Korunky na predných zuboch: ktoré sú lepšie

Pri protéze predných zubov pacienti vždy kladú vysoké nároky na estetiku. Najdôležitejšie z nich - korunky na predných zuboch by nemali byť viditeľné na pozadí ich vlastných zubov, ktoré by im zodpovedali tvarom, farbou a priehľadnosťou.

Dnes existuje len niekoľko esteticky prijateľných možností pre protetické predné zuby. Patria medzi ne protézy s kovovo-keramickou, zirkónovou korunou a tiež korunky E-max (sklokeramika). Okrem toho sú pacienti rovnako často nespokojní s kovovo-keramickými a keramickými korunami a my vám povieme, prečo sa to deje.

Korunky na predných zuboch: foto

Dôvody často spočívajú nielen v nízkej kvalite práce, ale aj v spočiatku nesprávnom výbere typu koruny, napríklad bez zohľadnenia úrovne priehľadnosti zubnej skloviny u pacienta. Ťažkosť výberu spočíva v tom, že každý z vyššie uvedených typov korún (v závislosti od kvality použitých materiálov a vlastností výroby) môže mať dobrú aj zlú estetiku.

Napríklad estetika štandardných kovových keramických korún (vyrobených z lacných materiálov, náklady okolo 6 000 rubľov) - estetika kovových keramických korún s „hmotnosťou ramien“ za 13 000 rubľov bude veľmi odlišná. Vedieme k tomu, že vo vnútri každého typu korún sú výrobné možnosti, a preto ani výber drahých keramických koruniek nebude absolútnou zárukou, že dostanete dobrú estetiku.

Potom - na všetky možnosti pre protetické predné zuby v poradí.

1. Kovová keramika na predných zuboch -

Estetický problém v protetike predných zubov s kovovou keramikou je spojený s prítomnosťou kovového rámu pod povrchovou vrstvou porcelánu. Na to, aby koruny dostali estetický vzhľad, sa na povrch kovového rámu, ktorý musí byť nepriehľadný, aplikujú vrstvy porcelánu (inak bude kovový rám svietiť cez keramickú vrstvu).

Na druhej strane, tkanivá zubov majú určitú transparentnosť - sklovina je schopná prenášať približne 70% svetla a dentín leží pod sklovinou - približne 30%. Takéto optické vlastnosti dávajú korunám zubov určitý stupeň priehľadnosti, ktorý je obzvlášť viditeľný v oblasti rezných hrán a bočných povrchov zubu (najmä pri jasnom svetle).

Klinický prípad №1 - foto pred a po

Klinický prípad №2 - foto pred a po

Treba poznamenať, že priehľadnosť skloviny zubov sa môže u rôznych ľudí mierne líšiť. Preto s vysokou transparentnosťou smaltu - kovovej keramiky vám vôbec nevyhovuje. Ale ak vaše zuby majú nízku transparentnosť skloviny, potom kvalitná kov-keramika môže byť dobrou voľbou. V každom prípade však upozorňujeme, že v jasnom prirodzenom svetle bude rozdiel medzi farbou a priehľadnosťou medzi kovovými keramickými korunkami a živými zubami čo najvýraznejší.

Nevýhody cermet na predné zuby -

Nedostatočná transparentnosť však nie je jediným estetickým problémom koruniek z kovovej keramiky. Mnohí pacienti takmer okamžite po protetike poznamenali, že guma okolo korunky sa stala modrastou (obr. 7). Po 3-5 rokoch si mnohí pacienti všimli, že žuvačka sa potopila a odhalila subgingiválnu hranu korunky v oblasti hrdla zuba - čo vyzerá ako „temná čiara“ (Obr. 8).

Pacienti na takéto veci reagujú pokojne, ak sa vyskytujú v oblasti žuvacích zubov. Ale na predné zuby, najmä ak pacient má gingiválny typ úsmevu (to znamená, že ďasná sú vystavené počas úsmevu) - to je vážny estetický problém. To všetko je spôsobené tým, že okraj kovového rámu kovovo-keramickej korunky je v kontakte s gumou v hrdle zubu - mierne pod úrovňou gumy. Je to kov a vedie k zmene farby ďasien, a tiež pomáha znížiť úroveň ďasien.

Takéto problémy s estetikou ďasien sú však charakteristické iba pre štandardné kovové keramické korunky ekonomickej triedy. K dispozícii sú aj vysoko estetické kovové keramické korunky.

reklama

Kovová keramika s vysokou estetikou -

Ak chcete vytvoriť vysokokvalitnú, vysoko estetickú kovovú keramiku, určite potrebujete drahú, vysoko kvalitnú keramickú hmotu, ktorá výrazne zvýši náklady na tieto koruny. To však nestačí, pretože aby sa eliminoval výskyt cyanózy ďasien alebo tmavej čiary - je potrebné vyrábať kovové keramické korunky s tzv. "ramennou hmotou" (Obr.9).

Pre korunky s hmotnosťou humeru bude kovový rám izolovaný keramikou, a to aj v oblasti rímsy (kde korunka obopína hrdlo zubu), t.j. mierne pod okrajom ďasien. Okrem toho sa izolácia môže vykonávať buď po obvode krčnej časti korunky, alebo len z jej prednej strany. Izolácia okrajov kovového rámu s keramikou umožňuje vyhnúť sa vzniku cyanózy ďasien a vzniku tmavej čiary.

Klinický prípad číslo 3 - fotografia pred a po

Je dôležité: mínus kovovo-keramických koruniek s hmotnosťou ramien je ich cena, ktorá je 2-krát väčšia ako štandardná metal-keramika, približujúca sa k cene keramických korún. Okrem estetických problémov má kovová keramika ešte ďalšie nevýhody v porovnaní s keramikou bez obsahu kovov, čo sa týka hrúbky otáčania zubov, životnosti korún. Prečítajte si viac o tomto článku v článku -

→ "Všetky výhody a nevýhody kovovej keramiky, ceny"

2. Protetika so zirkónmi -

Nekovová keramika zahŕňa niekoľko typov materiálov, z ktorých jeden je oxid zirkoničitý. Keramické korunky z tohto materiálu nemajú kovový rám, ktorý im umožňuje vyzerať skôr ako skutočné zuby - v porovnaní s kovovo-keramickými korunkami. Najdôležitejšou výhodou zirkonských korún je však ich sila, nie estetika.

Bohužiaľ, mnoho pacientov s protetikou predných zubov zostáva nespokojných s estetikou zirkónových korún. Aký je dôvod? Faktom je, že aj keď korunky zirkónia nemajú kovový rám, stále majú pomerne slabý prenos svetla, t.j. transparentnosť, ktorá je veľmi odlišná od prirodzenej priehľadnosti zubných tkanív (skloviny a dentínu).

Výsledkom je, že zirkónové korunky na predných zuboch nie sú najlepšou alternatívou pre tých pacientov, ktorí majú vysokú priehľadnosť skloviny zvyšných zubov. To znamená, že u takýchto pacientov sa umelá zirkónová koruna nebude miešať s farbou a priehľadnosťou so susednými zubami a bude vyniknúť na pozadí. U pacientov s nízkou priehľadnosťou skloviny však môže byť estetický výsledok veľmi dobrý.

Klinický prípad №4 -


Dbajte na neprirodzenú farbu a nepriehľadnosť ostria zirkónových korún na dvoch centrálnych a jednom bočnom rezáku. Vo väčšine prípadov budú zirkónové korunky vyzerať tak.

Klinický prípad číslo 5 -

Je dôležité: Koruny zirkónia sa vyrábajú pomocou technológie CAD / CAM, čo znamená frézovanie koruniek Zirconia na počítačom riadenom obrábacom stroji (pomocou 3D modelu zubov pacienta). Vo väčšine prípadov nie sú koruny zložené z monolitického oxidu zirkoničitého, ani s kovovo-keramickými korunkami - najprv sa vyfrézuje len zirkónový rám, ktorý je neskôr pokrytý vrstvami porcelánu.

Táto technológia má veľký mínus. V reklame zirkónie koruny zvyčajne hovoria, že sú veľmi spoľahlivé, pretože Zirkónium má pevnosť kovu. Pevnosť zirkóniového rámu je v skutočnosti viac ako 900 MPa, ale zároveň pevnosť vrstvy porcelánu na jeho povrchu je len asi 100 MPa. To vytvára vysoké riziko porezaného porcelánu. Podľa štatistických údajov po 3 rokoch najmenej 6% pacientov so zirkónovými korunkami odštiepilo, po 5 rokoch najmenej 10% pacientov.

Oxid zirkoničitý s vysokou estetikou -

Štandardné bloky oxidu zirkoničitého, z ktorých sú mleté ​​korunky, sú jasne biele a úplne nepriehľadné. Preto sú hotové korunky z tohto materiálu často podobné - majú neprirodzenú mliečnu farbu a nemajú transparentnosť. Takéto bloky oxidu zirkoničitého používa väčšina zubných kliník kvôli úsporám nákladov.

V posledných rokoch však mnoho výrobcov vyvinulo priesvitné bloky oxidu zirkoničitého, ako aj prefabrikované bloky oxidu zirkoničitého, ktoré majú gradient farby a priehľadnosť. To všetko vám umožní vytvoriť umelú korunku, takmer nerozoznateľnú od skutočných zubov, pretože všetky prirodzené zuby majú gradient farby a priehľadnosti (od hrdla zubov po reznú hranu).

Klinický prípad číslo 6 -

Klinické číslo prípadu 7 -

Prečítajte si viac o rôznych možnostiach výroby zirkónových korún - prečítajte si článok:
→ "Všetky výhody a nevýhody zirkónových korún, ceny"

3. Korunky z "IPS E.max" -

Materiály IPS E.max sú keramika na báze lítium disilikátu bez kovov na výrobu koruniek a dýh. E.max je sklokeramika, ktorej indexy priepustnosti svetla / priehľadnosti sú takmer identické s indexmi zubnej skloviny. Z tohto dôvodu koruny a dyhy z lítium disilikátu môžu byť úplne nemožné odlíšiť od skutočných zubov.

Na výrobu korún sú k dispozícii 2 hlavné materiály E.max. Po prvé ide o „E.max PRESS“, ktorý je určený na výrobu koruniek a dýh vstrekovaním pri vysokej teplote a tlaku. Okamžite hovoríme, že tento materiál je najlepší, ak chcete urobiť jednu korunku, dýhu alebo most z 3 korún na predné zuby.

Po druhé, je to "E.max CAD", určený na výrobu koruniek a dýh podľa CAD / CAM technológie. V porovnaní s lisom E.max PRESS má tento materiál už o niečo nižšiu pevnosť a už nie je vhodný na výrobu mostov a tenkých dýh. Ďalšou nevýhodou je, že E.max CAD má podstatne menší rozsah odtieňov materiálu, čo obmedzuje schopnosť zubného technika zaistiť, aby korunka skutočne zafarbila farbu so susednými zubami.

Klinický prípad číslo 8 - foto pred a po

Porovnanie korún z E.max a oxidu zirkoničitého -

Výber keramických koruniek na predných zuboch zo zirkónia - je nevyhnutné, aby ste od svojho lekára zistili informácie o výrobcovi blokov oxidu zirkoničitého, z ktorých budú vaše korunky mleté. To by mali byť presne priesvitné / vopred farbené bloky zirkónie, napríklad výrobcami ako Katana.® UTML (Japonsko) alebo Prettau® Anterior (Nemecko).

Avšak koruny, dokonca aj z takého super moderného oxidu zirkoničitého, budú v estetike o niečo horšie ako u skiel z keramiky E.max. Dôvodom je nielen transparentnosť materiálov, ale aj skutočnosť, že keramika E.max PRESS má podstatne väčší rozsah materiálových odtieňov - v porovnaní s výberom odtieňov pri výrobe zirkónových korún. A okrem toho, jediná koruna z extrudovanej keramiky E.max - je omnoho odolnejšia voči odštiepeniu ako jediná zirkónová koruna.

Prečítajte si viac o rôznych možnostiach výroby zirkóniových korún a o hodnotení výrobcov blokov oxidu zirkoničitého - prečítajte si článok:
→ "Všetky výhody a nevýhody korún E.max, ceny"

Zhrnutie: ktoré korunky by sa mali umiestniť na predné zuby

A teraz zostáva najťažšia vec - je k dispozícii odpovedať na otázku o najlepšej voľbe korún na predných zuboch. Mimochodom, ak nechcete ísť do otázky ceny - voľba bude pomerne jednoduchá (náklady na všetky vyššie uvedené typy korún - pozri odkazy vyššie). Takže sa pozeráme na rôzne klinické situácie ...

 • Ak potrebujete jednu korunku na prednom zube - lisovaná keramika z E.max,
 • most z 3 jednotiek na predných zuboch - lisovaná keramika z E.max,
 • most 3 ks pre žuvacie zuby - zirkónové korunky,
 • ak potrebujete most 4 alebo viac jednotiek pre akúkoľvek skupinu zubov - len zirkóniové korunky.

Ak máte obmedzený rozpočet -
vyberte si estetickejšiu verziu kovovej keramiky - kovovej keramiky s ramennou hmotou. Tu je však potrebné upozorniť, že náklady na tieto kliniky môžu dosiahnuť až 15 000 - 20 000 rubľov za korunu (v priemere 12 000 rubľov). V rovnakom čase, náklady na E.max v niekoľkých ekonomikách kliniky začína od len 16.000 rubľov.

Ak je to pre vás príliš drahé - zostáva tu možnosť s konvenčnou kovovou keramikou, ktorej ceny sú v priemere okolo 6 000 - 7 500 rubľov. za 1 korunu. Na mnohých klinikách je možné nájsť cermety aj pre 4500 rubľov, ale v tomto prípade (nehovoriac) to bude z lacných materiálov ruskej alebo bieloruskej výroby, nízkokvalifikovaného zubného technika. Preto nebuďte prekvapení štiepanou keramikou, zlou estetikou alebo skutočnosťou, že po niekoľkých rokoch môže zubná tkanina pod korunkou jednoducho hniť a koruna vypadne.

Ďalšie odporúčania -

Z hľadiska estetiky - situácia, keď robíte symetrické zuby s korunkami (napríklad 2 centrálne rezáky naraz, alebo všetky predné zuby od psov až po psie) je jednoduchšie a v tomto prípade môžete zostať na úspornejších možnostiach. Najťažšie sú možnosti, keď potrebujete vziať pod korunu len 1 predný zub alebo 2-3 zuby umiestnené na jednej strane chrupu.

Tá je spôsobená tým, že ľudské oko najprv upozorňuje na rozdiely medzi symetrickými objektmi. Okrem toho, ak máte gingiválny typ úsmevu (ďasno je vystavené pri úsmeve), bude to tiež vyžadovať výber drahších korún.

Alternatíva k korunám na predných zuboch -

Existujú 3 hlavné alternatívy umelých koruniek, ktoré sa môžu použiť v neprítomnosti jedného alebo viacerých zubov a / alebo na obnovu koruniek čiastočne zničených zubov.

 • dyhy (obr.23-25) -
  ak ste len čiastočne zničili predný povrch jedného z predných zubov, potom najlepšou možnosťou by bolo vyrobiť nie korunky, ale dyhy. Predpokladom pre protézy s dýhami je bezpečnosť lingválnej steny zubu. Fazety umožňujú nielen zachovať objem zubných tkanív čo najviac, čím sa zvyšuje ich životnosť, ale aj dosahujú veľmi dobré estetické vlastnosti.

  Protetika predných zubov s dýhami: foto pred a po

 • implantáty -
  ak chýbajú 1-2 zuby, obnova chýbajúcich zubov sa spravidla vykonáva mostami, zatiaľ čo zuby na stranách defektu v chrupe sa otáčajú pod korunkou. V priemere je život dobre vyrobených korún len asi 10 rokov, takže najlepším riešením v tejto situácii nie je brúsiť zuby pod korunami, ale inštalovať zubné implantáty.
 • obnovenie -
  Obnova čiastočne zničeného zubu pomocou výplňových materiálov sa nazýva obnova zubov. V zubnom lekárstve platí pravidlo: ak je koruna zubu zničená menej ako 1/2, je to indikácia na obnovu zubu výplňovým materiálom. Ak je však zub zničený o 1/2 alebo viac, je to znak na obnovu zubu korunkou.

  Samozrejme, môžete sa pokúsiť získať z výplňového materiálu aj ťažko poškodený zub, z ktorého takmer jeden koreň zostáva. Takáto obnova zubov je však viazaná na koniec skôr alebo neskôr so zlomeninou koreňa Konštrukcie kolíkov a výplňových materiálov nie sú určené na nosenie veľkého množstva žuvačky.

Dúfame, že náš článok na tému: Korunky na predné zuby sú lepšie, cena sa ukázala byť pre vás užitočná! Autorom je zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár