Čo robiť, keď zub múdrosti bolí

Ak máte zub múdrosti, príčinou bolesti môže byť:
→ zubanie zubu múdrosti (v tomto prípade tkanivá obklopujúce zub bolí)
→ zubný kaz, pulpitída alebo periodontitída zubu múdrosti.

Múdrosť zubatá bolesť -

Bolesť s rastom zubu múdrosti sa vyskytuje takmer v každom prípade. Najčastejšia bolesť spojená s výskytom zápalu kapucne nad zubom múdrosti. Tiež, bolesť možno pozorovať, ak zub múdrosti pri prerezávaní kladie tlak na iné zuby, čo prispieva k ich posunutiu. Nižšie uvádzame tieto prípady, ako aj to, čo robiť v týchto situáciách.

1. Zápal kapucne nad zubom múdrosti

Zápal kapucne nastáva, keď zub múdrosti vybuchne cez sliznicu jedného alebo viacerých korunkových hrčiek. tj Ukazuje sa, že žuvací povrch korunky zubu je čiastočne otvorený a zvyšok je stále pokrytý sliznicou. Sliznica visiaca nad korunou zubu múdrosti múdrosti sa nazýva kapucňa (obr. 1).

Pod povrchom kapoty sa vytvárajú priaznivé podmienky pre reprodukciu mikróbov, ktoré spôsobujú zápal. Zápal kapucne je znázornený na obrázku 2-3. Toto ochorenie má aj oficiálny názov - Perikonitída. Ak máte bolesti ďasien v blízkosti zub múdrosti, potom s najväčšou pravdepodobnosťou je spojený so zápalom kapucne.

reklama

Čo robiť so zápalom kapucne -
s miernym zápalom (za predpokladu, že pod kapotou nie je uvoľnený hnis), môžete sa pokúsiť vyrovnať so zápalom sami. Na to potrebujete komplex antiseptických oplachov a protizápalového gélu:

 • opláchnite 0,05% roztokom chlórhexidínu,
 • Aplikácie Holisal-gel.

Liečba sa vykonáva 2-3 krát denne: ráno po raňajkách a čistení zubov, večer (pred spaním) po čistení zubov, a tiež uprostred dňa. Najprv je potrebné opláchnuť ústa roztokom chlórhexidínu po dobu 1 minúty (roztok sa predáva hotový v lekárni, stojí 20-30 rubľov), potom osušte povrch odsávača suchou gázovou podložkou a aplikujte naň gél prstom. Po tom, nejedzte 2-3 hodiny, nepláchnite ústa.

Ak je zápal významný -
Ak je výtok hnisu z pod kapotou alebo výrazný opuch, alebo bolestivé prehĺtanie, potom bez pomoci zubára nestačí. Samozrejme, môžete sa opäť pokúsiť znížiť zápal oplachom, protizápalovými gélmi, antibiotikami, ale účinok týchto udalostí bude len dočasný, alebo vôbec nebude.

Ošetrenie v tomto prípade by malo byť presne v excízii kapoty. A neodkladajte excíziu kapucne, pretože čím silnejší je zápal, tým ťažší a nepríjemnejší postup môže byť. Zvyčajne uh. V tomto prípade sa táto malá a jednoduchá operácia (ktorá trvá 5 minút) zvyčajne prenáša celkom jednoducho.

2. Nedostatok priestoru na erupciu zubu múdrosti -

Veľmi často, erupcia zub múdrosti jednoducho nemá dostatok priestoru v chrupu. V tomto prípade začína erupcia zubov vytvárať priestor pre seba a snaží sa pohnúť zvyšnými zubami. tj on tlačí na stojaci siedmy zub, ktorý zase na šiestom molár, atď Existuje teda posunutie zubov, ktoré môže byť sprevádzané bolesťou.

Čo robiť -
je potrebné povedať, že v takejto situácii je veľmi vysoké riziko vytesňovania zubov (obr.6a). Preto sú zuby múdrosti často odstraňované práve preto, aby sa zabránilo preplneniu zubov a potrebe následného vyrovnania uhryznutia so vzperami. Predpovedanie, či bude určitá osoba preplnená alebo nie. K tomu je potrebné správne odhadnúť dĺžku tela dolnej čeľuste a primeranosť priestoru pre všetky zuby, vrátane zubov múdrosti.

Viac informácií o odstránení zubov múdrosti v ich nesprávnej polohe a nedostatku priestoru na erupciu - prečítajte si článok:
→ "Ako odstrániť zub múdrosti"

Bolesť zubného kazu, pulpitídy a periodontitídy -

Ak bolesť nesúvisí s erupciou zubu múdrosti, potom to môže byť spojené len s nejakým druhom ochorenia zubov. Ak chcete začať liečbu zubu múdrosti - je len potrebné určiť uskutočniteľnosť jeho zachovanie. Koniec koncov, pomerne často sa vyskytujú situácie, keď sa drahé ošetrenie vykonáva vo vzťahu k zubu, čo nie je z funkčného hľadiska ani z hľadiska potreby použitia zubu na fixné protézy žiadnou hodnotou.

Prečítajte si informácie o liečbe / odstránení zubov múdrosti v článku:
→ "Indikácie na zachovanie a odstránenie zubov múdrosti"

 • Zuby múdrosti kazu -
  príznaky môžu byť bolesť na kyslé, sladké potraviny, studené dráždivé. Takéto bolesti vymiznú ihneď po tom, ako dráždivý liek prestane pôsobiť. Na liečbu alebo odstránenie takéhoto zubu by mal rozhodnúť zubár. To bude závisieť od správnej polohy zuba, jeho potreby protézy atď.

  Avšak, v niektorých prípadoch, určenie príčiny bolesti (rovnako ako kauzálny zub) je pomerne ťažké. Existujú napríklad situácie, keď vybuchujúci zub múdrosti tlačí svoju korunu na predný siedmy zub, čo spôsobuje jeho zničenie (Obr.7.9). V tomto prípade je kariálna lézia umiestnená na dĺžke siedmeho zubu v blízkosti žuvačky alebo dokonca mierne pod ňou.

  Môže byť spravidla diagnostikovaná pomocou röntgenového žiarenia. Na obrázku 7.9 vidíte takú pohoršenú léziu, ktorá vyzerá ako intenzívne stmavnutie (označené šípkami).

 • Kazateľ múdrosti zubov -
  s akútnou pulpitídou u pacientov sa môže vyskytnúť akútna, paroxyzmálna bolesť. Bolesť je spravidla spontánna, t.j. vznikajú spontánne, bez akýchkoľvek dráždivých látok. A ak počas zubného kazu zmizne bolesť okamžite po odstránení tepelného podnetu, potom s pulpitídou bolest nezmizne ani po odstránení dráždivej látky a môže trvať o 10-15 minút viac. V noci sa spravidla zvyšuje bolesť.

  s chronickou pulpitídou Zub múdrosti je tiež hlavným príznakom bolesti, ale už nebude tak výrazný. Bolesť bude matná, vyskytuje sa pravidelne. Studené a tepelné podnety ho môžu vyprovokovať. Po odstránení dráždivých látok, bolesť neprejde okamžite, ale po 10-15 minútach. Ak máte zub múdrosti, potom je pravdepodobné, že ide o chronickú formu pulpitídy.

 • Periodontitída zubu múdrosti -
  s akútnou periodontitídou pacienti sa zvyčajne sťažujú na nepríjemnú bolesť, ktorá je jasne lokalizovaná v zube múdrosti. Biting na zub spôsobuje prudký nárast bolesti. V premietaní kauzálneho zubu sa môže objaviť opuch ďasien / tváre. Ak váš zub múdrosti bolí, vaše ďasná bolí, tam je opuch ďasien na zub na bukálnej alebo jazykovej strane, potom je celkom možné, že je to akútna forma periodontitídy.

  chronickej periodontitídy často nie sú žiadne príznaky. Niekedy môže byť bolestivé hryzenie na zub, rovnako ako poklepaním na to. Ale bolesť v tomto prípade nie je veľmi silná. Na žuvačke v projekcii zubu múdrosti môže byť fistula, z ktorej vynikne len málo hnisavý výtok.

Zub múdrosti bolí - ľudové prostriedky

Ak ste si pozorne prečítali tento článok, bude vám jasné, že s rôznymi oplachmi, mastami, antibiotikami, v tomto prípade nebude možné odstrániť príčinu bolesti. Jediné, čo v tomto prípade môžete urobiť, je znížiť symptómy na krátke obdobie (v najlepšom prípade). V najhoršom prípade - priviesť sa ku komplikáciám. Analýza ľudových prostriedkov a ich "efektivita" pri liečbe doma - prečítajte si v našom článku: "Liečba ochorení zubov ľudovými liekmi"

V závislosti na konkrétnej diagnóze, takéto komplikácie môžu byť: opuch ďasien v blízkosti zubu múdrosti sa môže vyvinúť do hltana absces alebo flegmon na podlahe úst (môže byť liečený len v nemocnici), ťažkosti pri otvorení úst sa môže vyvinúť do úplného uzavretia úst (... inpatient). Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár