Zubný kaz: príznaky, foto

Kazy sú proces deštrukcie tkanív tvrdých zubov s aktívnou účasťou kariogénnych orálnych mikroorganizmov v procese, ako sú streptokoky, aktinomycety a laktobacily. Vývoj zubného kazu sa dá rozdeliť na štádiá, ktoré zodpovedajú rôznym hĺbkam poškodenia tvrdých tkanív zuba.

Stupne zubného kazu -

Obvykle sa rozlišujú 4 po sebe idúce štádiá zubného kazu:

 • Zubný kaz vo fáze bielych / tmavých škvŕn (obr. 1) -
  Vyzerá ako biela škvrna alebo tmavá škvrna na povrchu skloviny. Súčasne - neexistujú žiadne známky zničenia a vzniku chyby skloviny.
 • Povrchová forma zubného kazu (obr. 2) -
  defekt vznikne vo vrstve skloviny bez poškodenia dentínu ležiaceho pod sklovinou. Všimnite si, že na obr. 1 sa kariálna lézia ako tmavá škvrna neprekračuje za hranicu skloviny.
 • Priemerný kaz (Obr. 3) -
  proces sa rozširuje na hornú a strednú vrstvu dentínu bez poškodenia jeho hlbokých vrstiev priamo obklopujúcich zubnú buničinu.
 • Hlboká forma zubného kazu (obr. 4) -
  proces deštrukcie siaha až do hlbokých vrstiev dentínu v blízkosti zubnej drene. Na obr. 3 môžeme jasne vidieť, ako sú tkanivá postihnuté zubným kazom (tmavej farby) blízko k bunkovej komore, v ktorej sa nachádza zubná buničina.

reklama

Komplikácie zubného kazu -

Ak sa hĺbková forma zubného kazu nezaoberá včas, infekcia preniká do zubnej drene. V tomto prípade sa v zube vyvinie zápal nervu, ktorý sa nazýva pulpitis. Ak sa pulpitis, na oplátku, nelieči včas, potom zápal siaha za hranice zubov - do tkaniva obklopujúceho vrcholy koreňov chorého zubu. V tomto prípade sa na vrchoch koreňov objavia granulomy alebo cysty (hnisavé vaky). Toto ochorenie sa nazýva periodontitída.

Známky zubného kazu -

Typické príznaky zubného kazu sú zriedkavý výskyt bolestivých záchvatov pod vplyvom -

 • tepelné podnety (studená voda alebo studený vzduch),
 • chemické dráždivé látky (napr. kyslé, slané alebo sladké potraviny).

Súčasne je kaz charakterizovaný neprítomnosťou spontánnej bolesti, t.j. Bolesť zubného kazu sa vyskytuje len pod vplyvom dráždivých látok. Akonáhle je dráždidlo odstránené, bolesť by mala okamžite zmiznúť. Prítomnosť spontánnej bolesti (nesúvisiacej s pôsobením stimulov) naznačuje, že proces kazu sa presunul do ďalšej fázy - Pulpitis.

S hlbokým zubným kazom (plus vyššie uvedeným) sa môže vyskytnúť aj bolesť pri mechanickom tlaku na riedke dno kariálnej dutiny. K tomu môže dôjsť napríklad počas jedla - v procese hryzania alebo žuvania tuhých potravín. V tomto prípade potravina vstupuje do zubnej dutiny a tlačí na jej dno, čo spôsobuje stláčanie zubnej drene (neurovaskulárny zväzok vo vnútri zuba). V tomto prípade odstránenie zvyškov potravy z dutiny zvyčajne zmierňuje bolesť.

Príznaky kazu: ako rozlišovať kazy od pulpitídy

 • Keď sa vyskytne bolesť zubného kazu, vyskytuje sa len v prítomnosti podnetov (tepelných, chemických). Keď je dráždidlo odstránené, bolesť okamžite zmizne.
 • Pri akútnej pulpitíde je bolesť zvyčajne akútna, spontánna a nie spojená so žiadnymi stimulmi.
 • Pri chronickej pulpitíde však môže byť bolesť vyvolaná tepelnými stimulmi - studenou alebo horúcou vodou. Ale rozdiel medzi zubným kazom a chronickou pulpitídou je ten, že u zubného kazu zmizne bolesť okamžite po vymiznutí stimulu, a pri chronickej pulpitíde bolest nezmizne okamžite, ale len po 10-15 minútach alebo viac.

Ako zistiť kazy doma -

 1. Prítomnosť syndrómu bolesti, o ktorej sme písali vyššie.
 2. Hlboká dutina môže mať ostré hrany a nepravidelnosti, ktoré môžu byť v poriadku (v niektorých prípadoch) pociťované jazykom.
 3. Prítomnosť kazu môže hovoriť zlý dych. Zvyšky jedla, ktoré sa ťažko odstránia z hlienu, sa začínajú hniloť pod vplyvom mikroflóry ústnej dutiny, čo spôsobuje nepríjemný zápach.
 4. Kontrola vizuálne prístupných plôch zubov (napríklad v zrkadle). Súčasne, aj keď je povrchová vrstva skloviny zachovaná, pod ňou je možné vidieť zatemnenie. Takéto výpadky môžu hovoriť o kazu.

Ako zubní lekári zisťujú kazy -

Najdôležitejším spôsobom je vizuálna kontrola. V ústnej dutine sú však miesta, kde je pomerne ťažké identifikovať kaz. Tieto miesta zahŕňajú:

 • medzizubné priestory,
 • hlboké trhliny na žuvacích plochách zubov
 • ak existuje podozrenie na kaz pod náplňou alebo pod umelou korunkou.

Na identifikáciu zubného kazu v týchto ťažko dostupných miestach sa používajú nasledujúce diagnostické metódy:

 1. röntgenový -
  na identifikáciu ťažko dostupných zubných kazov - röntgenové žiarenie môže dobre. Súčasne by nemal byť zubný kaz veľmi malý. Zubné tkanivá infikované zubným kazom na röntgenovom žiarení budú tmavé a husté zdravé zubné tkanivá budú ľahšie. Dužina zubu na röntgenovom žiarení tiež vyzerá ako zatemnenie. Radiodiagnostika je veľmi užitočná metóda, pretože röntgenový snímok môže odhaliť poškodenú léziu, napríklad aj pod výplňou a pod korunkou.

 2. Stomatoskopiya -
  Zuby sú ožiarené UV alebo halogénovou lampou. Súčasne, v prípade porušenia štruktúry zubov, budú zubné tkanivá poškodené zubným kazom vyzerať tmavšie na pozadí ľahších zdravých zubných tkanív.
 3. Caries -
  marker kazu je liek na báze farbiva. Roztok farbiva sa určitý čas aplikuje na zub zbavený vzduchu a suší sa vzduchom. Potom sa vymyje. Aj keď na zubu nie sú žiadne defekty skloviny, ale sú tu kapsy demineralizácie (kaz v štádiu sfarbenia), farbivo tieto oblasti farbí.
 4. Zariadenie "Diagnodent" -
  Najefektívnejšou metódou na stanovenie zubného kazu v hlbokých trhlinách žuvacích zubov a kazu v ťažko dostupných oblastiach je laserová fluorescencia. Takéto zariadenie vyžaruje zuby a vydáva poplach, ak nájde zónu kariálnych lézií.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár