Spona protézy: fotografické výhody

Byugelny protéza dostala svoje meno po nemeckom slove "byugel" - oblúk. V súlade s tým sa tento typ odnímateľných protéz bude líšiť od zubných protéz vyrobených z nylonu a umelých protéz v tom, že vo vnútri protézy bude odlievaný kovový rám (obr. 1).

Rám z odolného kovu môže výrazne znížiť objem a hrúbku odnímateľnej protézy. Základom je časť protézy, v ktorej sa nachádzajú umelé zuby. Je vyrobený predovšetkým z akrylového plastu alebo ružového nylonu. Zmenšenie veľkosti základne robí protézu kompaktnejšou a jej nosenie je pohodlnejšie a pohodlnejšie.

Spona na spodnej čeľusti: foto

Spona na hornej čeľusti: foto

Druhy umelých končatín -

Odnímateľná zubná protéza teda pozostáva z: kovového rámu vyrobeného zo zliatiny kobaltu a chrómu a po druhé z podkladu z nylonu alebo akrylového plastu, v ktorom sú upevnené plastové zuby.

Po tretie, systém fixácie protézy na zuboch, ktoré zostali neporušené (pripomeňme, že spona môže byť použitá len s čiastočnou neprítomnosťou zubov). Existujú 3 možné systémy fixácie protézy, o ktorých budeme podrobne diskutovať nižšie, a protézy s týmito typmi fixácie budú podľa toho pomenované.

 • byugelny protéza na spony,
 • bočná protéza na nástavcoch (mikro zámky),
 • byugelny protéza na teleskopických korunách.

Spona protézy: prehľad videa

reklama

1. Zapínanie protézy na spony -

Spona protézy so sponou je jedným z najobľúbenejších typov protéz u pacientov (obrázok 1-11). Z kovového rámu protézy sa nazývajú vetvy, ktoré obklopujú zvyšné oporné zuby z rôznych strán, čím sa zabezpečuje spoľahlivé upevnenie protézy v ústnej dutine.

Spony však nesú len funkciu držania, ale aj podpornú funkciu. Zabezpečujú rozloženie žuvacej záťaže nielen na ďasná, ale aj na zuby, na ktorých spočíva klammer. Zároveň približne 1/3 žuvacieho nákladu ide na zuby pokryté spinkami, 2/3 na žuvačku. Plastové protézy ani nylonové protézy to nie sú schopné, a preto sú pri žuvaní oveľa menej pohodlné.

Zapínanie protézy na spony: foto

Ako ste už pochopili, klammer je vo väčšine prípadov vyrobený z kovu. Preto má tento typ protézy veľkú nevýhodu, pretože takéto spony sú jasne viditeľné, ak spadajú do línie úsmevu. V niektorých situáciách môže zubár umiestniť svorku na protézu takým spôsobom, aby nespadli do línie úsmevu, ale to nie je vždy možné.

Cesta z tejto situácie spočívala v použití nylonových spôn. Tieto spony môžu mať akúkoľvek farbu (bielu alebo ružovú) a pri úsmeve sú takmer neviditeľné. Ale je tiež nemožné robiť všetky klammer protézy len z nylonu, pretože Nylon má vysokú elasticitu, čo znamená, že udržiavacia funkcia takýchto spôn bude podstatne nižšia ako kovová.

2. Spona protézy na prídavných zariadeniach -

Spona protézy na nástavcoch (mikro zámky) je najpokročilejším typom odnímateľných protetík, ktorý nemá prakticky žiadne nevýhody, okrem vysokej ceny. Takéto protézy poskytujú najspoľahlivejšiu fixáciu na zuboch, správnu artikuláciu reči, efektívne a pohodlné žuvanie a chladnú estetiku.

Veľkou výhodou tohto typu protézy je to, že táto protéza bude bezpečne upevnená na zuboch, dokonca napríklad na konci jednostranného defektu chrupu, t.j. keď všetky ostatné typy protéz jednoducho ustúpia od zubov. Mikro-zámka sa skladá z dvoch častí: jedna časť je upevnená na telese spony, druhá časť je na kovovo-keramických korunkách, ktoré sú najbližšie k protéze.

Pri pripájaní častí mikro- zámky sa tento zámok zacvakne na miesto a dá sa otvoriť iba pomocou špeciálneho pohybu alebo zariadenia. Prídavné zariadenia sa líšia podľa princípu pôsobenia: koľajnice, sférické, transom, atď. V každom konkrétnom klinickom prípade ortopedický chirurg spolu s zubným technikom vyberie najvhodnejší typ pripojenia (24stoma.ru).

Zapínanie protézy so zapínaním na hrad: foto

Je dôležité: s týmto typom protézy sa musia oporné zuby odoberať pod kovovo-keramickými korunkami, pretože polovica mikro zámku bude na ne upevnená neskôr. Na fixáciu 2-strannej protézy sú potrebné 2 mikro zámky, pre jednostrannú koncovú protézu sú potrebné iba 1 mikro zámky. Zaťaženie žuvačky sa rozdeľuje pri uzamknutí protézy nasledovne: približne 1/2 záťaže ide do žuvačky a zvyšná 1/2 sa rozloží na oporné zuby (pod kovovo-keramickými korunkami). Na každej strane sú spravidla pripojené 2 kovové keramické korunky. To je nevyhnutné, aby sa zabránilo preťaženiu oporných zubov.

Preto by mal byť výber oporných zubov u ortopedického lekára špeciálnym prístupom: nemôžete si vziať pod podporu - oslabené zuby s chronickými ložiskami infekcie, zle vytvrdené a odolné voči adekvátnemu opätovnému ošetreniu. Pretože akékoľvek slabé spojenie v takejto komplexnej štruktúre môže viesť k nemožnosti použitia celej protézy.

Druhy mikro zámkov v byugel protézy -Najlepšie typy mikro zámkov sú MK-1 a Bredent (vyrobené v Nemecku). Ale sú lacnejšie, ale menej spoľahlivé náprotivky. MK-1 je výhodnejší, hoci je drahší ako Bredent. Zámok MK-1 je zámkový typ zámku, ale nemôže byť použitý vo všetkých klinických situáciách v ústnej dutine. bredent- Trecí mikroblok (využíva treciu silu).

3. Spona protézy na teleskopických korunách -

Pri tomto type protézy sa spoľahlivá fixácia vykonáva pomocou teleskopických (výsuvných) korún. Každá teleskopická korunka sa skladá z 2 častí -

 • spodná časť - kovové uzávery, ktoré sú upevnené na zuboch zubov pod korunkami (obr. 17),
 • horná časť - korunky samotné, ktoré sú spojené s kovovým rámom spony (obr. 18).

Upevnenie protézy spony sa teda vykonáva vďaka tomu, že horné časti teleskopických korún tesne priliehajú na spodné časti. Treba poznamenať, že tento typ protetiky v Rusku sa používa pomerne zriedka - kvôli jeho zložitosti. Vyžaduje to najvyššiu kvalifikáciu ortopedického lekára a zubného technika. Avšak v Európe a Spojených štátoch je protéza zubnej protézy na teleskopických korunách tradičným typom odnímateľných protetík a používa sa pomerne široko.

4. Splitting protéza -

Treba poznamenať, že by-pass protéza, okrem obnovenia účinnosti žuvania, môžu byť poskytnuté aj iné funkcie. Ide o splinting mobilných zubov s periodontitídou. Protlačovacia špirálová protéza bude mať na vnútornej strane tenký kovový oblúk ohnutý v tvare zubov (obr. 20-21).

Tento oblúk pomáha znížiť pohyblivosť predných zubov a ich stabilizáciu periodontálnych ochorení. Existuje však alternatívny pohľad na to, že odstránenie takejto splastickej protézy z ústnej dutiny, ako aj jej nasadenie, je sprevádzané príliš veľkým namáhaním zubov, čo môže naopak viesť k uvoľneniu zubov.

Protéza bugového buge: foto

Spona protézy: cena

Spona protézy je najobľúbenejším typom zubnej protézy s čiastočnou neprítomnosťou zubov. Aby sme pochopili, prečo je to tak - prečítajte si článok "Byugelova protéza: recenzie." Teraz prejdime k tomu, koľko stojí cena klinčekov na klinikách na rok 2019 (prvá číslica je cena v klinikách ekonomickej triedy, druhá na klinikách priemernej cenovej kategórie) ...

 • Zapínanie protézy na spony -
  náklady na jednoduchú čiastočnú zubnú náhradu s fixáciou svorky budú v Moskve od 30 000 do 40 000 rubľov av ruských regiónoch bude cena od 20 000 do 25 000 rubľov.

  Náklady na komplexnú čiastočnú protézu s fixáciou svorky (v prípade ťažkej klinickej situácie v ústnej dutine) sú od 35 000 do 45 000 rubľov v Moskve a od 25 000 do 35 000 rubľov v regiónoch. Náklady na čiastočnú čiastočnú zubnú náhradu budú približne 40 000 - 50 000 rubľov.

 • Spona protézy na nástavcoch (mikro zámky) -
  protéza s fixáciou na dvoch prílohách "Bredent" (Nemecko) - od 80.000 rubľov. Ale v Moskve, náklady budú vyššie - z asi 90.000 rubľov. Táto cena zahŕňa: náklady na protézu, náklady na štyri kovové keramické koruny, náklady na mikro zámky.

  Cena za jednostrannú protézu bude od 40 000 do 50 000 rubľov. Tento typ protézy je vyrobený s jednostranným defektom chrupu. Táto cena už zahŕňa: náklady na protézu, náklady na dve kovové keramické koruny, náklady na mikro zámky.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár