Liečba zubného kazu: štádiá a fotografie

Liečba zubného kazu spočíva v odstránení zubných plôch postihnutých zubným kazom (sklovinou a dentínom), ktoré sa dosiahnu pomocou vŕtačky, po ktorej sa okamžite naplnia zuby, t.j. obnova anatomického tvaru zubu pomocou výplňových materiálov. Prístup k liečbe zubného kazu bude závisieť od hĺbky poškodenia tvrdých tkanív zuba.

Vlastnosti liečby zubného kazu v závislosti od hĺbky lézie:

 • Zubný kaz vo fáze bielych / tmavých škvŕn (obr. 1) -
  v tomto prípade sa na povrchu skloviny stále nevyskytujú žiadne vady, ale sú tu biele (niekedy tmavé) škvrny, ktoré naznačujú, že zubná sklovina v týchto oblastiach stratila veľa vápnika. Táto forma zubného kazu sa nespracováva plnením, ale remineralizáciou - saturáciou skloviny vápnikom a fluórom.
 • Forma povrchového kazu -
  v tomto prípade sa vo vrstve skloviny objaví kazivá porucha. Táto forma zubného kazu sa ošetruje tradičným plnením.
 • Priemerná forma zubného kazu (obr.2) -
  v tomto prípade sa kaz rozprestiera mimo skloviny a ovplyvňuje horné vrstvy dentínu. V tomto článku sa zameriame na liečbu práve takej formy zubného kazu, ako najbežnejšie.
 • Hlboká forma kazu (obr. 3) -
  v tomto prípade sa kaz rozprestiera do hlbokých vrstiev dentínu a len úzky pás zdravého dentínu oddeľuje zubnú buničinu od kariálneho tkaniva. Osobitným spôsobom sa zaobchádza s hlbokou formou zubného kazu. Preto si môžete prečítať o jej liečbe v samostatnom článku: "Liečba hlbokých kazov"

reklama

Spôsob liečenia zubného kazu: štádiá

Teraz odpovieme na otázku: ako sa zbaviť kazu. Správne ošetrenie zubného kazu spočíva v vykonaní série postupných krokov:

 1. Čistenie zubu z plaku (obr.4) -
  predovšetkým je potrebné hygienicky čistiť zub, ako aj priľahlé zuby z tvrdých a mäkkých zubných nánosov a povlakov. Na tento účel sa používajú ultrazvukové trysky na odstraňovanie masívnych zubných nánosov, ako aj špeciálne kefy a brúsne pasty na odstraňovanie mäkkých mikrobiálnych a pigmentových usadenín.

 2. Stanovenie farby zubov v špeciálnom meradle (obr.5) -
  Hygienická úprava zubu tiež prispieva k tomu, že lekár bude schopný presne zodpovedať farbe výplňového materiálu. V tomto prípade sa náplň bude zhodovať s farbou zubu a nevyniká z pozadia vlastných tkanív zubov. To je obzvlášť dôležité pre zuby, ktoré možno vidieť s úsmevom.

 3. Úľava od bolesti (obr.6) -
  či je bolestivé liečiť kazy: pre bezbolestné vŕtanie kariálnych tkanív v prípade, že zub je nažive - je potrebná lokálna anestézia. Moderné lieky proti bolesti v zubnom lekárstve (nazývajú sa anestetiká) umožňujú, aby bol zákrok urobený absolútne bezbolestným. V závislosti od množstva podaného anestetika a spôsobu anestézie môže doba anestézie trvať od 40 minút do niekoľkých hodín.

  Jedinou bolesťou, ktorú môže pacient cítiť, je moment, keď je ihla vložená do ďasien a do tkaniva sa zavedie anestetikum. Tento proces môže byť niekedy bolestivý, čo do značnej miery závisí od úrovne citlivosti bolesti pacienta na nervový systém, ako aj od miery anestetickej injekcie do mäkkých tkanív ďasien. Čím rýchlejšie je roztok injikovaný, tým bolestnejšia je injekcia.

 4. Vŕtanie karózneho tkaniva -
  Ako je možné vidieť na obrázku 7 - sklovina je vždy zničená s priemerným zubným kazom v menšom rozsahu ako je podkladové tkanivo (dentín). Je to spôsobené tým, že sklovina je omnoho silnejšia a tvrdšia ako dentín. Preto sa karanténna dutina zvyčajne rozširuje do hĺbky a vstup do skloviny môže byť dokonca dosť malý.

  Zubár musí vyvŕtať hrany skloviny, ktoré visia nad zubnou dutinou, a tiež odstrániť všetok zubný dentín. Ak zanecháte aj malé množstvo zubného kazu a naplníte ho navrch, potom čoskoro môžete očakávať komplikácie - rýchly rozvoj zubného kazu pri plnení a zničení korunky zubov, s následným rozvojom pulpitídy alebo periodontitídy.

  Na obr. 8 bodkovaná čiara ukazuje približné hranice odstránenia zubného tkaniva. Dutina má teda relatívne správnu formu a môžete prejsť na ďalšie fázy liečby. Tu je potrebné poznamenať, že v poslednej dobe existujú všetky nové metódy prípravy zubov, ktoré pomáhajú robiť bez tradičného vŕtania. Nedávno bolo možné odstrániť kazy pomocou lasera.

 5. Izolácia zubov zo slín -
  Toto je veľmi dôležitá etapa! Po vyvŕtaní rozhnevaných tkanív a pred začatím plnenia zubu musí lekár starostlivo izolovať zub od vniknutia slín a dokonca aj mokré dýchanie pacienta. Tieto faktory výrazne ovplyvnia, ako dlho bude pečať trvať. V minulosti boli na izoláciu použité vaty a gázové gule, ktoré boli umiestnené okolo zubov. Treba poznamenať, že ide o veľmi nespoľahlivú a neefektívnu ochranu.

  Za posledných 10 rokov sa na tento účel použil Cofferdam. Kameň je tenký latexový „šál“, v ktorom sú vytvorené otvory pre zuby. Tento šál je ťahaný cez zuby (obr.9,10), po ktorom sú na krku zubov nainštalované 1-2 špeciálne kovové spony, ktoré držia priehradku na ďasná. Hrany takého latexového šálu sú pripevnené k špeciálnemu rámu (obr. 11) a vidíme výsledok - skupina zubov je úplne izolovaná od ústnej dutiny.

  Inštalácia priehrady je pomerne pracná. Niektorí lekári ich odmietajú použiť na šetrenie času. Využitie priehradky lekárom pri liečbe zubného kazu naznačuje, že lekár veľmi pozorne sleduje kvalitu svojej práce.

 6. Drogová liečba karentovej dutiny -
  Dutina v zube vytvorená počas procesu odstraňovania karytických tkanív je liečená antiseptikami.
 7. Obnova kontaktného bodu medzi zubami -
  Ak je zubný kaz ošetrený na kontaktnom (medzizubnom) povrchu zubu, je tiež nutné obnoviť bočnú stenu zubu. Ide o pomerne náročnú a zložitú úlohu, než len ošetriť priemerný kaz, napríklad na žuvacom povrchu zubu. V tomto prípade sa pridáva ešte jedna etapa - inštalácia špeciálnych zariadení na obnovu bočnej steny zuba. Takéto zariadenia zahŕňajú kliny (a) a maticu (b) na obrázku 12.

  Prečítajte si viac o liečbe interdentálnych kazov v článku:
  → "Liečba kazu lokalizovaného medzi zubami"

 8. Kyslý smalt leptanie (obr.13) -
  To je nevyhnutné, aby lepidlo (niečo ako lepidlo), ktoré bude aplikované na povrch dentínu a skloviny v ďalšom štádiu, mohlo preniknúť hlboko do zubného tkaniva. Na tento účel použite gél na báze kyseliny fosforečnej. Po leptaní by mal byť celý gél dôkladne opláchnutý a povrch zubu mierne vysušený.
 9. Úprava dentínového a sklovinového lepidla -
  Pre lepšiu fixáciu permanentných fotopolymérnych výplní sú sklovina a dentín ošetrené špeciálnym lepidlom, ktoré je po absorbovaní osvetlené fotopolymerizačnou lampou.
 10. Pokládka tesnenia pod tesnenie (obr.14 b, c) -
  Izolačné tesnenie sa aplikuje na dno dutiny, zvyčajne skloionomérneho cementu. Potreba obloženia materiálu pod tesnením je vysvetlená komplexnými mechanizmami polymerizačného zmršťovania výplňového materiálu a ďalšími faktormi (nebudeme na nich pôsobiť).

 11. tesniace -
  Výplň zubov je nevyhnutná na obnovenie tvaru zubu, jeho estetiky, ako aj na obnovenie účinnosti žuvania. Na tento účel sa spravidla používajú fotopolymérne kompozitné materiály. Aplikujú sa vo vrstvách a každá vrstva je vystavená špeciálnej žiarovke, ktorá umožňuje tvrdnutie materiálu.
 12. Brúsenie a leštenie zubov -
  po obnove tvaru zubu pomocou výplňového materiálu je potrebné náplň brúsiť a leštiť, nakoľko už nie je potrebné je hrubý a nerovný. Konečné leštenie dodáva plneniu lesk a estetiku porovnateľnú s estetikou zubnej skloviny. Pri tomto ošetrení sa dokončí priemerný kaz.

Liečba kazu: foto

Liečba zubného kazu na konkrétnom príklade. Všetky hlavné štádiá liečby zubného kazu sú znázornené na obrázku 15-23. Vysvetlenie každej fotografie sa zobrazí po kliknutí na ňu.

Plnenie zubov: foto

V tomto článku sme sa snažili odpovedať na otázky ľudí zaujímajúcich sa o liečbu zubného kazu, ako sú: ako liečiť kazy, ako odstrániť kazy, ako liečiť kazy. Dúfame, že tento článok pre vás bude aspoň niečo užitočné. O tom, koľko priemerných nákladov na liečbu rôznych typov zubného kazu - prečítajte si článok: "Náklady na liečbu"

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár