Vôňa koruny: čo robiť

Väčšina problémov s zubnými korunkami je z dvoch dôvodov. Po prvé, kvôli lekárskym chybám, ktoré vedú k nepresnému uchyteniu korunky k zubu v krku a v dôsledku toho k vniknutiu potravy a baktérií pod korunku. Výsledkom je, že zubný kaz začína pod korunou, t.j. zubného kazu.

Druhým hlavným dôvodom je zlá hygiena úst. Napríklad, ak pacient pravidelne nevyčistí medzizubné priestory zubnou niťou, alebo sa v oblasti krkov zubov neustále hromadí mäkký povlak. V dôsledku toho sa kaz zubov koreňa zubov vyvíja na spodnom okraji korunky, ktorý môže byť lokalizovaný buď na viditeľnom povrchu hrdla zubu alebo v medzizubnej medzere.

Dôkladná deštrukcia tkanív sa postupne šíri z koreňa zubov do tkaniva pod umelou korunkou. Výsledkom je, že jedlo začne klesať pod korunu, objaví sa nepríjemný zápach. V jednom okamihu zostávajúce zdravé tkanivá zubov pod korunkou zostávajú tak malé, že koruna / koreň zubu sa môže zlomiť a koruna jednoducho vypadne (s alebo bez špendlíka).

Pod korunou zkažený zub - čo robiť

Ak sa zub hnije pod korunou, potom musíte mať na pamäti, že tento proces už nie je reverzibilný. Bude pokračovať dovtedy, kým tkanivo zubu, na ktorom sa nachádza koruna, neotáčajte úplne, po čom koruna vypadne (obr. 4). Príznakom hnilobenia zubov sú nasledujúce príznaky:

  • zápach z pod korunou,
  • dostať jedlo pod korunu,
  • viditeľný rozpad koreňov na spodnom okraji korunky,
  • zub je sčernený pod korunkou (ak je koruna vyrobená z keramiky neobsahujúcej kovy, potom jej zatemnenie môže slúžiť ako príznak poškodeného tkaniva zubov pod korunkou).

Najlepšou diagnózou tohto procesu je kontaktovanie zubného lekára, ktorý dokáže odhaliť kazy aj na povrchoch, ktoré sú ťažko prístupné na vyšetrenie. Nástup poškodeného povrchu koreňa na spodnom okraji korunky môže byť ťažké diagnostikovať, ak sa vyskytne kaz na bočných plochách koreňa zubu, t.j. v medzizubnom priestore.

V druhom prípade sa vytvorí objektívna snímka zubu (obr.5-6), v ktorej kaz pod korunkou vyzerá ako intenzívne stmavnutie, ktoré nie je charakteristické pre zdravé tkanivá zubov. Majte na pamäti, že čoskoro odvolanie k zubárovi v takejto situácii niekedy umožňuje liečiť zub a dať novú korunu. Neskoré ošetrenie - naopak vás priblíži k extrakcii zuba.

Zubný kaz pod korunou: video

reklama

Potraviny sa dostanú pod korunu: čo robiť

Vyššie sme už povedali, že ak sa pod korunou dostane pod korunu nepríjemný zápach alebo potrava, tieto príznaky hovoria o procese hnilobenia zubných tkanív (poškodenie tkaniva). Žiadne oplachy a aplikácie nebudú schopné zastaviť tento proces, a preto, ak sa chcete pokúsiť zachrániť zub - potrebujete neodkladnú liečbu u zubára.

Je len potrebné objasniť, že niekedy vôňa z pod korunou môže byť spojená s tvorbou a hnisaním periodontálnych vreciek. V tomto prípade môže byť jedným zo symptómov začervenanie ďasien v okolí korunky alebo môže byť prítomný hnisavý výtok z parodontálnych vreciek. Treba povedať, že tvorba vreciek v korune sa vyskytuje pomerne často, čo môže byť spôsobené protetickými chybami a zlou ústnou hygienou.

Koruna lietala: čo robiť?

Najjednoduchšou možnosťou je, keď koruna vypadne, nie kvôli zlému zničeniu zubných tkanív pod ňou, ale kvôli zlej fixácii cementu na zube. Hlavnými príčinami straty v tomto prípade sú: zubné chyby pri upevňovaní korunky na cement sú konštantné, nízka klinická výška korunky (v tomto prípade koruna vždy vypadne s pravidelnosťou). V tomto prípade stačí okamžite kontaktovať svojho zubára, aby ste mali na zube pripevnenú novú korunku.

Koruna s pinom vypadla: čo robiť

Pri príprave zubu na protetiku sa často v koreňovom kanáliku upevní kolík alebo pahýľ. Ak máte korunku s kolíkom, potom je to opäť kvôli zlej kvalite práce zubárov. Faktom je, že zle poškodené korunky zubov (pred protetikou s korunami) - dobrí zubári sa neobnovujú pomocou špendlíkov, ale pomocou pahýlových vložiek.

Ako sa zub obnovuje pomocou čapu a výplne -

Preto, ak by bola koruna vášho zubu takmer úplne zničená a bola obnovená pomocou výplňového materiálu a špendlíka, strata koruny bude pravidelnosťou, pretože takýto dizajn jednoducho nie je schopný znášať obvyklý tlak na žuvanie. Mimochodom, nie menej často v takýchto situáciách kolíky vedú k zlomenine koreňa, po ktorom je zub úplne odstránený.

Ak taká koruna vypadne, potom vo vnútri korunky zostane výplňový materiál s pinom, ktorý z neho vystrčí. Samozrejme, toto všetko môžete len cementovať novým spôsobom v koreňovom kanáli (a sme si istí, že nájdete zubárov, ktorí budú na to pripravení), ale je to absolútne nemožné. Tu je potrebné znovu zub zopakovať - ​​pahýľ je už žiaduci, po ktorom sa má vyrobiť nová koruna. V opačnom prípade tento zub jednoducho stratíte.

Ak koruna vypadla so záložkou -

Ak bol zle zničený zub obnovený nie špendlíkom, ale pahýľovým jazýčkom, niekedy sa stáva aj stratou korunky. To je spravidla aj pri dentálnych chybách. Faktom je, že po fixácii pařezu v koreňovom kanáli, mnohí zubní lekári, šetrí čas, po 15 minútach sa začnú podávať s burami a zaujmú dojem.

Faktom je, že po upevnení pahýľa by mal prejsť celý deň predtým, ako ho začnete nastavovať pomocou vŕtačky. Ak sa úprava vykonáva 10 - 20 minút po fixácii, ktorú niektorí zubní lekári robia, aby ušetrili čas, potom vibrácie počas spracovania vložky vrtáka povedú k čiastočnému zničeniu cementu, ktorý ešte nebol úplne vytvrdený. To vedie k tomu, že po týždni, mesiaci alebo šiestich mesiacoch - koruna padá spolu so záložkou.

Ako sa zub obnovuje pomocou záložky pahýľa -

Čo robiť -
na rozdiel od situácie, keď bol zub obnovený s výplňou a kolíkom, takáto konštrukcia môže byť ešte stále upevnená v koreňovom kanáliku (bez potreby nahradiť korunku), ak sa okamžite obrátite na svojho zubára.

Koruna je na ďasná: čo robiť

Veľmi často sa vyskytujú prípady, keď zápal ďasien začína okolo umelej korunky - v dôsledku toho sa na tomto mieste neustále zväčšujú ďasná, rastú a chronický zápal. Najčastejšie je to spôsobené tým, že koruna poškodzuje okraj ďasien s previsnutými hranami (ktoré by normálne nemali byť).

V niektorých prípadoch je možné problém vyriešiť chirurgickou úpravou gingiválneho okraja, t.j. keď je časť gumy odstránená v blízkosti korunky. Podľa pravidiel však previsnutý okraj koruny, ktorý poškodzuje okraj ďasien, je záručným prípadom a máte právo požadovať výmenu korunky (ak záručná doba, ktorá je zvyčajne 1 rok, neuplynula). Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár