Úprava zubného kazu bez vŕtačky: laser, ozón

Pomôcky na ošetrenie zubného kazu bez tradičného vŕtania zubov vrtákom sa objavili pomerne dávno (asi pred 15-20 rokmi). Vo väčšine zubných kliník týchto zariadení však stále neexistuje a dopyt po neobvyklej liečbe zubného kazu sa nestal rozšíreným. Dôvody sú pomerne jednoduché: napriek niektorým malým výhodám, laser a ozón stále strácajú moderné vŕtačky. A to je dôvod, prečo ...

1. Úprava zubného kazu laserom - t

Nie je to tak dávno, nová linka sa objavila v cenníkoch niektorých kliník - laserové ošetrenie zubného kazu. Treba poznamenať, že zubné lasery umožňujú nielen bezbolestne vŕtať zuby, ale môžu byť tiež použité na vykonávanie mnohých chirurgických zákrokov v ústnej dutine, ako aj niektoré diagnostické opatrenia.

Použitie lasera v zubnom lekárstve: výhody

 • Bezbolestná manipulácia -
  použitie lasera je absolútne bezbolestné (v závislosti od bezpečnosti) a nevyžaduje použitie anestézie. Pre ľudí, ktorí majú strach z injekcií - to je jednoznačné plus.
 • Komfort liečby -
  Pri použití lasera nie sú žiadne charakteristické zvuky a vibrácie. Liečba sa tak stáva pre pacienta pohodlnejšou a príjemnejšou.

Použitie lasera v zubnom lekárstve: nevýhody

Liečba laserovým kazom má však zjavné nevýhody. Tieto nedostatky nie sú pre pacienta viditeľné, ale spôsobujú lekárovi veľa problémov v procese zubného ošetrenia a v konečnom dôsledku ovplyvňujú kvalitu liečby.

 • Nie je možné úplne upustiť od používania vŕtačky -
  Laser je ideálny na odstraňovanie skloviny. Ale aby ste odstránili zubný dentín, stále musíte použiť vŕtačku.
 • Vysoké náklady na liečbu -
  čo súvisí jednak s nákladmi na laserový stroj a jednak s potrebou drahého školenia zubárov a ich asistentov, ako aj preto, že z obchodného hľadiska sú všetky nové výrobky, ktoré sa objavujú na trhu, vždy drahšie ako po určitom čase.
 • Vyššie riziko vypadnutia z tuleňov -
  Vysoký výkon lasera (ktorý je regulovaný hlavne len v tých najdrahších modeloch) vedie k prehriatiu tvrdých tkanív zuba a v dôsledku zlej fixácie výplňových materiálov v dutinách tvorených laserovým strojom.
 • Nové vybavenie si vyžaduje nové zručnosti -
  pretože lasery (obr. 3) sa zavádzajú len do zubných kliník - to znamená nevyhnutné chyby lekárov, ktorí sa dopustili v procese získavania skúseností s používaním.
 • Zložitosť prípravy zubného tkaniva -
  Bezpečnostná technológia zahŕňa prácu s tmavými okuliarmi, čo zhoršuje vizuálnu viditeľnosť a prispieva k chybám pri spracovaní tkanív zubov. Môžete napríklad náhodne otvoriť komoru buničiny a potom namiesto ošetrenia zubného kazu budete musieť vyplniť koreňové kanáliky.

2. Spracovanie zubného kazu ozónom - t

Bezkontaktné ošetrenie zubného kazu ozónom je také, že tkanivá postihnuté zubným kazom nie sú mechanicky odstránené (alebo ich odstránenie je minimalizované), ale dezinfikované pomocou ozónových molekúl (triatomický kyslík). Molekuly ozónu v skutočnosti ničia 99, 99% všetkých kariogénnych mikroorganizmov v dutine.
Na obr. 4 môžete vidieť zariadenie na ošetrenie zubného kazu ozónom.

Postup spracovania ozónom je takýto: t

 • Najprv sa k zubu pripojí silikónový uzáver špeciálne dodaný výrobcom (Obr.5-7)
 • Vzduch je nasávaný spod viečka a vytvára sa niečo blízko vákua.
 • Potom sa do viečka privedie ozón, ktorý pôsobí na mikroflóru. Počas 20-30 sekúnd všetky kariogénne mikroorganizmy umierajú.

reklama


Výhody liečby zubného kazu ozónom
-môžete liečiť svoje zuby bez vŕtačky (ale len veľmi malé kazivé defekty), v iných prípadoch ešte musíte cvičiť, a preto budete musieť urobiť anestéziu. To je v podstate všetko.

Nevýhody liečby ozónom-v 99% prípadov musíte stále cvičiť zuby. Ak nie je vŕtané, potom veľké množstvo tkaniva môže zostať vo vnútri a mimo zuba, ktoré sú relatívne zmäkčené a nemôžu niesť plnú záťaž. Predstavte si, že ste dali trvalé plnenie na demineralizovaný mäkký dentín alebo sklovinu (ktorá je tvrdá). V dôsledku toho sa pri zatváraní zubov a pri žuvaní tuhej potravy prenáša zaťaženie náplne do okolitých tkanív (skloviny a dentínu), ktoré sú zmäkčené a nevydržia takú záťaž. Tam bude tlačenie, strata pečate ... Ako výsledok, budete musieť liečiť zub znova.

Použitie takýchto zariadení sa odporúča len v detskej praxi, keď nie je možné použiť vŕtačku. V tomto prípade sa zmäkčený dentín a sklovina najprv zoškrabujú lyžičkami s kyretáciou a zvyšné zubné tkanivá sa potom dezinfikujú ozónom a vloží sa náplň.

Drog Ikona: Liečba kazu

Nie je to tak dávno, nemecká spoločnosť DMG vydala chemický prípravok na liečbu zubného kazu. Jej podstata spočíva v tom, že látky, ktoré tvoria tento liek, prenikajú hlboko do skloviny, takže je hustá a lesklá. tj Postihnutý porézny email sa premení na hustú štruktúru, ktorá je tiež odolná voči účinkom napríklad organických kyselín produkovaných kariogénnymi mikroorganizmami. Okrem toho sa obnoví aj priehľadnosť skloviny, ako aj farba zuba v tejto oblasti.

Cena liečby s ikonou pre 2019 je 2400 rubľov na 1 zub.

Dôležité informácie:

 • Indikácia pre použitie ikony je kaz v štádiu bielej škvrny (tj keď na povrchu skloviny je len belavá škvrna, ale neexistuje žiadna skutočná deštrukcia skloviny, jej viditeľná chyba). Okrem toho, skloviny škvrny s fluorózou a hypoplaziou - tento liek nemá žiadny účinok.
 • Tento liek má polymérnu kompozíciu (plast), ktorá preniká iba do poréznej štruktúry skloviny. Preto je potrebné pochopiť, že Icon nenasýti zubné tkanivo vápnikom a fluórom, ktoré tvoria sklovinu zdravých zubov.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár