Čo robiť po odstránení zubov múdrosti

Podľa štatistík, po odstránení zubu múdrosti, v 25-30% prípadov sa objaví zápal otvoru extrahovaného zuba. Napríklad po odstránení iných skupín zubov sa zápal vyskytuje len v 3-5% prípadov. To je spojené: po prvé, s vyššou zložitosťou odstraňovania zubov múdrosti, a po druhé, pretože sú obklopené veľkým množstvom mäkkých tkanív.

Posledná okolnosť je veľmi dôležitá, pretože Prítomnosť pohyblivých mäkkých tkanív v oblasti otvoru extrahovaného zubu často vedie k strate zrazeniny - jej strate alebo dokonca zničeniu. Ak je otvor extrahovaného zuba bez zrazeniny, v ňom sa nevyhnutne vyvinie zápal.

Gumy po extrakcii zubov múdrosti (normálne) -

Keď sú zuby múdrosti odstránené, stehy sú takmer vždy prekryté. Je to potrebné, pretože tieto zuby sú v hĺbke mäkkých tkanív a na tomto mieste je veľmi pohyblivá sliznica. Neprítomnosť stehov v tejto situácii môže viesť k proliferácii zrazeniny a zápalu. Ale ak má pacient veľkú dĺžku čeľuste a zub múdrosti, je tu dosť miesta - otvor bude vyzerať tradične (obr. 3).

Ako normálne by mali byť zuby zahojené a ako tento proces urýchliť - prečítajte si článok: "Ako dlho by mala žuvačka vyliečiť"

Prečo po odstránení zubu múdrosti sú často komplikácie -

Treba povedať, že závažnosť negatívnych symptómov po odstránení zubu múdrosti priamo závisí od stupňa traumy odstránenia. Trauma závisí nielen od jednoduchej alebo zložitej polohy zubu v čeľusti, ale predovšetkým od kvalifikácie zubného lekára.

Napríklad, chirurgovia často, po dobu 1-2 hodín, sa snažia odstrániť zub múdrosti k pacientovi s niektorými kliešťami a výťahom - namiesto toho, aby okamžite urobili incíziu ďasien, vyvŕtajte kúsok kosti okolo zubu a / alebo rozrezajte korunku zubu na niekoľko častí (potom odstráňte každý koreň). samostatne) a strávili na ňom iba 15-20 minút.

Ďalšou hlavnou príčinou komplikácií po komplexnej extrakcii zubov múdrosti je použitie zubnej vŕtačky, ktorej chirurgický hrot nemá chladenie vodou. Výsledkom je tepelné popálenie kosti, nasledované silnou bolesťou a rozvojom hnisania otvoru extrahovaného zuba.

Je dôležité: hlavnými príčinami zápalu a iných komplikácií sú preto chyby a nedbanlivosť zubného lekára počas procesu odstraňovania. Veľa však záleží aj na lekárskych predpisoch. Správny predpis drasticky znižuje riziko vzniku zápalu v diere.

Čo robiť po odstránení zubu múdrosti, aby neboli žiadne komplikácie -

Čo robiť po odstránení zubov múdrosti bude závisieť od zložitosti odstránenie. Ak je odstránenie jednoduché (t.j. nebolo sprevádzané incíziou ďasien a rezaním kostí), postačujú štandardné odporúčania po odstránení. Ak bolo odstránenie ťažké alebo bolo vykonané na pozadí hnisavého zápalu, potom by sa k týmto odporúčaniam mali pridať nasledovné:

 • antihistaminiká -
  tieto fondy sa nazývajú aj antialergické. Ich príjem zníži opuch mäkkých tkanív tváre po odstránení, ktorý sa určite objaví na druhý deň ráno a navyše zvyšuje účinok analgetík. Najlepšie je užívať Suprastin. Je to veľmi silný liek, ale s hypnotickým účinkom. Preto ho odporúčame užívať v prvých 2-3 dňoch po odstránení tesne pred spaním (1 krát denne).
 • Analgetiká založené na NSAID -
  Najlepšie je použiť analgetiká zo skupiny NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), ktoré majú analgetické aj protizápalové účinky. Patria sem produkty na báze ibuprofénu, ketoprofénu atď.

  Najlepšie je začať piť tieto lieky ešte predtým, ako je anestézia preč. O správnej voľbe liekov si prečítajte vyššie uvedený odkaz. Najlepšie je použiť ich prvé 3 dni, potom - podľa potreby.

 • antibiotiká -
  po odstránení komplexu, alebo ak sa odstránenie uskutočnilo na pozadí zápalu v zube - sú potrebné antibiotiká. pretože po odstránení zuba sa vytvorí kostná rana, potom by mali byť antibiotiká s kostným tkanivom. V súčasnosti sú najobľúbenejšími antibiotikami medzi zubnými lekármi viaceré lieky.

  Po prvé - "Amoxiclav". Dávkovanie u dospelých má obsahovať 500 mg amoxicilínu a 125 mg kyseliny klavulanovej. V tejto dávke sa liek užíva len 2 krát denne. Avšak, ak predtým, ako ste mali hnačku po užívaní antibiotík, potom je lepšie kúpiť iný liek - Unidox-Solutab v rozpustných tabletách (užívaných 100 mg 2-krát denne, 5 alebo 6 dní).

  Lekári tiež často predpisujú liek zo sovietskej minulosti - 0,25 kapsúl Lincomycin (dávka pre dospelých - 2 kapsuly 3-krát denne, len 5-6 dní). Je lacná, účinná, ale zabíja celú črevnú mikroflóru a núti ju potom trpieť dysbiózou.

reklama

Aké sú komplikácie po odstránení zubu múdrosti -

Keď je odstránený zub múdrosti, čo robiť po odstránení bude priamo závisieť od príznakov, ktoré máte. Musím povedať, že podľa štatistík sa komplikácie po odstránení zubu múdrosti vyskytujú takmer u každého 4. pacienta. Najčastejšie sa u pacientov vyskytujú nasledujúce príznaky, ktoré poukazujú na vznik komplikácií -

 • ťažká spontánna bolesť,
 • bolesť, keď horúca alebo studená voda narazí na ranu,
 • opuch mäkkých tkanív tváre,
 • nepríjemný zápach z otvoru vyťaženého zuba,
 • bolestivé prehĺtanie
 • ťažkosti s otvorením úst,
 • teplota,
 • krvácanie,
 • vzhľad hematómu na tvári.

1. Bolesť po extrakcii zubu múdrosti -

Vytiahli zub múdrosti, koľko to bude bolieť - najčastejšie sa pýtajú pacienti. Koľko ďasien bolí po odstránení zubu múdrosti priamo závisí od stupňa traumy odstránenia. Bolesť po odstránení zubu múdrosti v norme by nemala byť veľmi silná a po jej vzniku by sa mala postupne znižovať. Po jednoduchom odstránení bolesti, zvyčajne zmizne úplne do 1-2 dní, a po ťažkej - normálne, nie viac ako 3-5 dní.

Ak máte zub múdrosti vytiahnutý a bolesť bezprostredne po odstránení je veľmi silná a prakticky sa nezníži v prvých niekoľkých dňoch - to znamená nadmernú traumu odstránenia a možného vývoja zápalu otvoru extrahovaného zubu (alveolitídy). Existuje naliehavá potreba ísť k zubárovi na opätovné vyšetrenie. V najhoršom prípade možno bolesť pozorovať až 3-4 týždne.

Príznaky zápalu zubu múdrosti  -pri vyšetrení je vidieť, že jamka je prázdna, alebo je naplnená zvyškami jedla a nekrotickým rozpadom krvnej zrazeniny. Niekedy pacienti cítia jazyk ostrých / pohybujúcich sa fragmentov kostí. Tam je vždy bolesť, tam je vždy nepríjemný zápach z diery. Sliznica je edematózna a červená. Tieto príznaky sú charakteristické pre miernu formu.

V niektorých prípadoch sa však zápal diery vyskytuje s hojnou tvorbou hnisu, opuchom tváre, ťažkosťami pri otvorení úst a bolestivým prehĺtaním. A musím povedať, že ak zažívate bolesť v studenej alebo horúcej vode, jasne to naznačuje prítomnosť holej oblasti kostí. V každom prípade vám môže pomôcť len zubár.

Zápal otvoru extrahovaného zubu múdrosti: video

Nižšie vidíte, ako zápal zubov múdrosti odstránil otvory vo videu. Všimnite si, že na videu 2, keď je pacient stlačený na žuvačku, v oblasti oboch zubov múdrosti odstránený, má pacient hrubé hnis z otvorov.

Príčiny alveolitídy -
ak pacient v prvých dňoch po odstránení opláchne ústa, môže to viesť k vypadnutiu krvnej zrazeniny z otvoru extrahovaného zuba. To v 100% prípadov vedie k zápalu, pretože otvor je okamžite naplnený úlomkami jedla a zárodkami z úst. Ale vo väčšine prípadov sa alveolitída stále vyvíja vinou lekára -

 • traumatické odstránenie,
 • fragmenty alebo mierne pohyblivé fragmenty kostí sú ponechané v diere,
 • pri rezaní kosti lekár používal hrot vrtáka bez chladenia vodou, čo viedlo k prehriatiu a nekróze kostí,
 • lekár bol príliš lenivý na to, aby si vybral sliznicu cez dieru (v niektorých prípadoch to môže viesť k vystaveniu oblasti kostí v najbližších dňoch),
 • lekár nepredpisoval antibiotiká po komplexnom odstránení alebo v prípade, keď bol zub odstránený na pozadí zápalu.

Je dôležité: alveolitída je najčastejšou komplikáciou po odstránení zubov múdrosti. Pri opísaných symptómoch je nutná nutkanie k lekárovi a liečba alveolitídy. Zo skúseností môžem povedať, že keď lekár nasaje dieru aj po jednoduchom odstránení, počet prípadov vzniku alveolitídy je takmer nulový. Okrem toho štúdie ukázali, že šitie jamky znižuje závažnosť bolesti po odstránení o 30-50%. Preto je potrebné ešte pred odobratím požiadať lekára, aby do jamky vložil, aj keď za to musíte zaplatiť (asi 500 rubľov za 2 stehy).

2. Opuch po extrakcii zubu múdrosti -

Ak máte zub múdrosti odstrániť vaše tvár na druhý deň, potom v niektorých prípadoch je to normálne. Normálne sa po jednoduchom odstránení edém zriedka vyvíja a najčastejšie sa vyskytuje u ľudí s množstvom podkožného tuku na tvári. Takýto edém sa najčastejšie stáva viditeľným až ráno nasledujúci deň.

Za normálnych okolností sa po komplexnom odstránení edém postupne vyvíja a postupne sa zvyšuje, pričom sa ráno zvyšuje. Zvyčajne je v nasledujúcich 1-2 dňoch edém stabilný, po ktorom začne pomaly klesať. Ak na pozadí opuchu nedochádza k zvyšovaniu teploty, bolesti, ale naopak, všetky príznaky pomaly klesajú, potom je všetko v poriadku.

 • Pri odstraňovaní horného zubu múdrosti -
  môže sa objaviť opuch hornej časti tváre (aj keď odstránenie bolo jednoduché). Výskyt opuchov v tomto prípade je spôsobený tým, že oblasť, kde sa nachádzajú horné zuby múdrosti, je veľmi bohatá na zásobovanie krvou, a preto dochádza k opuchu okolitých mäkkých tkanív. Ak odstránenie horného zubu múdrosti bolo ťažké alebo bolo vykonané na pozadí zápalu, potom nie je nič prekvapujúce, pokiaľ ide o výskyt edému.
 • Pri odstraňovaní zubov nižšej múdrosti -
  edém je prirodzený, ak odstránenie bolo ťažké (urobili rez, vŕtali kosť, rezali zub) alebo zub bol odstránený na pozadí zápalu. Opuch okolitého mäkkého tkaniva v blízkosti vzdialeného zubu nižšej múdrosti môže viesť k bolestivému prehĺtaniu alebo ťažkostiam pri otvorení úst.

Keď potrebujete zvuk budíka -
ak sa edém zvyšuje počas nasledujúcich 1-2 dní po odstránení, môže tiež zvýšiť bolesť a teplotu, zvyšuje sa bolesť pri prehĺtaní a ústa sa otvárajú menej a menej - to všetko sú nepriaznivé symptómy naznačujúce hnisanie. Ak je aspoň jeden príznak vyššie - musíte urýchlene bežať k zubárovi.

Je dôležité: tak, aby sa edém po odstránení zubu múdrosti neobjavil alebo bol minimálny - prvé 2-3 dni pred spaním sa odporúča užívať antihistaminiká (najlepšie Suprastin) - raz denne pred spaním. Antihistaminiká majú nielen antialergické účinky, ale aj anti-edematózne.

3. Teplota po extrakcii zubu múdrosti -

 • Ak bol zub odstránený NIE kvôli zápalu -
  ak máte odstránený zub múdrosti, teplota môže dobre stúpnuť na 37,5 stupňov, ale len na prvý večer. Telo niekedy reaguje na traumu len s takou malou subfebrilnou teplotou, aj keď zub nebol odstránený na pozadí zápalu. To platí najmä v prípade, že odstránenie bolo ťažké. Za normálnych okolností by ráno po odstránení mala teplota zmiznúť.

  Keď budete potrebovať znieť alarm: ak teplota neklesne celý nasledujúci deň po odstránení a čím viac sa bude zvyšovať, znamená to, že sa otvorí otvor vylúhovaného zuba. Tu stačí len bežať k zubárovi.

 • Ak bol zub odstránený na pozadí hnisavého zápalu -
  v tomto prípade môže byť teplota vyššia ako 37,5. Ale normálne - od nasledujúceho dňa by sa teplota mala postupne znižovať. Ak sa udržiava a hlavne zvyšuje (to znamená zvýšenie zápalu), naliehavá potreba ísť k zubárovi.

4. Krvácanie po odstránení zubov múdrosti -

Zvyčajne, v otvore extrahovaného zubu, sa krv okamžite zráža, ale so zvýšeným tlakom alebo poranením veľkej cievy môže nastať dlhotrvajúce krvácanie. Krvácanie po odstránení zubu múdrosti nie je problém, ak vznikol v zubárskej stoličke. Lekár potom okamžite zašíva ranu šijacím materiálom a / alebo vloží hemostatickú hemostatickú špongiu do otvoru extrahovaného zuba (Obr. 8).

Veľmi často však krvácanie po extrakcii zubov nastáva už po opustení kliniky. Skúsení lekári pre bezpečnosť (najmä ak je odstránený veľký zub a pacient má v anamnéze hypertenziu) zvyčajne majú 1-2 rany na rane, aby sa zabránilo krvácaniu. Okrem toho šitie umožňuje hojenie rany rýchlejšie.

Krvácanie po odstránení horného 8. zubu: video

Ďalšie informácie o zastavení krvácania doma nájdete v článku:
→ "Ako rýchlo zastaviť krv po extrakcii zubov"

5. Hematóm po odstránení zubu múdrosti -

Zdá sa, že hematóm je spôsobený zranením cievy v mäkkých tkanivách. Vinu lekár v tomto nemá zmysel, pretože lekár počas formulovania anestézie nevidí, kde cievy prechádzajú v mäkkých tkanivách. Ihla môže takúto cievu poraniť a po niekoľkých dňoch sa môže na koži objaviť cyanóza. Postupne to prejde.

Tvorba hematómov však môže vyžadovať ďalšie opatrenia. Hematóm po odstránení zubov múdrosti často hnisavý. V tomto prípade, už pri tomto alebo nasledujúcom dni po odstránení, sa u pacienta vyvinie opuch tváre, pocit plnosti, bolesť a mierna teplota. Existuje naliehavá potreba poradiť sa s lekárom, pretože pre hnisanie hematómu sa vyžaduje incízia na uvoľnenie hnisu.

Reakcia na časté otázky pacientov -

Ak máte odstránený zub múdrosti: čo robiť po odstránení, ako opláchnuť, ako rýchlo sa bude diera hojiť a kedy bude možné liečiť zuby ... Odpovedáme na všetky otázky samostatne.

1. Ako opláchnuť ústa po odstránení zubu múdrosti -

Po odstránení zubu múdrosti je najlepším antiseptickým chlórhexidínom opláchnite ústa. Tento liek sa predáva v každej lekárne, a stojí len asi 30 rubľov za fľašu 100 ml. Všimnite si, že si môžete opláchnuť ústa len potichu, pretože silné opláchnutie môže spôsobiť vypadávanie krvnej zrazeniny z otvoru extrahovaného zuba. To povedie k rozvoju zápalu.

2. Koľko ďasien sa hojí po odstránení zubu múdrosti -

Koľko času guma lieči po odstránení zubu múdrosti závisí od zložitosti odstránenia. Zvyčajne, začať liečbu po odstránení zub múdrosti, musíte počkať 1 týždeň. Po odstránení komplexu sa však dá guma liečiť dlhšie (do 10-14 dní), čo závisí od stupňa traumy odstránenia. Ak je v diere zápal, hojenie môže byť oneskorené o 20-30 dní. Dúfame, že náš článok na tému: Odstránil zub múdrosti koľko to bude bolieť - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár