorých bol odstránený nerv) takéto zuby sú veľmi krehké a často nevydržia tlak na žuvanie.

Ak je však koruna zubu zničená menej ako 1/2, potom môžete použiť metódu obnovy materiálu na plnenie zubov. Ak je takýto zub pulzovaný, potom je v jednom z koreňových kanálikov pripevnený kovový alebo sklenený vláknitý kolík, ktorý zabezpečí bezpečnejšie upevnenie výplne. Majte však na pamäti, že v žiadnom prípade s kolíkom s kolíkom nemožno obnoviť zuby, ktorých koruna je zničená viac ako 1/2. To je takmer záruka, že koruna alebo koreň zubu sa časom zlomí.

Reštaurovanie úplne zničeného zuba -
ak je zuba korunka úplne zničená, ale ak je koreň silný, nie je to dôvod na extrakciu zubov. V takýchto prípadoch sa obnovenie koronálnej časti zubu uskutočňuje pomocou pahýľa pahýľa, na ktorom je v budúcnosti upevnená umelá koruna.

2. Čo je lepšie: korunka alebo implantát

Pokiaľ ide o protézu chýbajúcich zubov s korunkami, implantát môže byť alternatívou k tradičnému mostu. Ten má oproti mostu veľa výhod, pretože v tomto prípade nemusíte brúsiť priľahlé zuby pod korunkami, čím sa znižuje životnosť.

Okrem toho náklady na inštaláciu implantátu ekonomickej triedy 1 sú takmer rovnaké ako náklady na kovovo-keramický most (najmä vzhľadom na náklady na prípravu zubov na protézu a výrobu dočasných plastových korún). Most bude lepší ako implantát len ​​v jednej situácii - keď chýbajú susedné zuby a majú veľké výplne, alebo sú vytesnené (to znamená, že v každom prípade musia byť zosilnené umelými korunkami).

Životnosť zubných koruniek, záruka na korunku

Životnosť zubných koruniek v normálnom stave by mala byť približne 8-10 rokov. Predpokladom pre takú dlhú životnosť je kvalita terapeutickej prípravy zubu (kvalita plnenia koreňového kanálika), ako aj presnosť výroby korunky. Presnosť by sa mala chápať predovšetkým ako presné uchytenie korunky na krk zubu, čo je zaistené riadnou prípravou zubu pod korunkou, odstránením presného odtlačku a dobrým výkonom zubného technika.

Podľa štatistík, v 60-70% prípadov, koreňové kanáliky sú zle naplnené, čo vedie k zápalovým komplikáciám, potrebe pre-ošetrenie zubov a dokonca aj jeho odstránenie. A najčastejšie sa chronický zápal objavuje hneď po skončení záručnej doby, t. po 1 roku. Pre porovnanie - v Nemecku je záruka na protetiku v priemere 3-5 rokov. Úroveň ústnej hygieny pacientov po protetike ovplyvňuje aj životnosť korún.

Ako sa starať o koruny -

Ak máte jednorazové korunky na zuboch, potom obyčajne obyčajná niť, kefy a zubná pasta budú stačiť, ktoré musíte použiť po každom jedle. Pokiaľ však ide o mosty, môžu nastať hygienické problémy. Koniec koncov, tieto majú strednú časť (ktorá obnovuje stratený zub) a je pod ňou, že dochádza k hromadeniu potravinového odpadu, ktorý sa ťažko odstraňuje.

Preto pre pacientov s mostmi, ako aj s periodontálnymi vreckami v oblasti korún, odporúčame použiť špeciálne závlahy (obr. 10), ktoré umožňujú čistenie ťažko dostupných oblastí ústnej dutiny pred zvyškami jedla a hromadením mäkkého plaku. Tieto zariadenia vytvárajú pulzujúci prúd vysokotlakovej vody, ktorý sa dodáva cez špeciálnu dýzu.

Korunky na zuboch: recenzie

Bohužiaľ treba poznamenať, že pacientove hodnotenia zubných koruniek sú častejšie negatívne ako pozitívne. A to nie je spôsobené tým, že umelé koruny sú zlé, ale s nízkou kvalitou ich stomatologického spracovania. Kvalita výroby korún je ovplyvnená mnohými faktormi. A to nie je len kvalita materiálov a zariadení, ale predovšetkým - profesionalita a skúsenosti zubárov, ortopedov a terapeutov, ako aj zubného technika.

Zub bol zle pripravený na korunu, zle ošetrené koreňové kanáliky - korunka a zub musia byť prerobené. Odliatok zo zubov bol zle prijatý, pri výrobe koruny boli použité lacné materiály - korunka musí byť znovu prerobená a zub pod korunkou sa môže začať hniť. Viac informácií o etapách výroby korún a o tom, čo potrebujete venovať osobitnú pozornosť - si môžete prečítať tu, Dúfame, že náš článok: Zubné korunky, ktoré sú najlepšími hodnoteniami - sa ukázali byť pre vás užitočné!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár