Zubné oušky v zubnom lekárstve

Zubná lišta - je to zubná mikrotestéza, ktorá nenahrádza celú korunu zubu, ale len jej chýbajúci diel (ako výplň). Pacienti často používajú názvy zubného ouška, jazýčka v zube.

Zuby zubov sú -

 • regeneračný - obnovujú tvar a farbu zuba,
 • pahýľ - s ich pomocou sa koronálna časť zubu obnoví do zničených zubov, ktoré už majú tvar zuba pod korunkou (pahýľ). Vedľa tejto karty je fixovaná umelá korunka.

V našom článku budeme hovoriť o záložkách obnovy. Hlavným rozdielom medzi takýmito čapmi a korunkami je, že nepokrývajú celý zub, ale iba 1-2 jeho povrchu. Najčastejšie sa vložky zhotovujú pre zadné zuby (ďalej ako psie zuby), čím sa povrch žuvačky úplne alebo čiastočne zničí.

Výroba jazýčkov sa uskutočňuje hlavne z extrudovanej keramiky a kovových zliatin. V tomto ohľade možno obnovovacie karty klasifikovať nasledovne ...

Klasifikácia Tab

1. Kovové úchytky -

Kovové úchytky sú zvyčajne vyrobené zo zliatin zlata, striebro-paládia alebo chrómu a kobaltu. Zdá sa, že to nie je celkom estetické, ale preto, že západky sú umiestnené na žuvacích zuboch, zvyčajne nespadajú do línie úsmevu. Kovové úchytky sú oveľa spoľahlivejšie ako kompozitné výplne, a preto v Európe a Spojených štátoch sú tieto výplne uprednostňované pred výplňami.

 • Zlaté karty -
  najmä medzi kovovými úchytkami treba poznamenať - zárezy zlata. Vďaka špeciálnym vlastnostiam kovu sú zlaté vložky v skutočnosti to najlepšie z kovových vložiek. Navyše, pre ich výrobu sa zlato nepoužíva z tradičného štandardu 585 (ako v šperkoch), ale viac ako 900. štandard je tzv. Zlatý list.

  Relatívna mäkkosť kovu umožňuje valcovanie kovu, vďaka čomu je možné dosiahnuť minimálnu medzeru medzi tvrdými tkanivami zuba a vloženým materiálom. Preto poskytuje veľmi vysokú životnosť takýchto výrobkov.

 • Chróm-kobalt a ostatné zliatiny - t
  majú vzhľad lešteného kovu, oveľa lacnejšie ako zlaté vložky, čo je o niečo horšie ako vložky zo zlata z hľadiska životnosti, ale zároveň sú oveľa dlhšie ako bežné výplne v prevádzkovej životnosti.

2. Celokeramická tabuľka -

Keramické vložky majú dva typy: zirkón alebo lisovanú keramiku.

 1. Zirconia Tab -
  Vyrobené frézovaním z polotovarov oxidu zirkoničitého pomocou technológie CAD / CAM. Proces tvorby takejto karty sa zjednoduší takto:

  • Po prvé, všetky tkanivá postihnuté zubným kazom sú odstránené zo žuvacieho povrchu zubu a tvoria tak dutinu pod jazýčkom určitého tvaru.
  • potom zo zubov urobia dojem a dajú ho do zubno-technického laboratória, kde sa podľa tohto dojmu odlial model omietky pacienta. Tento model s najvyššou presnosťou odráža to, čo má pacient v ústach.
  • potom sa časť modelu so zubom pripraveným pod jazýčkom naskenuje špeciálnym skenerom a počítač vytvorí z týchto údajov trojrozmerný model budúcej karty.
  • Po tom počítač prenesie trojrozmerný model na frézovací stroj, ktorý bez ľudského zásahu „odreže“ túto kartu z predlisku zirkónu.
  • potom sa hotový polotovar vystrelí a porcelánová hmota sa na ňom fixuje.
  • posledná etapa: pripevnenie jazýčka na zub pacienta.

  Estetický pásik oxidu zirkoničitého zodpovedá vložkám z porcelánu a vďaka zirkóniovej kostre (pahýľ) ich pevnosť nie je horšia ako kovové vložky. Okrem toho je tento proces plne automatizovaný, preto neslávne známy ľudský faktor môže ovplyvniť kvalitu práce a medzera medzi zirkóniovou vložkou a zubnými tkanivami je najmenší zo všetkých typov chlopní (riziko sekundárneho kazu je pri primeranej hygiene minimálne).

 2. Lisované keramické vložky - t
  vyrobené vstrekovaním porcelánu pod tlakom a vysokou teplotou. Umožní vám dosiahnuť dokonalú estetiku, ak je to tak dôležité pre žuvanie zubov.

reklama

3. Kovovo-keramická platňa -

V poslednej dobe sú tiež vložky z kovovej keramiky. Z hľadiska nákladov sa nelíšia od keramiky, ale ich kvalita je oveľa horšia. Faktom je, že takéto karty často vypadávajú. Dôvodom je skutočnosť, že koeficient tepelnej rozťažnosti keramiky a kovu je odlišný a za podmienok, že jazýček (na rozdiel od korunky) zaberá iba malú časť zubu, rozdiel v koeficientoch tepelnej rozťažnosti kovu a keramiky vedie k strate takýchto jazýčkov. ,

4. Zložená karta -

Predtým bol tento typ karty široko používaný. Takéto pútka sú vyrobené z bežných ľahkých polymérnych materiálov, ale nie v ústach u ľudí, ale v zubno-technickom laboratóriu. Z hľadiska nákladov sú vyššie ako plomby z toho istého materiálu o 30% a v kvalite sa prakticky nelíšia od bežných výplní. Taktiež časom stmavne a vybledne. Preto nemá zmysel robiť takéto karty.

Výhody záložiek nad tesneniami -

 • Najvyššia estetika keramických vložiek, vysoká stabilita estetických vlastností -

  Keramika najviac zodpovedá farbe a štruktúre zubnej skloviny. Vďaka tomu sú zuby, ktorých žuvací povrch je pokrytý jazýčkom, úplne nerozoznateľné od skutočných zubných tkanív. Okrem toho je keramika večný materiál a jej estetika má doživotnú záruku.

  Na druhej strane, výplne z kompozitných materiálov tmavnú a matné po 2-4 rokoch, strácajú lesk.

 • Kvalita, spoľahlivosť úchytiek z keramických a kovových zliatin -

  Veľký význam pre trvanie životnosti ovplyvňuje veľkosť medzery medzi vlastnými tkanivami tvrdých zubov a umelou štruktúrou (vložka, tesnenie). Hranica spojenia umelého materiálu a zubných tkanív je najzraniteľnejším miestom, kde sa najčastejšie vyskytuje sekundárny kaz.

  Protetika s vložkami vám umožní zaistiť, aby medzera medzi zubnými tkanivami a jazýčkom bola meraná v mikrónoch - tak presne, ako moderná technológia vám umožní vytvoriť záložku veľkosti defektu zubov. Náplne majú zase podobné ukazovatele stokrát horšie, a preto sa na hranici tesnenia / zubov často vyskytuje kaz.

  Preto, s uspokojivou hygienou, životnosť kariet je viac ako 10 rokov, a polymérové ​​náplne sú v priemere len 3-4 roky.

Nedostatok úchytiek pred tesneniami -

 • Náklady na jazýčky vzhľadom na vysoké náklady, zložitosť výroby, ako aj získanú kvalitu výrazne prevyšujú náklady na tradičné náplne z ľahkých polymérnych výplňových materiálov.

Zubné kartičky: cena 2019

1) Keramická karta: cena

 • z lisovanej keramiky: 12 000 - 15 000 rubľov,
 • z oxidu zirkoničitého: 18 000 - 25 000 rubľov.

2) Kovový jazýček v zube: cena

 • záložka z chróm-kobaltovej zliatiny: od 3500 rubľov
 • náklady na zlato kartu bude závisieť na hmotnosti karty + náklady na prácu sám. Typicky, zlatý jazýček môže vážiť od 1 do 3 gramov, v závislosti od veľkosti karty. Cena zlatého lístka 900. vzorky pre takéto karty je asi 60 Euro za gram. Približne 10% zlata (podľa hmotnosti kartónu) sa vynakladá na nenahraditeľné straty počas výroby (odparovanie, straty pri brúsení), čo sa zohľadní aj v nákladoch.

3)  Kompozitné stomatológia: cena
náklady na kompozitné ušká sú zvyčajne vyššie ako náklady na náplne z ľahkých polymérov približne o 30%. Kompozitné jazýčky sa dnes prakticky nepoužívajú kvôli zaostalosti technológie a jej nízkej "užitočnosti".

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností. Dúfame, že náš článok na tému: Záložky v zubnom lekárstve bol pre vás užitočný!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár