Liečba parodontitídy: cena, štádiá

V článku o symptómoch periodontitídy sme už povedali, že toto ochorenie sa vyznačuje tvorbou ohniska zápalu (periodontálny absces, pozri obr. 1-3) na vrchole chorého zubu. Existuje niekoľko rôznych foriem periodontitídy, ktoré sa navzájom líšia v symptomatológii a type zápalu na vrchole koreňa zubov.

Napríklad akútna forma periodontitídy sa zaznamenáva len hnisavým infiltráciou kosti v oblasti koreňových špičiek zubu (bez jeho deštrukcie) a syndrómu silnej bolesti. A chronická forma periodontitídy je charakterizovaná tvorbou tzv. "Hnisavých vakov" na vrchoch koreňov (obrázok 2-3) a takmer úplnou absenciou symptómov zápalu.

Periodontitída (obrázok 1-3) -

Taktika liečby periodontitídy bude závisieť od 2 faktorov. Po prvé, z príčiny jeho vzniku (napríklad periodontitída môže byť buď dôsledkom nevytvrdenej pulpitídy zubu, alebo následkom nekvalitného plnenia koreňového kanálika). A po druhé - na akú formu parodontitídy vo Vašom zube -

 • akútna forma periodontitídy,
 • chronická periodontitída,
 • exacerbácia chronickej periodontitídy.

1. Liečba chronickej periodontitídy -

Na liečbu periodontitídy je uvedená cena pre rok 2019 na základe analýzy cenníkov zubných kliník ekonomickej triedy a kliník priemerného cenového segmentu. Náklady na liečbu chronickej periodontitídy budú závisieť predovšetkým od počtu koreňových kanálikov v zube (obr. 4).

Všetky rezáky a špičáky majú spravidla iba 1 koreňový kanál. Dolné premoláre (4-5 zubov od stredu) majú 1 kanál a horné dva kanály. V dolných a horných molárnych zuboch (od 6 do 8) - najčastejšie sa vyskytujú 3 koreňové kanáliky (ale v dolných, často sú len 2 a v hornej, niekedy všetky 4).

Periodontitída: náklady na liečbu

 • 1-kanálová periodontitída - od 5500 do 8000 rubľov.
 • 2-kanálová periodontitída - od 6500 do 9000 rubľov.
 • 3-kanálová periodontitída - cena od 7500 do 10 000 rubľov.

Táto cena zahŕňa -
anestézia, odstránenie starej náplne, všetky manipulácie v koreňových kanáloch, vrátane ich mechanickej a liekovej liečby, ako aj ich naplnenie metódou laterálnej kondenzácie studenej gutaperča. Upozorňujeme, že cena zahŕňa inštaláciu iba dočasných výplní.

Táto cena nezahŕňa -
trvalé plnenie, odstránenie starej umelej korunky. Ak ste už liečili zub, a zle zapečatené koreňové kanáliky musia byť vytesnené a kotviaci kolík odstránený z kanála, potom sa cena zvýši o ďalších 2000-4500 rubľov (v závislosti od obtiažnosti odskrutkovania kanálov a odstránenia kolíka).

Ako liečiť paradentózu: štádiá

Zápal na vrchole zubu s chronickou periodontitídou môže byť odlišný, čo ovplyvňuje výber lekárskych procedúr zubným lekárom. Chronická periodontitída je rozdelená do 3 podtypov -

 • fibrózna forma chronickej periodontitídy (obr.5),
 • granulačná forma (obr. 6),
 • granulomatózna forma (obr. 2, 3, 7), ktorá zahŕňa -
  → apikálne granulomy a
  → radikulárne cysty.

reklama

Liečba chronickej fibróznej periodontitídy sa zvyčajne uskutočňuje pri 2 návštevách. Je to spôsobené tým, že pri tejto forme periodontitídy na vrchole koreňa zubov nie sú žiadne významné zápalové zmeny, a preto je možné permanentne zapečatiť koreňové kanáliky už pri 2. návšteve (pri prvej návšteve sa kanály mechanicky upravujú a spracovávajú sa antisepticky).

Liečba chronickej periodontitídy pri granulácii, ako aj liečba chronickej granulomatóznej periodontitídy trvá niekoľko mesiacov a zvyčajne vyžaduje aspoň 4 návštevy u zubného lekára. Keďže tieto formy periodontitídy sú omnoho bežnejšie, zvážime podrobný algoritmus liečby práve pre takéto formy.

Prvá návšteva sa koná -

 • Diagnostický röntgen.
 • Lokálna anestézia.
 • Vŕtanie všetkých tkanív postihnutých kazom, ako aj vytvorenie prístupu k ústam koreňových kanálikov (obr. 5b).
 • Odstránenie nekrotickej buničiny (ak zub nebol predtým ošetrený), alebo odskrutkovanie predtým zle uzavretých koreňových kanálikov.
 • Stanovenie dĺžky koreňového kanálika.
 • Mechanické ošetrenie koreňových kanálikov (obr.5v) -
  potrebné pre ich rozšírenie a následnú kvalitnú výplň na vrchol koreňa. Paralelne sa vykonáva antiseptické spracovanie kanálov.
 • V kanáloch sa nachádza antiseptikum -
  po opracovaní koreňových kanálikov a opláchnutí antiseptickými roztokmi - až do ďalšej návštevy, v nich zostanú bavlnené tampóny namočené v silnom antiseptickom prostriedku, napríklad "cresophene".
 • Uloženie dočasných výplní.
 • Lekárske stretnutia -
  Liečba periodontitídy môže zahŕňať antihistaminiká a nesteroidné protizápalové liečivá. Voľba liekov sa uskutočňuje v závislosti od klinických príznakov. Antibiotiká na chronický zápal zvyčajne nie sú predpísané.

Druhá návšteva sa uskutoční o 2 - 3 dni -

Pri absencii sťažností pacientov na bolesť, opuch ďasien sa prijímajú tieto opatrenia: t

 • Odstránenie dočasných výplní a liekov z koreňových kanálikov.
 • Umývanie kanálov antiseptikami.
 • Dočasné vyplnenie koreňového kanálika (obr.5g) -
  koreňové kanáliky sú naplnené dočasným výplňovým materiálom na báze hydroxidu vápenatého, napríklad Caloseptom alebo Metapexom. Hydroxid vápenatý má nielen výrazný antiseptický účinok na infekciu v koreňových kanálikoch, ale tiež stimuluje obnovenie kostného tkaniva v ohnisku zápalu na vrchole koreňa. Dočasné plnenie sa vykonáva po dobu 2-3 mesiacov.
 • Uloženie dočasného pečate (obr. 5d).

Tretia návšteva sa koná -

 • Kontrolný röntgen -
  Snímka ukáže, ako boli účinné nápravné opatrenia. S pozitívnou dynamikou, ktorá bude redukovať veľkosť deštrukcie kostného tkaniva na vrchole koreňa zubov, rozhodne lekár o trvalom naplnení koreňových kanálikov.
 • Antiseptické spracovanie kanálov -
  najprv sa z kanálov odstráni dočasný výplňový materiál, po ktorom sa koreňové kanáliky premyjú antiseptickými roztokmi.
 • Trvalé plnenie kanála (obr.9e) -
  Koreňové kanáliky sa naplnia do hornej časti koreňa gutaperča.
 • Kontrolný röntgen -
  Nezabudnite skontrolovať, či je každý koreňový kanál zapečatený presne až na vrchol koreňa zubov. V opačnom prípade sa periodontitída znovu objaví.

Na štvrtú návštevu sa umiestni trvalé pečať.

Príklad liečby cysty zuba na konkrétnom príklade -

Na vrchole koreňa laterálneho horného rezáka (kvôli zlému vyplneniu kanála) sa objavila cysta s veľkosťou približne 1,2 cm, na pôvodnom röntgenovom obraze je oblasť podtlaku koreňového kanálika označená bielou šípkou, cysta je obmedzená čiernymi šípkami. Po kliknutí na ne sa otvorí úplný popis obrázkov.

závery: porovnať prvé a posledné obrázky. Počas dvoch mesiacov liečby sa dosiahol prudký pokles veľkosti cysty. Po permanentnom naplnení koreňového kanálika gutaperča sa bude pozorovať postupné znižovanie veľkosti cysty.

2. Liečba akútnej periodontitídy a exacerbácia chronickej -

Tieto formy periodontitídy sa vyznačujú vážnymi príznakmi: silnou bolesťou alebo bolesťou pri streľbe, ktorá sa zvyšuje s kousaním zlého zuba, skôr alebo neskôr, opuchom a opuchom ďasien a niekedy aj mäkkými tkanivami tváre. Takéto príznaky vyžadujú predovšetkým liečbu prvej pomoci, ktorá umožní odtok hnisu a zníži bolesť, opuch, teplotu ...

Prvá pomoc -

Núdzová starostlivosť bude spočívať predovšetkým v otvorení zuba, ktorého účelom je vytvoriť odtok hnisu z koreňových špičiek zubov cez koreňové kanáliky (video 1). Ale často to nestačí, napríklad v situáciách, keď už ďasná majú vážne opuchy alebo opuchy mäkkých tkanív tváre - v tomto prípade by sa mal počas periodontitídy urobiť incízia ďasien (video 2).

Je dôležité: pacient bude musieť chodiť s otvoreným zubom / koreňovým kanálom - približne 2-4 dni (podľa uváženia lekára), po ktorom bude musieť prísť k lekárovi na druhé stretnutie. Je veľmi dôležité, aby počas celého času pacient uzavrel pri jedle otvorený zub (pomocou hustej bavlny). Po jedle by sa mal okamžite odstrániť. To je dôležité, pretože ak jedlo zostane upchaté v koreňových kanálikoch, odtok hnisu cez kanály sa zlomí a dôjde k novému vzplanutiu zápalu.

Náklady na núdzovú starostlivosť (otvorenie zubu + rez) bude stáť v súkromnej klinike asi 1500-2500 rubľov. A na klinike v mieste bydliska, v prítomnosti politiky a pasu, zdarma.

Lekár po prvej návšteve -

 • Antibiotiká na periodontitídu -
  toto je najdôležitejší účel, tu je širokospektrálne antibiotikum nevyčerpateľné, napríklad Ciprofloxacín (Ciprolet) alebo Augmentin (toto je kyselina amoxicilín + kyselina klavulanová). Nezabúdajte, že tu nie je vhodný Lincomycin 0,25 kapsuly, tradične predpísané zubármi Toto antibiotikum má úzke spektrum antimikrobiálnej aktivity.
 • Antiseptické opláchnutie roztokom chlórhexidínu.
 • Silné analgetikum na úľavu od bolesti.
 • Antihistaminikum, napríklad "Suprastin."

Druhá návšteva (za 2-4 dni) -

Po prvé, koreňové kanáliky sa opakovane premyjú antiseptickými roztokmi, po ktorých sa do každého koreňového kanálika umiestnia turisy s antiseptickým činidlom, napríklad Cresophen. Na zub sa umiestni dočasná výplň. Pacient je upozornený, že ak je zub bolesť, potom by mal okamžite konzultovať s lekárom.

Tretia návšteva -

Ak bolesť ustúpi a v koreňových kanálikoch nie je hnisavý výtok, potom ďalšia liečba závisí od formy periodontitídy. Pri "akútnej periodontitíde" môžu byť koreňové kanáliky okamžite naplnené gutaperča na permanentnom základe a pri štvrtej návšteve tohto pacienta bude na zub umiestnený permanentný výplň.

Ak mal pacient exacerbáciu chronickej formy periodontitídy, potom po odstránení akútnych symptómov sa vykoná ďalšia liečba na základe formy chronickej periodontitídy zubu. To znamená, že koreňové kanáliky sú vyplnené materiálom na dočasné ošetrenie na báze hydroxidu vápenatého, ktorý eliminuje ohniská chronického zápalu na vrchole koreňov zubov a obnoví im kostné tkanivo.

Takéto dočasné plnenie sa vykonáva až 2-3 mesiace (termín závisí od veľkosti ohniska). Takáto konzervatívna liečba granulómov a cyst umožňuje vo väčšine prípadov vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Avšak pri veľmi veľkých cystách (viac ako 1,5 cm) nestačí konzervatívna liečba av tomto prípade sa cysta zvyčajne odstraňuje chirurgicky.

Periodontitída: domáca liečba

Často sa môžete stretnúť s ľuďmi, ktorí neradi chodia k lekárom a snažia sa vyliečiť akékoľvek choroby s kloktadlami a antibiotikami. Liečba periodontitídy antibiotikami by mohla byť úspešná, ak by sa zdroj infekcie počas periodontitídy nachádzal aj na vrchole koreňa, rovnako ako zameranie zápalu. Zdroj infekcie pri parodontitíde sa však nachádza v koreňových kanáloch, ktoré nie je možné sterilizovať užívaním antibiotík alebo iných liekov.

To je možné vykonať iba vysokokvalitnou výplňou koreňového kanálika. Preto, ak ste parodontitída - liečba doma je jednoducho bezvýznamná, a užívanie antibiotík len zhorší vaše zdravie. Dúfame, že náš článok na tému: Liečba periodontitídy - sa ukázal ako užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár