Lekár-implantológ

Cieľom tohto článku je pomôcť pacientom správne sa rozhodnúť pre implantologa. Väčšina lekárov, s ktorými sa stretnete, sa pokúsi implantát implantovať čo najskôr a vziať si peniaze (aby pacient neodišiel preč). A o tom, čo sa stane s estetikou ďasien okolo implantátu, či pacient bude spokojný s konečným výsledkom - vo všeobecnosti len veľmi málo lekárov si to myslí.

Implantológia zubov je dnes veľmi high-tech priemysel a technológie, ktoré sa používajú na vytvorenie a inštaláciu implantátov, umožňujú dosiahnuť implantáciu implantátov v 96-100% prípadov. Avšak nie všetci z 96% pacientov skončili s liečbou spokojní.

Je dôležité: Hlavným problémom nespokojnosti pacientov s implantáciou nie je odmietnutie implantátov, ale estetické problémy okrajovej priľnavosti ďasien k implantátu. Toto môže byť vyjadrené v neprítomnosti gingiválnych papíl, znížení hladiny ďasien a vystavenia kovovej časti implantátu, vzniku konštantnej cyanózy ďasien v okolí implantátu (obr. 1).

Ako zabrániť hacku, pokiaľ je to možné - tento článok vám pomôže. A pamätajte, že hlavnou vecou nie je ponáhľať sa s výberom kliniky, ale navštíviť niekoľko lekárov, pýtať sa ich a porovnávať, čo vám rôzni lekári hovoria o vašom probléme.

1. Hlavnou zásadou je

V implantologii existuje nemenný zákon, s ktorým bude súhlasiť skúsený a slušný implantológ. Po prečítaní môžete byť prekvapení, že lekári, ktorí zdieľajú tento názor, vo všeobecnosti existujú. Číta ...

 • Ak sa počas implantácie implantátu do kosti objaví zápal okolo implantátu a / alebo jeho odmietnutie, t.j. až do vytvorenia záťaže na implantáte (korunkovou protézou) - jediným dôvodom sú chyby alebo nekompetentnosť implantologa pri plánovaní a vedení operácie.

  Výnimkou z tohto pravidla môžu byť situácie, keď sa inštalácia implantátov vykonáva u rizikových pacientov (a pacienti sú na tieto riziká upozornení), napr.
  → riziká inštalácie implantátov pri diabete,
  → riziká u fajčiarov,
  → u žien v menopauze.

Mali by ste však tiež vedieť, že aj pri inštalácii implantátov u rizikových pacientov (vrátane pacientov s hypertenziou, starších pacientov, pacientov s osteoporózou) - s náležitým plánovaním operácie a výberom optimálnej techniky chirurgickej implantácie - riziká nepriaznivého výsledku operácie neprekročia rovnaké riziká. keď je implantovaný do úplne zdravej skupiny pacientov.

Je dôležité: Neviem, či budete prekvapení, ale v Moskve, Petrohrade av regiónoch Ruska existuje množstvo kliník, ktoré skutočne zaručujú bezplatnú reimplantačnú operáciu, ak je implantát odmietnutý v štádiu jeho prihojenia do kosti. Takéto kliniky sú pripravené vrátiť peniaze alebo vykonať alternatívne protézy, ktoré nie sú na implantátoch. To bude nepochybne zárukou kvality služieb poskytovaných v očiach každého pacienta.

2. Pripravte sa pred konzultáciou s lekárom -

Na internete je to ťažké, ale napriek tomu môžete nájsť veľa užitočných primárnych informácií, ktoré vám umožnia sústrediť sa počas konzultácií na skutočne dôležité body a umožní vám klásť jasné a správne otázky. V prvom rade sa zoznámite s tým, aké sú implantačné techniky. Pri čiastočnej absencii zubov by ste mali vedieť všetko o jedno- a dvojstupňových technikách implantácie.

Pri absencii zubov by ste sa mali najprv oboznámiť s prvými 2 technikami uvedenými nižšie (protetika, s ktorou sa vykonáva už tretí deň po nainštalovaní implantátov) -

 • technika bazálnej implantácie,
 • metóda All-on-4,
 • podmienečne odstrániteľné protézy na implantátoch.

Je dôležité: Ak zubný implantolog odpovedá na vaše otázky na konzultáciu s odporom, vidí vaše povedomie na tému implantácie, je lepšie hľadať iného lekára. Takéto nepriateľstvo vzniká iba od neistých lekárov, či už príliš ambicióznych alebo nedostatočne kompetentných.

reklama

3. Určite svoj implantačný rozpočet -

Ak hovoríme o inštalácii len niekoľkých implantátov (t. J. S čiastočnou neprítomnosťou zubov), potom nájdete celý rad ponúk rôznych modelov implantátov, ktoré bude pre vás ťažké pochopiť. Prirodzene, kliniky sa Vám budú snažiť odporučiť drahšie. Takéto implantáty budú nepochybne lepšie, ale v mnohých jednoduchých prípadoch je dostatok implantátov ekonomickej triedy vyrobených Izraelom alebo Kóreou.

 • Ak si vyberiete lacné modely implantátov, ako je napríklad MIS (Izrael), AlphaBio (Izrael), Osstem (Kórea), RoottForm (Švajčiarsko), je možné splniť až 40 000 rubľov na kľúč pre jeden implantát spolu s korunkou z kovu a keramiky. A s keramickou korunkou 1 bude takýto implantát stáť okolo 50 000 rubľov.
 • Od 70 000 do 120 000 rubľov bude stáť implantátové systémy prémiového typu - NobelBiocare (Švajčiarsko), AstraTech (Švédsko), Straumann (Švajčiarsko). Cena je za 1 implantát s kovovo-keramickou alebo keramickou korunkou a zahŕňa všetky súvisiace náklady. Implantáty týchto spoločností sú lídrom medzi všetkými existujúcimi výrobcami implantátov.

Je dôležité: Náklady na inštaláciu 1 implantátu rovnakého modelu sa môžu líšiť na rôznych klinikách až o 30-40%. Pre modely implantátov prémiového segmentu je však zvyčajne charakteristické veľké cenové rozpätie. Rozdiel v cenách za implantáty ekonomickej triedy je zvyčajne nie viac ako 10-20%.

Čo odlišuje implantáty ekonomickej triedy od prémiových modelov - čítajte v našej recenzii:
→ "Porovnanie zubných implantátov: hodnotenie"

3. Aké otázky treba položiť lekárovi?

Aby sme pochopili, čo sa deje v hlave lekára, je veľmi dôležité klásť otázky chirurgovi a pozorne počúvať, čo im odpovedá. Navštívte 3-4-5 konzultácií implantologov na rôznych klinikách a porovnajte, na čo odpovedajú. Zaznamenajte kľúčové momenty okamžite po každej konzultácii, inak budete okamžite zabudnúť na väčšinu informácií.

Najprv by ste mali klásť otázky ako -

 • "Čítal som, že implantáty často neprežijú ... Ako často sa s nimi stretávate u svojich pacientov?"
 • "Prečo sa implantát nemôže usadiť?"
 • "Čo ak sa implantát nezapustí?"
 • „Hovoríte, že všetko je v poriadku, ale môže vaša klinika poskytnúť nejaké záruky?
 • "Sú tieto záruky zapísané v zmluve?"
 • "Pripúšťam, že toto je moja druhá konzultácia, a na predchádzajúcej klinike mi bolo povedané, že ak sa implantát nezapustí do koreňa, potom budem mať voľnú reoperáciu alebo vrátim peniaze. Dáte takéto záruky na svojej klinike?"

Je dôležité: Ak vám lekár začne hovoriť, že prihojenie závisí len od vášho tela a že nikto nemôže s istotou vedieť, môžete okamžite vstať zo stoličky a vyhľadať iného lekára. Osseointegrácia implantátu (jeho spojenie s kosťou) je v skutočnosti predvídateľným procesom a mnohé klinické štúdie ukazujú, že v 99,9% prípadov je odmietnutie implantátu a zápal okolo nich problémom s kvalitou práce lekára.

Treba tiež pamätať na to, že existuje mnoho kliník, ktoré skutočne poskytujú záruku na bezplatnú reimplantačnú operáciu, ak je implantát odmietnutý vo fáze svojho prihojenia do kosti. Okrem toho, niektoré kliniky dokonca poskytujú plnú záruku na prácu lekárov (nielen implantovaného chirurga, ale aj prostetika), t. takáto záruka bude platná na chvíľu na celú štruktúru, t. spolu s korunkou na implantáte.

Takáto plná záruka za prácu lekárov by sa nemala zamieňať s celoživotnou zárukou na implantát široko inzerovaný klinikami, ktorý zahŕňa len skutočnosť, že implantát sa pri zaťažení nezlomí, a ak sa tak stane, znova ho nainštalujete (ale prípady zlyhania implantátu sú veľmi zriedkavé).

Druhá skupina otázok -

Tieto otázky sa týkajú potreby kostného štepenia a estetiky ďasien okolo implantátu.

 • "Ďalšia vec ma trápi ... Môj príbuzný mal implantát nainštalovaný pred 2 rokmi, skoro okamžite sa objavila cyanóza ďasien a časom sa tiež zmenšili ďasná. Prečo k tomu dochádza a je možné, aby som tento problém zopakoval?"
 • "Čítal som, že problém s estetikou ďasien sa vyskytuje najčastejšie kvôli nedostatočnej hrúbke kosti v krku implantátu, ako aj kvôli malej hrúbke mäkkých tkanív ďasien ... Mám niečo podobné?"
 • Ak je potrebné štepenie kostí: "Akú techniku ​​štepenia odporúčame?"

Je dôležité: po virtuálnom plánovaní CT vyšetrenia sa musíte opýtať lekára: po prvé - o hrúbke kostného tkaniva (musí byť aspoň 2 mm pred implantátom, inak sa kosť rozhodne a gingiva zostúpi), po druhé - o hrúbke gingivy v hornej časti alveolárneho procesu ( optimálne 4 mm, inak nebudú žiadne medzizubné papily), po tretie - o šírke pripojených ďasien (optimálne nie menej ako 4-5 mm, inak pohybujúca sa sliznica jednoducho odtrhne ďasná z implantátu po protetike).

A ak sa vyskytnú problémy s týmito rozmermi, opýtajte sa lekára, čo s ním plánuje. Možno budete potrebovať kostné štepy, transplantáciu štepu, aby sa zvýšila hrúbka ďasien alebo sa zvýšila šírka pripojenej gingivy (24stoma.ru).

4. Operácie prieskumu a plánovania - t

Najlepšie je plánovanie implantácie na trojrozmerný obraz počítačovej tomografie (Obr. 5). Ak lekár plánuje operáciu na cielenom obraze alebo na panoramatickom obraze - je lepšie okamžite vyhľadať iného lekára. Okrem toho v súčasnosti existujú technológie 3D modelovania, ktoré umožňujú pacientovi vidieť, ako budú jeho korunky vyzerať na implantátoch na 3D modeloch v ústach.

To isté by ste mali urobiť, ak Vám lekár nezhromaždil podrobnú históriu Vášho zdravia. To platí napríklad aj pre ženy, u ktorých sa implantáty nedajú inštalovať len v kritických dňoch, ale aj 5 dní pred začiatkom a 5 dní po začiatku (je to spôsobené vývojom intraoseózneho hematómu okolo implantátu v dôsledku nedostatočnej koncentrácie krvných doštičiek). počas tohto obdobia). Ak sa lekár takmer nepýtal, vyvodil závery.

Ak máte cukrovku, zubný implantolog musí najprv získať od svojho endokrinológa záver, že počas posledných 1,5-2 mesiacov je hladina cukru v krvi normálna a diabetes je kontrolovaný. Ak je lekár pripravený vykonať operáciu bez kontroly cukru v dávke 1,5-2 mesiacov, utiecť z tejto kliniky.

To isté platí pre pacientov s hypertenziou (nie je možné vykonať operáciu, ak je tlak 150/100 mm a viac) a musíte si byť istý, že tlak bude v priebehu operácie a niekoľko dní po operácii najmenej 140 mm. Ak ste fajčiar a obzvlášť silný fajčiar, potom sa vaše riziká výrazne zvýšia a lekár by vám mal ponúknuť aj špeciálny prístup.

Je dôležité: Veľmi dobrým indikátorom postoja implantologa k jeho práci bude, ak navrhne, aby ste pred implantáciou urobili analýzu orálnej mikroflóry. Väčšina pacientov má zápal ďasien, paradentózu, nevyliečené zuby, zlú hygienu, chronické ochorenia nosa, mandlí, dutín ... alebo často užívate antibiotiká. To všetko vedie k vzniku veľmi patogénnej mikroflóry v ústnej dutine, ktorá môže takmer určite viesť k zápalu okolo implantátov a dokonca k ich odmietnutiu.

Stanovenie rizík spojených s perorálnou mikroflórou je preto veľmi dôležité a umožní lekárovi vopred určiť potrebu profylaktickej liečby antibiotikami počas implantácie, ako aj vybrať optimálne antibiotikum, ktoré bude najúčinnejšie proti špecifickým baktériám. Takýto prístup k manažmentu pacientov skutočne zaručuje, že ste prišli k dobrému lekárovi.

5. Ktorým klinikám sa treba vyhnúť -

Pacienti často pociťujú nasledujúci problém ... 1-2 týždne po implantácii, sťažujú sa na zápal a sú predpísaní implantátovému chirurgovi na vyšetrenie až po 3 alebo 7 dňoch. To sa stáva veľmi často na malých klinikách, kde nie je implantologický personál, a lekár ich navštevuje len 1-2 krát týždenne.

Výsledkom oneskorenej starostlivosti môže byť periimplantitída a dokonca aj odmietnutie implantátu, hoci v prípade včasnej pomoci by sa takýmto problémom mohlo vyhnúť. Preto Vám odporúčam, aby ste si na kliniku nainštalovali implantáty, kde je váš vlastný pravidelný chirurg implantolog, ktorému, ak máte problémy, môžete byť okamžite zaznamenaní v ktorýkoľvek pracovný deň.

Ďalším dôležitým bodom je, že klinika má vlastné zubno-technické laboratórium. Je to veľmi dôležité, pretože Zubár, implantolog a ortopedický zubár by mohli byť v neustálom kontakte so zubným technikom, ktorý urobí korunku alebo protézu na implantátoch. Tým sa zabráni mnohým chybám v hotovom dizajne.

A najnovšie tipy -
nikdy nepodpísať zmluvu bez čítania. Ak vám lekár niečo sľúbil, požiadajte ho, aby ho zadal do zmluvy (ak to odmietnu, rozlúčte sa s nimi). Nepodpisujte dokumenty, napríklad, že nemáte žiadne sťažnosti na kvalitu implantácie alebo výrobu korunky na implantáte, ak nie ste s niečím spokojní alebo vás trápia (potom nebudete schopní podať sťažnosť alebo požadovať prerobenie nekvalitnej práce).

Vždy sa vopred opýtajte lekára, že korunka na budúcom implantáte nebola fixovaná okamžite, ale dočasne tak, aby mohla byť odstránená (ak lekár odmietne, potom vyhľadajte inú kliniku). Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: implantolog chirurg Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár