Hlboké kazy: diagnostika, liečba

Hlboké kazy sú patologickým procesom deštrukcie tkanív tvrdých zubov spôsobených mikroorganizmami. Jeho zvláštnosťou je, že s hlbokými kazmi medzi dužinou zubov a spodkom kariálnej dutiny zostáva veľmi tenká vrstva zdravého dentínu (obr. 1).

Deep caries: foto

Pri neprítomnosti okamžitej liečby to môže viesť najskôr k vzniku pulpitídy (zápal zubnej drene) a potom k periodontitíde. V prípade parodontitídy, zápal presahuje hranice zubnej drene, čo je sprevádzané výskytom hnisavého vaku (periodontálny absces) na vrchole koreňa zubu.

Diagnostika hlbokého kazu -

Pre diagnostiku je potrebné identifikovať príznaky hlbokého kazu (sťažnosti pacienta), ako aj vykonať inštrumentálnu kontrolu zubu. V niektorých prípadoch, napríklad, ak existuje podozrenie, že kaz môže byť pod výplňou, vykoná sa ďalší röntgen.

 • Symptómy hlbokého zubného kazu-pacienti zvyčajne vyjadrujú sťažnosti na krátkodobú bolesť z mechanických, tepelných a chemických podnetov. Po odstránení dráždivého činidla sa spravidla rýchlo prekonávajú bolesti. Avšak, ak bolesť nezmizne okamžite po zmiznutí stimulu, ale po 5-10 minútach, potom takéto príznaky hovoria o vývoji pulpitídy.
 • Počas externej skúšky -
  môžeme vidieť hlbokú bujnú dutinu (ako na obrázku 3), ktorá je naplnená zmäkčenými tkanivami zubov a zvyškami jedla.
 • Na roentgenograme zubu (obr. 4) -
  pod výplňou vidíme intenzívne stmavnutie, ktoré indikuje bujnú léziu tvrdých zubných tkanív. Vzhľadom k tomu, že medzi roztrúsenými tkanivami a dužinou zubu zostáva len malé množstvo zdravého dentínu - je možné stanoviť diagnózu hlbokého zubného kazu.

Hlboké kazy: liečba

Liečba hlbokého zubného kazu sa môže uskutočniť buď v jednej alebo dvoch návštevách. Odporúčané v dvoch. Faktom je, že s hlbokým kazom zostáva medzi dnom karanténnej dutiny a dužinou zubu len veľmi tenká vrstva intaktného zubného kazu. A kariogénne mikroorganizmy sú schopné preniknúť hlboko do zdravého dentínu do určitej hĺbky. Ukazuje sa, že aj pri zachovaní vrstvy zdravého dentínu, nemôže byť istota, že dužina zubu už nie je infikovaná.

Počas prvej návštevy sa preto odporúča odstrániť všetky tkanivá postihnuté zubným kazom, vložiť liečivé látky a uzavrieť zub s dočasnou výplňou, čím sa zub udržiava pre hermetiku. Ak zub nezačne bolieť, potom sa pri nasledujúcej návšteve dočasná náplň zmení na trvalú. Ošetrenie hlbokých kazov je znázornené na obrázku 5-11. Vysvetlenie jednotlivých obrázkov nájdete v texte a po kliknutí na každú fotografiu.

Hlboké kazy: fotografie štádií liečby

 

reklama
 

Režim liečby hlbokého kazu -

 1. Anestézia -
  úľava od bolesti sa uskutočňuje s použitím lokálnych anestetík, napríklad Ultracain.
 2. Odstránenie všetkých zubne modifikovaných zubných tkanív (Obr. 6-7)
 3. Uloženie lekárskych vložiek (obr. 8) -
  na zabránenie rizika vzniku pulpitídy je potrebné aplikovať lekárske vankúšiky na spodnú časť dutiny. s hlbokým zubným kazom existuje vysoké riziko, že mikróby vstupujú do zubnej drene cez tenkú vrstvu zdravého dentínu. Takéto terapeutické vložky sa vyrábajú na báze koncentrovaných vápenatých prípravkov, ktoré majú výrazný baktericídny účinok.
 4. Použitie izolačného tesnenia (Obr.9,11) -
  po prvé, takéto tesnenie je nevyhnutné na spoľahlivé zadržiavanie lekárskeho tesnenia na dne zubnej dutiny a na druhej strane od neho izoluje svetlom tuhnúci výplňový materiál.

 5. Zaradenie dočasných alebo trvalých výplní  (obr.10) -
  hlboké kazy sa môžu liečiť buď v jednej alebo dvoch návštevách. Rozhodnutie je urobené lekárom, ale niekedy lekári nie sú riadení zdravým rozumom, ale šetrením času.

  Lekár rozhodne na základe nasledujúcich faktorov: t
  → či sa pri vŕtaní zubného kazu otvorila buničinová komora,
  → o hrúbke vrstvy zdravého dentínu, ktorá oddeľuje karóznu dutinu od komory buničiny,
  → od závažnosti symptómov bolesti pacienta pred liečbou.

  Ak sa pri jednej návšteve ošetrí hlboký kaz, potom sa na vrch izolačnej vložky okamžite vloží trvalé plnenie. Ak pri dvoch návštevách, potom prvá návšteva končí dočasným tesnením (na vrchu izolačného tesnenia). Ak sa do 3 - 4 dní príznaky bolesti neobjavia po ošetrení zubov, potom počas druhej návštevy sa prechodné plnenie zmení na trvalé.

Komplikácie liečby hlbokého kazu -

Ak sa v priebehu niekoľkých dní po liečbe objavili rastúce bolesti, potom to znamená, že zubná dreň bola infikovaná a vznikol zápal - pulpitída zubov. Zvyčajne, v tomto prípade, zub naliehavo potrebuje byť ošetrený: odstrániť infikovanú dužinu a vyplniť koreňové kanály. Avšak vzhľadom na to, že pulpitída sa vyvinula, stojí za to pokúsiť sa odstrániť len korunkovú časť buničiny, pričom buničinu ponecháme nažive v koreňových kanáloch.

Ako liečiť pulpitis týmto spôsobom - prečítajte si náš článok:
→ "Pulpitis. Biologická metóda liečby"

Lieky, ktoré sa používajú na recepcii zubného lekára na liečbu hlbokého zubného kazu

Bežne používané prípravky na báze hydroxidu vápenatého. Takéto prípravky môžu byť vo forme pasty, svetlom tvrditeľného materiálu, vo forme laku alebo suspenzie. Hydroxid vápenatý sa aplikuje na dno dutiny. Aktívne zložky prenikajú zubnou buničinou cez tenkú vrstvu dentínu, ktorá oddeľuje zubnú buničinu od zubnej dutiny.

Hrúbka tejto vrstvy dentínu s hlbokým zubným kazom je malá alebo dokonca úplne chýba. V druhom prípade sa prípravok hydroxidu vápenatého aplikuje priamo do oblasti otvorenej komory buničiny (komora buničiny je dutina vo vnútri zuba, v ktorom sa buničina nachádza). Ak chcete zistiť, či je dreňová komora otvorená alebo nie, môže lekár vizuálne. Toto je indikované výskytom malého bodu krvácania v spodnej časti dutiny zubu v procese odstraňovania zubného kazu.

Hydroxid vápenatý má dlhý protizápalový a antimikrobiálny účinok. Okrem toho hydroxid vápenatý stimuluje tvorbu náhradného dentínu a zabraňuje prenikaniu patogénnych mikróbov do zubnej drene. Dentínová náhrada je tvorená bunkovou komorou; súčasne sa zmenšuje veľkosť komory buničiny a samotnej buničiny, zatiaľ čo vrstva dentínu, ktorá oddeľuje buničinu od zubnej dutiny a náplň sa zvyšuje.

Lekárske podložky pre hlboké kazy -
Nasledujúce lieky sú zvyčajne používané zubármi: Calmecin, Dycal (výrobca Dentsply), Calcipulpe (výrobca Septodont), Life (výrobca Kerr), Calcimol (výrobca Voco), Reocap (výrobca Vivadent).

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár