Keramické dyhy na zuboch: foto pred a po

Dýhy sú mikro-protézy vyrobené z keramického alebo kompozitného výplňového materiálu, s ktorým je predný povrch zubov preložený (obrázok 1-3). Korekcia zubov dýhami umožňuje zlepšiť farbu a tvar zubov, umožňuje meniť ich sklon a polohu, umožňuje eliminovať široké medzizubné priestory.

Dýhy sú "priame" a "nepriame" (ortopedické). Priame dýhy sú vyrobené z obvyklého kompozitného výplňového materiálu zubármi. Majú nižšiu cenu, umožňujú eliminovať len malé chyby tvaru a farby zubov a majú tiež kratšiu životnosť (v porovnaní s nepriamymi keramickými dýhami vyššej kvality).

Čo sú dyhy na zuboch: foto

Ortopedické nepriame dýhy sa vyrábajú v dentálnom laboratóriu - hlavne z rôznych druhov keramiky (porcelán, lítium-disilikát, oxid zirkoničitý). Umožňujú vám dosiahnuť neprekonateľnú estetiku zubov, ktorú možno vidieť na hviezdach hollywoodskych filmov. Koľko stojí uvedenie keramických dýh - čítajte nižšie.

Ale pacienti sa stretávajú nielen s problémom výberu medzi keramické a kompozitné dyhy (všetko závisí len na rozpočte). Je zložitejšie, keď sa pacient dozvie, že keramické dyhy môžu byť vyrobené nielen z rôznych druhov keramiky, ale existujú aj rôzne technológie na ich výrobu - metóda vrstvenia keramiky, technika vstrekovania alebo CAD / CAM technológia. A to všetko bude závisieť od estetiky a životnosti vašich dýh.

Fazety: indikácie na použitie

 • rezná hrana (obr. 4),
 • ošklivá farba zubov, ktorú nie je možné zlepšiť chemickým bielením (obr.5),
 • nedostatočne krásny tvar zubu,
 • medzery medzi zubami (obr.6)
 • mierne zakrivenie zubov, ktoré chcete fixovať bez ortodontického zákroku.

Dyhy: pred a po fotografiách

Koľko sú dyhy na predných zuboch: cena

Ak chcete získať to, čo sa nazýva hollywoodsky úsmev - potrebujete iba keramické dýhy, ktoré vyrobí ortopedický zubár a vysoko kvalifikovaný zubný technik az veľmi kvalitnej keramickej hmoty. Pre takéto dýhy na zuby, náklady na klinikách v ekonomickej triede začnú od 16.000 rubľov, a na klinikách priemernej cenovej kategórie - od 21.000 rubľov (pre 1 jednotku).

Samozrejme, existuje omnoho lacnejšia alternatíva vo forme kompozitných dýh, ktoré sú vyrobené z kompozitného výplňového materiálu priamo v ústach pacienta, a to len počas jednej návštevy. V prípade kompozitných dýh na predných zuboch bude cena v priemere okolo 7 000 - 9 000 rubľov (za 1 jednotku) a ich minimálna cena v Moskve bude od 4 500 rubľov. Pokiaľ ide o keramické dyhy, existuje niekoľko typov, ktoré sa líšia cenou a úrovňou estetiky a stupňa spoľahlivosti ...

Keramické dyhy: náklady na rok 2019

 • od živcovovej keramiky (porcelán) - od 16 000 rubľov.
 • zo sklenenej keramiky E.max PRESS - od 21 000 rub.
 • zo sklenenej keramiky E.max CAD - od 26 000 rub.
 • z oxidu zirkoničitého - asi 30 000 rubľov.

Je dôležité: vyššie sme uviedli, koľko dýh stojí v zuboch v Moskve - na klinikách stredného cenového segmentu. Na rôznych klinikách je veľmi veľká odchýlka v cenách dýh vyrobených dokonca z tých istých materiálov. Napríklad priemerná cena za 1 dýhu z E.max PRESS by mala byť okolo 21 000 rubľov. Avšak, v klinikách ekonomickej triedy to môže byť len 16.000 rubľov, av iných môže dokonca dosiahnuť 50.000 rubľov.

Pri diskusii o cene so svojím lekárom bude dôležité objasniť, či majú zľavu na množstvo práce (ak robíte dyhy na niekoľko zubov naraz). Keď protézy s dýhami 4-6 zubov, môžete zvyčajne získať zľavu až 10-15%. Okamžite vás upozorníme, že by ste nemali hľadať kliniky s najnižšou cenou. Ten zaručí, že váš zubný lekár vykoná ortopedický chirurg a zubný technik - ďaleko od najvyššej kvalifikácie.

1. Dýhy zo živcovej keramiky -

Dentálna živcová keramika sa tiež nazýva porcelán. Porcelán bol prvý materiál, z ktorého sa začali vyrábať dyhy. Umožňuje dokonale napodobniť optické vlastnosti skutočnej zubnej skloviny - jej farbu a priesvitnosť. Porcelánové dyhy majú veľmi dobrú estetiku - nie je horšia ani v porovnaní so sklenenou keramikou E.max.

Porcelánové dyhy: foto pred a po

Porcelánové dyhy je možné vyrobiť tromi rôznymi spôsobmi. Po prvé, metódou nanášania porcelánovej pasty po vrstve, čo znamená, že keramická pasta sa nanáša vo vrstvách a tiež sa pečie vo vrstvách pri vysokej teplote. Po druhé, spôsobom vstrekovania za podmienok vysokej teploty a tlaku (tento spôsob je výhodnejší ako prvý spôsob, pretože dýhy budú oveľa silnejšie).

Po tretie, živcová keramika je vo forme blokov, ktoré sa používajú na výrobu porcelánových faziet / koruniek mletím s použitím zariadenia CEREC (CAD / CAM technológia). Príkladom takéhoto materiálu je "Vita Mark 2" Zahnfabrik, vyrobený v Nemecku.

Porcelánové dyhy - klady a zápory, cena

Hlavnými výhodami sú úžasná estetika a prijateľné ceny. Pre porcelánové dyhy na zuboch bude cena v Moskve a Petrohrade veľmi demokratická. Napríklad na klinikách ekonomickej triedy môže začať už od 12 000 rubľov a na klinikách priemernej cenovej kategórie to bude približne 16 000 rubľov. Ale bohužiaľ, porcelánové dyhy majú niektoré menšie nevýhody ...

Napríklad pevnosť v ohybe porcelánových dýh vyrobených nanesením porcelánu na vrstve po vrstve je len 50-75 MPa, čo znamená väčšie riziko porezania porcelánu. Pri výrobe porcelánových dýh lisovaním alebo použitím technológie CAD / CAM - bude pevnosť v ohybe okolo 150 MPa. To je v podstate dosť, ak máte dobrý skus a nebudete okusovať niečo ťažké. Pre porovnanie, pevnosť v ohybe dýh E.max je už 370-400 MPa, ale cena je 1,5-2 krát vyššia.

Porcelánové dyhy pred a po: video

Vo videu nižšie môžete vidieť, ako úžasné dyhy na frondspar keramiky (porcelán), ktoré sú nerozoznateľné od najkrajších skutočných zubov, môže vyzerať.

reklama

2. Dýhy z keramickej keramiky z E.max -

Ako sme už uviedli, nielen porcelán a oxid zirkoničitý, ale aj sklokeramika E.max (vyrábané "Ivoclar Vivadent") sa označujú ako keramické materiály na výrobu dýh. Dnes je to najlepšia voľba pre výrobu dýh, ktorá kombinuje úžasnú estetiku porcelánových dýh a vysokú pevnosť.

E.max nie je len keramika, je to sklokeramika. Tento materiál sa skladá z priesvitných kryštálov lítium-disilikátu (t.j. má sklenenú matricu, ktorá je vo svojich optických vlastnostiach najpodobnejšia skutočnej zubnej sklovine). V rukách kvalifikovaného zubného technika vám sklenená keramika E.max umožní získať úsmev z Hollywoodu, ako napríklad od slávnych hercov a hudobníkov.

Fazety E.max na predných zuboch: foto pred a po

Dýhy Emax môžu byť vyrobené z 2 druhov tohto materiálu - buď z materiálu "E.max PRESS" alebo z materiálu "E.max CAD". Ak chcete dať dýhy na zuby - cena E.max sa môže veľmi líšiť v rôznych klinikách, a to nielen kvôli rôznym cenovým politikám, ale aj kvôli použitiu rôznych materiálov E.max. Ako sa tieto materiály líšia - prečítajte si nižšie.

 • Dýhy z E.max PRESS (obr.10-11) -
  Sklokeramika E.max PRESS je určená na výrobu dýh / koruniek vstrekovaním, čo ich robí veľmi trvanlivými (pevnosť v ohybe 400 MPa). Z tohto materiálu môžu byť vyrobené nielen štandardné dýhy s hrúbkou 0,6 mm, ale aj takzvané „tenké dýhy“ - s hrúbkou iba 0,3-0,4 mm.

  Tenké dyhy vyžadujú buď minimálne brúsenie smaltu na prednej ploche zubu, alebo niekedy môžu byť inštalované bez dotyku skloviny vôbec. Okrem toho malá hrúbka neovplyvňuje ich pevnosť. Zvláštnosťou E.Max PRESS je široká škála farebných odtieňov, výber stupňa priehľadnosti materiálu, ktorý umožňuje zubnému technikovi vyrobiť z tohto materiálu dokonalé dyhy.

 • Dýhy z E.max CAD (obr.12) -
  Materiál E.max CAD sa vyrába vo forme blokov určených na frézovanie dýh / koruniek na obrábacom stroji CEREC. Táto technológia sa nazýva CAD / CAM. Mimochodom, pre výrobu dýh zirkónia platí rovnaká výrobná metóda. Pevnosť dýh z E.max CAD je okolo 360 MPa, čo je tiež veľmi dobré.

  Dýhy E.max CAD sú drahšie len preto, že ich výroba vyžaduje veľmi drahé vybavenie. Pokiaľ ide o estetiku, potom E.max PRESS je o niečo lepší. To je spôsobené tým, že E.max CAD má menej možností pre výber farebných odtieňov a stupňov priehľadnosti materiálu. Výsledkom je vyššie riziko nesúladu medzi dýhami a susednými zubami vo farbe a priehľadnosti. Mimochodom, z tohto materiálu sa nedajú vyrobiť tenké dýhy.

Je dôležité: už sme písali vyššie - koľko sú dyhy na predných zuboch sklenenej keramiky E.max. To je v priemere 21.000 rubľov pre 1 dýha z E.max PRESS, a od 26.000 rubľov z E.max CAD. Oba materiály sú dobré, ale môžete si bezpečne vybrať menej nákladnú extrudovanú keramiku E.max, bez obáv, že jej kvalita bude horšia.

Vyskúšanie dýh z E.max: video

3. Dyhy zirkónu -

Najsilnejšie sú dyhy zirkónia. Ak sú dyhy vyrobené z nepriehľadného oxidu zirkoničitého - ich pevnosť v ohybe bude asi 900 MPa, a ak je priesvitná - asi 550 MPa (čo je tiež veľmi veľa). To určite eliminuje riziko štiepania keramiky, ak sú dýhy vyrobené z monolitického zirkónu, a nie nanesením porcelánu na mletý rám zirkónia. Ale rovnako ako estetika, zirkónové dýhy sú horšie ako keramická keramika a sklenená keramika E.max.

Zirkónium dyhy: foto pred a po

Problémy s estetikou spojenou s vlastnosťami materiálu. Faktom je, že väčšina zubných kliník kupuje tzv. „Surový“ „mäkký“ oxid zirkoničitý (má nízku cenu). A odvtedy Tento materiál je mäkký, umožňuje klinike ušetriť veľa peňazí - aj na potrebu zmeniť frézy na frézovanie zirkónových blokov menej často. Problém je v tom, že tento lacný zirkón má jasnú bielu farbu a nemá transparentnosť, a preto dýhy z takéhoto materiálu nebudú veľmi estetické.

Je dôležité: Existujú však drahšie bloky oxidu zirkoničitého - prefarbeného / priesvitného (v dôsledku pridania ytria), ktoré umožňujú vyrábať dyhy takmer rovnakej kvality ako dýhy z extrudovanej keramiky z E.max PRESS. Medzi tieto materiály patrí -

 • najlepšou možnosťou je materiál Katana® UTML (Japonsko) - dýhy zirkónia z tohto materiálu sú takmer rovnako dobré ako dýhy E.max PRESS,
 • mierne skromnejšie možnosti - materiály Katana® STML (Japonsko) alebo Prettau® Anterior (Nemecko).

Koľko stojí uvedenie faziet zirkónia -

Náklady na kvalitné dýhy na predné zuby oxidu zirkoničitého by mala byť asi 30.000 rubľov (na jednotku), dobre, plus / mínus niekoľko tisíc rubľov. Avšak pri použití takzvaného "surového" oxidu zirkoničitého - minimálna cena, ktorú sme stanovili v Moskve, bola 12 000 rubľov, čo je spojené s nízkymi nákladmi na takýto materiál.

Dyhy zirkónových zubov: video

na video vyššie vidíte, že spočiatku na stredných horných rezákoch sú staré, ale stále dobré výplne. Je zrejmé, že lekár, ktorý poslal toto video je hrdý na výsledok, ale poďme sa bližšie pozrieť na vyrobené dýhy ... Je okamžite zrejmé, že takzvané "telo" dýh (v strednej tretine a tiež v tretej najbližšie k žuvačke) je príliš masívne a absolútne nepriehľadné. A to je dôvod, prečo sú tieto drahé dýhy zirkónia skôr ako lacná kovová keramika.

Po druhé - kontrastná zóna prechodu dyhy do žuvačky okamžite upúta oko. A opäť to vyzerá ako lacné koruny. Preto opäť odporúčame - ak sa rozhodnete vyrobiť dyhy zo zirkónia, urobte ich z priesvitného materiálu, napr. Katana® UTML (Japonsko). Pravda, na to budete musieť skúsiť dosť tvrdo, presne zistiť, čo funguje v každej klinike, a dúfať, že nebudete oklamaní.

Ako inštalovať dýhy na zuby -

Ak ste sa už rozhodli pre typ porcelánových dýh, neznamená to, že budete mať krásne zuby, o ktorých ste snívali. Protetika s dyhami pozostáva z práce dvoch špecialistov. Po prvé, ortopedický zubár, ktorý vám otočí zuby, odloží odliatky a potom opraví hotové dyhy na zuboch. A po druhé, zubný technik, ktorý na základe dojmov získaných v zubnom laboratóriu skutočne vyrezáva vaše dyhy z keramickej hmoty.

Je dôležité: Príprava zubov na dyhy vyžaduje veľkú zručnosť, ale je ešte ťažšie nájsť chladného zubného technika, ktorý dá krásny tvar dýh, aby sa zohľadnili všetky nuansy farieb a priesvitnosti zubnej skloviny (inak budú dyhy vyzerať ako lacné kovové keramiky). Existuje len málo takýchto zubných technikov. Nesmie byť sklamaný - môžete požiadať o diagnostické usporiadanie / vzor budúcich dýh (nazývaný termín - mock-up).

Lekár robí takúto šablónu z dočasného kompozitného materiálu priamo na pacientových zuboch (dokonca pred štádiom brúsenia skloviny). Účelom šablóny je ukázať vám tvar vašej dyhy a koordinovať ju s vami. Ak sa vám páči tvar vašich budúcich zubov - usadiť sa na liečbu. Ak sa estetika zubov na diagnostickom makete šablóny nepáčila - mali by ste hľadať inú kliniku. Verte mi, zachráni vás pred frustráciou a stratou peňazí.

Silné a tenké dyhy: inštalácia

Štandardné zubné dýhy majú obyčajne hrúbku: kruhovú na prednej čelnej ploche zubu - približne 0,6 mm a na reznej hrane - od 0,7 mm (obr. 17). Predná plocha zubov a rezná hrana budú teda brúsiť do takej hĺbky (obr. 18), inak budú zuby vyzerať príliš masívne. Normálne sa hrúbka vrstvy smaltu na prednom povrchu zubu pohybuje od 0,3 do 0,5 mm.

Je veľmi dôležité (ak je to možné) nebrúsiť celú vrstvu skloviny, inak bude dyha upevnená na mäkšej a tmavšej vrstve dentínu. Po prvé, zhorší estetiku, a po druhé, dyhy sú menej náchylné na odštiepenie, keď sú pripevnené na najpevnejší základ, t.j. na smaltovanie. Bohužiaľ, s protézy s dyhami so štandardnou hrúbkou 0,5-0,6 mm - to nie je vždy možné, ale takzvané "tenké dýhy" nám pomáhajú.

Tenké dyhy (obrázok 17) -
tento variant dýh má kruhovú hrúbku približne 0,3 a 0,4 mm pozdĺž reznej hrany. Vytvorte tenké dýhy z lisovanej sklokeramickej hmoty E.max PRESS. Výsledkom je, že hrúbka brúsenia zubnej skloviny je výrazne znížená, dyhy sú zlepené na pevný základ (smalt) a vďaka lepiacemu typu fixácie sa stávajú s zubnou sklovinou - jedným celkom, nie nižšou pevnosťou ako dýhy štandardnej hrúbky. V niektorých prípadoch môžu tenké dyhy dokonca bez brúsenia skloviny.

Niektoré spoločnosti sa odvolávajú na svoje tenké dyhy ako ultranire. Tiež je známy termín Lumineers - toto je patentovaný názov amerického výrobcu tenkých dýh, ktoré sa vyrábajú vo forme hotových náhlavných súprav. Svietidlá sa inštalujú bez otáčania zubov.

Inštalácia dýh: video

Video 1 - brúsenie zubov na dýhy,
Video 2 - upevnenie hotových keramických dýh.

Keramické dyhy: recenzia pacienta

Ohlasy pacientov pre keramické dyhy sú vo väčšine prípadov nadšené, pretože vás môžu skutočne urobiť vlastníkom hollywoodskeho úsmevu. Ale to je len v prípade, že váš vysoko kvalifikovaný zubný technik robí svoje dyhy. Okrem toho je veľmi dôležité, že na klinike, kam idete, to bolo vaše vlastné zubno-technické laboratórium.

To umožní ortopedickému chirurgovi a zubnému technikovi robiť rozhodnutia spoločne, stáť pri stoličke a zubný technik sa potom bude môcť pozrieť aj na vás v kresle, čo mu umožní vybrať si najlepšiu farbu a transparentnosť pre vaše dýhy.

Výhody keramických dýh -

 • Najvyššia estetika.
 • Plná farebná stabilita -
  nezmiznú a časom sa nezmenia, ako je to v prípade kompozitných dýh.
 • Vysoká spoľahlivosť -
  životnosť je obmedzená len extrémnymi okolnosťami, napríklad zraneniami, a vo väčšine prípadov je to 12 až 25 rokov.

Jedinou nevýhodou takýchto dýh je ich cena. Ale vzniká prirodzená otázka - ako môžu byť dyhy z tenkej vrstvy porcelánu 0,3 - 0,5 mm hrubé vo všeobecnosti silné? Nie je toľko klinických štúdií o sile dýh a ich životnosti na svete. Snažili sme sa ich však nájsť (výsledky sú uvedené nižšie).

 • Výsledky výskumu (autor - Smales, 2004) -
  "выживаемость" виниров спустя 7 лет после их изготовления составила: через 7 лет 86% виниров, изготовленных без перекрытия режущего края, прекрасно функционировали, а у их хозяев не было к ним никаких претензий. Однако, у виниров, изготовленных с перекрытием режущего края, процент выживаемости был на уровне 96%.

  To naznačuje, že po prvé, keramické dyhy s prekrytím ostria sú spoľahlivejšie, a po druhé, že po 7 rokoch mali len 4% pacientov nejaké problémy a sťažnosti na vyrobené dýhy. Okrem toho, ak dyha náhle vypadol v priebehu času, potom to môže byť prinesené k zubárovi, a budete okamžite k nej prilepené znova.

 • Výsledky podobnej štúdie (Leighton, 2007)  -
  na základe hodnotenia 304 porcelánových faziet inštalovaných u sto pacientov sa ukázalo, že po 5-6 rokoch až 96% faziet, po 10-11 rokoch - 93%, po 12-13 rokoch - 91% a 73% faziet bolo dokonca 15-16 rokov.

Ako môžeme vidieť z týchto štúdií, u niektorých pacientov fazety pravidelne zlyhali. Hlavnými dôvodmi, prečo sa dýhy stali bezcennými, sú štiepaná keramika, trhliny a strata dyhy. Ako môžeme vidieť: všetko sa stalo, ale v malom percente prípadov. Okrem toho, ak dýha vypadla - to môže byť ľahko znovu inštalovaný na zub. Prasknutie alebo odštiepenie keramiky bude vyžadovať výmenu dýhy.

Okrem toho, dyhy často spadol do rozpadu kvôli samotným pacientom. Po prvé, zlá hygiena viedla k zubnému kazu v blízkosti dyhy a následnému zubnému kazu. Po druhé - trauma zubov / dýh v dôsledku nárazu, drvenie orechov a semien. Po tretie, náhle zmeny teploty (horúca káva + zmrzlina) viedli k trhlinám dýh.

Je dôležité: Vzhľadom na výsledky týchto štúdií je potrebné mať na pamäti, že za posledných 10 až 15 rokov od výskumu sa objavili nové typy keramických materiálov a výrobných techník, ktoré nám umožnili ďalej zvyšovať pevnosť a životnosť keramických dýh.

Kompozitné plniace dýhy -

Kto vyrobil dyhy z kompozitov, vie, že majú výrazné nedostatky. Podrobné informácie o spokojnosti pacientov s týmito dýhami sa nachádzajú v časti o preskúmaní / životnosti. Ako sme už uviedli, kompozitné dyhy v Rusku v 95% prípadov vyrábajú zubní terapeuti priamo v ústach pacienta, ale je tu aj technológia na ich výrobu v zubnom laboratóriu. V skutočnosti je taká dyha obyčajná výplň, ktorá zaberá celú prednú časť zuba.

Kompozitné dyhy na 6 horných predných zuboch -

Estetika kompozitných dýh je veľmi vzdialená od estetiky porcelánových dýh. Ak sa pozriete na fotografiu pred a po (umiestnenej tesne nad), uvidíte, že dyhy vyrobené z kompozitu nemajú priesvitnosť, ktorú má prírodná zubná sklovina, a tiež majú mierne neprirodzenú mliečnu farbu. Tieto dýhy však majú nepopierateľné výhody.

Po prvé, náklady na kompozitné dyhy sú aspoň 2-4 krát nižšie ako keramické. Po druhé - môžu byť vykonané len za 1 návštevu. Pravdou je, že majú podstatne viac nedostatkov a, samozrejme, ak ste veľmi náročný na estetiku a spoľahlivosť, potom kompozitné dyhy z kompozitného výplňového materiálu vám pravdepodobne nebudú vyhovovať (prečítajte si o nedostatkoch takýchto dýh v odkaze vyššie).

Recenzia kompozitných dýh - t

Kompozitné dyhy - životnosť približne 2-3 roky alebo 3-4 (ak máte šťastie). Je potrebné pripomenúť, že takéto "dyhy" potrebujú periodické leštenie, ale v každom prípade budú stmavnúť a stlmiť časom a za 4-5 rokov budú vyzerať takto -

Výskum (Wakiaga, 2004) - Vyhodnotila úroveň spokojnosti pacientov s dyhami z kompozitov. Vykonalo sa na základe prieskumu 200 ľudí v priebehu roka 2,5 roka po vytvorení kompozitných dýh. Miera spokojnosti bola iba 67%, na rozdiel napr. Od spokojnosti s porcelánovými dyhami (údaj 93%).

Pre poslednú štúdiu však musíte urobiť zľavu na ruskú realitu. Ako sme už povedali: kvalita výroby kompozitných dýh je oveľa vyššia v zahraničí, takže by ste nemali stavať žiadne špeciálne ilúzie, že lacnejšie kompozitné dyhy budú vyzerať ako drahé keramické.

Dyhy: Kontraindikácie

Keď nemôžete dať dýhy na zuby - recenzie zubárov naznačujú, že zlyhanie dyhy (ktoré budú vyžadovať ich nahradenie, s príslušnými nákladmi) - je s najväčšou pravdepodobnosťou v prítomnosti týchto podmienok:

 • zvýšené opotrebenie zubov o 2 stupne a vyššie
 • nedostatok žuvacích zubov (šiesty, siedmy),
 • extrémny životný štýl (box a iné kontaktné športy),
 • prítomnosť bruxizmu,
 • zlé návyky - hryzenie nití alebo nechtov, otváranie piva so zubami,
 • Neinštalujte dýhy na zuby ošetrené rezorcinol-formalínom,
 • vážne zničenie lingválneho (vnútorného) povrchu zuba,
 • prítomnosť stredne veľkého alebo veľkého tesnenia na lingválnom povrchu zuba, t
 • nesprávne uhryznutie (priame alebo obrátené).

Dyhy: Klady a zápory

Nižšie uvedieme odpovede na otázky, ktoré pacienti často kladú pri konzultácii s ortopedickým lekárom o inštalácii dýh ...

1. Čo je lepšie - dyha alebo koruna?

Po prvé, dyhy môžu byť vyrobené na akékoľvek zuby, ale s výnimkou 6-7-8 žuvacie zuby. Po druhé - môžu byť vykonané len v neprítomnosti kontraindikácií, ktoré sme uviedli vyššie v tomto článku. Ak je z tohto zoznamu aspoň jedna kontraindikácia - mali by ste si vybrať v prospech korún. Čo si vybrať - dyhy alebo koruny (pri absencii kontraindikácií), potom najlepšou voľbou je určite dyhy.

Pod dýhou je zub brúsený prevažne len z predného povrchu, čo vám umožňuje ušetriť nielen viac vlastných tkanív zuba, ale aj nechať zub nažive. To určite zvýši jeho životnosť. Tenké dyhy vyžadujú iba 0,3 mm brúsenia smaltu a zub pod korunkou je zo všetkých strán brúsený v priemere o 1,5-2 mm (čo robí z neho pach).

Dno zuba pod korunkou z keramického kovu -

2. Čo je lepšie - dyhy alebo reštaurovanie?

Porcelánové dyhy majú jedinečnú vlastnosť - sú schopné úplne imitovať svoje vlastné zubné tkanivá. Je to preto, že ako zubná sklovina, tak porcelán sú rovnako priesvitné a odrážajú svetlo rovnakým spôsobom. V zdravých zuboch prechádzajú svetelné lúče cez zubnú sklovinu a odrážajú sa od hustejšej a hustejšej zubnej skloviny.

Po odraze sa svetlo ponáhľa späť, čo dáva sklovine lesklý, trochu sklovitý vzhľad. To isté sa deje v prítomnosti porcelánových faziet: svetlo, ktoré nimi prechádza, sa odráža od tmavšieho cementu a ponáhľa sa späť. Okrem toho, s pomocou špeciálnych pigmentov, môžete dať porcelán akékoľvek odtiene, ktoré budú napodobňovať farbu a transparentnosť susedných zdravých zubov.

Výplňový materiál z ľahkého polyméru / kompozitu, ktorý sa používa na výplne, však nemá také vlastnosti vedenia svetla a priesvitnosti. Estetika zapečatených predných zubov je preto veľmi vzdialená od ideálu, pokiaľ samozrejme nie ste naozaj náročná na estetiku. Pozrime sa bližšie na obnovené zuby - sú vždy viac sivé a matné ako zdravé zuby (Obr. 26).

Výplne sú spočiatku nielen horšie v estetike, ale majú tiež tendenciu stmavnúť časom, a preto po niekoľkých rokoch zvyčajne vyžadujú výmenu. Okrem toho sa veľmi často na hranici zubu / výplne v priebehu času objavuje tmavá čiara (v dôsledku prenikania pigmentov), ​​ktorá už zhoršuje estetiku. Ale porcelánové dyhy nezmenia svoju farbu vôbec ani po 20 rokoch.

3. Čo je lepšie - rovnátka alebo dyhy?

Šľapky alebo dyhy - voľba závisí od závažnosti zakrivenia zubov. Kompozitné dyhy sú vhodné na korekciu len menších problémov so skusom, keramické dyhy umožňujú opraviť závažnejšie problémy, napríklad zmeniť sklon a polohu malej skupiny zubov, vyrovnať chrup, ak sú zuby v chrupe nerovnomerné a atď.

Moderné traky sú veľmi technologické a umožňujú opraviť malé preplnené zuby za približne šesť mesiacov alebo rok. Významné poruchy sa liečia dlhšie (približne 1,5 roka). Ak ste zmätení samotným vzhľadom rovnátka na zuby, potom sú neviditeľné, napríklad ...

 • systém jazykových zátvoriek (pripevnených k zubom zo strany jazyka),
 • biele keramické traky,
 • traky z priehľadného kryštalického zafíru,
 • transparentné chrániče úst na korekciu zhryzu, ktoré je možné kedykoľvek odstrániť a nasadiť (podobajú sa chráničom úst na bielenie zubov).

Fazety foto: pred a po korekcii širokých medzizubných priestorov

Všeobecne platí, že pokiaľ ide o polohu, tvar, náklon, rotáciu len 1-2 zuby, je určite lepšie zvoliť dyhy, takže po šnúrkach smaltovaný povrch všetkých zubov už nemusí byť dokonalý (sklovina bude mať nerovnomernú farbu, biele škvrny). Existuje však veľa situácií, kedy je potrebná masívna reštrukturalizácia systému zubných čeľustí a jednoducho sa to nedá urobiť bez závoriek. Dúfame, že náš článok na tému: Dentálna dýha cena inštalácie - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár