Čo je to zubný kaz a ako je nebezpečný

Zubný kaz je proces deštrukcie tvrdých zubných tkanív, ktorý sa uskutočňuje s povinnou účasťou mikroorganizmov a povinnou prítomnosťou potravinových zvyškov v ústnej dutine v dôsledku zlej hygieny.

Pri vývoji zdĺhavého procesu je zvyčajné rozlišovať 4 stupne, z ktorých každá odráža hĺbku poškodenia zubov zubatým procesom:

 • Zubný kaz vo fáze bielych / tmavých škvŕn -
  na povrchu zubov vyzerá ako krieda (časom môže kriedový bod stmavnúť). Povrch skloviny pritom zostáva hladký a zachováva si lesk. V tomto štádiu vývoja zubného kazu nie sú žiadne známky deštrukcie a tvorby defektov skloviny.
 • Povrchová forma zubného kazu (obr. 1) -
  Pri tejto forme zubného kazu dochádza k deštrukcii povrchovej vrstvy zubnej skloviny, ktorá však nepresahuje hranicu skloviny. Takže dentín nie je ovplyvnený povrchovými kazmi, čo je jasne vidieť na obrázku 1.
 • Priemerný kaz (obr.2) -
  okrem zubnej skloviny ovplyvňuje horné vrstvy dentínu.
 • Hlboká forma kazu (obr. 3) -
  proces deštrukcie siaha až do hlbokých vrstiev dentínu v bezprostrednej blízkosti zubnej drene.

Prečo sa objavujú kazy?

Odpoveď na túto otázku je daná kariogénnymi mikroorganizmami a zvyškami potravín v ústnej dutine. Tieto sú aktívne trávené mikroorganizmami, takže kariogénne mikróby produkujú organické kyseliny, ktoré v kontakte so sklovinou zubu ho začínajú ničiť.

Ako rýchlo sa vyvíjajú kazy -

Čím horšia je ústna hygiena, tým viac jedla zostáva v ústach po jedle, a čím viac sa kariogénne mikroorganizmy rozmnožujú, a tým viac organických kyselín, ktoré uvoľňujú. A čím viac sa uvoľňuje, tým rýchlejšie a rozsiahlejšie je vylúhovanie vápnika zo skloviny a ničenie tvrdých tkanív zuba.

 • 1. etapa vývoja kazu -
  samotný začiatok procesu demineralizácie skloviny (úbytok vápnika) zodpovedá stupňu zubného kazu vo forme bielej škvrny (obr. 4). Biele matné plochy skloviny sú len tie oblasti, ktoré stratili určité množstvo vápnika, ale štruktúra samotnej skloviny ešte nebola zničená. V tomto štádiu vývoja je kaz stále reverzibilný. Na liečenie sa môžu použiť špeciálne kurzy remineralizačnej terapie, ktorej významom je nasýtenie demineralizovaných oblastí skloviny mikroprvkami (predovšetkým vápnikom).

 • 2. etapa vývoja kazu -
  ak pokračuje účinok mikrobiálneho plaku a organických kyselín, potom sa kostra oslabenej skloviny v oblastiach demineralizácie začína zrútiť. Objavujú sa chyby smaltu. Najprv sú defekty lokalizované len v hrúbke skloviny, t.j. zničenie ešte nezachytilo dentín pod zubnou sklovinou. Takýto objem deštrukcie zodpovedá stupňu povrchového kazu (obr. 1.5).
 • 3. etapa vývoja kazu -
  potom zničenie preniká cez hranicu skloviny a zubov, čo zodpovedá priemernému kazu (obr. 2,6). Dentín je omnoho mäkší ako sklovina, čo sa týka hustoty a tvrdosti, akonáhle mikróby prekonajú hranicu skloviny a zubov, zvyšuje sa rýchlosť deštrukcie zubov.
 • 4. etapa vývoja kazu -
  Ďalšia fáza vývoja zubného kazu sa nazýva hlboký kaz. S hlbokým zubným kazom ovplyvňuje dentín takmer celú hĺbku. Dužina zubu (neurovaskulárny zväzok) je oddelená od karanténnej dutiny iba tenkou vrstvou zdravého dentínu. Ak sa v tomto štádiu zub nevytvrdí v čase, prenikajú do zubnej drene kariogénne mikroorganizmy.

reklama

Čo sú nebezpečné kazy, ak nie sú ošetrené?

 • Vývoj pulpitídy -
  keďže sa karentický proces šíri do hlbokých vrstiev dentínu obklopujúceho zubnú buničinu, kariogénne mikroorganizmy prenikajú zubnou buničinou. Buničina je neurovaskulárny zväzok zubov. V dôsledku infekcie v ňom dochádza k hnisavému zápalu buničiny - pulpitis. Pulpitis bolesti sú zvyčajne akútne paroxyzmálne v prírode.

  Ako sa vyvíja pulpitída, je možné vidieť na Obrázku 7-9:

 • Vývoj periodontitídy -
  ak sa pulpitis tiež nelieči okamžite, potom sa buničina usmrtí (nekróza). Táto fáza zápalu sa nazýva periodontitída. Na obrázku 10 je vidieť rozdiely medzi Pulpitis a parodontitídou.

  Na obrázku 11 je vidieť, ako infekcia šíriaca sa koreňovými kanálikmi preniká cez hranice zubu - do periodontia a kostného tkaniva. V dôsledku toho sa hnisavý zápal vyskytuje v oblasti vrcholu zubného koreňa - parodontálneho abscesu. Na obr. 11 je tiež možné vidieť röntgenový snímok, ktorý ukazuje príčinu (zápalnú dutinu), ako aj zápal v oblasti vrcholu zubného koreňa.

 • Vývoj cyst na vrchole koreňa zubov -
  v dôsledku infekcie takmer apikálnych tkanív dochádza k ich postupnému zničeniu: kostné tkanivo je absorbované a na jeho mieste je tvorené zápalové granulačné tkanivo a môžu byť tiež tvorené ceľusové čeľuste. Takéto cysty sa nazývajú radikulárne, z latinského slova Radix (root).

  Radikulárna cysta je dutina v oblasti vrcholu zubu, ktorej vnútorný povrch je pokrytý škrupinou a dutina samotná je naplnená hnisom. Niekedy môžu dosiahnuť veľmi veľké veľkosti. Napríklad som musel odstrániť cysty do priemeru 5 cm. Môžete vidieť, ako vyzerá radikulárna cysta v diagrame hornej čeľuste (Obr. 12), ako aj na röntgenovom snímke (Obr. 13), na ktorom cysta vyzerá ako intenzívne stmavnutie v koreňoch zubov.

 • Vývoj toku žuvačky -
  aj komplikácie pulpitídy a periodontitídy zahŕňajú také ochorenia, ako je periostitída, alebo u bežných ľudí - tok. Periostitída je vždy sprevádzaná výrazným opuchom ďasien a / alebo tváre.

  V tomto prípade je zápal a opuch výsledkom šírenia infekcie z koreňových kanálikov zubu a blízko apikálnych tkanív do periosteu, ktorý pokrýva čeľusť vonku. V dôsledku toho sa medzi periostom a čeľusťou objaví uzavretý priestor vyplnený hnisom a množstvo hnisu v tomto priestore sa zvyšuje. Vonkajšie prejavy sa zároveň zvyšujú, napríklad opuch mäkkých tkanív tváre.

  Liečba periostitídy je nutnosťou incízie v ďasnách a evakuácie hnisu. Potom je predpísaná antibiotická liečba. Pred začatím liečby sa tiež rieši otázka potreby odstrániť alebo zachovať príčinný zub, ktorý spôsobil zápal. Ak je rozhodnuté zachrániť zub, po akútnych udalostiach ustúpi, zubný terapeut bude musieť liečiť tento zub zodpovedajúcim spôsobom, aby nabudúce nespôsobil periostitídu.

Je kaz nákazlivý -

Pripomeňme, že zubný kaz je spôsobený kariogénnymi mikroorganizmami ústnej dutiny - niektoré typy streptokokov, aktinomycetov, laktobacilov. U dospelých je táto mikroflóra prítomná vo všetkých, bez výnimky. Preto, ak chcete získať kaz, napríklad, ak si pobozkať, je nepravdepodobné, že uspeje.

Ale s malými deťmi je situácia úplne iná. U malých detí je zubný kaz infekčným ochorením, ktoré je spôsobené infekciou ústnej dutiny novorodenca tým, ktorí sa o ňu starajú. tj zubný kaz sa prenáša z dospelých na novorodencov ich infekciou.

Vstup kariogénnych mikroorganizmov do úst dieťaťa nastáva spravidla vtedy, keď matka (alebo iné osoby starajúce sa o dieťa) olizuje struky, lyžice, ktoré kŕmia dieťa, a iné predmety určené na konzumáciu. Čím skôr sa infekcia vyskytne, tým vyššia je intenzita karisového procesu.

Ďalej, u detí, rovnako ako u dospelých, dochádza k rýchlemu rastu kariogénnej mikroflóry as ňou spojenej demineralizácii skloviny (strata vápnika). To sa prejavuje najmä porušením pravidiel kŕmenia (napríklad sladký nápoj v noci atď.), Nehygienického stavu ústnej dutiny dieťaťa.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár