Povrchové kazy: štádiá liečby

Povrchový kaz je kaz, ktorý ovplyvňuje iba zubnú sklovinu, t.j. k okraju skloviny a dentínu (Obr. 1). Ak sa roztrúsený proces šíri do horných vrstiev dentínu, potom sa v tomto prípade diagnostikuje priemerný kaz.

Na obr.2.3 môžete vidieť ohniská povrchového kazu. A dávajte pozor na obrázok 3 - s výnimkou ohnísk povrchových kazov (označených šípkami) - na sklovine je veľké množstvo bielych a tmavých škvŕn, ktoré nemajú známky zničenia skloviny. Nie je to nič iné ako kaz vo fáze bielych / tmavých škvŕn.

Príčiny povrchového kazu -

Povrchové kazy sú ďalším štádiom vývoja zubného kazu v štádiu farbenia. Vzhľad bielych škvŕn na sklovine zubov naznačuje, že sklovina pod vplyvom mäkkého mikrobiálneho plaku a zvyškov jedla stratila významné množstvo vápnika. So zubným kazom vo forme bielej škvrny však povrch skloviny zostáva hladký a nie sú žiadne známky jeho zničenia.

Ak negatívny účinok plaku pokračuje, vedie to k ešte väčšej strate vápnika a deštrukcii štruktúry skloviny, t.j. dochádza k tvorbe defektov. Povrch smaltu je hrubý, keď sú povrchové kazy, na jeho povrchu sú jasne viditeľné plytké defekty.

Takže spúšťacím mechanizmom vo výskyte zubného kazu vo všeobecnosti a povrchového kazu sú najmä kariogénne mikroorganizmy a zvyšky potravy v ústnej dutine, t.j. zlá hygiena ústnej dutiny (obr.4.5). V dôsledku zlúčenia týchto dvoch faktorov - mikróby začínajú tráviť zvyšky potravy v ústnej dutine a vylučujú organické kyseliny. Posledná a umyť vápnik z zubnej skloviny, ničiť tieto zuby.

reklama

Ako sa vyvíjajú povrchové kazy -

Povrchový kaz (na rozdiel od kazu v štádiu bielych škvŕn) je nezvratným štádiom vývoja zubného kazu. A ak sa zubný kaz vo forme bielej škvrny dá ešte vyliečiť konzervatívnymi metódami - aplikáciou vápnika, fluóru ..., povrchový zubný kaz možno vytvrdiť iba pomocou vrtáka a výplňových materiálov. Ak sa povrch zubného kazu nevytvrdí, potom sa karentný proces postupne dostane do všetkých hlbších vrstiev zubu.

Pripomeňme, že biele škvrny skloviny v kaze v štádiu bielych škvŕn nie sú ničím iným ako oblasťami demineralizácie, t.j. tieto oblasti stratili významné množstvo vápnika. Ak sa v tejto fáze majú čas uplatniť lekárske opatrenia, potom zubný kaz vo fáze bielej škvrny môže podstúpiť opačný vývoj. Na tento účel musíte vykonať priebeh remineralizačnej terapie, ktorá pomôže vyplniť deficit minerálov (najmä vápnika) v oblastiach náchylných na demineralizáciu.

Povrchové kazy: liečba

Liečba povrchového kazu pozostáva z nasledujúcich krokov, ktoré vykonáva zubár:

 1. Odstránenie plaku zo zuba -
  Najprv je potrebné očistiť povrch zubov od plaku. To sa vykonáva pomocou špeciálnych kefiek a leštiacej pasty (obr.6).

 2. Dissection (vŕtanie) zubný smalt -
  Príprava zubov sa zvyčajne uskutočňuje v lokálnej anestézii. pretože Povrchové kazy znamenajú nevýznamné objemy poškodenia skloviny zubným kazom - objem prípravy tkaniva vrtákom je veľmi malý a môže byť znížený len na vyrovnanie kontúr defektu.

 3. Izolácia zubov zo slín -
  vniknutie slín v procese plnenia môže viesť k strate náplne v blízkej budúcnosti, ako aj k vývoju sekundárneho kazu na hranici náplne / zubu. Izolácia slín sa najlepšie vykonáva pomocou koferdamu.

 4. Leptová kyselina na smalt -
  To je nevyhnutné na zlepšenie priľnavosti výplne k zubným tkanivám. Po leptaní skloviny sa kyselina dôkladne vymyje.
 5. Aplikácia lepidla -
  lepidlo je lepidlo, ktoré umožní spoľahlivejšie prilepenie tesnenia k tkanivám zubov. Aplikuje sa na celý povrch defektu. Po aplikácii je lepidlo osvetlené špeciálnym svetlom vytvrdzujúcim svetlo.
 6. Vyplnenie defektu -
  po vytvorení časti výplňového materiálu v defekte - tvar chýbajúcej časti zuba je tvarovaný od neho. Po zavedení materiálu a jeho distribúcii je osvetlená aj špeciálnym svetlom vytvrdzujúcim svetlo.

 7. Brúsenie a leštenie výplní - t
  na samom konci je potrebné dodať plneniu finálne plnenie s brúsivami s nízkym abrazívnym účinkom a vyleštiť ho na absolútnu hladkosť.

Stupne spracovania povrchových kazov na konkrétnom príklade

 • Na obr.7 vidíme počiatočnú situáciu - povrchový kaz, lokalizovaný v trhlinách na žuvacom povrchu zuba.
 • Obr.8 - s pomocou vŕtačky boli odstránené všetky tkanivá postihnuté zubným kazom a na izoláciu zubu od slín a mokrého dýchania bol použitý kofferdam (na fotografii je fialová).
 • Obr.9 - položí sa prvá vrstva výplňového materiálu (po ktorom sa okamžite osvetlí svetlom vytvrdzujúcim svetlo, ako na obr. 12)
 • Obr.10 - pomocou ďalšej vrstvy výplňového materiálu sa defekt úplne naplní a obnovia sa aj trhliny zubov.
 • Obr.11 - pohľad na hotové dielo.

Povrchové kazy: prevencia

Ako vyplýva z dôvodov výskytu zubného kazu vo všeobecnosti, spôsoby, ako mu zabrániť, sú tieto:

 • Pravidelná ústna hygiena -
  To sa vykonáva nielen pomocou zubnej kefky a zubnej pasty, ale aj zubnou niťou, ktorá sa musí použiť aj po každom jedle. Ak nemáte možnosť čistiť si zuby, potom minimum, ktoré musíte urobiť, je použitie zubnej nite a potom žuvačky.

  Ak sa chcete dozvedieť, ako sa správne starať o svoje zuby, prečítajte si článok:
  → "Správna ústna hygiena"

 • Vyhnite sa jedlu medzi hlavnými jedlami -
  jedenie sladkostí, hranolkov, sladkostí a múky bez čistenia zubov okamžite (prvých 5-10 minút) je jedným z dôvodov vzniku zubného kazu. Jedli buchtu alebo jedli sladkosti - takže si musíte čistiť zuby.
 • Odstránenie zubov. ošetrenie kameňa a zubov fluoridom -
  1-2 krát ročne (v závislosti od kvality ústnej hygieny) podstúpiť profesionálne čistenie zubov u zubára, ako aj ošetrenie zubov špeciálnymi prostriedkami obsahujúcimi vápnik a fluorid.
 • Keď sa na zubnej sklovine objavia biele škvrny -
  Ak si všimnete biele matné škvrny na povrchu zubov (to je kaz v štádiu bielych škvŕn), mali by ste okamžite kontaktovať svojho zubného lekára, kým sa sklovina nezničí namiesto týchto škvŕn. Po zničení skloviny - proces je nezvratný, čo znamená, že musíte vŕtať a vyplniť zub. Včasná návšteva u zubára vám umožní len konzervatívnu liečbu bez vŕtania zubov.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár