Ošetrenie koreňových kanálikov: ich mechanické spracovanie a plnenie

Podľa oficiálnych štatistík sa v 60-70% prípadov vyplnenie koreňových kanálikov pri liečbe pulpitídy a parodontitídy vykonáva zle, čo vedie k rozvoju zápalových komplikácií a následnej extrakcii zubov.

Hlavné chyby zubárov pri plnení kanálov -

 • Nesprávne meranie dĺžky koreňového kanálika -
  koreňové kanáliky v zube musia byť vyplnené presne až po vrchol koreňa zubov. Na to musíte správne určiť dĺžku každého koreňového kanála. Chyby v tomto štádiu vedú k tomu, že kanály nie sú utesnené k vrcholu koreňa, alebo je výplňový materiál už odstránený mimo vrcholu koreňa, priamo do kosti.

  V nedostatočne naplnenej časti kanála sa vyvíja infekcia, ktorá vedie k tvorbe zápalových ohnísk na vrchoch koreňov zubov, napríklad apikálnych granulomoch alebo radikulárnych cystách, ktoré sú sprevádzané periodickým hnisaním a bolesťou pri kousaní tohto zubu. Výmena kanálov môže tiež viesť k predĺženej bolesti, neuralgii, necitlivosti pier a brady.

 • Zlé kanály obrábania -
  takéto spracovanie je potrebné na rozšírenie kanálov a na ich mierne kónický tvar. Iba za týchto podmienok môžu byť potom utesnené. Početné zubné chyby v tomto štádiu (nedostatočná expanzia kanálov, tvorba krokov, perforácie koreňov) vedú k následnému zlému plneniu a opäť k rozvoju zápalových komplikácií vyžadujúcich nové drahé opakované ošetrenie.

Fázy liečby koreňových kanálikov -

Kvalita plnenia koreňového kanálika pri liečbe pulpitídy a periodontitídy je kľúčom k absencii komplikácií. Aby však mohli koreňové kanály zaplniť, musia byť na to najprv pripravené. Pretože koreňové kanáliky sú veľmi úzke, príprava na utesnenie bude spočívať v expanzii kanálov a ich priechode po celej ich dĺžke až po vrchol koreňa.

Predstavme si, že žuvací povrch zuba má hlbokú bujnú dutinu a zubná dreň je zapálená.

Hlavné fázy plnenia koreňového kanálika -

 1. Odstránenie všetkých tkanív postihnutých kazom (obr.2) -
  Súčasne môžu byť čiastočne odstránené zdravé zubné tkanivá, aby sa vytvoril pohodlný prístup k ústam koreňových kanálikov.
 2. Odstránenie zubnej drene -
  dužina sa odstráni z koronálnej časti aj z koreňových kanálikov.
 3. Určenie dĺžky každého koreňového kanálika -
  každý kanál má svoj vlastný a závisí od dĺžky koreňa a ohybov.
 4. Mechanické ošetrenie koreňových kanálikov (Obr. 3) -
  Potrebujete špeciálne nástroje, aby ste prešli koreňovými kanálikmi po celej dĺžke k vrcholu koreňa a potom rozšírte priemer kanálov na požadovanú veľkosť. Ak sa tak nestalo, nebude možné kvalitatívne utesniť kanál pozdĺž celej jeho dĺžky (najmä jeho vzdialenej tretiny na vrchole koreňa).
 5. Plnenie kanálov gutaperča (obr. 4) -
  Toto je posledná fáza práce s koreňovými kanálmi. Kvalita implementácie tejto fázy závisí priamo od správneho merania dĺžky koreňových kanálikov a od kvality ich mechanického spracovania.

3. Naplnenie koreňových kanálikov gutaperča -

Po rozšírení koreňových kanálikov a vykonaní lekárskeho ošetrenia koreňových kanálikov je potrebné ich zapečatiť.

Metódy plnenia koreňových kanálikov, ktoré môžu byť použité na zubných klinikách: t

 • Metóda jednorazovej pasty -
  kanálový lúmen je vyplnený plastovým materiálom, ktorý potom stvrdne. V súčasnosti nie je hroznejší spôsob plnenia kanálov, komplikácie sa vyvíjajú v takmer 99% prípadov. Ak vám lekár týmto spôsobom utesní kanály, potom je naliehavé spustiť !!!
 • Metóda jedného kolíka -
  po naplnení koreňového kanálika pastou (ako v predchádzajúcej verzii) sa do koreňového kanálika vloží jeden gutaperčový kolík. Táto metóda je o niečo lepšia ako prvá, ale percento komplikácií po takejto liečbe je tiež neprimerane veľké a je tiež potrebné ju spustiť.
 • Studená gutta percha metóda smrteľnej kondenzácie -
  Cieľom tejto metódy je utlmiť špendlíky studenej gutaperče po každom koreňovom kanáli čo najtesnejšie. Viac o tejto metóde budeme diskutovať nižšie. Metóda má cenovo dostupnú cenu a vysokú spoľahlivosť.
 • Vertikálna kondenzácia horúceho gutta percha -
  Je to najefektívnejšia metóda plnenia kanála, ktorá sa vykonáva gutaperča zahriata do tekutého stavu. Ten sa potom postupne ochladzuje a vytvrdzuje. Vzhľadom k tomu, že na začiatku je v tekutom stave - gutaperča prúdi aj do laterálnych mikrokanálov.

  Existuje mnoho techník na použitie tejto metódy a materiálov pre ňu. Najlepší je však horúci gutaperčový kanál, ktorý sa nazýva "Termafil". Ak ste ochotní zaplatiť za kvalitu a spoľahlivosť, potom je to vaša metóda. Ale byť pripravení na skutočnosť, že náklady na utesnenie kanálov "Termafil" - bude vysoká.

Video: utesnenie studených a horúcich gutaperčových kanálov

Studená gutta percha metóda smrteľnej kondenzácie -

V Rusku táto metóda uzatvára 95% všetkých koreňových kanálikov. Metódou letálnej kondenzácie je vykonanie nasledujúcich krokov lekárom -

 1. Výber hlavného gutaperčového pinče -
  kolík sa vyberie v závislosti od toho, koľko kořenového kanála bolo počas obrábania rozšírené
 2. Výplň koreňového kanálika s tmelom -
  Sealer je špeciálna pasta. Po zavedení tesniaceho tmelu sa hlavný kolík vloží do kanála (obr. 14a)
 3. Uzatvorenie gutaperčového čapu rozmetadlom -
  proces zhutňovania spočíva v uskutočňovaní vratných pohybov pomocou „rozmetávacieho“ nástroja, s jeho pomocou sa gutaperča tlačí proti stene kanála a uvoľňuje sa priestor na zavedenie nových gutových perch. Rozmetadlo samotné je znázornené na obrázku 14 (b) a proces zhutňovania na obrázku 14 (c).
 4. Zavedenie menších kolíkov a ich tesnenie (Obr. 14 g, d, e) -
  Len jeden koreňový kanál môže byť „narážaný“ na 8–12 gutaperčových kolíkov. Ak sa teda pozriete na zväčšenú časť koreňa zubu, potom by sme mali vidieť len taký obraz - obr.17.

 5. X-ray kontrola plnenia -
  ak je všetko v poriadku, prejdeme do ďalšej etapy ... Ale ak uvidíme, že kanál je naplnený na vrchol, alebo kolíky presahujú za koreň do okolitých tkanív, je potrebné odstrániť všetky kolíky a začať utesňovať kanály od začiatku.
 6. Odstránenie prebytku gutaperča a tmelu -
  potom, čo sú kanály pevne uzavreté gutaperča a tesniacim prostriedkom, špičky gutaperčových kolíkov vyčnievajúce z úst koreňových kanálikov sa odrežú horúcim nástrojom (obr. 14 g, h). Na obrázkoch 15 a 16 je vidieť, ako ústia koreňových kanálikov vyzerajú pred plnením a potom, čo boli narezané, vyčnievajúce nad ústia kanálov.
 7. Dočasné plnenie -
  potom sa zubná dutina uzavrie dočasným plnením. Naplnenie koruny zubu pri jednej návšteve s vyplnením kanálov nie je povolené. Obnovenie koruny zubu by sa malo vykonať pri nasledujúcej návšteve.

Ako možno samostatne hodnotiť kvalitu plnenia koreňového kanálika?

To sa môže uskutočniť nielen vyhodnotením negatívnych symptómov (bolesť, opuch) po liečbe, ale aj analýzou röntgenového obrazu. V prvom rade je potrebné venovať pozornosť týmto kľúčovým bodom:

1) Kanál musí byť zapečatený k vrcholu koreňa -
na röntgenovom žiarení má výplňový materiál v koreňovom kanáli jasnú bielu farbu (v dôsledku rôntgenového kontrastu). Koreňový kanál musí byť „naplnený touto bielou farbou“ po celej svojej dĺžke od úst až po vrchol koreňa. Na obrázku 18 je vidieť, ako vyzerajú neuzatvorené a utesnené koreňové kanály.

2) Hustá obturácia kanála gutaperča a tmelom -
dobrá obturácia (plnenie) znamená, že kanál musí byť veľmi husto naplnený gutaperča a tmelom. Bez dutín, bez rozmazaných stôp tesnenia pozdĺž stien kanála, bez 1-2 visiacich gutaperča v lúmene kanála. Musí to byť hustá hluchá obturácia.

Príklad kvalitného plnenia koreňového kanálika (ris.18-20) -

Môžete sa dozvedieť o tom, ako zle zapečatené koreňové kanáliky po liečbe pulpitídy a periodontitídy vyzerajú na RTG snímkach v našom článku „Príčiny bolesti po liečbe pulpitídy“. Porovnanie röntgenových lúčov, ktoré môžete mať vo svojich rukách - s tými, ktoré sme citovali, a čítaním vysvetlení v texte - môžete ľahko identifikovať väčšinu chýb, ktoré urobil zubár pri plnení kanálov vašich zubov.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár