Zubný kaz medzi zubami: liečba, foto

Zubný kaz medzi zubami je kaz, ktorý je lokalizovaný na medzizubných plochách zubov. Toto je najbežnejšia lokalizácia zubného kazu, pretože väčšina ľudí, ak vedia, čo je zubná niť, stále nemajú zvyk čistiť medzizubné priestory od zvyškov jedla.

Kazy medzi zubami: príčiny

Príčiny kazu medzi zubami sú nasledovné ...
Pripomeňme, že kaz je spôsobený kariogénnymi mikroorganizmami s povinnou prítomnosťou zvyškov potravy v ústnej dutine, ktoré sú nevyhnutné pre mikróby pre životne dôležitú aktivitu a pre uvoľňovanie organických kyselín, ktoré ničia zuby. Jednou z hlavných príčin vzniku zubného kazu v medzizubných oblastiach je preto slabá ústna hygiena (obrázok 1.2), alebo skôr akumulácia potravinového odpadu medzi zubami, mäkkým mikrobiálnym povlakom a zubným kameňom.

Kazy medzi zubami: príznaky, diagnóza

Diagnóza zubného kazu medzi zubami niekedy spôsobuje určité ťažkosti vzhľadom na to, že vizuálna kontrola je ťažká. Metódy diagnostiky interdentálnych kazov na zubnom vstupe:

 1. Vizuálna kontrola
  Pomocou špeciálnych zubných zrkadiel a sondy sa spravidla môžete pozerať aj do tých najťažšie dostupných oblastí. Táto metóda však nie je vždy účinná, pretože keď je kazivá porucha veľmi malá alebo dochádza k hromadeniu zubov a veľmi hustým medzizubným kontaktom, v týchto prípadoch sú niekedy potrebné ďalšie diagnostické metódy.

  Zubné kazy medzi prednými zubami (obr. 3): písmeno (a) na obrázku ukazuje chabé defekty medzi centrálnymi rezákmi (vyzerajú ako stmavnutie pod zachovanou povrchovou vrstvou skloviny) a písmeno (b) - výplne na kontaktných plochách v priľahlej medzizubnej medzere, kde Interdentálne kazy boli vyliečené pred nejakým časom.

 2. rádiodiagnostike
  Na röntgenovom žiarení majú sklovinu a dentín svetlú farbu a pokazená porucha bude vyzerať ako tmavá škvrna na svetlejšom pozadí. Na röntgenových snímkach (obr.4.5) šípky znázorňujú stmavnutie, ktoré je medzizubné.
 3. Použitie prístroja Diagnodent
  Prevádzka zariadenia je nasledovná: zariadenie vydáva svetelné vlny a okamžite zachytáva odrazené svetlo. V prítomnosti kazivých defektov (plochy zubov s nízkou mineralizáciou) - zariadenie vydá alarm.

Ako nezávisle určiť prítomnosť medzizubných kazov -

 • za prvé- v dobrom svetle je vidieť, že sa zmenila priehľadnosť a farba v bočných častiach koruny zubu a cez neporušenú sklovinu sa objavuje niečo tmavé - ako na obr.
 • za druhé - zubný kaz môže byť sprevádzaný miernou bolesťou z chemických (kyslá, sladká potrava) a tepelne dráždivých látok (studená / horúca voda). Okrem toho, bolesť počas zubného kazu zvyčajne prejde rýchlo po ukončení stimulu. Dokonca aj keď nevidíte zničenie koruny zubu, ale pravidelne tam sú podobné bolesti v niektorých zubov, je najlepšie vyhľadať radu zubára potvrdiť alebo vylúčiť výskyt zubného kazu medzi zubami.
 • tretina - nepríjemný zápach a chuť šíriaca sa z určitého medzizubného priestoru. Ak sa v medzizubnom priestore vytvorila chorá porucha, táto je výborným miestom na akumuláciu potravinových zvyškov a kariogénnych mikroorganizmov. Mikróby trávia potravu (čo zodpovedá procesom rozpadu zvyškov jedla), čo je sprevádzané nepríjemným zápachom.

Liečba interdentálnych kazov -

Rovnako ako liečba kazu inej lokality - všetky ošetrenia sa vykonávajú v lokálnej anestézii. Treba povedať, že liečba zubného kazu medzi zubami má určitú zložitosť. Spočíva v tom, že ak nie je žuvací povrch zubov ešte ovplyvnený zubným kazom (obrázok 6a), potom bude ťažkosť v prístupe k chorému defektu, z ktorého je potrebné vyvŕtať všetky kazy postihnuté zubným kazom.

Ak sa chcete dostať do zubného kazu - je potrebné vyvŕtať zdravé zubné tkanivá žuvacieho povrchu zubu, ktoré sú nad chybnou chybou (obr. 6b). To všetko vedie k tomu, že v priebehu liečby, okrem vŕtania tkanív postihnutých zubným kazom a tradičného vypĺňania defektu, zubár potrebuje urobiť dve zložité veci:

 • Obnovenie povrchu žuvačky zuba -
  so všetkými hrbami, trhlinami a správnym kontaktom s antagonistickými zubami.

 • Obnovte tesný kontakt medzi zubami v medzizubnej medzere -
  pretože ak je kontakt medzi zubami voľný, potom bude potrava neustále zabalená v medzizubnej medzere, mäso sa zasekne, atď. To všetko povedie k rýchlemu opätovnému vzniku zubného kazu vedľa tesnenia. Na obnovu bočnej steny zubu a tesného medzizubného kontaktu sa používajú matrice a kliny (obr. 7).

  Je potrebné poznamenať, že veľmi málo zubárov vie, ako to urobiť. Mnohí zubári na to jednoducho zavreli oči, pretože Dosiahnutie týchto dvoch úloh počas ošetrovania zubného kazu vyžaduje od zubára veľmi dlhú investíciu času, ako aj určité úsilie a skúsenosti.

reklama

Liečba kazu medzi zubami na konkrétnom príklade -

Uvedieme príklad liečby dolného molárneho zubu (obr. 9-17), v ktorom sú oba kontaktné medzizubné povrchy postihnuté zubným kazom. Vizuálne to nie je viditeľné, pretože zub je pokrytý výplňou. Interdentálne kazy boli v tomto prípade detegované röntgenovým žiarením. Po kliknutí na fotografiu sa otvorí popis každej fotografie.

Zubný kaz medzi zubami: prevencia

Prevencia zubného kazu medzi zubami bude nasledovná:

 • Primeraná ústna hygiena
  pravidelné používanie zubnej nite na čistenie medzizubných priestorov. Po každom jedle sa musí použiť dentálna niť. Pravidelne tiež treba používať zubnú kefku a zubnú pastu - aj po každom jedle. Ak nemôžete čistiť zuby, potom minimum, ktoré musíte urobiť, je použiť dentálnu niť a potom žuvačku.

  Prečítajte si viac o tom, ako správne čistiť zuby a ktoré zubné pasty najlepšie použiť - prečítajte si článok: "Prevencia zubného kazu"

 • Vyhnite sa snacking
  snacking medzi jedlami je zlé pre zuby. Spotreba sladkostí, hranolkov, sladkostí a múky bez čistenia zubov okamžite (počas prvých 5-10 minút) je jednou z príčin zubného kazu.
 • Odstránenie zubov a kameňa u zubára
  Je potrebné 1-2 krát do roka (v závislosti od kvality ústnej hygieny) podrobiť profesionálnej hygiene u zubára, ako aj liečiť zuby špeciálnymi prostriedkami obsahujúcimi vápnik a fluorid, ako je fluórový prášok.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár