Stomatologické ošetrenie: ceny

Náklady na zubné ošetrenie uvedené v tomto článku sú určené na základe analýzy cenníkov zubných kliník stredného cenového segmentu, ako aj kliník ekonomickej triedy. Všetky ceny za zubné ošetrenie sú uvedené za rok 2019.

Ošetrenie kazu: cena

Na ošetrenie zubného kazu bude cena závisieť od dvoch faktorov. Po prvé, z hĺbky zubného kazu z tvrdých zubných tkanív (podľa tohto kritéria sa kaz delí na povrchové, stredné a hlboké).

A po druhé, o stupni zničenia tvrdých tkanív zuba korunky. Čím viac zubov je zničený, tým viac času je potrebné na to, aby ho lekár obnovil (najmä ak je potrebné obnoviť kontaktné miesta so susednými zubami, hrbolčekmi a trhlinami na povrchu žuvačky), ako aj so zvýšením spotreby plniaceho materiálu.

 • Náklady na ošetrenie povrchových kazov -
  povrchový kaz by sa mal chápať ako zničenie iba obmedzenej plochy korunky zubov na hrúbke zubnej skloviny (obr. 1). Za tú istú cenu je možné počítať aj s obnovou malého štiepania ostria predných zubov.

  Koľko stojí vyliečenie zubného kazu v počiatočnom štádiu: takáto liečba (s anestéziou a inštaláciou ľahkého polymérového tesnenia) vás bude stáť 1500-2000 rubľov.

 • Náklady na ošetrenie priemerného kazu -
  stredným kazom sa rozumie obmedzená deštrukcia zubu po celej hĺbke vrstvy skloviny a časti dentínu (obr. 2). Liečba tejto formy kazu (s anestéziou a inštaláciou ľahkých polymérnych náplní) bude stáť od 2500 rubľov.

  Tieto náklady neberú do úvahy potrebu ukladať (v niektorých prípadoch) koferdam na izoláciu zubu od slín. Keď je uložená, cena sa zvýši o ďalších 400 až 500 rubľov.

 • Náklady na liečbu hlbokého kazu -
  s hlbokým zubným kazom dosahuje zubný kaz taký rozsah, že medzi spodnou časťou zubnej dutiny a dužinou zubov (neurovaskulárny zväzok) zostáva len veľmi tenký pás dentínu, ktorý nie je ovplyvnený zubným kazom.

  V takej hĺbke kariálnej lézie (po úplnom odstránení tkanív postihnutých zubným kazom) je na spodnej strane vytvorenej zubnej dutiny inštalovaná lekárska vložka, ktorá pomáha predchádzať vzniku nervového zápalu v zube, t.j. kazateľnica. Na lekárske tesnenie sa umiestni izolačné tesnenie, ktoré sa zase uzavrie stálym utesnením z ľahkého polyméru (obr. 3).

  Ošetrenie sa môže uskutočniť v 1 alebo 2 návštevách - v závislosti od hrúbky zostávajúceho zdravého dentínu. Liečba tejto formy zubného kazu (s anestéziou, inštaláciou lekárskych vankúšikov a náplňou z ľahkých polymérov) pri jednej návšteve bude stáť približne 3 500 rubľov. Ak počas 2 návštev (čo je žiaduce), potom náklady na ošetrenie zubného kazu budú asi 4000 rubľov.

Náklady na úplné obnovenie koruny zuba -

Ak je koruna zubu zničená úplne, alebo viac ako 1/2, obnovenie takýchto zubov sa vypočíta podľa osobitnej schémy (najmä ak hovoríme o obnove predných zubov, ktoré vyžadujú dokonalú estetiku - obr. 4-6).

Táto obnova sa nazýva estetická obnova zubov. Cena za zubné ošetrenie s ich úplným zotavením bude okolo 3500-4500 rubľov v klinikách ekonomickej triedy a od 5500 do 6500 rubľov - na klinikách priemernej cenovej kategórie.

Je dôležité: Treba mať na pamäti, že tieto ceny neberú do úvahy možnú potrebu liečby koreňových kanálikov v tomto zube. V tomto prípade sa náklady na vyplnenie koreňového kanálika pripočítajú k uvedenej cene (ako pri pulpitíde).

reklama

Náklady na zubné ošetrenie s pulpitídou, periodontitídou -

Ceny za zubné ošetrenie sú založené na analýze cenníkov zubných kliník stredného cenového segmentu, ako aj na klinikách ekonomickej triedy. Vzhľadom k tomu, že liečba pulpitídy a parodontitídy je spojená s obrábaním a plnením koreňových kanálikov - cena za ne je veľmi podobná a bude závisieť predovšetkým od počtu koreňových kanálov vo vašom zube (Obr. 7).

Všetky rezáky a špičáky majú spravidla vždy len 1 koreňový kanál. Dolné premoláre (4-5 zubov od stredu) - majú len 1 kanál, zatiaľ čo horné premoláre majú 2 koreňové kanály. V dolných a horných molárnych zuboch (od 6 do 8) - najčastejšie sa vyskytujú 3 koreňové kanáliky (ale v dolných, často sú len dva a v hornom, niekedy všetky štyri).

1. Priemerná cena zubného ošetrenia s pulpitídou -

 • 1-kanálová kazateľnica - 2500 rubľov,
 • 2-kanálová kazateľnica - 3800 rubľov,
 • 3-kanálová kazateľnica - 5000 rubľov,
  (cenové rozpätie môže byť +/- 500-1000 rubľov.).

Je dôležité: Tieto náklady zahŕňajú len anestéziu, ak je to potrebné, odstránenie starej náplne, ako aj všetky inštrumentálne a lekárske manipulácie v koreňových kanáloch, vrátane ich naplnenia najjednoduchšou metódou - metódou laterálnej kondenzácie studenej gutaperča, plus nastavenie dočasnej náplne. Vezmite prosím na vedomie, že táto cena nezahŕňa inštaláciu trvalého ľahkého polymérového tesnenia na korunku zubu.

Koľko návštev je potrebných -
liečba jednokanálovej pulpitídy sa zvyčajne uskutočňuje pri 2 návštevách: pri prvej návšteve sa nerv odstráni z kanála, kanáliky sa opracovávajú na expandovanie a kanál sa okamžite naplní gutaperčou a tmelom. V druhej návšteve je umiestnená trvalá pečať. V žiadnom prípade nemôže dať trvalé pečať v jeden deň, spolu s plnením kanálov, pretože tmel (pasta) v kanáli musí stvrdnúť, odparovať vodu zo seba. Niektorí lekári toto pravidlo zanedbávajú, aby ušetrili čas.

Zubná liečba s dvoma alebo viacerými kanálmi sa zvyčajne vykonáva počas 3 návštev. Počas prvej návštevy sa vykonáva iba mechanické spracovanie kanálov a ich antiseptické ošetrenie. Gutaperča a tesniace kanály sa plnia len počas 2. návštevy, čo je spôsobené tým, že mechanické spracovanie viacerých kanálov vyžaduje veľa času. Trvalá svetelná polymérna výplň sa vyrába už pri tretej návšteve.

2. Priemerné ceny zubného ošetrenia s periodontitídou - t

Ceny za liečbu periodontitídy sú vždy vyššie v dôsledku potreby väčšieho počtu návštev, ako aj použitia drahých liekov na liečbu zápalu na vrchole koreňa zubov. Priemerné náklady budú kolísať (prvá cena zodpovedá klinikám ekonomickej triedy, druhá - klinikám stredného cenového segmentu) ...

 • 1-kanálová periodontitída - od 5500 do 8000 rubľov,
 • 2-kanálová periodontitída - od 6500 do 9000 rubľov,
 • 3-kanálová parodontitída - cena je od 7 500 do 10 000 rubľov.

Cena zahŕňa -
anestézia, ak je to potrebné - odstránenie starej náplne, ako aj všetkých inštrumentálnych a lekárskych manipulácií v koreňových kanáloch, vrátane ich utesnenia metódou laterálnej kondenzácie studenej gutaperča. Upozorňujeme, že cena zahŕňa inštaláciu iba dočasných výplní.

NIE sú zahrnuté v cene -
trvalé plnenie, odstránenie starej umelej korunky. Ak už koreňové kanáliky v zube už boli zapečatené, potom odkrytie zle uzavretých kanálov, ako aj odstránenie kovového kolíka z kanála, zvýši vyššie uvedené náklady o ďalších 2000-4500 rubľov (v závislosti od zložitosti práce).

Je dôležité: podľa oficiálnych štatistík sa pulpitída a periodontitída liečia slabo v 60-70% prípadov! Typické chyby: nedostatočné naplnenie koreňových kanálikov k vrcholu koreňa, resekcia kanálov, perforovanie koreňa ... To všetko si vyžaduje neodkladnú úpravu zubov a nové výdavky. Preto by ste nemali naháňať najnižšiu cenu, pretože je nesporné, že vysoká cena nemusí nevyhnutne znamenať kvalitu. Ale nájsť veľmi kvalifikovaného zubára, ktorý pracuje s dobrými materiálmi a dobrým vybavením a zároveň nútený predávať svoje vynikajúce služby za nízku cenu - to je z oblasti fantázie.

Čo iné môže ovplyvniť cenu -

Ak pôjdeme na kliniku, možno nevieme o jej cenovej politike a o tom, aké materiály a metódy jej lekári používajú. Náklady na ošetrenie zubov závisia od použitého zariadenia a od kvality spotrebného materiálu a výplňových materiálov. Na niektorých klinikách môže byť cena za vyplnenie koreňových kanálikov počas pulpitídy a parodontitídy až 10 000 až 200 000 rubľov na zub.

Faktom je, že okrem štandardných bežných metód ekonomickej triedy existujú drahšie metódy zubného ošetrenia, ktoré vám umožnia dosiahnuť maximálnu kvalitu a zaručiť, že zub bude trvať čo najdlhšie. Ceny, ktoré sme uviedli vyššie, zodpovedajú spracovaniu, pri ktorom sa mechanické spracovanie kanálov vykonáva iba ručným náradím (obr. 8) a plnenie kanálov sa uskutočňuje utesnením "studených" gutaperčových kolíkov.

Kvalita plnenia koreňových kanálikov je najdôležitejšia vec, ktorá vo všeobecnosti existuje v zubnom lekárstve. Pozrime sa, aké sú moderné technológie a materiály, ktoré vám umožnia dosiahnuť dokonalý výsledok ...

1. Použite endodontický tip -

Napĺňanie koreňových kanálikov vyžaduje, aby sa najprv rozšírili na požadovanú veľkosť, čím sa steny kanála stávajú určitým zúžením (zužujúcim sa smerom k hornej časti zubu), čím sa steny kanálika vyhladia. A to všetko je veľmi dôležité určiť správnu dĺžku koreňových kanálikov ...

Vo väčšine kliník to robia lekári s ručnými nástrojmi, ako sú K-súbory (Obr. 8), ktoré majú rôzne veľkosti. Lekár otáča rukoväťami týchto nástrojov končekmi prstov a ostré hrany vo vnútri koreňového kanálika odstraňujú triesky zo stien kanála, čím ho rozširujú. Nevýhody manuálnej metódy -

 • príliš pomalé spracovanie
 • vysoké riziko zlomenia hrotu nástroja,
 • steny koreňových kanálikov sú drsné, čo zabraňuje následnému zavedeniu kolíkov guttabercha.

Lepšie utesnenie koreňových kanálikov možno dosiahnuť ich opracovaním pomocou endodontického hrotu s mikromotorom (obr. 9). Tieto špičky používajú niklovo-titánové profily s tvarovou pamäťou (obr.10), ktoré majú veľmi vysokú pružnosť a neprelomujú sa ani vo veľmi zakrivených koreňových kanáloch.

Titánové profily umožňujú dokonale hladké steny stien, čo výrazne uľahčuje ich následné utesnenie. Okrem toho v moderných modeloch endodontických hrotov je integrovaný vrcholový lokátor, t. Lekár vidí stupeň ponorenia nástroja do kanála a jeho vzdialenosť od vrcholu koreňa na displeji mikromotora. To umožňuje utesnenie kanála presne na vrchol koreňa zubu a v 60% prípadov sú komplikácie po ošetrení spojené práve so skutočnosťou, že dĺžka kanálov nebola správne určená.

Použitie endodontického hrotu a niklovo-titánových profilov (ProTaper): video

2. Plnenie kanálov termoplastickej gutaperče -

Vo väčšine prípadov bude skúsený zubár schopný kvalitne vyplniť koreňové kanáliky tradičnou metódou laterálnej kondenzácie gutaperča v kanáloch. Táto metóda však funguje len vtedy, keď veľké mikrotubuly neopustia hlavný koreňový kanál. Zdá sa, že v takýchto zuboch je hlavný kanál dobre uzavretý, ale zub stále bolí.

Vo vyspelých krajinách sa hlavne snažia vyplniť koreňové kanáliky termoplastického (horúceho) gutaperča. Špeciálne gutaperčové kolíky (systém Termafil) sa zohrejú v špeciálnom zariadení a vložia sa do koreňových kanálikov. Teplý polotekutý gutaperča preniká nielen do hlavného koreňového kanála, ale tiež prúdi do bočných vetiev hlavného koreňového kanála, čím spoľahlivo utesňuje celú sieť kanálov.

Vyplnenie horúceho termafilového kanála gutaperča: video

Existuje mnoho variantov tejto techniky, ale najlepšie z nich je nepochybne systém „Termafil“ (vo videu vyššie). Vyplnenie koreňových kanálov pomocou "Termafil" bude stáť viac o 3600 rubľov za každý kanál (plus vyššie uvedené sumy).

3. Liečba kanála pod mikroskopom -

Na mnohých klinikách sa pomocou špeciálneho chirurgického dentálneho mikroskopu skúma endodontická liečba koreňových kanálikov. Jeho použitie umožňuje zlepšiť kvalitu spracovania a utesnenia kanálov, ako aj znížiť riziko komplikácií - zlomenie nástroja v kanáli, perforáciu koreňa zubov a ďalšie.

Musíte pochopiť, že všetky predmety v zube, napríklad ústa koreňových kanálikov, sú extrémne malé, čo komplikuje prácu zubára. Mikroskop zväčšuje obraz toho, čo sa deje v zube mnohokrát. Táto metóda je veľmi efektívna, ale podľa nášho názoru je skutočne potrebná pri práci vo veľmi zakrivených kanáloch, v situáciách, keď je potrebné zapečatiť perforáciu koreňa, keď lekár nemôže nájsť ústie jedného z kanálov (v spodnej časti zubnej dutiny).

Koľko je zubné ošetrenie pod mikroskopom -
použitie mikroskopu pri liečbe 1-kanálovej pulpitídy zvýši náklady na liečbu z 2500-3000 rubľov (vyjadrené vyššie) - až do približne 7200 rubľov v klinikách ekonomickej triedy a až 9000 rubľov na klinikách priemernej cenovej kategórie.

Použitie dentálneho mikroskopu pri liečbe pulpitídy dolného rezača: video

4. Kvalita spotrebného materiálu -

Pri liečbe pulpitis tradičným spôsobom: s obrábaním kanálov s ručným náradím a tesnenie studenou gutaperča, môže byť kvalita veľmi, veľmi odlišná. Napríklad K-súbory pre obrábacie kanály môžu byť nové a druhý až piaty pacient už môže byť použitý.

Použité nástroje sa často rozbíjajú v koreňových kanálikoch, navyše sú sterilizované len medikáciou a hobliny koreňových kanálikov predchádzajúcich pacientov môžu zostať v zárezoch. Je to smutné, ale pacienti na zubných klinikách sú na druhom mieste po infekciách hepatitídy B a C po drogovo závislých. Preto by ste mali požiadať, aby sa spracovanie vykonávalo iba s novými súbormi K, aj keď môžete byť požiadaní, aby ste za to zaplatili.

Okrem toho sa pri plnení kanálov môžu použiť lacné gutaperčové kolíky a lacný tmel. Siler je pasta, ktorá vyplňuje medzery medzi gutaperčovými kolíkmi. Zubár môže teda používať lacný endometazón, ktorý má tendenciu sa rozpúšťať v hornej tretine kanála (na vrchole koreňa zubov), čo v dlhodobom horizonte nevyhnutne povedie k zápalu na vrchole koreňa a potrebe novej liečby. Vážený tmel "AH-plus", ktorý nie je absorbovaný na vrchole koreňa - je 8-12 krát drahší ako lacné analógy.

Zubné ošetrenie: recenzie

Reakcie na zubné ošetrenie sú zriedkavo pozitívne, pretože iba podľa oficiálnych štatistík - vo viac ako 70% prípadov sa plnenie koreňových kanálikov vykonáva zle, čo vedie k rozvoju cyst na zuboch, potrebe opätovnej liečby, a nie zriedka, a na odstránenie týchto zubov. Ale všetci títo zubári sú priatelia a príbuzní niekoho. Preto by ste nemali hľadať lekára medzi svojimi známymi, ale skôr sa zamerať na recenzie ľudí, ktorí dlhodobo chodia na jedného špecialistu, a zároveň nemuseli znovu liečiť zuby, ktoré tento špecialista liečil.

Musíte tiež povedať, že pozitívna spätná väzba a vysoké náklady na zubné ošetrenie nie sú vždy spojené. Aj keď kvôli objektivite stojí za zmienku, že kvalifikovanejší odborníci majú tendenciu pracovať na špičkových klinikách, na dobrom vybavení a kvalitných materiáloch, čo už znamená, že nájdenie dobrého špecialistu na klinikách vyššej cenovej kategórie bude jednoduchšie ako na klinikách ekonomickej triedy.

Vysoko kvalifikovaní zubní lekári majú navyše vždy viac platu ako ich menej úspešní kolegovia. A to nepochybne vyžaduje riadenie určitého poradia cien za služby kliniky. Ak pacienti nemajú špecializované vedomosti, ktoré by im pomohli vybrať si dobrého špecialistu, existuje len jeden spôsob, ako sa dostať aspoň k základným vedomostiam (napríklad k internetovým zdrojom), absolvovať počiatočnú konzultáciu s niekoľkými odborníkmi naraz, potom ich porovnať a urobiť konečnú voľbu.

Dúfame, že náš článok na tému: Cenník zubného lekárstva na klinikách ekonomickej triedy v Moskve - sa vám ukázal ako užitočný! Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár