Perikonitída: odstránenie kapucne z múdrosti

Ťažké zuby zubov múdrosti sú často sprevádzané rozvojom zápalu ďasien okolo nich. Sliznica ďasien, ktorá čiastočne zakrýva korunu zubu múdrosti, sa nazýva termín - kapucňa zubu múdrosti (Obr. 1-3).

pretože kapucňa nad zubom múdrosti voľne prilieha k korunke zubu - medzi nimi sa vytvára poloplný priestor, v ktorom sa vytvárajú priaznivé podmienky na reprodukciu patogénnych baktérií a rozvoj zápalu. V zubnom lekárstve sa zapálená kapucňa na zub múdrosti nazýva termín "pericoronit".

Zub múdrosti: zápal kukly a jej príznaky

Pacienti, ktorí majú ochorenie ďasien v okolí zubu múdrosti sa zvyčajne sťažujú na lekára, že ich zub múdrosti rastie, ďasien má opuchnuté, a tam je zápach z zubu múdrosti. Tvorba nepríjemného zápachu je spôsobená tvorbou hnisu, ktorý sa postupne uvoľňuje z kapoty. Pacienti sa tiež sťažujú na bolesť zubu múdrosti. Takéto symptómy zodpovedajú iba miernej forme perikonitídy.

Aké sú príznaky perikoronitídy na videu -
Vezmite prosím na vedomie, že vo videu nižšie vidíte nasledujúce príznaky: sčervenanie a opuch kapucne nad horným zubom múdrosti, malé množstvo hnisavého výboja (biele) pod kapotou. Podobné symptómy zodpovedajú miernej forme zápalu.

Ak sa vyskytla perikonitída, liečba je možná len u zubného lekára. V počiatočnom štádiu sa však pacienti snažia zmierniť symptómy sami pomocou improvizovaných prostriedkov: antiseptických oplachov, zubných kvapiek a liekov proti bolesti. Vo väčšine prípadov je to neúčinné a zápal sa zvyšuje. Nasledujúce príznaky sa zvyšujú (v rôznych kombináciách) -

 • rastúce bolesti
 • ťažké opuchy a začervenanie ďasien,
 • edém tváre (obr. 4)
 • hnisavý výtok pod kapotou,
 • bolestivé prehĺtanie
 • ťažkosti s otvorením úst,
 • zvýšenie telesnej teploty,
 • slabosť
 • opuch a citlivosť submandibulárnych lymfatických uzlín.

Je dôležité: Ak kapucňa zubu múdrosti ešte nebola odstránená v tomto štádiu (pozri nižšie), potom by ste mali byť pripravení na ďalší vývoj. Po prvé, pretože zápal sa vyskytuje v oblasti žuvacích svalov - ich spazmus môže viesť k takmer úplnému uzavretiu úst. Ak sa v tomto okamihu rozhodnete ísť k zubárovi, potom nebude schopný nič urobiť s nedostatočným otvorením úst, ale aby vás odkázal do nemocnice.

Po druhé - hnis sa môže začať šíriť do ústnej dutiny, ale naopak hlboko do kostí a mäkkých tkanív, čo spôsobí tvorbu abscesu alebo flegmónu (hltanu alebo submandibulárneho). Nedávne komplikácie tiež znamenajú nevyhnutnú liečbu v nemocnici, a preto je lepšie, aby zápal múdrosti múdrosti nebol na kritickej úrovni.

Perikonitída: liečba

Ak máte zápal ďasien v blízkosti zubu múdrosti, liečba najčastejšie spočíva v tom, že zubný lekár vás vezme na odstránenie kapucne nad zubom múdrosti. Ak je však pozorovaný výrazný hnisavý zápal, potom je nežiaduce vykonať úplnú excíziu kapucne okamžite, pretože To môže viesť k rôznym zápalovým komplikáciám.

So silným hnisavým zápalom sa kapucňa najprv odreže, aby sa uľahčil odtok hnisavého výboja, a predpíše sa protizápalová liečba. A lekár vám predpíše, aby ste ho úplne odstránili po ústupe aktívneho zápalu. Aj v niektorých prípadoch môže lekár odporučiť okamžite odstrániť zub múdrosti.

1. Excízia kapucne nad zubom múdrosti -

Odstránenie kapucne z zubu múdrosti spočíva v vyrezaní previsnutej sliznice cez erupciu ôsmeho zubu. Vylučovanie kapucne nad zubom múdro vedie k eliminácii podmienok pre reprodukciu patogénnych baktérií. Tento malý chirurgický zákrok je obyčajne nízky, ale v niektorých prípadoch je potrebné odstrániť veľké množstvo tkaniva.

Vyrezanie kapucne nad zubom múdrosti vykonáva zubný chirurg v lokálnej anestézii. Procedúra je úplne bezbolestná, ak dostanete dobrého špecialistu, ak je anestézia aplikovaná správne a je použité dobré anestetikum, a nie niečo ako novokaín. Bolestivosť sa objaví až po podstúpení anestézie (po 30 minútach), takže aj pred nástupom bolesti stojí za to užívať analgetikum.

 • Odstránenie kapoty: cena na 2019
  na klinike ekonomickej triedy Moskvy, táto služba stojí asi 2500 rubľov. V regiónoch môžu byť náklady na konanie dvojnásobne nižšie. Mimochodom, na klinike v mieste bydliska (ak máte politiku a pas), mali by ste vykonať tento zásah úplne zadarmo.

Etapy excízie kapoty -

 1. Lokálna anestézia
 2. S pomocou skalpelu a chirurgických nožníc (menej často chirurgický laser), zubný chirurg urobí excíziu gingivy visiacej nad zubom.
 3. Liečba rán antiseptikami.
 4. Namiesto vyrezanej kapucne sa obyčajne umiestnil jódový tvar turundy.
 5. Lekár vydáva odporúčania a vymenuje na opätovné vyšetrenie.

Odstránenie kapucne zubu múdrosti: video

Dbajte na to, aby obidve operácie vyrezania kapucne boli vykonávané chirurgickým laserom a nie skalpelom. Pomocou lasera sa môžete vyhnúť krvácaniu, opuchu a silnej bolesti. V ruských zubných klinikách sa lasery prakticky nepoužívajú (kvôli ich neprítomnosti) a len niekoľko kliník sa môže pochváliť ich prítomnosťou.

Po pridelení zásahu -

 • Antiseptické kúpele s 0,05% roztokom chlórhexidínu (3 až 4-krát denne);
 • antibiotiká nie sú predpísané v každom prípade;
 • z bolesti - dobré tabletové analgetiká.

Zvyčajne stačí, že za 4-5 dní úplne zabudnete na to, čo je perikonitída zubu múdrosti. Ak však lekár vykonal operáciu traumaticky, potom môže byť chorý počas 7-10 dní. Ak chcete čo najrýchlejšie odstrániť zápal, môžete po antiseptickom opláchnutí dvakrát denne, ráno a večer aplikovať na kapotu HoleSalGel (má výrazný analgetický a protizápalový účinok).

Pamätajte, že ak na povrch rany vložíte gázu nasiaknutú jódom, musíte ju odstrániť najneskôr nasledujúci deň. Potom ona sama bude ohniskom infekcie. Potom, čo dostanete túto turundu - môže byť trochu kryt. Potom je žiaduce ošetrovať ranu gázovou podložkou nasiaknutou 3% peroxidom vodíka.

Je dôležité: v niektorých prípadoch sa môže opäť vytvoriť kapucňa, v takom prípade sa môže vyžadovať buď druhá operácia, alebo sa rozhodne o otázke extrakcie zubov. Tieto zuby majú často nesprávnu polohu. Skúsený lekár môže rýchlo určiť šance ôsmeho zubu v správnej polohe na röntgenovom vyšetrení a externom vyšetrení zuba.

reklama

2. V ktorých prípadoch je lepšie okamžite odstrániť zub s kapucňou -

Ak je vaša ďasná zapálená na zub múdrosti - najradikálnejšia liečba bude odstránenie 8. zubu, nad ktorým sa objaví nešťastná kapucňa. To vyrieši problém navždy, ale musíte byť pripravení na to, že ôsme zuby môžu byť s ohnutými koreňmi (to sa dá skontrolovať odfotografovaním) a potom odstránenie môže byť ťažké.

Situácie, v ktorých je vymazanie najlepším riešením -

 • za prvé - s nedostatočnou dĺžkou dolnej čeľuste, čo znamená, že nie je dosť miesta na to, aby zub múdrosti vybuchol. Odstránenie v tomto prípade zabráni tomu, aby sa zostávajúce zuby pohybovali zubom vybuchujúcim zubom, a neumožní vytláčanie zubov v prednej čeľusti.
 • za druhé - ak má 8. zub silný sklon smerom k líci alebo siedmemu zubu, potom to isté, skôr alebo neskôr bude musieť byť odstránené, pretože poškodí bukálnu sliznicu alebo koreň 7. zubu.

Podrobnejšie o ťažkom rozpadnutí múdrosti si prečítajte článok:
→ "Vlastnosti rastu a erupcie ôsmich zubov"

Žuvačka okolo zubu múdrosti je zapálená: čo robiť doma

Chcel by som tiež povedať pár slov tým, ktorí sa chcú zaoberať týmto problémom sami. Ak sa u Vás vyvinula perikoronitída - je možná liečba doma, ale musíte ju neustále potláčať antibiotikami a antiseptikami. Ak vaše zdravie nie je pre vás prioritou, alebo sa nachádzate v odľahlej dedine (kde nie je chirurg) - môže to byť na chvíľu naozaj riešenie.

Samostatnú liečbu môžeme odporučiť iba vtedy, ak máte najčastejšie minimálne príznaky zápalu (žiadne príznaky silného opuchu ďasien alebo tváre, hnisanie, absencia bolestivého prehĺtania alebo ťažkosti s otvorením úst), alebo sa nachádzate v odľahlej oblasti a v blízkosti nie je žiadny lekár. ale na ruke je balík antibiotík.

Optimálne použitie stále nie je antibiotiká, ale lokálne lieky v nasledujúcej kombinácii -

 • opláchne 0,05% roztokom chlórhexidínu, t
 • aplikácie na kapotu HolisalGel.

Aplikačná schéma -
liečba je určená na 2-3 krát denne (ráno po raňajkách a kefovanie zubov, večer - pred spaním). Najprv musíte intenzívne vypláchnuť ústa roztokom chlórhexidínu počas 1 minúty. Následne osušte povrch sliznice v mieste aplikácie suchou gázovou podložkou. Vytlačte malý gél na prst a naneste na kapotu s mierne masážnymi pohybmi. Po tom, trochu viac vytlačiť gél a aplikovať na kapotu bez masáž (po tom, zatvorte ústa, prehltnúť sliny, nejedzte 2-3 hodiny, môžete piť).

Je dôležité: zápal ďasien zubu múdrosti môže byť zastavený takýmito prostriedkami len na samom začiatku vývoja zápalu kukly, keď ešte nie je žiadny závažný edém, hnisanie a neexistujú žiadne také mimoriadne nepriaznivé symptómy, ako sú bolestivé prehĺtanie a problémy s otvorením úst, opuch tváre. Je lepšie používať antibiotiká len vtedy, ak sa v najbližších dňoch nedostane k lekárovi (napríklad v odľahlých oblastiach).

Treba však pripomenúť, že takáto konzervatívna liečba antibiotikami, oplachmi a gélami bude len dočasným riešením problému - koniec koncov, príčina zápalu (kapucňa) nikde nezmizla. Preto po takomto priebehu sa zápal kukly objaví skôr alebo neskôr. Dúfame, že náš článok na tému: Zub múdrosti bol zapálený, čo má robiť - ukázalo sa, že je pre vás užitočný!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár