Akútna a chronická apikálna periodontitída

Podľa klasifikácie Lukomski, apikálna periodontitída môže byť rozdelená do dvoch hlavných foriem, ktoré sa navzájom líšia v závažnosti symptómov: akútna periodontitída a chronická periodontitída. Ťažká bolesť a edém sú charakteristické pre akútnu formu ochorenia av prípade chronických symptómov sú pomalé alebo môžu chýbať úplne.

Okrem toho existuje forma, ako je exacerbácia chronickej periodontitídy. Vplyvom nepriaznivých faktorov, ako je nachladnutie, sa imunita zhoršuje, čo často vedie k exacerbácii chronického zápalu. Pre obdobie exacerbácie charakterizované rovnakými výraznými príznakmi ako v akútnej forme ochorenia. Nižšie uvádzame príznaky a diagnózu každej formy samostatne.

Akútna periodontitída -

V súlade s teóriou priebehu zápalového procesu sa akútna forma periodontitídy zvyčajne delí na serózne a hnisavé formy. Diagnóza akútnej seróznej a akútnej hnisavej paradentózy sa vykonáva len podľa symptómov, pretože na röntgenovom žiarení sa zvyčajne nemení.

Je to spôsobené tým, že diagnóza "akútnej periodontitídy" sa uskutočňuje len pri jej počiatočnom výskyte. Môže to napríklad nastať -

 • časom nevyliečená pulpitída,
 • nekvalitné plnenie kanála po liečbe pulpitídy.

1. Akútna serózna periodontitída -

Príznaky -
najprv môže byť bolesť spontánna, pretože zápalový exsudát akumulujúci sa v parodontu je lokalizovaný v uzavretom priestore, a preto stláča nervové zakončenia. Bolesť sa dramaticky zvyšuje pri kousaní zubov.

Je to periodontálny edém, ktorý je spojený so sťažnosťami pacientov na pocit predĺženia kauzálneho zubu a jeho predčasné uzavretie zubami antagonistami druhej čeľuste. Opuch spôsobuje, že kauzálny zub sa pohybuje trochu vertikálne.

Môže sa vyskytnúť mierny opuch mäkkých tkanív tváre v projekcii kauzálneho zubu, ale keď je prehmataný (palpovaný), je zvyčajne bezbolestný. Pretože buničina počas vývoja parodontitídy je spravidla už mŕtva, snímanie zubnej dutiny je zvyčajne bezbolestné. Na roentgenograme v tomto štádiu vývoja zápalu stále nie sú žiadne zmeny.

2. Akútna hnisavá paradentóza -

Príznaky -
po približne dvoch dňoch sa serózna fáza zápalu zmení na hnisavé. To je spojené so signifikantným zvýšením symptómov. Bolesť nadobúda charakter pulzujúcej bolesti so vzácnymi bezbolestnými medzerami.

V dôsledku skutočnosti, že hnis taví periodontium (väzivový aparát zubu) - zub sa stáva mobilným. Môže dôjsť k výraznému opuchu mäkkých tkanív tváre. Žuvačky v oblasti kauzálneho zubu sú pri stlačení spravidla ostro bolestivé. Na roentgenograme stále nie sú žiadne významné zmeny.

Fázy vývoja akútnej hnisavej paradentózy (Obrázok 1-4) -

 • Periodontálne štádium -
  purulentný proces je obmedzený na periodontálnu oblasť trhlín, t.j. v oblasti vrcholu koreňa zubu sa vyskytuje mikroabsorpcia (obr. 1). Klinicky to môže korešpondovať s výskytom narastajúceho pocitu zuba.
 • Endoossal stage -
  hnis preniká do kostného tkaniva a infiltruje ho (Obr. 2).
 • Tvorba subperiostálneho abscesu -
  hnis sa hromadí pod periosteom (obr. 3). Klinicky sa prejavuje silným opuchom ďasien, mäkkými tkanivami tváre, silnou bolesťou. Pacienti ho nazývajú tok ďasien.
 • Submukózna fáza -
  periosteum je zničené a hnis je uvoľnený do mäkkých tkanív (s abscesom tvoriacim v nich). Po prerazení perioste, bolesť okamžite ustúpi, pretože napätie v prepuknutí hnisavého zápalu klesá. To však zvyšuje opuch mäkkých tkanív tváre (obr. 4).

Akútna hnisavá periodontitída: video

Vo videu môžete vidieť, ako keď otvoríte zub s akútnou hnisavou parodontitídou - hnis začne opúšťať ústa jedného z koreňových kanálikov.

reklama

Chronická apikálna periodontitída -

Chronická periodontitída je často výsledkom akútneho procesu, ale v niektorých prípadoch sa môže vyvinúť samostatne (najmä so slabou imunitou). Chronická periodontitída je zvyčajne asymptomatická alebo s miernou bolestivosťou pri kousaní zubov.

Ťažké symptómy sa objavujú len vtedy, keď exacerbácia chronického procesu, ktorý môže byť vyvolaný nadmerným podchladením tela, znižuje imunitu po akútnych respiračných vírusových infekciách. Existujú 3 formy chronickej paradentózy ...

1. Chronická fibrózna periodontitída -

Charakterizované tým, že periodontálne vlákna (väzy zubu, ktoré viažu zub na kosť) sú postupne nahradené spojivovým vláknitým tkanivom. Chronická fibrotická parodontitída je extrémne slabá pri symptómoch a bolesť môže úplne chýbať.

Niekedy môže byť diagnóza uskutočnená len na základe röntgenového vyšetrenia. Ak sa na roentgenograme normálne periodontium definuje ako úzky rovnomerný pásik medzi koreňom zubu na jednej strane a alveolami kosti na strane druhej, potom pri fibróznej periodontitíde niekedy dochádza k výraznému rozšíreniu periodontálnej medzery.

2. Chronická granulovaná periodontitída -

Je to najaktívnejšia forma chronickej periodontitídy. Vyznačuje sa vzhľadom v hornej časti koreňov - granulačným tkanivom, ktoré opticky vyzerá ako sypká, zrnitá červená látka. Granulačné tkanivo má schopnosť rýchlo rásť, čo vedie k aktívnej deštrukcii kosti a jej nahradeniu granulačným tkanivom.

Príznaky -
pacienti sa sťažujú na bolesť kňučania, ktorá sa pravidelne zhoršuje. Nakusyvanie na zube a poklepanie na neho spôsobuje miernu reakciu na bolesť. Na žuvačke v projekcii kauzálneho zubu môže byť fistula, z ktorej bude vyžarovať slabý hnisavý výtok.

Na x-ray - chronická periodontitída granulácie môže byť veľmi dobre pozorovaná na röntgenových lúčoch. V priemete vrcholu koreňa zubu je určené stmavnutie nepravidelného tvaru s obrysmi v tvare plameňa. Toto stmavnutie naznačuje, že v tejto oblasti sa kostné tkanivo zrútilo a bolo nahradené granulačným tkanivom.

3. Chronická granulomatózna periodontitída -

Chronická granulomatózna periodontitída sa vyznačuje tým, že na vrchole koreňa sa vytvára niečo ako hnisavý vak. V závislosti od veľkosti tejto formy je zvyčajné rozlišovať nasledujúce 3 typy tejto formy periodontitídy: granuloma, cystogranuloma a radikulárna cysta. Majú rovnakú štruktúru, plnené hnisom, a líšia sa len vo veľkosti ...

 • Granuloma -
  vyznačujúci sa tým, že má rozmery do 0,5 cm v priemere. Ošetrenie granulómov je relatívne jednoduché, na rozdiel od väčších formácií.
 • Cystogranuloma -
  má rozmery od 0,5 do 1 cm v priemere.
 • Cysta -
  Vzdelávanie na vrchole koreňa sa nazýva cysta, keď jej priemer presahuje 1 cm Cysty môžu dosahovať 5-6 cm v priemere a dokonca úplne vyplniť sami, napríklad čeľusťovú dutinu hornej čeľuste. Pre cysty s veľkosťou 1-1,5 cm je možná konzervatívna liečba a pri väčšej veľkosti sa odporúča ich chirurgické odstránenie.

Röntgenové granulomy a cysta -

Na x-ray -v oblasti vrcholu koreňa zubu sa určí stmavnutie so zreteľnými rovnomernými obrysmi zaobleného tvaru. Toto stmavnutie naznačuje, že kosť sa v tejto oblasti rozpustila. Dokonca aj jasné kontúry takéhoto stmavnutia naznačujú, že tvorba (cystogranuloma alebo cysta) má hustú kapsulu, ktorá nie je spojená s okolitým kostným tkanivom.

Čo spôsobuje rast -
rast týchto útvarov a ich vzájomná transformácia - je dôsledkom neustáleho zvyšovania množstva hnisu vo vnútri tvorby, čo vedie k zvýšeniu tlaku tvorby na okolité kostné tkanivo. Kosť pod tlakom - absorbuje. V dôsledku toho vzdelanie zaberá nový priestor a potom je všetko nové. Ako rastie granulóm, stáva sa cytogranulom a posledný- do cysty.

Symptómy granulomatóznej periodontitídy  -Táto forma periodontitídy svojou povahou zaujíma medziľahlé miesto medzi pomalou fibróznou formou periodontitídy a agresívnym priebehom granulovanej periodontitídy. Chronická granulomatózna parodontitída má na začiatku svojho vývoja veľmi zlé symptómy, a nie vždy kousanie na zub alebo poklepávanie spôsobuje bolesť. V neskorších obdobiach sa však príznaky zosilňujú.

Ako vyzerá cystogranuloma v hornej časti extrahovaného koreňa zubov: video

Exacerbácia chronickej periodontitídy -

Dlhodobé chronické ložiská zápalu v periodontálnom období náchylné na periodické exacerbácie. To sa prejaví výskytom akútnej bolesti, opuchom ďasien, opuchom mäkkých tkanív tváre. Zhoršenie chronického procesu môže viesť k:

 • Poškodenie výstelky periodontálneho abscesu  -v prípade granulomatóznej parodontitídy je ohnisko hnisavého zápalu obmedzené hustým vláknitým tkanivom, ktoré sa podobá vrecku naplnenému hnisom. Nadmerné zaťaženie zubov sa prenáša na tiché infekčné zameranie. Vzhľadom k tomu, hnis je obsiahnutý v cystogranulomas alebo cysty, hryzenie na zub vedie k zvýšeniu tlaku hnisu vo vnútri formácie. Nadmerný tlak môže spôsobiť prasknutie škrupiny (kapsuly) a uvoľnenie infekcie za jej hranice, čo povedie k exacerbácii zápalového procesu.
 • Porušenie hnisu z ohniska zápalu -
  Pri výskyte zápalu pri chronickej granulácii a granulomatóznej periodontitíde dochádza k takmer konštantnej tvorbe hnisu. Pokiaľ hnis má možnosť opustiť zápal cez fistulu, alebo cez koreňové kanáliky a ďalej do karanténnej dutiny, proces sa vyvíja nepozorovane a takmer asymptomaticky. Ale akonáhle sa fistula uzavrie alebo sa upchajú koreňové kanáliky (napríklad zvyšky jedla), v centre zápalu sa hromadí hnis, bolesti, ostré bolesti, opuchy atď.
 • Znížená imunita tela -
  To vedie k tomu, že faktory inhibujúce rast infekcie v periodontálnych zuboch oslabujú. To vedie k rýchlemu rozvoju infekcie a exacerbácii procesu. Môžete si prečítať o príčinách paradentózy v článku: "Príčiny parodontitídy." Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár