Zub múdrosti: Fotografie, rozdiely od iných zubov

Zub múdrosti je takmer najbežnejším zubom, ktorý má rovnakú štruktúru ako ostatné zuby s viacerými koreňmi. Zuby múdrosti sa tiež nazývajú "Osem zubov", pretože ak spočítate počet zubov v každej polovici dolnej a hornej čeľuste, počnúc centrálnym rezákom, potom každý zub múdrosti je presne ôsmy zub.

Koľko zubov múdrosti má človek? - iba štyri. Výnimkou je, keď sa napríklad objavia základy ôsmeho zubu. V tomto prípade bude počet zubov múdrosti u človeka prirodzene menší. Na obr.1 vidíte polohu ôsmeho rezu zubov.

Štruktúra zubu múdrosti

Ľudia sa často pýtajú: koľko koreňov má zub múdrosti? Počet koreňov môže byť odlišný. Často môžete nájsť zub múdrosti so štyrmi koreňmi a niekedy dokonca päť. Na druhej strane, existujú jednokomorové ôsme zuby - to je dôsledok efektu "koreňov fúzovaných dohromady", ktoré vizuálne vyzerajú ako jeden masívny koreň zubov.

Ako sa zub múdrosti líši od ostatných zubov?

  • Po prvé, zuby múdrosti majú spravidla silne zakrivené korene.
  • po druhé, v dôsledku zakrivenia koreňov je ťažké liečiť kořenové kanáliky v ôsmich zuboch, pretože sú pomerne silne zakrivené a vďaka tomu sú ťažko obrobené a utesnené.

V opačnom prípade má zub múdrosti rovnakú štruktúru ako zvyšok zubov.
Na obrázku 2 môžete vidieť zub múdrosti rozrezaný na polovicu.

Zub múdrosti: Foto

Na Obr. 3-4 je vidieť, ako vyzerajú odstránené zuby múdrosti.

O tom, ako odstrániť zuby, prečítajte si a pozrite sa v našom článku -
→ "Odstránenie zubov múdrosti"

Rozmýšľajúca múdrosť

Ako dlho rastie zub múdrosti: väčšina stálych zubov vybuchne od 7 rokov do 13 rokov a jedinou výnimkou je zub múdrosti. Svoju erupciu začína zvyčajne nie skôr ako 16 rokov, ale v zásade môže vypuknúť vo veku 14 rokov a vo veku 40 rokov. Vzhľadom k tomu, že tento zub vybuchne už v staršom veku pre človeka, to bolo nazývané zub múdrosti.

Na röntgenovom snímke (obr. 5) môžete vidieť zub múdrosti v procese erupcie u mladého muža 20 rokov. Zuby majú úplne vytvorenú korunku, ale korene zubu sú stále v procese tvorby a možno to vidieť na röntgenovom vyšetrení - ako ďaleko sú ešte zaostalé.

teda:

  • koruna ôsmeho zubu končí svoju formáciu okolo 12 rokov,
  • zubná múdrosť začína zvyčajne nie skôr ako 18-21 rokov,
  • koniec tvorby koreňov nastáva najskôr 24 rokov.

reklama

Na röntgenovom snímke (obr. 6) môžete vidieť zuby múdrosti hornej a dolnej čeľuste. Na röntgenovom žiarení je jasné, že korene ôsmeho zubu sú už úplne tvorené - preto môžeme okamžite povedať, že ide o snímku dospelého. Spodný zub múdrosti zaberá horizontálnu polohu, ktorá vylučuje možnosť jeho erupcie. Obrázok ukazuje, že nižší zub múdrosti nemá priestor na erupciu - kvôli nedostatočnej dĺžke dolnej čeľuste.

Na obr. 7 môžete vidieť dolný zub múdrosti v stave erupcie (pohľad do úst). Zub je v stabilnom štádiu erupcie, keď žuvací povrch korunky zubu je pokrytý len sliznicou a jeden z hrebeňov zubnej korunky sa už pozerá zospodu pod sliznicu.

Ako dlho má zub múdrosti rez

Čas erupcie zubu múdrosti bude závisieť od toho, koľko miesta je pre ňu rezervované v čeľusti. Ak nie je dostatok miesta, zub múdrosti začne pomaly posúvať siedme zuby, a oni zase nechajú zostávajúce zuby, aby si vytvorili miesto pre seba. Mimochodom, toto môže viesť k vytlačeniu zubov.

Preto veľmi často zubári odporúčajú odstrániť aj zdravé ôsme zuby (úplne zasiahnuté, úplne alebo čiastočne vybuchnuté), aby sa zabránilo pohybu zubov a preplneniu v predných častiach chrupu. To znamená, že čím menší je priestor pre erupciu, tým dlhšie bude zub múdrosti vybuchnúť.

Musím povedať, že takéto problémy s erupciou ôsmich zubov u ľudí neboli vždy. Predtým mali ľudia väčšiu dĺžku dolnej čeľuste, čo umožnilo, aby všetky zuby vybuchli bez akýchkoľvek problémov. Zmeny v dĺžke čeľustí u moderných ľudí sú spojené so zmenami vo výžive. Predtým ľudia jedli viac hrubých potravín, nie drvené, varené, atď. Viac tvrdých potravín viedlo k tomu, že na čeľustiach a zuboch bolo potrebné veľké zaťaženie, aby sa takéto potraviny mohli žuť.

Zaťaženie pomohlo udržať veľkosť čeľustí. Keď však ľudia začali jesť väčšinou mäkké, kulinársky spracované potraviny - zaťaženie čeľustí sa zmenšilo a veľkosti čeľustí sa znížili z generácie na generáciu. Ako výsledok, moderný ľudia jednoducho nemajú priestor pre ôsme zuby, pretože krátka dĺžka čeľuste, a ôsme zuby preto, spravidla majú problémy vybuchnúť, alebo nie vybuchnúť vôbec.

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár