Nylonové protézy: recenzie a ceny

Nylonové protézy sa líšia od iných typov zubných protéz s dvoma charakteristikami. Po prvé, ako základný materiál používajú priesvitný ružový nylon, ktorý má tiež elasticitu (druhá poskytuje zubnej protéze určitý stupeň mäkkosti a pružnosti).

Po druhé, takéto protézy sú fixované pomocou elastických spôn, tiež vyrobených z ružového nylonu, čo ich robí neviditeľnými na pozadí sliznice ďasien. Preto je spätná väzba pacienta na estetiku tohto typu protézy veľmi pozitívna. Avšak vzhľadom na účinnosť žuvania takýchto protéz, ako aj jednoduchosť nosenia sú hodnotenia menej priaznivé.

Protézy vyrobené z nylonu: foto

Veľmi často sa tento typ protézy omylom nazýva termín - silikónové protézy. Na výrobu tohto typu protéz sa používajú nylonové granuly (ktoré sú spekané v peci pri vysokej teplote) a nie silikónové.

Mäkké nylonové protézy: profesionáli

Tento typ protézy je stále relatívnou novinkou na ruskom trhu. Nepochybne externé protézy vyrobené z nylonu vyzerajú oveľa estetickejšie ako protézy z akrylového plastu, ako aj protézy spojky s kovovými sponami. Aké sú teda výhody nylonových protéz -

 • Ľahšia hmotnosť a hrúbka základne-
  vďaka ľahkosti a vysokej pevnosti materiálu majú mäkké zubné protézy vyrobené z nylonu výrazne nižšiu hmotnosť (v porovnaní s tradičnými akrylovými plastovými náhradami). To je obzvlášť dôležité v hornej čeľusti, pretože nižšia hmotnosť protézy v tomto prípade - to je jeden z faktorov, ktoré poskytujú lepšiu fixáciu.

  Okrem toho základ protézy (v ktorej sú umelé zuby umiestnené) bude oveľa tenší ako základ protéz bežných akrylových plastov. To znamená, že protéza zaberá omnoho menej miesta v ústnej dutine a bude pohodlnejšie nosiť.

 • Neviditeľnosť v ústach -
  Nylonové zubné protézy sa často nazývajú termín "neviditeľné protézy", pretože priesvitný ružový nylon sa takmer zlučuje so sliznicou. Vzhľadom k tomu, že farba sliznice u všetkých pacientov je mierne odlišná - existuje možnosť zvoliť si odtieň nylonu, ako aj stupeň jeho priehľadnosti. V dôsledku toho dostanete neviditeľnú protézu (Obr.5-6).

  Okrem toho, mäkké nylonové protézy majú pridržiavacie spony, tiež z ružového nylonu. Klammer sú gingiválne, t.j. nezasahujú korunu zvyšných zubov, ale gumu okolo nich (preto bude spona na pozadí ďasna neviditeľná). Ale v tradičných čiastkových odnímateľných byrokelických a akrylových protézach sú spony vyrobené z kovu, čo určite zhoršuje estetiku (Obr. 7).

 • hypoalergénne-
  Tieto protézy neobsahujú metylmetakrylát (monomér), ktorý sa používa pri výrobe tradičných protéz z akrylového plastu. Často sa vyvíja alergia na túto toxickú zložku, vďaka ktorej mnohí pacienti nemôžu používať protézy vyrobené z obyčajného akrylového plastu. Napriek tomu, že pokrok nezostal nezmenený av posledných rokoch sa objavil nový typ protézy (akrylový) - z akrylového plastu, ktorý neobsahuje monomér.

  V spravodlivosti je však potrebné poznamenať, že v 90% prípadov sa alergia na akrylové plasty vyvíja nie kvôli telu pacienta, ale len kvôli porušeniu technológie výroby akrylovej protézy. Preto väčšina zubných technikov pri miešaní plastov porušuje pomer zložiek pridaním množstva monoméru "do oka". Stokrát sme videli jednu a prísnejšiu situáciu, keď po prepracovaní protézy „podľa pravidiel“ - sa alergia zázračne zastavila.

 • Pohodlie s malým otvorením úst -
  mäkké, pružné zubné protézy zubov majú pružnosť, ktorá im umožňuje ohnúť sa vložením do úst. Ak máte malý otvor na ústa (malé ústa), potom sa tento faktor stane dostatočne dôležitým na zabezpečenie pohodlia pri používaní protézy.

reklama

Nylonové protézy: video

Flexibilné nylonové protézy: nevýhody

Na recenzie a ceny nylonových protéz sú veľmi odlišné. Napríklad dobré hodnotenia sú častejšie ponechané na pacientoch, ktorí si vyrobili nylonovú protézu malej veľkosti (t.j. v neprítomnosti len niekoľkých zubov). A naopak ... čím väčšia je protéza - tým viac sa prejavujú negatívne hodnotenia.

V komentároch k tomuto článku si môžete prečítať o problémoch, ktorým čelia pacienti. výber tohto typu protézy. V nasledujúcich informáciách sme pre Vás zhrnuli nasledujúce informácie o flexibilných protézach ...

1. Deformácia protézy pri žuvaní -

Je potrebné povedať, že hlavné typy zubných protéz (byugelny, plast) - majú pomerne pevný rám. Tuhá, neelastická základňa protézy umožňuje rovnomerné rozloženie žuvacieho tlaku z protézy na ďasná. To znamená, že ak niečo zahryznete na jednej strane - tuhá základňa protézy bude tento žuvací tlak rovnomerne rozdeľovať po celom povrchu protetického lôžka.

Ale nylonové protézy majú pružný a pružný rám. To vedie k tomu, že pri kousaní / žuvaní sa protéza deformuje (priehyb). Teda, žuvací tlak bude prenášaný na sliznicu len v mieste uhryznutia na protéze a nebude distribuovaný cez sliznicu celého protetického lôžka.

Toto vedie -

 • na bolestivé žuvanie jedla,
 • k urýchlenej atrofii tkaniva čeľustnej kosti pod protézou (ktorá zase spôsobuje, že protéza klesá, a pokles opäť zvyšuje traumu ďasien okolo zvyšných zubov).

Je dôležité: je však spravodlivé povedať, že stupeň deformácie protézy pri žuvaní zaťaženia a tým aj nepohodlie spôsobené tým menšou, tým menšia je samotná protéza. Preto v prípade protézy malého chrupu s dĺžkou iba 1-2-3 zubov, nemusia byť žiadne negatívne príznaky.

2. Atrofia kostného tkaniva pod protézou, zrýchlený pokles protézy -

Pri nosení snímateľných protéz sa v každom prípade vyskytuje postupná atrofia kostného tkaniva pod sliznicou v oblasti "protetického lôžka". Atrofia kostného tkaniva vedie k zníženiu výšky alveolárnych procesov čeľustí (zuby sú v nich fixované). Čím väčší je tlak prenášaný z chrupu na povrch sliznice, tým vyššia bude rýchlosť atrofie kosti.

Už sme sa zmienili o odnímateľných protézach s pevným základom (byugelny, z akrylového plastu) - tlak sa rovnomerne rozdeľuje na celú sliznicu pod takou protézou. Ak majú tieto typy protéz aj podporné spony, potom sa časť žuvacieho tlaku prenesie aj na žuvacie zuby (ďalej znižuje tlak na kosť pod protézou). Preto atrofia pri nosení týchto typov protéz bude minimálna.

Pri nosení nylonovej zubnej protézy dochádza k zrýchlenej atrofii ďasien - práve kvôli ich elastickej deformácii (pružnosť, elasticita). Už sme povedali, že pružná protéza nemôže rovnomerne rozložiť žuvaciu záťaž na celý povrch protetického lôžka. Podľa štatistík vedie nylonová protéza k atrofii kosti a poklesu gingivy o 1 mm ročne (za 5 rokov - mínus 5 mm na výšku).

Výsledkom bude atrofia kostného tkaniva protetického lôžka -

 • Po potopení protézy iba 2-3 mm - jednoducho ju nemôžete nosiť. Je to spôsobené tým, že tvar protézy už nezodpovedá tvaru protetického lôžka ... a preto nielen žuvanie, ale aj len nosenie protézy - spôsobí bolesť a nepohodlie.
 • Pre čiastočné odnímateľné nylonové protézy -
  prehnutie protézy bude mať za následok, že pridržiavacie spony nylonovej protézy reznú do sliznice okolo zvyšných zubov, poškodia ju a prispejú k oddeleniu okrajových ďasien od krkov zubov.

3. Trauma ďasien pod spinkami protézy -

Trauma traumy je problém s čiastočnými, odstrániteľnými nylonovými protézami. Čiastočná zubná protéza má vždy klammer, ktorý je potrebný na upevnenie protézy za zvyšnými zubami, ako aj na rozloženie žuvacieho tlaku na ne. V zubných protézach vyrobených z umelých a umelých protéz - takéto spony sú vyrobené z kovu a prenášajú žuvaciu záťaž z protézy na zuby.

Mäkké nylonové zubné protézy majú pogumované svorky z elastického nylonu (obr.8-10). Gumovitý typ svoriek znamená, že spona obopína niekoľko zubov okolo korunky, a žuvačka leží hlavne okolo zubu. Preto takéto spony prenášajú žuvaciu záťaž na žuvačku okolo zubu, čo vedie k atrofii kosti okolo zubov a zmenšeniu výšky žuvačky.

Ako vyzerá spona z nylonovej protézy: foto

Je dôležité: Čím dlhšie budete nosiť takúto protézu, tým výraznejšia bude protéza, ktorú sme opísali vyššie. V dôsledku toho je výraznejšia trauma ďasien okolo zubov. Koniec koncov, keď sa zubná protéza potopí, gingiválne škeble budú tlačiť viac a viac proti ďasnám okolo zvyšných zubov, čím sa porania čoraz viac a v niektorých prípadoch ich môžu dokonca odtrhnúť od zubov.

4. Postupné zhoršovanie estetiky -

Strata estetiky nastáva z niekoľkých dôvodov. Po prvé, protéza je veľmi zle vyleštená a časom sa stáva viac a viac hrubým (to sa deje obzvlášť rýchlo, ak pacienti čistia takéto protézy bežnou zubnou kefkou a abrazívnou zubnou pastou, a nie špeciálnymi nástrojmi na protézy). Výsledkom je, že maximálne za jeden rok bude stomatológia stmavnúť a zdrsniť.

Po druhé, plastové umelé zuby, ktoré sú umiestnené na spodnej strane protézy, nie sú chemicky spojené s nylonovou základňou. To vedie k častej strate plastových zubov zo základne a potrebe opravy protézy, ako aj skutočnosti, že na križovatke zubov a základne sa vytvoria zubné usadeniny.

5. Neudržateľnosť -

Ak máte čiastočnú zubnú protézu z nylonu a máte stále vlastné zuby, potom môže nastať nasledujúci problém. Ak je potrebné odstrániť 1. zub, budete musieť urobiť protézu novým spôsobom, pretože premiestnenie, oprava alebo zváranie jedného zubu na protézu je jednoducho nemožné. V tomto prípade sú nylonové protézy veľmi horšie ako akrylátové plastické protézy, ktoré sú omnoho viac udržiavateľné.

6. Príjem potravy pod protézu -

Je to smiešne, ale táto zdanlivo dobrá vlastnosť na prvý pohľad, rovnako ako flexibilita protézy, je vlastne príčinou všetkých možných komplikácií a negatívnej spätnej väzby už v procese jej prevádzky. Ukazuje sa, že to nie je všetko ... Faktom je, že deformácia ohybnej protézy počas žuvania vedie k tomu, že hrany protézy nezačnú tesne priliehať k sliznici a v dôsledku toho začnú potravinové častice padať pod protézu. Ak uvažujete o kúpe protézy, ktorá ešte nie je prvá, potom si myslím, že viete, aké je to dôležité.

Slabá fixácia protézy v niektorých prípadoch -

Nylonové protézy majú ďalší problém. Ak majú zuby pacienta nízku klinickú výšku koruniek (tzv. Krátke zuby), čiastočná nylonová protéza bude veľmi zle fixovaná v ústnej dutine a bude neustále ustupovať.

Rovnaký problém vzniká, ak majú zuby pacienta dostatočnú klinickú výšku, ale zároveň nemajú výrazný rovník (to znamená, rovné zuby, bez ohýbania korún).

8. Potreba mnohých korekcií protézy -

Po výrobe plastických protéz sa vyžaduje maximálne 2 až 3 návštevy u protetického zubára na „uvedenie protézy do mysle“. Elasticita nylonových protéz, vďaka ktorým sú nepredvídateľne deformované počas žuvania, vedie k tomu, že pacienti pociťujú neustály nepohodlie pri žuvaní a neustále sa obracajú na zubného lekára so sťažnosťami.

Skúsenosti s výrobou nylonových protéz ukázali potrebu takmer nekonečnej korekcie takýchto protéz. To platí predovšetkým pre protézy veľkej dĺžky. Pre protézy pre 1-2 zuby nie je potreba častých korekcií typická.

Nylonové protézy: ceny 2019

Ceny nylonových protéz sú podstatne vyššie ako pri protézach z akrylových plastov alebo protéz typu byugel. Náklady na protézy sú uvedené pre rok 2019 (prvé číslo je cena v klinikách ekonomickej triedy, druhá na klinikách priemernej cenovej kategórie).

 • plná zubná protéza - od 32 000 do 47 000 rubľov,
 • čiastočná zubná náhrada - od 26 000 do 40 000 rubľov,
 • micro protéza pre 1-2 zuby - asi 17.000 rubľov.

Pre porovnanie, cena kompletnej odnímateľnej akrylovej protézy je v priemere od 14 000 do 20 000 rubľov. Protéza Byugel s fixáciou klammmernoy - asi 30 000 rubľov. Náklady na nylonovú zubnú protézu v USA a Európe však budú približne 1 300 USD.

Mám robiť mäkké zubné protézy - odborné posudky

Neodporúčame vám, aby ste tento typ protéz používali buď s úplnou alebo čiastočnou neprítomnosťou zubov. Protézy vyrobené z nylonu sa objavili v Rusku asi pred 10-15 rokmi ako alternatíva k akrylovým plastovým protézam. V súčasnosti existujú modernejšie typy protéz, ktoré mimochodom majú malú flexibilitu.

Alternatívy k nylonovým protézam -

 • Nové protézy bez obsahu -
  Tento typ protézy je podobný nylonu v tom, že má malú pružnosť. Pružnosť protéz bez obsahu akrylov je však podstatne nižšia, a preto nie je toľko vedľajších účinkov. Takéto protézy sú vyrobené z najnovšieho akrylového plastu, ktorý nevyžaduje použitie toxického monoméru (ku ktorému je mnoho pacientov alergických).

  Ako sme už povedali, zubné protézy bez akrylu majú nepatrnú pružnosť, vynikajúcu estetiku (rovnako ako u nylonových protéz, ale s časom sa nestratia). Sú vhodné na protézu s úplnou aj čiastočnou neprítomnosťou zubov. Viac informácií o tejto protéze získate kliknutím na vyššie uvedený odkaz.

 • Protézy typu Byugel (obr. 12) -
  Ide o najlepšiu verziu protézy s čiastočnou absenciou zubov. (Obr.12). On je zbavený všetkých tých chýb, ktoré majú nylonové protézy. Takéto protézy majú kovový oblúk vychádzajúci zo strany oblohy alebo jazyka (čo umožňuje drasticky znížiť objem plastovej základne protézy). Tento typ zubnej protézy bude najvhodnejší na žuvanie.

  Nevýhodou typu byugel typu spony je zasiahnutie kovových spôn v línii úsmevu, čo sa však dá predísť nahradením upevňovacieho typu typu uzáveru.

 • Protéza z konvenčného akrylového plastu -
  Takéto protézy majú pevný základ a dokonale rozdeľujú tlak na žuvanie. Táto protéza, ak je dobre vykonaná, je dostatočne pohodlná na žuvanie. Jeho cena je tiež plus, pretože Dnes je to najdostupnejší typ protézy. Používa sa s čiastočnými alebo žiadnymi zubami.
 • Podmienečne odstrániteľný typ protézy (Obr. 11) -
  upevnenie zubných protéz vyrobených z akrylového plastu alebo z materiálu bez obsahu akrylu sa môže zlepšiť inštaláciou 2-3 implantátov pod zubnú protézu. Je to veľmi potrebné, pretože s úplnou neprítomnosťou zubov je niekedy nemožné dosiahnuť dobrú fixáciu protézy. Výsledkom je, že protéza bude upevnená na implantátoch pomocou uzamykacích uzáverov a takáto protéza môže byť odstránená len dodatočnou silou. Viac informácií o tomto type protézy nájdete na vyššie uvedenom odkaze.
 • Pevné protézy na implantátoch -
  v neprítomnosti zubov existuje niekoľko implantačných techník, ktoré vám umožnia získať úplne neodstrániteľný most do 3 dní po operácii. Samozrejme, že bude oveľa drahšie, ale budete musieť žuť s vlastnými zubami, ktoré nebude potrebné odstrániť. Jedná sa o tzv. Simultánne implantačné techniky s okamžitou protetikou -

  → bazálna implantácia,
  → implantácia podľa protokolu All-on-4.

Prečo odporúčame pružné protézy -

Treba poznamenať, že keď sa stále zavádzajú nové technológie na liečbu a protézu zubov - skúsenosť s ich klinickým použitím je minimálna, a preto nie je jasná ani dobrá alebo zlá metóda. Kliniky, ktoré sa dozvedeli o novej technológii, nakupujú drahé zariadenia, ktorých náklady sa potom musia znovu získať.

Preto aj napriek obrovským nedostatkom tohto typu protéz, ktoré sa objavili v procese klinického použitia, zubní lekári stále presviedčajú svojich pacientov, aby ich vyrobili. Okrem toho náklady na mäkké zubné protézy vyrobené z nylonu sú najmenej 2-krát vyššie ako náklady na tradičné zubné protézy, čo robí ich odporúčanie ekonomicky výhodným.

Po tretie, pružné protézy sú novinkou. A predaj nových výrobkov je vždy ľahší, motivuje pacientov s novými vlastnosťami - mäkkosťou, pružnosťou protéz. Spotrebiteľom sa zdá, že táto vlastnosť má mnoho výhod. Ako však vidíme, všetko je presne naopak. Dúfame, že náš článok na tému: Nylon zubné protézy recenzia a ceny - to sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár