Zub múdrosti je rez: príznaky, pomoc

Ak máte zub múdrosti rez, príznaky erupcie a adherentné zápal vám môže dať veľa nepríjemností. Zvyčajne, keď sa objavia zuby a zápal v oblasti zubu múdrosti, pacienti sa sťažujú na nasledujúce príznaky ...

Erupcia zubov múdrosti na fotografii a na roentgenograme (predné hrby zubu múdrosti sú viditeľné z pod sliznicou):

Príznaky erupcie -

 • Opuch ďasien alebo tváre na zub múdrosti -
  opuch ďasien v zube múdrosti (v stave erupcie) zvyčajne nastáva, keď je „kapucňa“ zapálená nad zubom múdrosti. Kapucňa je časť gingiválnej sliznice visiacej nad korunou zubu (diagram na obrázku 2).

  Na obrázku 1, kapucňa nevykazuje známky zápalu, a na obrázku 3-4, môžete vidieť výrazný zápal kapucne. Zubní lekári tento zápal nazývajú termínom "perikonitída". K zápalu dochádza preto, že medzi kapotou a povrchom zuba je polootvorený priestor, kde sa môžu dostať potravinové nečistoty, a existujú dobré podmienky na rozmnožovanie baktérií.

  V prípade, že máte zápal kukly zubára -
  1) určiť, či existujú dôkazy na zachovanie zubu múdrosti,
  2) ak existujú indikácie na ochranu zubov, kapucňa bude odstránená z zubu múdrosti a bude predpísané protizápalové ošetrenie.
  3) ak nie je žiadny náznak pre zachovanie zubu, potom vám lekár predpíše operáciu extrakcie zubov múdrosti.

  Je dôležitéAk vaše ďasná sú opuchnuté - zub múdrosti musí byť urýchlene ukázaný zubárovi. Aj keď v niektorých prípadoch s miernym zápalom, môžete zvládnuť domáce opravné prostriedky, o ktorých sme písali nižšie. Ale ak máte zub múdrosti, vaše tváre sú opuchnuté, a nie len ďasno, potom určite musíte utiecť k zubnému chirurgovi, pretože Inak môže všetko skončiť vývojom hnisavých línií abscesu a mnohých nepríjemných procedúr.

 • Ťažké otvorenie úst -
  Toto je nepriaznivý symptóm, ktorý indikuje progres zápalu a jeho prechod na žuvací sval. Ak nie ste urgentne ísť k zubárovi, ústa sa otvoria menej a menej, až kým sa nezatvoria vôbec. Len čo sa to stane, bude možné pacientovi pomôcť len v nemocnici.
 • Bolestivé prehĺtanie -
  Je to mimoriadne nepriaznivý symptóm, ktorý môže hovoriť o vývoji hnisavého abscesu v oblasti zubu múdrosti bližšie k jazyku. Toto je veľmi nebezpečné miesto pre lokalizáciu zápalu, pretože hnis sa môže šíriť do mäkkých tkanív podlahy úst. V tomto prípade je nevyhnutný vývoj flegmonu podlahy ústnej dutiny a dlhodobá nemocničná liečba (vrátane vonkajších rezov).
 • Teplota múdrosti -
  ak je zub múdrosti narezaný, teplota asi 37,5 je dosť pravdepodobná. Najmä jeho vzhľad je charakteristický pre rozvoj zápalu kukly nad zubom múdrosti. Teplota bude závisieť od závažnosti zápalu. V niektorých prípadoch však možno pozorovať malú subfebrilnú teplotu (až 37,5 stupňa), pričom zuby zubov múdrosti sú dokonca aj v neprítomnosti symptómov zápalu kapucne (pri absencii bolesti, opuchu ďasien alebo tváre).
 • Pocity bolesti -
  bolesť je charakteristická pre akýkoľvek zápalový proces, vrátane zápalu kukly. S rozvojom zápalu sa zvyšuje bolesť. V niektorých prípadoch však môže dôjsť k prudkému zastaveniu bolesti v dôsledku zastavenia zápalu, ale v skutočnosti, že hnis opustil uzavretý priestor, ale nie vonku, ale v okolitých tkanivách.

  Tiež bolesť zubov múdrosti môže byť spojená s nedostatkom priestoru pre zuby. V tomto prípade, erupcia zub múdrosti začína robiť priestor pre seba v chrupu kvôli posunutiu zvyšných zubov. tj on tlačí na stojaci siedmy zub, ktorý zase na šiestom molár, atď To znamená, že dochádza k posunu zubov (takmer ako pri ortodontickom zásahu). Takéto pohyby zubov môžu byť sprevádzané bolesťou.

Pomoc doma -

Zníženie zápalu a bolesti je možné s nasledujúcou kombináciou liekov. Majte však na pamäti, že ak máte opuch tváre, ťažkosti pri otváraní úst, bolestivé prehĺtanie, hnisanie pod kapotou, opuch a bolestivosť v submandibulárnej oblasti, potom sa nemôžete liečiť sami a mali by ste vyhľadať núdzovú lekársku pomoc.

 • Antiseptické opláchnutie 0,5% roztokom chlórhexidínu -
  Opláchnite 2-3 krát denne po dobu 1 minúty, roztok sa predáva v lekárni pripravenej na použitie.
 • Aplikácie na kapotu Holisal-gel -
  2-3 krát denne sa odporúča najprv mierne osušiť sliznicu suchou gázovou podložkou v mieste aplikácie, potom preniesť gél z prsta do oblasti slizníc nad zubom múdrosti a zopakovať trochu; potom znovu naneste gél na sliznicu tenkou vrstvou; Po aplikácii nie je 2-3 hodiny.
 • Lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom, napríklad Nurofen. Dúfame, že náš článok na tému: Zub múdrosti je rezaný - ukázalo sa, že je to pre vás užitočné!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár