Rozpad zubného kazu

Na povrchu smaltu môžete často pozorovať škvrny rôznych farieb - bielej, kriedovej, tmavej alebo hnedej. Obidva sú spojené s kazom v štádiu farbenia, ale majú určité rozdiely.

Zubné kazy vo fáze bielych škvŕn -

Zubný kaz v štádiu bielych škvŕn je počiatočným štádiom kazu. Takéto kazy sa často nazývajú - Biely kaz. Vyzerá ako biele kriedové škvrny na povrchu skloviny (obr. 1, 2). Farba týchto škvŕn môže mať farbu v rozsahu od mierne matnej až svetlej bielej. Súčasne je povrch smaltu stále hladký a lesklý, t.j. príznaky poškodenia skloviny nie sú pozorované.

 

Biele škvrny na zuboch: príčiny

Hlavným dôvodom sú mierne mikrobiálne plaky a zvyšky potravín. tj slabá ústna hygiena (obrázok 3-5). Proces tvorby bielych škvŕn prebieha nasledovne ... Kariesogénne mikroorganizmy aktívne trávia zvyšky potravy (hlavne sacharidy) - v dôsledku čoho mikroorganizmy vylučujú organické kyseliny. Pri kontakte kyseliny so zubom prebieha proces zo školského chémie, ktorý spočíva v tom, že sa sklovina obsahujúca vápenaté soli začína rozpúšťať.

Kyselina odstraňuje vápnik z zubnej skloviny, čo robí tento porézny a krehký. Proces vylúhovania vápnika zo skloviny sa nazýva demineralizácia (strata minerálov) a samotné biele karentické miesta sa často nazývajú demineralizačné miesta.

Zubné kazy vo forme bielych škvŕn sa môžu vyskytnúť na akomkoľvek povrchu zubov, ale častejšie ho môžu pacienti vidieť v krčných oblastiach predných horných a dolných zubov. Je to spôsobené tým, že tieto povrchy zubov sú prístupné pre vizuálne pozorovanie pomocou pravidelného zrkadla v kúpeľni. Biela krieda škvrny lepšie vidieť, najmä keď zubnej skloviny je mierne sušené.

Kazy na tmavom mieste -

Biele škvrny časom stmavnú - nastáva proces ich pigmentácie (Obr. 6). Farba tmavých škvŕn sa líši od hnedej až po takmer čiernu. Tmavé škvrny majú na začiatku lesklý a hladký povrch. Pigmentácia je spojená so skutočnosťou, že priestory v poréznom demineralizovanom sklovine sú dostatočne veľké, aby tam mohli preniknúť mikroorganizmy a rôzne látky.

Je potrebné poznamenať, že počiatočný kaz v štádiu bielych škvŕn je stále reverzibilný a škvrna môže zmiznúť pod vplyvom liečby. V tomto štádiu sa však pacienti len zriedka obracajú na zubného lekára, a preto sa biele škvrny najprv premenia na tmavé škvrny a druhé na plnohodnotné kazové defekty.

Ďalšou fázou vývoja zubného kazu v štádiu bielych / tmavých škvŕn je tzv. Povrchová forma zubného kazu, pri ktorej sa v sklovine objavujú krátery (defekty). Prečítajte si viac o povrchových kazoch v našom článku:
→ "Úprava povrchových kazov"

Úprava zubného kazu v štádiu farbenia -

Liečba počiatočného kazu sa uskutočňuje použitím konzervatívnych spôsobov liečby, t.j. Vŕtanie zubu nie je ani nutné. Je zrejmé, že ak je proces tvorby takýchto škvŕn spojený s demineralizáciou (vylúhovanie vápnika z skloviny), podstatou konzervatívneho ošetrenia bude opätovné nasýtenie bielych plôch skloviny vápnikom. Tento proces sa nazýva remineralizácia.

Na remineralizáciu sa používajú rôzne profesionálne dentálne výrobky. Tieto lieky sa výrazne odlišujú, povedzme, od tabliet glukonátu vápenatého, ktoré lekári v poslednom storočí ponúkli, že sa vtierajú do oblastí zubov postihnutých počiatočným kazom. Faktom je, že glukonát vápenatý je prakticky nerozpustná soľ a nemôže sa disociovať na ióny. Do skloviny zubu však môžu preniknúť len ióny.

Moderné profesionálne produkty, ktoré zubní lekári používajú na recepcii - majú niekoľko dôležitých funkcií:

 • po prvé obsahujú fluór a vápnik v ionizovanej forme alebo v zložení zlúčenín, ktoré, keď vstupujú do vlhkého prostredia ústnej dutiny, sa rýchlo disociujú na ióny.
 • po druhé, koncentrácia vápnika a fluoridu v profesionálnych výrobkoch je výrazne vyššia ako v tých najkrajších zubných pastách. To všetko robí remineralizáciu skloviny efektívnejšou.

Jedným z najlepších prípravkov na remineralizáciu smaltu je "Enamel - tesniaca kvapalina Tiefenfluorid" (vyrobený v Nemecku).

reklama

1. Etapy liečby bieleho kazu na recepcii u zubného lekára -

 • Odstránenie mikrobiálneho plaku a zubného kameňa -
  mäkký povlak a tvrdé zubné usadeniny by mali byť odstránené a povrch zubov by mal byť vyleštený (obrázok 7)

 • Priebeh remineralizačnej terapie -
  ktorá bude spočívať v liečbe oblastí postihnutých bielym zubným kazom špeciálnymi dentálnymi prípravkami na báze vápnika a fluóru. Ako sme už uviedli, jedným z najlepších prípravkov na remineralizáciu smaltu je „Tealenfluorid“.

  Tento liek obsahuje dve zložky: vysoko aktívny hydroxid vápenatý a vysoko aktívny fluór. Tieto komponenty sa aplikujú na zuby podľa inštrukcií. Kurz pozostáva spravidla z 10 procedúr.

 • Učenie pacienta o pravidlách ústnej hygieny -
  Jedným z hlavných faktorov úspechu liečby bude normalizácia hygieny pacientov. A lekár vám musí vysvetliť, ako presne sledovať vaše zuby. Ak je hygiena rovnaká, kaz sa opäť objaví.
 • Pravidelné monitorovanie zubného zdravia - t
  po prvom ošetrení "bieleho zubného kazu" sa odporúča zaregistrovať sa na návštevu u lekára najneskôr do 2 - 3 mesiacov, aby sa vyhodnotila účinnosť liečby a kvalita ústnej hygieny pacienta.

2. Liečba bielych škvŕn na zuboch doma -

V zásade môžete vykonávať remineralizačný terapeutický kurz doma. Je optimálne, samozrejme, odstrániť všetky zubné nánosy (ak existujú) u zubára pred remineralizáciou, a tiež začať venovať väčšiu pozornosť ústnej hygiene: začnite čistiť zuby po každom jedle a pravidelne používať dentálnu niť (aj po každom jedle). Ak hygiena zostane na rovnakej úrovni, potom všetky liečebné opatrenia, o ktorých budeme písať nižšie, sú odsúdené na neúspech.

 • Remineralizačný gél R.O.C.S. Lekárske minerály -
  Tento gél obsahuje vyššie dávky ľahko vstrebateľného vápnika, fosforu a horčíka. Po nanesení sa na povrchu zubov vytvorí tenký film, z ktorého mikroskopické prvky postupne prenikajú do zubnej skloviny.

  Naneste gél by mal byť ihneď po ústnej hygiene (čistenie zubov). Dôležitý bod - na čistenie zubov (pred priamou aplikáciou gélu) musíte použiť zubné pasty, ktoré neobsahujú fluorid.

Fluór je nevyhnutný pre spoľahlivé fixovanie vápnika v zubnej sklovine. Preto, ak používate ROKS remineralizujúci gél po rannom čistení zubov, potom sa odporúča večer použiť produkt s vysokým obsahom fluóru. Môže to byť:

 • Lekárska zubná pasta ROCS Medical -
  pasta obsahuje kombináciu aminofluoridu a fluoridu sodného; celkový obsah fluoridu je 5000 ppm. Môže sa aplikovať na zuby pomocou aplikácií, alebo si čistiť zuby (3-4 minúty).

 • Elmex gél (Elmex, Nemecko) -
  vysoko účinný fluoridový gél na čistenie zubov, obsahujúci kombináciu aminofluoridu a fluoridu sodného; celkový obsah fluoridu 12500 ppm. Ak chcete posilniť účinok ROEX remineralizačného gélu, stačí použiť Elmex Gel len 2 krát týždenne, čistiť si zuby pred spaním na 2-3 minúty.

 • Zubná pasta "Elmex - ochrana proti zubnému kazu" -
  zubná pasta na báze vysoko účinnej zlúčeniny fluóru (aminofluoridu); celkový obsah fluóru - 1400 ppm. Túto pastu môžete používať pravidelne nielen na konsolidáciu priebehu remineralizačnej terapie, ale aj na ďalšie predchádzanie vzniku zubného kazu v štádiu bielych škvŕn.

Kazy v štádiu farbenia: prevencia

Ako vyplýva z dôvodov vzniku medzizubných kazov, ktoré znejú, spôsoby ich prevencie sú nasledovné:

 • Pravidelná ústna hygiena -
  pomocou zubnej kefky a zubnej pasty, ako aj zubnej nite. Po každom jedle je potrebné čistiť si zuby a jeden a druhý. Ak nemôžete čistiť zuby, potom minimum, ktoré musíte urobiť, je uistite sa, že použitie zubnej nite, potom žuť 5 minút žuvačky.

  Ak sa chcete dozvedieť, ako sa správne starať o svoje zuby, prečítajte si článok:
  → "Správna ústna hygiena"

 • Vyhnite sa snacking -
  občerstvenie medzi hlavnými jedlami je zlo pre zuby, pretože málokedy niekto po snack si myslí o hygiene. Spotreba čipov, sladkostí, múky bez následného čistenia zubov je jednou z hlavných príčin vzniku zubného kazu.
 • Odstránenie zubného kameňa a fluoridácia zubov -
  V závislosti od kvality ústnej hygieny sa odporúča v určitých intervaloch odstraňovať zubné usadeniny od zubného lekára, ako aj liečiť zuby profesionálnymi prostriedkami obsahujúcimi vápnik a fluorid.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár