Kazy: príčiny a teórie výskytu

Zubný kaz je proces zubného kazu, ktorý sa vyskytuje pri aktívnej účasti orálnych mikroorganizmov. Na obrázku 1-2 vidíte, ako vyzerá kaz v ústnej dutine a rezanie zubov.

Prečo sa objavujú kazy -

Na tému: prečo sa objavujú kazy - vedci argumentovali v posledných storočiach. Celkovo bolo navrhnutých približne 414 teórií. Nebudeme vymenovávať všetky teórie, ale budeme sa opierať len o v súčasnosti prijatú teóriu vývoja zubného kazu, ktorá bola vyvinutá v roku 1898 Millerom. V origináli má tento pojem názov "chemický parazitický".

Podľa tejto teórie sú príčiny kazu nasledovné: v ústnej dutine sú prítomné kariogénne mikroorganizmy, ktoré, ak sú v ústnej dutine sacharidy (ktoré sú obsiahnuté v zvyškoch potravy, ktoré zostávajú v ústach po jedle), začnú tieto sacharidy spracovávať na organické kyseliny. Keď je takáto kyselina vystavená ktorejkoľvek časti povrchu zubu, najprv sa zničí povrchová vrstva skloviny a potom sa vytvorí tvorivá dutina.

tj hlavnou príčinou kazu je zlá ústna hygiena. Pre akumuláciu mierneho mikrobiálneho plaku, tvrdého kameňa a zvyškov jedla so zlou hygienou pozri obrázok 3-5.

Aké baktérie spôsobujú zubný kaz?

Baktérie spôsobujúce kazy sú primárne Streptococcus mutans a do istej miery Streptococcus sanguis a Actinomycetes. Je potrebné poznamenať, že nie všetci ľudia majú rovnaký účinok týchto kariogénnych baktérií: u niektorých ľudí je aktivita týchto mikroorganizmov, a teda aj ich patogénny účinok, väčšia av niektorých menej. Tento rozdiel súvisí so stavom prirodzenej obrany, telesnej rezistencie.

Zistilo sa teda, že u ľudí s oslabenou imunitou sa vytvára miernejší zubný povlak aktívnejšie ako u jedincov s výraznou imunitou. Okrem toho, ak sa mäkký zubný povlak ešte dá odstrániť bežnou zubnou kefkou, jednoducho čistením zubov, potom zubný kameň už nie je možné odstrániť sám. Zubný kameň je veľmi blízko zubov a môže byť odstránený len pri návšteve zubára, napríklad ultrazvukom.

Mäkký povlak sa mení na tvrdý zubný kameň (zubný povlak) niekoľko dní kvôli impregnácii plaku vápenatými soľami. Preto, akonáhle došlo k tvorbe zubného kameňa - negatívny vplyv mikroorganizmov neustále pokračuje (vo dne iv noci), aj keď náhle začnete pravidelne čistiť zuby po jedle a opatrne čistiť mäkký povlak a zvyšky jedla.

Ďalšie faktory, ktoré prispievajú k rozvoju zubného kazu -

Okrem hlavných faktorov (kariogénne mikroorganizmy a zvyšky jedla) v ústnej dutine existujú aj predispozičné príčiny zubného kazu, ktoré môžu urýchliť vývoj zubného kazu. Patrí medzi ne:

 • Prítomnosť preplnených zubov (obrázok 6) -
  to prispieva k rušeniu potravy medzi zubami a tiež komplikuje proces ústnej hygieny.
 • Nízka rýchlosť a množstvo sekrécie slín -
  slinenie prispieva do určitej miery k umývaniu zvyškov jedla zo zubov po jedle. Za jeden deň by sa teda normálne malo vyrobiť asi jeden a pol až dva litre slín. Ak je slinenie osoby nízke, je to nevyhnutný predpoklad pre rýchlejší rozvoj zubného kazu.
 • Neutrálny indikátor kyslosti slín - -
  ak má sliny alkalické prostredie, môže do určitej miery neutralizovať organické kyseliny produkované kariogénnymi mikróbmi. Ak má sliny neutrálny index kyslosti, nezneutralizuje organické kyseliny, ktoré ničia zuby.
 • Zlyhanie napájania -
  Jedným z rozhodujúcich faktorov je frekvencia spotreby sacharidov (sacharóza, glukóza, fruktóza, laktóza a škrob). Preto pravidelné občerstvenie medzi hlavnými jedlami vo forme sušienok, cukroví, buchty, atď. (za predpokladu, že sa bezprostredne nevyčistí zuby) - vedie k vzniku zubného kazu.

Najčastejšie sa kaz vytvára v nasledujúcich oblastiach -

V prvom rade sa kaz vytvára v miestach, kde sa hromadia mäkké plaky a plak, ako aj zvyšky potravín:

 • Cervikálne oblasti zubov (Obr. 7) -
  najprv sa hromadí mäkký mikrobiálny povlak.
 • Medzizubné priestory (obr. 8) -
  V týchto intervaloch zostávajú zvyšky jedla, ktoré nie je možné čistiť zubnou kefkou. Na tieto účely je potrebné použiť dentálnu niť a väčšina ľudí ju vôbec nepoužíva, alebo ju používa nepravidelne.
 • Pukliny na žuvacích plochách zubov (Obr.9) -
  žuvacie povrchy veľkých zubov (stoličiek a premolárov), ktoré majú na povrchu hlboké hrboly a drážky, čo sú dobré miesta na oddialenie úlomkov potravín.

reklama

Faktory prirodzenej ochrany proti zubnému kazu -

Na druhej strane existujú faktory prirodzenej ochrany zubov proti pôsobeniu mikroorganizmov. Patrí medzi ne:

 • obsah lyzozýmu v slinách (proteín, ktorý inhibuje rast mikroorganizmov),
 • stupeň mineralizácie skloviny, t.j. koľko zubnej skloviny je primárne nasýtené vápnikom a fluórom.

Nízky obsah lyzozýmu v slinách alebo nízkej mineralizácii skloviny môže tiež prispieť k rozvoju zubného kazu.

Formy zubného kazu -

Pri vývoji zdĺhavého procesu je zvyčajné rozlišovať 4 stupne, z ktorých každá odráža hĺbku zubného kazu:

 1. Kazy vo fáze svetlých / tmavých škvŕn -
  vizuálne definované ako biela alebo tmavá škvrna, s hladkým povrchom. V tomto štádiu nenastáva tvorba defektu.
 2. Forma povrchového kazu -
  v sklovine sa tvorí defekt, bez porážky dentínu (dentín - zubné tkanivo, ktoré je pod sklovinou)
 3. Priemerný kaz -
  proces sa rozširuje na dentín bez poškodenia dentínových vrstiev bezprostredne obklopujúcich zubnú buničinu.
 4. Hlboká forma zubného kazu -
  proces deštrukcie siaha až do hlbokých vrstiev dentínu v blízkosti zubnej drene.

Fázy vývoja zubného kazu.

Dôsledky kazu -

Kazivosť, ak sa nelieči včas, postupne vedie k vzniku pulpitídy. Rozdiel medzi zubným kazom a pulpitídou je ten, že u zubného kazu dochádza iba k deštrukcii tvrdých zubných tkanív bez sprievodného zápalu zubnej drene (neurovaskulárny zväzok). Keď proces deštrukcie prebieha veľmi hlboko a kariogénna flóra preniká do zubnej drene, dochádza k jej zápalu, ktorý je sprevádzaný akútnymi alebo chronickými bolesťami.

Nedostatok včasnej liečby pulpitídy vedie k vzniku periodontitídy (ochorenie, pri ktorom zápal presahuje hranice zubov). V tomto prípade sa vytvoria granulomy (hnisavé vačky) v oblasti špičiek koreňov chorého zubu a fistuly na žuvačke. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár