Pulpitída: príznaky a liečba, odstránenie nervu v zube

Termín "pulpitis" sa nazýva zápal nervu v zube. Názov ochorenia sa skladá zo slova "buničina" (tzv. Neurovaskulárny zväzok vo vnútri zubu) a koncovka *, ktorá sa používa v medicíne na indikáciu zápalu.

Hlavné príčiny pulpitídy sú: po prvé, nie je včas vyliečený zubný kaz (v dôsledku toho infekcia z zubnej dutiny preniká do zubnej drene) a po druhé, keď lekár úplne neodstránil kaz, ktorý je postihnutý zubným kazom, pričom ich ponechal pod náplňou. ,

Pulpitída: príznaky

Hlavným príznakom pulpitídy je bolesť. Bolesť s pulpitídou môže mať rôznu závažnosť - od miernej bolesti, ktorá je vyvolaná tepelnými podnetmi, až po akútnu paroxyzmálnu spontánnu bolesť, z ktorej chcete vyliezť na stenu.

Vzhľadom na rozdiel v symptómoch je obvyklé rozlišovať dve formy tohto ochorenia. Nižšie uvádzame, aké príznaky môžu mať pulpitída a liečba v niektorých prípadoch môže závisieť aj od formy pulpitídy (závažnosť symptómov).

 • Akútna pulpitída -Táto forma je charakterizovaná akútnou paroxyzmálnou bolesťou, ktorá sa vyskytuje najmä v noci. Bolesť sa zvyšuje a "bezbolestné" intervaly sa skracujú. Bolesť spravidla vzniká spontánne, t.j. bez účasti napríklad tepelne dráždivých látok.

  Avšak, v bezbolestnej medzere, v niektorých prípadoch to môže byť vyvolané studenou alebo teplou vodou. V prípade pulpitídy je charakteristické, že po odstránení dráždivej látky pretrváva bolesť asi 10-15 minút, čo umožňuje rozlíšiť bolesti pulpitídy od bolesti v hlbokom kazu. Pri druhom sa bolesť zastaví okamžite po zastavení stimulu.

  Veľmi často pacienti nemôžu ani naznačiť, aký druh zubu to bolí, kvôli ožarovaniu bolesti pozdĺž nervových kmeňov. Bolesť sa zvyšuje v dôsledku postupného prechodu zápalu zo serózneho na hnisavý. S rozvojom hnisavého zápalu v buničine sa bolesť stáva pulzujúcou, streľbou, ale bezbolestné medzery takmer úplne zmiznú.

 • Chronická pulpitída -v tejto forme nie je zápal výrazný. Pacienti sa zvyčajne sťažujú na malú bolestivú bolesť, najčastejšie spôsobenú teplom a chladom. Niekedy, mimochodom, s touto formou bolesti môže chýbať úplne. Majte na pamäti, že chronická forma pulpitídy sa môže periodicky zhoršovať a počas obdobia akútneho zápalu sú symptómy úplne rovnaké ako v akútnej forme.

Liečba pulpitídy: metódy

Liečba pulpitídy sa najčastejšie vykonáva pomocou zubnej drene. Táto metóda zahŕňa úplné odstránenie nervu v zube, po ktorom lekár mechanicky expanduje a potom utesňuje koreňové kanáliky. U pacientov mladého veku (ktorí sú liečení v ranom štádiu zápalu) je možné liečiť so zachovaním živej zubnej drene.

Samozrejme, že je najlepšie nechať nerv nažive, pretože pulpené zuby sa stávajú krehkejšie, menia svoju farbu na sivejšiu. Vo väčšine prípadov je však použitie biologických metód liečby pulpitídy nemožné, pretože pacienti zriedkavo liečia prvé príznaky, ktoré sa práve objavili, a kvôli ich veku sa buničina dobre obnovuje u ľudí mladších ako 25 rokov.

Ďalej podrobne opisujeme tradičnú liečbu pulpitídy (pre konzervatívnu metódu, pozri odkaz vyššie). Mimochodom, podľa oficiálnych štatistík, liečba pulpitídy sa vykonáva slabo v 60-70% prípadov, čo si vyžaduje následnú nadmernú liečbu zubov.

Ako odstrániť nerv z zubu - video, fázy

Táto metóda je tradičná. Jej podstata spočíva v nasledujúcich krokoch:

 • vŕtanie všetkých tkanív postihnutých kazom (obr.2), t
 • odstránenie zubného nervu (pomocou špeciálneho nástroja),
 • mechanická expanzia kanálov (obr. 3),
 • vyplnenie koreňového kanálika (obr. 4),
 • utesnenie korunkovej časti kocky (obr.5).

Liečba pulpitídy: štádiá pulpácie zubov

 

Nižšie popíšeme podrobnejšie každú fázu liečby pulpitídy, možno vám tieto informácie pomôžu identifikovať stomatológa na voľnej nohe a zabrániť nekvalitnej liečbe a jej komplikáciám.

Liečba pulpitídy: video z nervovej extrakcie zo zuba

Prvé video jasne ukazuje, ako sa buničina odstraňuje (čas - 1 minúta 5 sekúnd), druhá ukazuje, ako sú kanály obrábané špeciálnym endodontickým hrotom a potom sú utesnené.

reklama

Algoritmus liečby pulpitídy na konkrétnom príklade -

Ak máte pulpitis, liečba jedného koreňa zubu s jedným kanálom sa zvyčajne vykonáva v dvoch návštevách (trvalé plnenie je už uvedené na druhej návšteve). U viackorenených zubov, ktoré majú výrazne väčší počet kanálov (od 2 do 4) - sa liečba pulpitídy vykonáva počas 3 návštev.

Kategorické je pravidlo: permanentná náplň na zub nie je uvedená na jednu návštevu s vyplnením koreňového kanálika, tzn. výplňový materiál v kanáloch musí najprv stuhnúť a vlhkosť z neho sa odparí. Až potom môžete dať trvalé tesnenie. Nižšie uvádzame algoritmus na liečbu pulpitídy viackanálového zuba pri troch návštevách.

Prvá návšteva:

1. Anestézia alebo je bolestivé odstrániť nerv z zubu -

Ako bolestivé je liečenie pulpitídy: určite veľmi bolestivé, ak sa rozhodnete urobiť bez anestézie. Moderné anestetiká môžu našťastie tento problém úplne vyriešiť. Ak po anestézii to bolí, potom to môže byť spôsobené len tým, že lekár nedal anestéziu dobre. Zvyčajne sa to stane, keď sa pokúšate otupiť veľké stoličky na dolnej čeľusti, pretože existuje komplexná technika mandibulárnej anestézie.

2. Vŕtanie všetkých ťažkých tkanív vrtákom -

Po prvé, v tomto štádiu sa odstránia všetky rozptýlené tkanivá. Po druhé, zdravé tkanivá zubu sú čiastočne odstránené, a to všetky tkanivá zubu nad komorou buničiny a ústia koreňových kanálikov. To je potrebné na zabezpečenie vizualizácie úst koreňových kanálikov a pohodlia ich nástrojov na spracovanie.

Na Obrázku 6-7 môžete vidieť hranice excízie tkanív tvrdých zubov pri liečbe pulpitídy. Obr. 8 znázorňuje pohľad na ústa koreňových kanálikov po vyvŕtaní do požadovaného objemu zubného tkaniva.

3. Izolácia zubov zo slín -

To sa vykonáva pomocou koferdamu. Izolácia je potrebná, aby sa infekcia z ústnej dutiny nedostala do koreňových kanálikov spolu so slinami. Toto je štandardná medzinárodná prax, ale v Rusku sa priehradka často dá vidieť len vtedy, keď lekár zapečatí zub.

4. Odstránenie buničiny z korunky zubov a koreňových kanálikov -

Realizované špeciálne nástroje určené na prácu v kanáloch. Na obr. 9 môžete vidieť zubnú buničinu navinutú na takomto nástroji. Mimochodom, vo videu 1, ktoré sme umiestnili vyššie, je znázornený proces odstraňovania buničiny.

5. Meranie dĺžky koreňových kanálov v zube -

Toto je jedna z najdôležitejších etáp, pretože ak je dĺžka každého kanálu určená nesprávne, spôsobí to -

 • buď podplnením kanálov, čo povedie k nasledujúcim komplikáciám po ukončení liečby,
 • alebo resekciu kanálov, čo môže viesť k predĺženej bolesti a poraneniu mandibulárneho nervu.

Meranie dĺžky kanálov sa ideálne vykonáva kombináciou röntgenovej metódy a použitia „vrcholového lokátora“. V tomto prípade sa najprv do každého koreňového kanála vložia špeciálne nástroje K-files (obr. 10), ktoré sú pripojené k vrcholovej štrbine pomocou tenkej elektródy (obr. 12). K-súbory sú postupne zatlačené hlboko do koreňového kanála, až kým sa na obrazovke vrcholového boxu neobjaví signál, že hrot nástroja dosiahol vrchol koreňa zubu.

Meranie každého kanála je potrebné vykonať od tej doby Dĺžka každého kanála je jedinečná a neexistujú žiadne štandardy. Po dokončení meraní a zaznamenaní údajov sa súčasne do všetkých kanálov vložia K-súbory (každý do svojej vlastnej hĺbky) a vykoná sa kontrolný röntgenový obraz (obr. 11). Vrcholový lokátor niekedy robí chyby, takže na röntgenovom žiarení bude vidieť, ako presne bola meraná dĺžka kanála a či je potrebná úprava.

6. Obrábanie kanálov -

Zvyčajne sa vykonáva manuálnymi súbormi (K-súbory alebo výstružníky). Na obrázku 13 môžete vidieť K-súbor v koreňovom kanáli. Zubný lekár prstami otáča tento nástroj za rukoväť a rezné hrany nástroja odoberajú triesky zo stien kanála a rozširujú ho. Účelom obrábania je rozšíriť kanál tak, aby sa neskôr mohol správne utesniť.

Obrábanie každého kanála sa vykonáva do hĺbky určenej v predchádzajúcom kroku. To je nevyhnutné, aby každý koreňový kanál bol presne zapečatený presne na vrchol koreňa. V procese expanzie je veľmi dôležité neustále prepúšťať kanály antiseptikami, ktoré sú potrebné na dezinfekciu, ale predovšetkým na umývanie triesok z kanála.

7. Vyhlásenie o dočasnej pečati - t

Po umytí a vysušení kanálov pred nadmernou vlhkosťou zanechávajú turundy nasiaknuté antiseptikom a na zub sa aplikuje dočasné plnenie. Náklady na ošetrenie sa vypočítajú na základe počtu koreňových kanálov v zube.

Druhá návšteva:

Mimochodom, je vhodnejšie vyplniť koreňové kanály bez anestézie, ale to nie je nevyhnutné. Je to spôsobené tým, že ak sa pri vypĺňaní kanálov vyskytne mierna bolestivosť, lekár okamžite zistí, že vytiahol gutaperčový pin už na vrchole koreňa. Preto môže lekár včas zmeniť hĺbku plnenia.

 • Odstraňovanie dočasných výplní.
 • Umývanie kanálov antiseptikami.
 • Plnenie kanála gutaperča a tmelom -
  po umytí a vysušení koreňových kanálikov je potrebné ich tesne uzavrieť. To sa robí pomocou gutaperčových špendlíkov rôznych veľkostí (obr. 16) a tesniacej hmoty (to je niečo ako pasta). Kolíky sa vložia do koreňových kanálikov a tam sa zhutnia. Na obr. 14-15 môžete vidieť ústia koreňových kanálikov pred a po kanáloch boli zapečatené gutaperča.

  Prečítajte si viac o tejto fáze v našom článku:
  → "Mechanické spracovanie a utesnenie kanálov počas pulpitídy"

 • X-ray kontrola plnenia (Povinné !!!)
  ak je na röntgenovom vyšetrení všetko v poriadku, prejdeme do ďalšej fázy. Ak však zistíme, že kanál nie je úplne naplnený hore, alebo gutaperčové kolíky presahujú za koreň do okolitých tkanív - je potrebné odstrániť všetky gutaperčové kolíky a začať utesňovať kanály od začiatku. Na Obr.17-19, môžete vidieť kvalitatívne zapečatené koreňové kanáliky (všetky koreňové kanáliky sú zapečatené na vrchole koreňa).

  Bohužiaľ, stojí za zmienku, že drvivá väčšina stomatológov, ak zistia, že koreňové kanáliky sú nedostatočne naplnené, neprevrátia prácu. S tým súvisí aj percento nekvalitnej liečby pulpitídy, ktoré sme na začiatku článku vyjadrili.

Na konci návštevy sa umiestni dočasná výplň a pacient je upozornený, že zub môže po bolestivej anestézii začať bolieť. Dobré tablety analgetík pomôžu zmierniť bolesť. Malá bolesť je normálna, pretože pri inštrumentálnej práci v kanáloch K-súbory mierne poškodzujú tkanivá v oblasti vrcholu koreňa.

Tretia návšteva:

Táto návšteva je úplne venovaná výrobe permanentnej svetlom naplnenej výplne. Už sme povedali, že v žiadnom prípade by sa výplň koruny zubu nemala vykonávať pri tej istej návšteve ako plnenie koreňových kanálikov. Po prvé, obsah v koreňových kanálikoch by mal "uchopiť" a stvrdnúť. Až potom môže byť obnovenie koruny zuba. Ale mnohí lekári šetria čas a porušujú pravidlá liečby.

Extrakcia zubov

Ak sa vykonáva odstránenie zubného nervu - následky sa vyskytujú počas prvých mesiacov. Po prvé, zub sa stáva trochu krehkejším. To je spôsobené tým, že krvné cievy sú odstránené zo zuba spolu s nervom, čo vedie k zániku "zvlhčovania tkanív zubov zvnútra."

Po druhé, pulpy bez zubov trochu menia farbu. Stávajú sa sivými, strácajú trochu lesku, tzn. sklovina sa stáva matnejšou. Existujú však prípady, keď po odstránení nervu sa zuby stanú modrastými farbami. To je neprirodzené a je spojené s hrubými chybami zubára pri plnení koreňových kanálikov. To sa deje najmä vtedy, keď v čase, keď je plniaci materiál zavedený do koreňového kanálika, je prítomná krv (ktorá by nemala byť absolútne nevyhnutná).

Pulpitis: liečba ľudových prostriedkov

Samostatne chcem povedať o liečbe pulpitídy s pomocou homeopatie a tradičnej medicíny - byliny, pleťové vody, oplachy ...

Pulpitída je ďalším štádiom vývoja zubného kazu. Pulpitída sa vyvíja v dôsledku požitia kariogénnych mikroorganizmov z karentnej dutiny do zubnej drene. Zubný kaz je nezvratný proces - akonáhle dôjde k poruche zubov, nie je možné ho vyliečiť inak ako odstránením zhnitých tkanív. Preto sa zo zuba vyvŕtajú všetky tkanivá postihnuté zubným kazom a potom sa defekt utesní.

Kariesogénne mikroorganizmy, padajúce z karanténnej dutiny do buničiny, spôsobujú v ňom zápal. Štúdie ukázali, že kariogénna mikroflóra je veľmi rezistentná na akékoľvek protizápalové lieky, dokonca aj na antibiotiká. Tak napríklad necitlivosť na ampicilín dosahuje 99,99% a asi 95% kariogénnej mikroflóry nie je citlivé na linomycín. Čo povedať v tomto prípade o bylinkách a pleťových vodách ...

Preto bylinky, pleťové vody a výplachy nebudú schopné vyliečiť pulpitídu a dokonca spomaliť jej rozvoj. Preto môžem konštatovať, že liečba pulpitídy s ľudovými prostriedkami nie je možná. To isté platí pre homeopatiu. Podrobnejšie o tradičnej medicíne v článku venovanom liečbe zubného kazu s ľudovými liekmi a homeopatiou a nájdete tu veľa zvedavých na navrhované metódy populárnej liečby. Dúfame, že náš článok na tému: Pulpitis symptómy a liečba bola pre vás užitočná!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár