Ako dať korunku na zub

Výroba a inštalácia korunky na zub je zložitý postup, ktorý sa skladá z mnohých štádií. V tomto článku budeme hovoriť o mnohých jemných bodoch, ktoré ovplyvňujú estetiku a život vašich korún. Tieto momenty sa týkajú oboch chýb pri výbere typu koruny samotným pacientom, ako aj chýb zubných lekárov počas výrobných fáz.

Napríklad väčšina sťažností od pacientov na kvalitu protetiky sa týka hlavne 2 vecí. Po prvé - zlá estetika a skutočnosť, že koruny vyčnievajú zo susedných zubov. Po druhé, kvalita terapeutickej prípravy zubov pod korunami. Toto vedie len ku komplikáciám - bolesti, hnisaniu, potrebe opätovného ošetrenia a dokonca extrakcii zubov.

Bolelo to vložiť zuby -

Pacienti sa zvyčajne zaujímajú nielen o to, ako je korunka umiestnená na zub, ale aj o to, aké je to bolestivé. Najnepríjemnejšími štádiami tu sú, samozrejme, príprava zubov na protetiku (t.j. ich ošetrenie, vyplnenie koreňových kanálikov) a niekedy proces prijímania dojmov. Ak sú už mŕtve zuby už odobraté v korunách, ich otočenie je absolútne bezbolestné a nevyžaduje ani anestéziu. Ak sú živé zuby rozomleté, podá sa lokálna anestetická injekcia.

Jediný bolestivý okamih, ktorý som ja (zubár) trpel osobnou skúsenosťou, je, keď lekár robí dojem, keď sa cíti. Pod retrakciou rozumieme expanziu a prehlbovanie gingiválneho sulku, ktorý je v malej miere sprevádzaný separáciou mäkkých tkanív ďasien od zuba. To sa robí, aby sa dojem v krku zubu - presnejšie, a je lepšie to urobiť okamžite v anestézii.

Ako sa inštaluje korunka na zub -

Ak sa rozhodnete dať korunku na zub, potom bude pre vás užitočné zistiť, v akých fázach tohto procesu budete musieť čeliť. V procese, ako dať korunu na zub v zubných klinikách - nasledujúce kroky možno rozlíšiť ...

1. Úvodná konzultácia s ortopedickým lekárom (protetikom) -

Počas úvodnej konzultácie by mal lekár vyhodnotiť stav zubov navonok a pomocou röntgenového žiarenia navrhnúť možné možnosti protézy a pacient by mal preto schváliť jednu z možností. Na základe toho je vypracovaný liečebný plán, ktorý môže zohľadniť -

 • odstránenie neschopných zubov
 • cvičenie zubov na korunky (plnenie, vyfukovanie),
 • výber typu korún, pre mosty - počet oporných zubov, atď.
 • vypočítajú sa náklady na výrobu koruny a ošetrenie ako celok, určia sa konečné podmienky protézy, po ktorej musí pacient podpísať liečebný plán a zmluvu o poskytovaní služieb.

Je dôležité: V tomto štádiu si pacient musí vybrať jeden z typov umelých koruniek, ktoré mu boli ponúknuté. Voľba typu korún pre bežného pacienta nie je veľmi jednoduchá, okrem toho je tu veľa úskalí, o ktorých vám zubár nikdy nehovorí. Články, ktoré vám pomôžu pri výbere -

→ Výhody a nevýhody koruniek z kovovej keramiky
→ Ako vybrať korunky pre predné zuby

2. Príprava zubov na protetiku -

V niektorých prípadoch môžete inštalovať korunky na živé zuby. Toto je vhodnejšie, pretože mŕtve zuby sú krehkejšie, a preto, ak zostanú zuby nažive, má to pozitívny vplyv na život koruny. Kedy môžem nechať svoje zuby nažive? Spravidla hovoríme o veľkých žuvacích zuboch. Dôvodom je skutočnosť, že veľké zuby majú väčšiu vzdialenosť od povrchu skloviny k zubnej drene (než jedno-koreňové zuby), a preto je riziko tepelného popálenia buničiny pri otáčaní zubu pod korunkou oveľa nižšie.

A pod korunou keramiky neobsahujúcej kovy môžete nechať nažive aj väčšinu zubov s jedným koreňom. Dôvodom je skutočnosť, že pod keramikou sa zub rozotiera o 1,0 z bočných povrchov a pod keramickým kovom - na tých istých povrchoch už o 2,0 mm. Keramika bez obsahu kovu môže tiež zvýšiť životnosť samotného zubu pod korunkou.

Keď protetická kovová keramika s jedným koreňom - ​​nerv je takmer vždy odstránený. Ak sa tak nestane, otáčanie takého zubu môže viesť k tepelnému popáleniu zubnej buničiny, t.j. neurovaskulárny zväzok. V tomto prípade sa po určitom čase vyvinie jeho zápal a koruna sa potom musí odstrániť a zub sa má liečiť. Ak je zub pod korunkou zničený rozmarným procesom (je to pulpitída alebo parodontitída), potom je potrebné naplánovať depoláciu zubu a liečbu zápalu na vrchole koreňa.

Pri rozvlákňovaní zubov -

 • odstránenie nervu zo zuba,
 • inštrumentálne spracovanie a rozširovanie koreňových kanálikov (obr.2),
 • kanály sú vyplnené gutaperča (obr. 3),
 • potom dajte tesnenie na korunku zubu (Obr. 4).

reklama

Je dôležité: ak je korunová časť zuba zničená o 1/2 alebo viac - zub musí byť zosilnený kolíkom upevneným v koreňovom kanáliku (inak môže koruna s výplňou ľahko vypadnúť). Existujú 2 hlavné metódy na obnovu ťažko poškodených zubov.

Ako najlepšie obnoviť zle poškodený zub -

 • Prvá možnosť (obr.5) -
  pacienti ho tiež nazývajú korunkou s kolíkom alebo korunkou na kolíku. To je vtedy, keď je kolík zaskrutkovaný do už zapečateného koreňového kanálika a potom na jeho základe je koronálna časť zubu vyrobená z výplňového materiálu. Až po takejto rekonštrukcii je zub už uzemnený pod korunkou.
 • Druhá možnosť (Obr.6-8) -
  korunová časť zubu sa obnoví pomocou jazýčkovitého jazýčka. Takýto jazýček je tvarovaný z kovu v zubno-technickom laboratóriu a pozostáva z koreňovej časti (ktorá je upevnená v kanáli) a korunkovej časti, ktorá má tvar zuba, ktorý je už pod korunkou uzemnený. Táto metóda poskytuje vyššiu spoľahlivosť, životnosť a dlhšiu životnosť korunky.

  Urobiť pahýľ pod korunkou -

3. Rozštiepenie zubov pod korunami -

V bežných ľuďoch - otáčanie zubov. Proces prípravy vykonáva ortopedický chirurg, ktorý (pomocou vŕtačky a sady diamantových vrtákov) dáva zubu určitý tvar. Disekcia je bolestivý proces, ak sú živé zuby zomleté. V tomto prípade sa vyžaduje lokálna anestézia. Keď sú mleté ​​zuby zomleté, aplikuje sa anestézia len vtedy, ak lekár potrebuje počas prípravy stlačiť gumu od zubov.

Zubné tkanivá sú drvené lekárom na hrúbku budúcej korunky (Obr.9-11). Kovová keramika bez korunky (napríklad oxid zirkoničitý alebo sklokeramická keramika z E.max) vyžaduje menej mletia zubných tkanív - od asi 1,0 do 1,5 mm na rôznych povrchoch zubov. Ale pod kovovo-keramickými zubami, zuby sú brúsené na všetkých stranách o 1,5-2,5 mm - v dôsledku toho takmer žiadne zvyšky zuba. V dôsledku prípravy má koruna zubu formu "pňa".

Príprava zubov pod kovovou keramikou -

Je dôležité: vysoko kvalitná príprava zuba pod korunkou je veľmi zložitý a časovo náročný proces. Najťažšie tu je vytvoriť rímsu v žuvacej časti koruny zubov. Spoľahlivosť a trvanlivosť vašej korunky do značnej miery závisí od správneho vytvorenia rímsy. Treba pripustiť, že väčšina lekárov robí v tejto fáze veľa chýb. Ako je rímsa vytvorená, je dobre vidieť na videu nižšie.

Otáčanie predných zubov pod korunkami: video

4. Odstraňovanie odliatkov, výroba sadrových modelov zubov -

Pri brúsených zuboch so špeciálnymi odtlačkovými hmotami sa urobia dojem (obr. 12). Následne sa na základe týchto odtlačkov zhotovia v zubno-technickom laboratóriu (obr. 13) výtlačky sadrovcov. Takéto modely omietky s veľmi vysokou presnosťou odrážajú pacientove zuby, vrátane tých, ktoré sú pod korunami, a práve pre takéto modely prebieha ich výroba.

Veľmi dôležitou otázkou je, aký druh dojemovej hmotnosti budete mať dojem. Dobrá impresná hmota je „silikón A“ alebo ešte lepšie „polyesterová hmota“. Ale zvyčajne, aby sa ušetrili, môžu použiť alginátové hmoty alebo C-silikón, čo ovplyvní kvalitu / presnosť korún za horšie. V dôsledku toho koruny nemusia byť vhodné pre zuby, ktoré boli rozomleté, je ťažké držať sa na krku zubu, a ten bude nevyhnutne viesť k hnilobe zubu pod korunkou.

 

Odstránenie dojmu zo zubov je zvyčajne úplne tolerovateľný postup, ktorý nie je sprevádzaný bolestivými pocitmi. Avšak, keď lekár niekedy potrebuje zaviesť retrakčnú niť hlboko do gingiválneho sulku, aby sa guma presunula od brúseného zubu a tým sa získal kvalitnejší dojem zubov pri okraji ďasien. Retencia ďasien je dosť bolestivá a najlepšie sa vykonáva v anestézii. Sťahovanie ďasien má tiež mínus - veľmi často sa dá roztrhnúť ďasno, čo môže viesť k vzniku periodontálneho vrecka.

Ale je tu aj skupina pacientov, ktorých užívanie dojmov je veľmi veľký problém. Napríklad, ak máte zvýšený reflex zvracania. Samozrejme, skôr, ako si urobíte dojem sami, môžete byť postriekaný sprejom Lidocaine (anestetikum) na koreň jazyka, ale to stále pomáha slabo. V takejto skupine pacientov je okrem samotného postupu žiaduce používať sedatíva.

Ako fotiť zuby v zubnom lekárstve: video

5. Výroba korún v zubno-technickom laboratóriu -

Takže odliatky boli odobraté, sú vyrobené sadrové modely. Pomocou týchto modelov začne zubný technik vytvárať vaše budúce koruny. pretože výroba cermetov a keramiky môže trvať niekoľko týždňov, zatiaľ čo dočasné koruny sa obyčajne vyrábajú od času výroby stálych korún. Nielenže obnovia estetiku, ale tiež ochránia zuby, ktoré boli vyrezané z agresívneho prostredia ústnej dutiny.

Najdôležitejšia vec v tomto štádiu je
protézy odporúčame len na tých klinikách, ktoré majú vlastné zubno-technické laboratórium (a nachádzajú sa priamo na klinike). To je nevyhnutné, aby ortopedický zubný lekár mal priamy kontakt so zubným technikom počas výrobných etáp koruny a zubný technik môže vždy pri pokuse o korunu prísť do kancelárie.

Toto je veľmi dôležité, ak chcete získať dobrú estetiku korún, dobre tvarované kontaktné body so susednými zubami atď. Samozrejme, toto všetko nepomôže, ak vaše ruky prostetika vyrastú zo zlého miesta, ale aspoň to zvýši vaše šance na získanie kvalitnej služby.

6. Skúšanie korún -

Pred dokončením práce zubného technika bude potrebné vyskúšať si nedokončenú prácu. Po prvý raz sa zvyčajne používa korunkový rám, ktorý môže byť buď kovový alebo vyrobený z keramiky bez obsahu kovov. Po druhý raz sa pokúšali na takmer dokončenú korunu, na povrchu ktorej rám (už po prvej montáži) boli nanesené vrstvy keramického materiálu, ako aj farbiva.

Práve v tomto štádiu môžete povedať, že sa vám niečo nepáči (farba, tvar), a to sa dá opraviť. tj práve v tomto štádiu je farba konečne koordinovaná, a ak ste sa na nej dohodli a tým viac ste podpísali zdravotnú kartu, že vám všetko vyhovuje, bude príliš neskoro na podanie sťažností. Preto naše rady: ak nie ste s niečím spokojní a hanbíte sa na to upozorniť na lekára, určite to povedzte a nepodpíšte nič, kým vám výsledky práce naozaj nebudú vyhovovať.

Po konečnej montáži sa vaša koruna vráti do laboratória, kde prechádza procesom zasklenia a získa konečný vzhľad a lesk. Pri nasledujúcej návšteve ste už pevne fixovaný na permanentný alebo dočasný "cement".

Keramické korunky pre video montáž E.max - t

7. Dočasná / trvalá fixácia korún -

V zásade nie je potrebné dočasné fixovanie ako také. Je to potrebné a musíte na ňom trvať len vtedy, ak si z nejakého dôvodu nie ste istí kvalitou práce alebo niečo, čo vás mätie (farba / tvar korún, ich viditeľnosť na pozadí susedných zubov). Ak sú korunky uložené na trvalý cement, môžu byť odstránené iba rezaním.

Ak trváte na dočasnej fixácii a zubár vás odmieta - je to tiež signál na zamyslenie sa nad kvalitou práce. Takéto prípady a konflikty o tom medzi lekárom a pacientom nie sú nezvyčajné, a tu si musíte uvedomiť, že platíte peniaze a rozhodujete o tom, ako má byť všetko - aj vy. Zvyčajne stačí 1 - 2 dni na to, aby si zvykli na nové koruny, určili, koľko farba zodpovedá požadovanej farbe, a potom sa vracajú na kliniku a na korunu dávajú permanentný cement.

Dajte koruny na zuby: ceny v Moskve

Koľko stojí uvedenie koruny na zub - cena v Moskve za rok 2019 (na klinikách ekonomickej triedy a priemernej cenovej kategórii) môže mať veľmi široký rozsah. Napríklad môžete ľahko vidieť, že na jednej klinike môžete dať zubnú korunku vyrobenú z kovovej keramiky za 5 500 rubľov av inej - cena môže byť 10 000 rubľov. A nie je to len cenová politika ...

Faktom je, že rovnaké korunky (napr. Kov-keramika) môžu byť vyrobené z materiálov úplne inej kvality. Napríklad, ak sa používa lacná keramická hmota, potom môžete okamžite povedať, že estetika takejto koruny bude veľmi slabá. Okrem štandardných cermetov existuje aj „kovová keramika s hmotnosťou ramien“, ktorá je omnoho estetickejšia ako štandardná verzia, ale stojí 2-2,5-krát drahšie.

Umiestnenie korunky na zub: cena 2019

 • kovová keramika - od 4500 do 16 000 rubľov.
 • Zirkónová keramika - od 14 500 do 20 000 rubľov.
 • Keramika E.max - od 16 000 do 25 000 rubľov.
 • celokovové korunky - od 4500 rubľov.

Je dôležité: ak plánujete nainštalovať korunku za zub - vyššie uvedené náklady nezahŕňajú všetky položky možných výdavkov. Ďalšie platené terapeutické školenie zubov (v prípade potreby), ako aj náklady na výrobu dočasných koruniek z plastu. Tie sú potrebné na ochranu brúsených zubov pri výrobe vašich stálych koruniek.

Ako odstrániť zubné korunky -

Bohužiaľ je potrebné konštatovať, že niekedy nastanú situácie, keď musí byť korunka odstránená. Za odstránenie korún bude cena za rok 2019 asi 1000 rubľov za 1 jednotku. Potreba odstrániť korunku môže byť z nasledujúcich dôvodov ...

 • S nekvalitnou prípravou zubu pod korunkou -
  Podľa štatistík, v 60-70% prípadov, koreňové kanáliky zubov nie sú správne vyplnené, čo vedie k rozvoju zápalu a potrebe opakovanej liečby alebo extrakcie zubov. Môžete sa dozvedieť viac o nekvalitnej príprave zubov na protézu, čo to vedie a čo s tým robiť. tu.
 • S výrobnými chybami -
  napríklad, koruna voľne obopínala hrdlo zuba, a preto sa deštrukcia zubných tkanív začala v dňoch. S kovovou keramikou alebo keramikou bez kovu by mohlo dôjsť k odštiepeniu veľkého fragmentu keramickej hmoty, ktorá nemusí byť udržovateľná a vyžaduje výmenu korunky.
 • Vyžaduje sa plánovaná výmena korún -
  Všetky koruny majú svoj život a budú sa musieť pravidelne meniť. Je potrebné poznamenať, že kvalitné moderné koruny môžu slúžiť 8-10 rokov a ešte viac.

Korunovanie: video

A potom vždy vyvstáva otázka: je bolestivé odstrániť korunku ... Môže to byť v skutočnosti trochu bolestivé, a preto sa postup vykonáva v lokálnej anestézii. Ak chcete odstrániť cermety, napríklad, je veľmi ťažké. Koruna sa odreže pomocou špeciálnych diskov a vrtákov a časté prípady poškodenia ďasien v blízkosti zubov. Dúfame, že článok na tému: Ako dať koruny na zuby - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Porcelanove korunky-1 (December 2019).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár