Zub bolí pod korunou: čo robiť

Existuje len niekoľko dôvodov, prečo bolesť zubov pod korunou. V podstate sú všetky tieto dôvody spojené výlučne s prípravou na zlú kvalitu zubov pre protézu, t.j. s nekvalitným vyplnením koreňového kanálika. Okrem toho, podľa oficiálnych štatistík, vo viac ako 60-70% prípadov, koreňové kanáliky zubárov sú naozaj zle uzavreté.

V menšej miere sa musíme zaoberať chybami pri výrobe samotnej koruny. Napríklad, ak koruna pevne neotvára hrdlo zubov, baktérie a zvyšky jedla začnú spadať pod ňu, čo povedie k hnilobeniu zubov korunkou a vzhľadu trvalého nepríjemného zápachu.

Prečo bolesť zubov pod korunou: príčiny

Takže, ak máte zub bolesť pod korunou alebo ďasná pod korunou je zapálený - dôvod takmer vždy spočíva v nekvalitnej terapeutickej príprave zubu pre protézy. Samozrejme, vo väčšine prípadov zubní lekári-terapeuti kontrolujú obrázky po zapečatení kanálov, ale dokonca aj keď vidí chyby, väčšina lekárov jednoducho nestráca čas a niečím niečo preberá.

Bohužiaľ, takýto prístup v Rusku je skôr normou než výnimkou. A ak je zub pod vašou korunou, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je röntgen, ktorý ukáže jednu z hlavných chýb, ktoré zubári urobia pri vyplňovaní koreňových kanálikov. Na obrázku sa zobrazí, či je možné zub zobrať, alebo ho odstrániť. Medzi najčastejšie chyby lekárov patria ...

1. Koreňové kanály nie sú naplnené na vrchol koreňa -

Pripomeňme, že vo väčšine prípadov by mali byť zuby pred pulzom protetiky. Depulpácia zuba znamená, že z neho sa odstráni dužina zubu (neurovaskulárny zväzok) a naplnia sa koreňové kanáliky. Pri plnení koreňových kanálikov existujú určité štandardy, ktorých realizácia umožňuje zabrániť následnému zápalu v koreňovej oblasti zuba.

Na obr.1,2 je vidieť, ako kvalitatívne zapečatené koreňové kanáliky vyzerajú na röntgenových snímkach. Keď však lekár nekrúti a neuzatvára kanály na vrchol koreňa, vytvárajú sa podmienky v neuzatvorenej časti kanála na reprodukciu infekcie. Nesplnenie kanála iba o 1-2 mm je už schopné spôsobiť zápal na vrchole koreňa zubu (obr. 3).

Na röntgenovom snímke 3 môžete jasne vidieť spodnú časť koreňového kanálika (je znázornená bielou šípkou). Čierne šípky ukazujú hranice parodontálneho abscesu, ktorý na röntgenovom žiarení vyzerá ako intenzívne zatemnenie v oblasti vrcholu koreňa. Dôvodom jeho vzniku je rozvoj infekcie v poddimenzovanej časti koreňového kanálika. Toto ochorenie zubov sa nazýva periodontitída.

Ako sa zápal zubu pod korunou (obr.4) -

 • "gutta percha" je materiál na utesnenie kanála,
 • „Periapický absces“ je zameraním hnisavého zápalu vo forme hnisavého vaku na vrchole koreňa (v závislosti od veľkosti hnisavého ohniska, ktorý sa nazýva buď granulóm alebo radikulárna cysta).

reklama

2. Zlé uzavretie koreňového kanálika -

Príčinou zápalu môže byť aj zlá obturácia koreňového kanálika plniacimi látkami (gutaperča a tmel). tj kanál môže byť dokonca utesnený k hornej časti koreňa, ale nie je tesne uzavretý, s mnohými pórmi a prázdnymi priestormi.

To môže byť tiež dôvod, že máte zuby pod korunou, pretože Takáto nekvalitná výplň kanála tiež vedie k rozvoju zápalu na koncoch zubov. Zlá obturácia kanála môže byť tiež ľahko identifikovaná cieleným snímaním zuba.

2. Perforácia stien koreňových kanálikov - t

Perforácia je doslova "nie fyziologická diera". Inými slovami, je to diera v koreňoch zubu, ktorá je umelo vytvorená. Jediná fyziologická diera v zube je v hornej časti každého koreňa. Najčastejšie sa vyskytujú perforácie -

 • Počas inštrumentálnej liečby koreňového kanálika -
  pomocou nástrojov na mechanickú expanziu koreňového kanála môže lekár urobiť niekoľko chýb. Napríklad namiesto rozšírenia koreňového kanálika pozdĺž jeho dráhy (od ústia kanála a vrcholu koreňa), lekár pošle nástroj kolmo cez stenu kanála, čo spôsobí „dieru“ v koreňovej stene (Obr.5.6).
 • Pri upevňovaní kolíka do koreňového kanálika -
  Tiež veľmi často lekári umožňujú perforáciu, keď nie je dodržaná technika upevnenia kolíka v koreňovom kanáli. Takéto perforácie sú tiež určené röntgenovými snímkami a zodpovedajúcimi symptómami (obr. 7).

3. Odlomenie nástroja v lúmene koreňového kanálika -

To sa stáva pomerne často, ale vo väčšine prípadov je to opäť chyba lekára. Nižšie sa dozviete o hlavných príčinách zlomenia nástroja v kanáli. Jedinou platnou príčinou zlyhania, ktoré nemôže viniť zubára - je, ak vaše koreňové kanály majú veľmi silné zakrivenie.

 • Porušenie techniky rotácie nástroja v koreňovom kanáli -
  nástroje na ošetrenie koreňových kanálikov sú pomerne tenké a vyžadujú prísne dodržiavanie konkrétnej techniky používania. Väčšina nástrojov sa napríklad nedá otočiť o viac ako 120 stupňov v koreňovom kanáli. Ak sa nástroj otáča o 360 stupňov v koreňovom kanáliku, môže to prirodzene spôsobiť zlomeniny nástroja, ktorý je spojený so zakrivením koreňových kanálikov.
 • Opätovné použitie nástrojov-Tiež môže dôjsť k rozbitiu nástrojov v dôsledku skutočnosti, že lekár používa "staré nástroje". Nástroje na mechanickú expanziu koreňových kanálikov sú vyrobené zo špeciálneho kovu. Akýkoľvek kov v procese načítania dostane mikrotrhliny, čo sa nazýva "únava kovu". Opätovné použitie nástroja na ošetrenie koreňového kanála zvyšuje riziko, že sa nástroj mnohokrát zlomí.

  Nástroje na spracovanie kanálov majú rôzne veľkosti, líšiace sa hrúbkou. Najtenšie nástroje sú veľkosti č. 6, 8, 10, 15. V Európe a USA sú takéto nástroje spravidla na jedno použitie a ich opakované použitie nie je povolené. Po sterilizácii sa môžu znova použiť iné veľkosti. Ale v Rusku, na drvivej väčšine kliník, vzhľadom na ekonomiku, nikto neodhodí takéto nástroje a pracujú „na hranicu“. Čo ovplyvňuje frekvenciu zlomenia nástroja.

 • Pri práci vo vysoko zakrivených kanáloch, ktoré je ťažké prejsť
  V tomto prípade môže dôjsť k rozbitiu nástroja bez zavinenia lekára inštrumentálne spracovanie v takýchto koreňových kanáloch je samo osebe riskantné. Ale odmietnuť a nerobiť to - to je nemožné.

  Prítomnosť cudzieho telesa (kus nástroja) v koreňovom kanáli alebo mimo jeho hranice je možné určiť pomocou röntgenového žiarenia (obr. 8.9). Problém je v tom, že vo väčšine prípadov nie je možné dostať fragment nástroja z kanála. To zabraňuje plneniu kvality koreňového kanálika, čo vo väčšine prípadov vedie k tomu, že sa vyvinie zápal, bolesť zubov pod korunkou alebo bolesť pod korunkou.

Zápal zubu pod korunkou: príznaky

Ako sme už povedali: podľa štatistík sú koreňové kanáliky zle uzavreté v 60-70% prípadov. Zápal vznikajúci v tomto prípade pod korunou zubu sa zvyčajne prejavuje nasledujúcimi príznakmi ...

1. Bolesti zubov pod korunou -

Zub pod korunkou je zvyčajne spojený so skutočnosťou, že v oblasti vrcholu koreňa je periodontálny absces (centrum zápalu) naplnený hnisom (obr. 4). Tvorba hnisu vedie k roztrhnutiu tkanív, tlaku na ne, a preto sa pod korunou objaví bolesť zubov. Tam sú často situácie, keď zub bolí pod korunou pri stlačení, a tam je žiadna bolesť v neprítomnosti žuvacie zaťaženie.

Podobné príznaky naznačujú pomalý zápalový proces. Ale v niektorých prípadoch môže byť bolesť veľmi akútna, pulzujúca a zároveň sa môže objaviť opuch ďasien a mäkkých tkanív tváre.

2. Gum opuchnutý pod korunou, tok pod korunou -

Ak máte opuch ďasien alebo tváre (Obr. 12), potom je to tiež znakom vývoja zápalu v špičke koreňa zubov (Obr. 12). Zvyčajne sa takýto opuch objavuje na ďasná presne v priemere koreňových hrotov chorého zubu. Po röntgenovom vyšetrení lekár rozhodne o možnosti zachovať zub a taktiku jeho liečby. Ale v každom prípade, ak dôjde k toku, otvorenie ďasien sa prejaví vytvorením odtoku hnisu.

3. Fistula pod korunou -

Najčastejšie sa po nejakom čase po napučaní ďasien vytvorí otvorený otvor na ďasná (obrázok 10-11). Hnis tvorený na vrchoch koreňa zubu hľadá cestu von, a v dôsledku toho sa v tkanivách vytvára píšťalkový kanál, cez ktorý prúdi hnis zo zubu do ústnej dutiny.

Prostredníctvom tejto fistuly sa hnis pomaly dostáva do ústnej dutiny a osoba ho prehltne spolu so slinami. S tvorbou fistuly akútna fáza zápalu vždy ustupuje a bolesť sa zmenšuje alebo mizne, pretože dochádza k odtoku hnisu. Pravidelne môže byť fistula uzavretá, ale v tomto prípade prispeje len k rozvoju novej fázy akútneho zápalu.

4. Cysta zubu pod korunkou -

Ak zápalový proces na vrchole koreňov trvá dlhú dobu, potom veľmi často na röntgenových snímkach môžete vidieť vytvorenú cysty zubov. Ide o dutinu v kostnom tkanive (v oblasti vrcholu koreňa), ktorá je zvnútra lemovaná hustým vláknitým plášťom (Obr. 13-14). Vnútri dutiny obsahuje hnis. Na rádiografe (obr. 14) cysta vyzerá ako tmavá škvrna ohraničená čiernymi šípkami a nevyplnená časť koreňového kanálika je znázornená bielymi šípkami.

Príznaky prítomnosti cyst môže byť: periodické opuchy ďasien v oblasti kauzálneho zubu, bolesť pri kousaní zubov. Ale je to tak, že cysty sa v ničom nevykazujú a zväčšujú sa len pomaly. V tomto prípade sa môže stanoviť len pomocou röntgenového snímky.

Cysta zubu pod korunkou: diagram, rádiograf

Ak máte niektorý z týchto príznakov, musíte sa poradiť so zubným lekárom a urobiť RTG. Na obrázku vám lekár dá presnú diagnózu a povie vám, či bude možné liečiť zub. Pamätajte, že bolesť zubov pod korunkou je dôležitým príznakom, čo naznačuje, že so zubom niečo nie je v poriadku.

Ako zaobchádzať so zubom pod korunou -

Ak je zub zapálený pod korunou, potom sa jeho liečba stáva veľkým problémom pre zubára aj pacienta. Je to spôsobené skutočnosťou, že je nevyhnutné znovu zakoreniť koreňové kanáliky, čo sa dá spravidla vykonať až po odstránení korunky zo zuba. A to samozrejme bude vyžadovať neskoršie a nové protézy.

Ale v niektorých prípadoch môže byť ošetrenie vykonané bez odstránenia korunky. Na to sa na svojom povrchu na žuvanie vytvorí otvor, cez ktorý sa vykonáva ošetrenie koreňovými kanálikmi. Následne je tento otvor uzavretý špeciálnym materiálom a korunka bude opäť vyzerať celá.

Video 1 - odstránenie koruny,
video 2 - ošetrenie zubov cez otvor v korune.

Pri ošetrovaní zubu pod korunkou sú možné nasledujúce ťažkosti:

 • Ak bol kolík fixovaný v koreňovom kanáliku, potom môže byť veľmi ťažké ho odstrániť a niekedy sa pokúsi vytrhnúť koniec špendlíka zlomeninou koreňa, perforáciami a extrakciou zubov.
 • Aby sa naplnili koreňové kanáliky novými, musia byť najprv neuzatvorené, a to je veľmi pracný proces, ktorý vyžaduje zručnosť a usilovnosť od lekára. Väčšina lekárov neradi zaobchádza so zubami a aj keď sa zub dá zachrániť, odporúča sa ho odstrániť. V tomto prípade je pacient tiež konfrontovaný s výrazne rastúcimi nákladmi na nahradenie chýbajúceho zubu mostíkovou protézou alebo implantáciou.
 • Po rozšírení kanálov je potrebné vykonať protizápalové ošetrenie zápalového ohniska v oblasti vrcholu koreňa zubu. Obvykle je trvanie takejto liečby až 2-3 mesiace a počas tejto doby bude potrebné vykonať niekoľko návštev u lekára. Na konci priebehu protizápalovej terapie sa koreňové kanáliky opäť naplnia (tentoraz kvalitatívne a na vrchol koreňa) a vytvorí sa nová koruna.

Alternatíva k ošetreniu zubu pod korunkou -

V prípadoch, keď je zub pokrytý korunkou, keď je kolík v koreňovom kanáli, keď je len apikálna tretina kanálového kanála zle utesnená, môžete vykonať resekciu koreňového vrcholu. V tomto prípade zubár odreže špičku z koreňa cez malý otvor (ktorý je zle utesnený) a odstráni hnisavý vak.

Táto operácia je úplne traumatická, nie dlhá a neumožňuje odstrániť korunku zo zuba a nenapĺňať kanály. Čo vám v mnohých ohľadoch zachráni nervy a peniaze, a čas ... Zubný chirurg robí takúto operáciu. Doba trvania operácie je od 30 do 60 minút. Dúfame, že náš článok na tému: Prečo zub bolí pod korunou - sa ukázalo byť pre vás užitočné!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár