Pulpit zub: čo to je, ako sa liečiť

Pulpitída je nervový zápal zubov. Termín "pulpitis" pochádza z kombinácie slova "pulpitis" a koncovky "it", ktorá označuje prítomnosť zápalu. Buničina je neurovaskulárny zväzok, ktorý preniká zubami cez otvory v vrcholkoch koreňov.

Buničina sa zvyčajne delí na koreň a korunku. Koreň je v koreňových kanáloch a korunka v komore dužiny v strede korunky zubov. Toto rozdelenie je podmienené, pretože neurovaskulárny zväzok je jeden. Skladá sa z mnohých tkaných nervových vlákien a mikrociev.

Čo je pulpitis zubu: foto

Najčastejšie sa pulpitída (zápal nervov) vyskytuje ako dôsledok infekcie tkanív postihnutých zubným kazom - do dutiny zubu, v ktorej sa nachádza neurovaskulárny zväzok (Obr. 1-2). Ale zápal nervu v zube sa nevyvíja bezprostredne s výskytom zubného kazu, ale len vtedy, keď sa karanténna dutina stáva dostatočne hlbokou.

S hlbokým zubným kazom zostane medzi dutinou zubu s nervom vo vnútri a spodnou časťou zubnej dutiny len veľmi tenká vrstva zdravých tkanív, cez ktorú infekcia začne postupne prenikať do dutiny zuba. V dôsledku toho sa najprv vyvinie serózny a potom hnisavý zápal buničiny.

Kazateľnica: foto

Menej časté a iné príčiny pulpitídy. Výsledkom môže byť aj zápal nervu v zube -

 • zlá liečba zubného kazu (vyvíja sa pod náplňou),
 • v dôsledku nárazu sa môže vyvinúť traumatická pulpitída,
 • v dôsledku preniknutia infekcie z hlbokých periodontálnych vreciek cez apikálne otvory na koreňových špičkách zubu (retrográdna pulpitída),
 • ako výsledok tepelného horenia buničiny v procese mletia zubu pod korunkou.

Pulpitis pod pečaťou -

Po ošetrení zubného kazu sa predpokladá, že pulpitída pod výplňou sa vyvinie, ak zubár opustí aspoň najmenšiu časť tkaniva postihnutého zubným kazom pod náplňou. Stáva sa to nie často, ale stáva sa to. V tomto kazu bude pokračovať v ničení zubu pod výplňou a skôr alebo neskôr sa infekcia dostane do dutiny zubu do nervu.

Mimochodom, aby sa zabránilo tejto komplikácie v každej klinike je dokonca aj špeciálny liek "Caries-marker", ale zubári často nepoužívajú. Keď sa aplikuje na zub, maľuje poškodené tkanivá v jasnej farbe, takže je ľahké ho vidieť a odstrániť.

Na obrázku 3 je vidieť rez zubnej korunky, na ktorej sú jasne viditeľné amalgámové výplne a tkanivo postihnuté zubným kazom. Akonáhle sú tkanivá zubov postihnuté zubným kazom v plnej hĺbke (až po strechu komory), dochádza k pulpitíde.

Retrograde pulpitídy -

Je potrebné poznamenať, že patogénne baktérie môžu preniknúť do dužiny zubu, a to nielen cez dutinu. V prípade stredne ťažkej a ťažkej periodontitídy tiež vznikajú stavy, ktoré uľahčujú ich prienik do buničiny. Je to spôsobené tým, že pri výrazných formách periodontitídy medzi zubom a ďasnom dochádza k deštrukcii kostí a tvoria sa hlboké periodontálne vrecká.

Takéto vrecká niekedy dosahujú hĺbku polovice dĺžky koreňa a viac (obr. 4). Takéto periodontálne vrecká predstavujú veľmi agresívnu patogénnu mikroflóru, ktorá sa šíri pozdĺž koreňa zubu smerom ku koreňovému vrcholu - môže preniknúť cez zubnú dužinu cez otvory koreňových kanálikov umiestnených na koreňových špičkách (obr.5).

reklama

Pulpitis pod korunkou -

Pri brúsení zubov pod korunami sa môže vyskytnúť aj popálenie dužiny (v prípadoch, keď sa pod korunkami berú živé zuby). To sa stáva, keď je lekár v zhone a vŕtať zubné tkanivo príliš rýchlo, alebo keď sa používa nedostatočné chladenie vodou.

Zápal v buničine sa v tomto prípade spravidla nevyvíja okamžite a postupne. Preto sa niekedy môžu objaviť bolestivé alebo ostré bolesti až po 2 týždňoch alebo mesiacoch po tom, ako boli hotové korunky upevnené na zemi. Na obr. 6, 7 je možné vidieť proces brúsenia zubov pod korunkou.

Pulpitis zubov: príznaky

Vyššie sme odpovedali na otázku: pulpitis zubu, čo to je. Hovorme teraz o symptómoch tejto choroby ... Pri pulpitíde možno pozorovať rôznu závažnosť symptómov - od akútnej paroxyzmálnej bolesti až po malú bolesť. To je dôvod, prečo zubári rozdeliť pulpitis do 2 foriem: akútne a chronické.

 • Akútna pulpitída -príznaky pulpitídy v tejto forme sú redukované na výskyt akútnej, paroxyzmálnej bolesti (najmä v noci). Bolesti sú spontánne, vyskytujú sa spontánne bez akýchkoľvek dráždivých látok. V bezbolestných medzerách však môže byť bolesť vyvolaná tepelnými podnetmi (hlavne studenou vodou, ale je to možné aj z horúceho).

  Okrem toho, po odstránení stimulu, bolesť neprejde ani asi 10-15 minút. Táto okolnosť nám umožňuje rozlišovať pulpálne bolesti - od bolesti počas zubného kazu, pretože s posledným zastavením bolesti bezprostredne po ukončení stimulu.

  Často pacienti nemôžu správne označiť zlý zub, pretože bolesť sa môže šíriť pozdĺž nervov do celej čeľuste. Závažnosť bolesti sa zvyšuje počas prechodu zápalu zo serózneho na hnisavý. S rozvojom hnisavého procesu sa bolesť stáva pulzujúcou, streľbou, trhaním v prírode a bezbolestné intervaly sú redukované až do bodu ich úplného zmiznutia.

 • Chronická pulpitída -bolesť v tejto forme pulpitídy, spravidla boľavá, nie je vyjadrená, je zriedka periodická. Veľmi zriedkavo môže bolesť úplne chýbať. Periodicky sa chronický zápal môže zmeniť na akútny, s výskytom zodpovedajúcich akútnych symptómov.

V ktorých prípadoch sa akútna choroba vyvíja av ktorej - chronická forma pulpitídy:
závažnosť vývoja pulpitídy závisí výlučne od virulencie (úrovne malignity) mikroorganizmov a od charakteristík imunitnej reakcie organizmu na infekciu. S rastúcim vekom sa teda závažnosť prejavov pulpitídy znižuje v dôsledku zníženia schopnosti imunitnej reakcie organizmu.

Pulpitis zub: ako sa liečiť

Pulpitis v zubnom lekárstve trvá asi 20% všetkých návštev u zubára. Liečba zápalu nervu pulpitídou sa vykonáva dvoma spôsobmi -

 • Odpudzovanie zubu -
  spôsob zahŕňa odstránenie zapáleného nervu a následné naplnenie koreňových kanálikov. Táto metóda je tradičná a používa sa u väčšiny pacientov, aj keď je známe, že pulpy bez zubov sú krehkejšie a mierne menia farbu.

  Žiaľ, udržanie životaschopnosti buničiny po jej zápale je takmer nemožné. Možné sú však výnimky (pozri nasledujúcu metódu).

 • Spôsob konzervovania živice - t
  metóda umožňuje zachovať vitalitu nervu, ale môže sa použiť len vtedy, keď sa naraz splní niekoľko podmienok. Po prvé, táto metóda bude účinná len vtedy, ak sa pacient obráti na prvé príznaky zápalu. A ako viete: ľudia tolerujú až do poslednej chvíle, až kým sa pulpitída nestane hnisavou, a je jednoducho zbytočné ju liečiť touto metódou.

  Po druhé, metóda sa úspešne uplatňuje len na mladých ľudí (deti, tínedžeri, ľudia do 25-27 rokov) a len vtedy, keď je prvá podmienka splnená súčasne.

Pulpitída zuba: video liečba tradičným spôsobom odstraňovania nervov

Prvé video jasne ukazuje moment odstránenia / extrakcie nervu zo zuba.

Ako rozlíšiť pulpitis od iných ochorení zubov -

 • Ako rozlišovať pulpitídu od kazu -
  u zubného kazu sa syndróm bolesti vyskytuje len v prítomnosti stimulov (tepelných, chemických). Keď je dráždidlo odstránené, bolesť okamžite zmizne.

  Pri akútnej pulpitíde je všetko iné: bolesť je spravidla akútna, spontánna a nie je spojená so žiadnymi dráždivými látkami. Samozrejme, môžu byť provokované (najmä pri chronických formách pulpitídy) tepelnými stimulmi - studenou alebo horúcou vodou. Ale rozdiel medzi chronickou pulpitídou a kazom je ten, že s kazom, bolesť zmizne okamžite po zmiznutí stimulu, a pri chronickej pulpitíde, bolesť nezmizne okamžite, ale len po 10-15 minútach alebo viac.

 • Rozlišuje pulpitídu od trigeminálnej neuralgie -
  niekedy s akútnou pulpitídou, bolesti dosahujú takú silu, že sa môžu podobať trigeminálnej neuralgii. Rozdiel medzi pulpitídou a neuralgiou je ten, že pri pulpitíde sa bolesti v noci stávajú silnejšími a pri neuralgii v noci sa zmenšujú alebo úplne vymiznú.
 • Rozdiely v pľúcnej exacerbácii chronickej periodontitídy -
  Po prvé, hryzenie na zub a poklepanie na zub s pulpitídou bude bezbolestné. Pri exacerbácii chronickej periodontitídy spôsobia obe bolesti silnú bolesť. Po druhé, pulpitis sa nedá vidieť na röntgenovej fotografii, ale s periodontitídou na fotografii je vidieť, že vrch koreňa zubu má deštrukciu kostí. Dúfame, že náš článok na tému: Čo je dužina zubnej fotografie - sa vám ukázal ako užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Real Talk with Zuby - Meghan Murphy (December 2019).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár