Zub múdrosti rastie: čo robiť, foto

Zablokovaná múdrosť zubov môže priniesť akútne symptómy vo forme bolesti, opuchu, horúčky a dlhodobých účinkov, ako je napríklad vytláčanie predných zubov. Na obr. 1 je možné vidieť pohľad na prenikajúci zub s nižšou múdrosťou v ústnej dutine (dve sliznice korunkovej časti zubu sú viditeľné z pod sliznicou) a na roentgenograme.

Problémy vyplývajúce z erupcie zubu múdrosti -

 • Symptómy zápalu -
  Po prvé, proces erupcie môže byť sprevádzaný akútnou alebo boľavou bolesťou. Stupeň bolesti môže závisieť od dostupnosti priestoru v chrupe pre erupciu tohto zuba alebo pre závažnosť zápalu, ktorý sa spojil. Môže tiež dôjsť k zvýšeniu teploty, zápachu z úst.

  V prípade progresie zápalu sa môžu vyskytnúť také nežiaduce príznaky ako edém tváre (obr. 2), ťažkosti s otvorením úst a bolestivé prehĺtanie. Ak sa takéto príznaky objavia, potom je potrebná pohotovostná starostlivosť zubného lekára!

 • Perikonitída (zápal kukly) -
  v okamihu erupcie zubu múdrosti, keď sa jeho vrcholy začínajú objavovať na povrchu ďasien (ako na obr. 1) - jeho korunka je čiastočne pokrytá sliznicou. Oblasť sliznice, ktorá tak pokrýva časť koruny zubu múdrosti, sa nazýva kapucňa. Schematicky je znázornené na obr.

  Keď sa objaví kapucňa, skôr alebo neskôr sa zapáli. Takýto zápal sa nazýva perikonitída. Je to spôsobené tým, že medzi kapotou a povrchom zuba je vytvorený polouzavretý priestor, kde sa zvyšky potravín rozkladajú a množia sa mikróby. Perikonitída môže byť akútna - v tomto prípade môže dôjsť k opuchu tkaniva ďasien okolo zubu múdrosti, hnisanie pod kapotou, nepríjemný zápach z úst, teplota, ťažkosti pri otvorení úst, prípadne chronický priebeh s miernymi príznakmi, zápach z úst.

  Výskyt perikoronitídy vyžaduje malý zásah - excíziu kapucne. Prevádzka je veľmi nízka a trvá len niekoľko minút. V niektorých prípadoch, keď zub pod kapotou má nesprávnu polohu alebo nie je miesto na zubanie zubov, je vyriešený problém odstránenia zubov múdrosti.

  reklama

 • Preplnené zuby -
  v prípade nedostatku miesta pre erupciu zubov múdrosti - druhá začína presúvať zvyšné zuby v smere centrálnych rezákov. V dôsledku toho dochádza k vytlačeniu chrupu ako na obr. 6 (a).

  Preto by mal váš zubný lekár vyhodnotiť primeranosť dĺžky tela spodnej čeľuste tak, aby sa tam mohli voľne rezať zuby múdrosti. Ak nie je dostatok miesta, potom je lepšie tieto zuby odstrániť proaktívne, inak, keď už vzniklo zaplnenie, to bude znamenať, že ortodontista by mal opraviť uhryznutie. Ortodontická liečba je dlhá - od roku alebo viac, a náklady na opravu uhryznutia sú extrémne vysoké, preto by ste mali tomuto bodu venovať veľkú pozornosť.

 • Zničenie frontálneho siedmeho zubu -
  zuby múdrosti často vybuchnú tak, že majú šikmú polohu a predné korunové kopce priliehajú na predný siedmy zub. Konštantný tlak zubu múdrosti na sklovinu tohto zubu môže spôsobiť, že tento zubný kaz zničí sklovinu v mieste tlaku a výskyt zubného kazu. V tomto prípade sa zubný kaz postupne mení na pulpitídu a pulpitídu na periodontitídu.

  Ako je možné vidieť na obr. 7, siedmy molár má tmavnutie v oblasti korunky (označenej čiernou šípkou), ktorá zodpovedá oblasti zubného kazu. Uchovanie siedmeho zuba a jeho úplné ošetrenie v tomto prípade nie je možné bez odstránenia zubu múdrosti. Obr. 8 má rovnaký obrázok: číslica (1) znázorňuje kaz zubu siedmeho zubu spôsobený zubom múdrosti a číslica (2) ukazuje oblasť deštrukcie kosti z rovnakého dôvodu.

  Na obr. 9 je vidieť výrazné zničenie korunovej časti siedmeho zubu (oblasť ničenia vyzerá ako tmavá škvrna na pozadí koruny a je obmedzená na biele šípky). Súčasne množstvo ničenia koruny a zmeny, ktoré sa objavili v oblasti vrcholov koreňa naznačujú, že to už nie je kaz, ale periodontitída zuba.

Ako uľahčiť múdrosť -

Ak je koruna zubu múdrosti už blízko povrchu ďasien, potom na urýchlenie erupcie a zmiernenie symptómov sú ďasná zvyčajne vyrezané nad korunou zubu múdrosti. tj vytvorte tzv. „okno“. Rozhodnutie o možnosti takéhoto zásahu by mal urobiť zubár, berúc do úvahy údaje röntgenového žiarenia.

V niektorých prípadoch odporúčame anestetické gély pre ústnu sliznicu, ktorá môže pomôcť zmierniť bolesť, napríklad:

 • Aplikácie Holisal-gel,
 • Aplikácia gélu Kamistad.

Na tvári rastie zub múdrosti: čo robiť

Keď zub múdrosti rastie nesprávne, to značne uľahčuje rozhodnutie zachovať / odstrániť. Pri vyšetrení existuje mnoho prípadov, keď zub múdrosti rastie na stranu (napríklad smerom k lícu) alebo leží takmer vodorovne. Tieto zuby sa nemôžu zúčastniť na žuvanie, môžu spôsobiť veľa problémov vo forme periodického zápalu, môžu prispieť k hryzenie do tváre alebo jazyka. Takéto zuby sú spravidla odstránené.

Ak váš zub múdrosti odreže tváre - venujte tomu veľkú pozornosť. Trvalé chronické poškodenie lícnej sliznice bude najprv nevyhnutne viesť k rozvoju vredu a zápalu. Ale to nie je všetko. Konštantné poškodenie ústnej sliznice je predisponujúcim faktorom pre rozvoj benígneho prvého a potom malígneho nádoru. Ostré hrany výplní a protézy môžu mať rovnaký účinok, ak sa poškodia sliznice a trenia.

Udržať alebo odstrániť zuby múdrosti?

Existujú indikácie na zachovanie alebo odstránenie zubov múdrosti. Konečné rozhodnutie o potrebe jedného alebo druhého je samozrejme potrebné pri konzultácii so zubným lekárom, ktorý zhodnotí polohu zubu, zápal, röntgenové údaje a poskytne vám komplexné odporúčania.

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár